Ponad pół miliarda złotych na inwestycje w Gliwicach w 2021 roku. Na co zostaną wydane pieniądze?

Pula zaplanowanych na 2021 rok miejskich wydatków inwestycyjnych wynosi około 546,6 mln zł, z tej kwoty na realizację projektów unijnych przypada 212,1 mln zł. Jakie przedsięwzięcia zostaną zrealizowane z tych pieniędzy? O tym poniżej.

 

Blisko połowę wydatków na inwestycje pochłoną te związane z transportem (ok. 253,3 mln zł). Uwzględniono m.in. budowę Centrum Przesiadkowego (157,2 mln zł), a także liczne zadania związane z budową i przebudową ulic, chodników, tras rowerowych i mostów oraz modernizacją sygnalizacji świetlnych (na łączną kwotę około 94,6 mln zł). W tej grupie do największych inwestycji należą: budowa odcinka zachodniej obwodnicy miasta od ul. gen. J. Sowińskiego do ul. I. Daszyńskiego (23 mln zł), połączenie ul. T. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską (8,2 mln zł), budowa obiektu mostowego w ciągu ul. Ziemięcickiej (6,7 mln zł), przebudowa ul. Jagiellońskiej oraz ul. Zabrskiej (6 mln zł).

W grupie inwestycji związanych z gospodarką mieszkaniową (ok. 107,2 mln zł) największe środki zostaną przeznaczone na modernizacje obiektów wchodzących w skład tzw. zasobu komunalnego (ok. 41,5 mln zł) i budynków komunalnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe (13,5 mln zł), realizację zespołów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej pomiędzy ul. Dworską i Zbożową (12 mln zł) oraz pomiędzy ul. Kujawską, św. Jacka, Górną i Samotną (etap II na kwotę 4,6 mln zł) w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, a także na działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych (11, 4 mln zł).


fot. Mosquidron

W sferze oświaty i wychowania (ok. 54,2 mln zł) przewidziano m.in. modernizację budynku przy ul. ks. Ziemowita dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia (19 mln zł), kontynuację budowy obiektów przy I LO przy ul. Zimnej Wody wraz z zagospodarowaniem terenu (4,2 mln zł), rozbudowę budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ul. Lipowej o część przedszkolną (ok. 4,2 mln zł) oraz termomodernizację i modernizację budynków ZS-P nr 5 przy ul. Kozielskiej (2 mln zł).

Budynek przy ul. Ziemowita 12, gdzie wkrótce wprowadzi się PSM.

Wśród inwestycji związanych z gospodarką komunalną i ochroną środowiska (ok. 82 mln zł) na uwagę zasługuje realizacja II etapu projektu „Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Miasta Gliwice poprzez modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi” (35,2 mln zł), modernizacja kanalizacji deszczowej na terenie miasta (10 mln zł), budowa kanalizacji deszczowej w ciągu ulic Wiertniczej, Zbożowej, Owczarskiej i S. Noakowskiego (6 mln zł) oraz modernizacja placów zabaw i siłowni zewnętrznych (2,9 mln zł). Na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania i montażu instalacji wybranych odnawialnych źródeł energii przez mieszkańców przeznaczono w miejskim budżecie 8,5 mln zł.

fot. MZUK

W sferze ochrony zdrowia (ok. 9,6 mln zł) do najistotniejszych zadań należy budowa nowego szpitala miejskiego. Samorząd wesprze również milionową dotacją Hospicjum Miłosierdzia Bożego, które modernizuje obiekty będące w jego użytkowaniu.

(oprac. żms)/UM Gliwice (skrócony)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanka Niegazowana

Brawo !
Wspaniale !
To kwota o 30 milionów większą niż
przewidziano na inwestycje w 2021 roku w Katowicach !
Kiedy wreszcie GLIWICE zostaną formalnie stolicą woj. śląskiego ?
KTO JEST ZA ?

Perez

nastepny populista sie znalazl

Michał

Dobry żart :D Gliwice to wioska w porównaniu do Katowic

akoya

Zapomniałeś o historii!

co moplika popychał

A Katowice to wioska w porównaniu do Warszawy, więc jaką myśl chciałeś przekazać potomnym ?

akoya

Gliwice, czy jakiekolwiek inne miasto na świecie, wcale nie muszą byċ stolicą okręgu czy regionu, by się wyróżniaċ spośród innych czymś wartościowym. Przykłów nie brakuje: Melbourne – Stolica Canberra, Montreal – stolica Ottawa, Amsterdam – stolica Den Haag, Rio de Janeiro – stolica Brasilia, St. Petersburg – stolica Moskwa, Kraków – stolica?, Niemcy – Monachium, Hamburg – stolica Berlin, i wiele, wiele innych!

Informacja Turystyczna

Połowa to byłe lub formalne stolice.

Alicja

Gdy tak się zdarzy, ceny w moim mieście pójdą w górę. A tego mi nie potrzeba.

Informacja Turystyczna

Ciekawe ile z tego pójdzie na idiotyczne przyciski dla pieszych.
Co do bycia stolicą to przypominam, czym się różni woj. Śląskie od Śląska.

dzidek krępak

Ani słowa o odnowie zieleni w betonowym mieście, w którym w ostatnich latach wycięto tysiące drzew i krzewów. I nie chodzi mi o jakieś pojedyncze nasadzenia wzdłuż ulic, ale o kompleksowe podejście do tego problemu wzorem innych miast, nie tylko polskich.

Gąska Balbinka

A tak konkretnie Dzidek !
W jakich miastach nastąpiło kompleksowe rozwiązanie tego problemu ?
Wymień choćby 5 z nich.
Dasz radę ?

Jerzy

Boston, Melbourne, Ostrów Wlkp. W Los Angeles w 2006 rozpoczęto akcję “Milion drzew dla Los Angeles”. Wzięto pod uwagę korzyści dla miasta i jego mieszkańców: estetyka, temperatury latem, poprawa jakości powietrza, wpływ wód opadowych.

Joanna

Ostrów Wielkopolski
Nasadzenia 180 sztuk w większości zamiast wyciętych drzew starych i chorych nazywasz kompleksowym rozwiązaniem problemu?????

Obserwujący

On to tak nazywa, bo mieści się w glajwickiej logice na wstecznym. Mieści się w glajwickiej perspektywie postrzegania rzeczywistości.
Czyli rozumowanie i wyciąganie wniosków na wstecznym.
Oni wszyscy to mają.

suport

A tobie się wydaje, że jak wystarczy w przerzutce w rowerze nie mieć wstecznego biegu, to już nie wyciągasz wniosków na wstecznym ?

Marcin

Najlepszym przykładem z ostatniego czasu niech będą plany władz Paryża: https://sztuka-krajobrazu.pl/4205/artykul/miejski-las-paryz-planuje-wiecej-zieleni
Co ciekawe, nie jest to żadna kiełbasa wyborcza, bo plany ogłoszono po zakończeniu wyborów samorządowych.

Gliwiczanin

Budapeszt i 10000 drzew.

akoya

W jakim mieście na świecie jest „odnowa zieleni” jedną z priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych? Że robi się to przy okazji jest oczywiste!

Kryspin

W Los Angeles

mircio

Na zabetonowanie Wilczych dołów 35mln a na ochronę zdrowia w tym nowy szpital 9.6mln – dobra proporcja – akurat ci co nie dostaną się do szpitala będą mogli sobie skoczyć… do nowiutkiego zbiornika

DD

A po co więcej kasy marnować na szpital jeżeli ma być dla lekarzy a nie pacjentów. Przecież trzeba ich gdzieś zatrudnić po darmowych studiach, niech praktykują na polaczkach królikach a jak już zdobędą doświadczenie i wzmocnią ego to otworzą prywatną praktykę albo prysną za granicę.

Obserwujący

W sferze ochrony zdrowia…jedyna 9 milioników na szpital na za…….iu…ręce opadają.
Tych szpitali to urzędasy powinny budować więcej,ale oczywiście glajwice jak zwykle na wstecznym.
Kasę przeznaczoną na budowę dróg dla autkowiczów to kasa zmarnowana,należy ją przesunąć na dofinansowanie ochrony zdrowia.Nie wierzę żeby sytuacja w glajwickiej prowizorce służby zdrowia była tak znakomita że nie wymaga dofinnsowania.
Porażka te glajwice.

Urko

Hmmm… Chałubińskiego jest połączona z Tarnogórską . Przez ul. Rogozińskiego w Gliwicach . I przez Ptasią w Szałszy.
Natomiast jeśli chodzi o przebudowę ul. Zabrskiej i Jagiellońskiej to mam jedno wielkie WTF ???? Remont niedawnego remontu ?

Kryspin

„ Natomiast jeśli chodzi o przebudowę ul. Zabrskiej i Jagiellońskiej to mam jedno wielkie WTF ???? Remont niedawnego remontu ?” przypomnij proszę kiedy był ostani remont Jagiellońskiej na odcinku od Piwnej do Placu Piastów?
Widzisz jak szybko WTF minęło…….

Mro

A na Zabrskiej chodzi o odcinek gdzie jeszcze są tory tramwajowe

Marcin

Tramwaje zlikwidowane w 2009, a po 12 latach nadal nie potrafią w Gliwicach zlikwidować starych torowisk. Kwintesencja “kompetencji”.
Co ciekawe, Gliwice nadal posiadają niemal 3% akcji spółki Tramwaje Śląskie – po co, skoro tramwaje są rzekomo nierentowne (jak twierdził były prezydent)? Miasto partycypuje w stratach? A może ktoś nas okłamał?

Tramwaje wąskotorowe na rozstaw 785 mm czyli 30 cali pruskich zlikwidowano w Gliwicach w latach 20 XX wieku i Niemcy do 1945 roku nie potrafili zlikwidować starego torowiska, nie potrafiły również tego komunistyczne władze jak również rządy po 1989 roku. Teraz wąskotorowe torowisko tramwajowe na ul. Górnych Wałów, przy okazji remontu tej ulicy zostało zakonserwowane jako obiekt zabytkowy, a więc dzięki nieudolności kolejnych rządów z najróżnistych opcji politycznych możemy się dziś cieszyć zachowanym pięknym zabytkowym torowiskiem. Bardzo się z tego cieszę, czy również ty dołączysz swoją radością z tego powodu do mojej ?

Krzysztof

Hmm – gdzie miałby być ten most w ciągu ul. Ziemięcickiej? Nie chodzi o wiadukt nad torami kolejowymi?

Michał

Tak, innego mostu na tej ulicy nie ma ;) Lecz patrząc na fundusz będzie to raczej przebudowa istniejącego mostu, by umożliwić przejazd rowerem lub przejście pieszo. Teoretycznie w tej chwili most jest zamknięty.

Marcin

Jest napisane o “budowie”, więc chodzi bardziej o budowę kładki dla pieszych i rowerzystów. Kwota jest za niska jak na budowę nowego wiaduktu (tym bardziej, że konieczne byłoby wyburzenie istniejącego). A dotychczasowy do przebudowy się nie nadaje. Już teraz trąbią, że korzystanie z tego wiaduktu przez pieszych jest ryzykowne. A poza tym historia tego wiaduktu trwa już co najmniej kilkanaście lat, inwestycja jest co roku odkładana “na później”, więc szczerze wątpię, żeby cokolwiek miało ruszyć. Podobnie było z remontem Jagiellońskiej i Zabrskiej (obiecywany od 2016, czyli od czasu otwarcia ostatniego odcinka DTŚ), budową połączenia Tarnogórskiej i Na Piasku (obietnica już… Czytaj więcej »

Kolik

Światła na trzy pasmówce ulicy Dworcowej. Zanim dojdzie do tragedii!!!

Urko

“trzypasmówce”

Ala

Narescie po 50 latach most na ziemiecickiej oby to byla prawda

Marcin

Wiadukt obiecywany jest już kilkanaście lat, ostatni przetarg (w sprawie projektu) był 5 lat temu. Inwestycja co roku jest przekładana, więc nie liczmy na tę inwestycję.