Wielka podwyżka dla prezydenta Gliwic. Projekt poparli prawie wszyscy radni, również opozycyjni

Miesięczne wynagrodzenie prezydenta Gliwic wzrośnie z ok. 11 tysięcy do niespełna 20 tysięcy złotych miesięcznie. Decyzję w tej sprawie na czwartkowej sesji Rady Miasta podjęli radni.

 
“Za” podwyższeniem wynagrodzenia głosowało 21 radnych. Dwie radne zagłosowały “przeciw” (Agnieszka FilipkowskaKatarzyna Kuczyńska-Budka z KO), wstrzymał się radny Łukasz Chmielewski z PiS.

Wynagrodzenie zasadnicze prezydenta Gliwic do tej pory wynosiło 5000 złotych miesięcznie. Portfel prezydenta zasilały także dodatki: funkcyjny, specjalny oraz dodatek za wieloletnią pracę. Łączne uposażenie Adama Neumanna wynosiło niespełna 11 tysięcy złotych.


Po zmianach, wynagrodzenie zasadnicze prezydenta Gliwic wzrośnie o ponad 100% do 10 770 złotych. Wraz z dodatkiem funkcyjnym (3450 zł), specjalnym (4266 zł) i za wieloletnią pracę, prezydent zarabiać będzie niespełna 20 tysięcy złotych miesięcznie.

– Nie miałem żadnych wątpliwości, aby taki projekt przygotować

– mówił na sesji Marek Pszonak, autor uchwały i przewodniczący Rady Miasta z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. – Od roku 2006 wynagrodzenia prezydentów miast nie wzrosły niemal o żaden element, niezależnie od tego jak i jakim miastem zarządzali. Od tego czasu średnie wynagrodzenia w naszym kraju wzrosło trzykrotnie – uzasadniał.

– Zdaję sobie sprawę, że wynagrodzenie prezydenta w porównaniu do np. wynagrodzeń w korporacjach i to absolwentów zaraz po studiach jest za niskie. Ale w obecnym czasie, przy wysokiej inflacji i czwartej fali pandemii, uważam że podnoszenie wynagrodzenia zasadniczego komukolwiek o 100% jest niezasadne – uzasadniała swoje stanowisko Agnieszka Filipkowska.

Wynagrodzenie z tytułu pracy w Urzędzie Miejskim to nie jedyny dochód osiągany przez Adama Neumanna. Jak wynika z oświadczenia majątkowego za 2020 rok, prezydent otrzymał także 500 złotych za pracę dydaktyczną w Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz 5800 złotych za najem budynku mieszkalnego.

Co ciekawe, o ile “ustawa kominowa” przewiduje maksymalne widełki dla prezydentów miast, takie same przepisy nie obowiązują wiceprezydentów. Dla porównania pierwszy zastępca prezydenta Mariusz Śpiewok w 2020 roku zarobił z tytułu pracy w gliwickim magistracie 231 tysięcy złotych, druga zastępczyni Aleksandra Wysocka 205 tysięcy złotych, a trzecia zastępczyni Ewa Weber 172 tysięcy złotych (plus dochody z innych źródeł na łączną kwotę ok. 16 tysięcy złotych).

Michał Szewczyk

OD AUTORA:
Prezydent dużego miasta z miliardowym budżetem, z zarobkami na poziomie świeżego absolwenta Politechniki Śląskiej to niedorzeczność i zmiany były potrzebne. W Gliwicach wątpliwości budzi jednak wybór momentu na przegłosowanie takiej uchwały. To wizerunkowy strzał w stopę, bo w czwartek radni decydowali też o podwyższeniu podatku od nieruchomości, połączeniu MDK z inną szkolną placówką (głównie ze względu na oszczędności), a prezydent wskazywał na luki w budżecie spowodowane rządową reformą. W tym kontekście głosowanie nad podwyżką jego pensji, zostawione niemal na sam koniec sesji, przypominało raczej zwieńczenie gorzkiej satyry piętnującej społeczne obyczaje niż rzeczywistą potrzebę urealnienia zarobków. W dodatku podważyło wiarygodność argumentów o konieczności zaciskania pasa, co może odbijać się czkawką w kolejnych miesiącach, gdy miasto jeszcze poważniej odczuje skutki Polskiego Ładu.

70 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Dziolcha
19/11/2021 04:38

100% podwyzki!!!! Chyba ich powalilo!
Co dostana w zamian za glosowanie za???
Ludzie ledwo zipia a oni podwyzki sobie uchwalaja! Skandal!!!

Perpetum
19/11/2021 11:52
Reply to  Dziolcha

Po podwyżce głosowanej przez radnych, prezydent podniesie diety radnym. Kwestia miesiąca.

Janek
19/11/2021 15:21
Reply to  Perpetum

Radni dostali podwyżki sięgające 60% razem z posłami i całą resztą władzy więc nie ma obawy, już kasa idzie. A tutaj motłoch pokwiczy, ponarzeka a i tak nic się nie zmieni, a miłe przelewy co miesiąc idą na konto. To czubek góry lodowej, koryciarze z innych spółek miejskich też żyją nienajgorzej z kasy podatników.

Wieciekto
19/11/2021 15:59
Reply to  Janek

Ale oni opłacają szkoły i szpitale a oni?

Danusia
23/11/2021 20:00
Reply to  Janek

Radni nie ” dostali” żadnych podwyżek. Najpierw sprawdź a potem pisz.

Wieciekto
19/11/2021 15:58
Reply to  Perpetum

Tym starym chyba ze zygmunta starego

gość
19/11/2021 16:27
Reply to  Dziolcha

Teraz wszyscy ujadacie? A gdzie byliście w dniu wyboru pana N? Leżeliście na full wypasie zamiast zasuwać do urn i zmienić ten stan. Dziś macie efekty Waszej indolencji i niechciejstwa. Ta rada miejska też ma wiele różnych pomysłów. Ci co chcieli pomagać zostali wykopani. Ja mam czyste sumienie, bo to nie mój głos pozwolił starszemu panu dorwać się do żłobu. Pamiętajcie- człowiek im starszy tym bardziej pazerny na kasę. Jak dziecko na zabawki.

666
20/11/2021 18:32
Reply to  Dziolcha

Jest wojna, nas stopniowo finansowo pogrążą a siebie ubogacą, bo ktoś musi nie mieć aby ktoś miał w nadmiarze i brylował.

Dziolcha
19/11/2021 04:44

100 % podwyzki to przegiecie ale 231 tysięcy złotych pensji zastepcy to dopiero skandal! Prosze napisac co dobrego zrobili dla mieszkancow zeby az taka kase dostawac!

Batalion Parasol
19/11/2021 14:33
Reply to  Dziolcha

Wycięli kilka setek niebezpiecznych drzew. :D

Wieciekto
19/11/2021 15:59
Reply to  Dziolcha

Wysocka dobrze działki sprzedaje

Mieszkaniec Gliwice
19/11/2021 08:13

Neumann musi odejść! A wraz z nim Śpiewok oraz Sowa!

Uświadamiajcie swoich znajomych, aby w kolejnych wyborach nie oddawać głosów na tych ludzi! To, w jaki sposób rządzą tym miastem woła o pomstę do nieba! Brak szacunku dla mieszkańców, wykluczenia z rad miasta, agresywne zachowania, fałszowanie opinii społecznej, zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, aby pomagać wielkim inwestorom i deweloperom bez liczenia się z okolicznymi mieszkańcami!

Teraz jeszcze podwyżki dla tego hipokryty? Zakładam, że niebawem, w ramach wdzięczności, radnym również się coś sypnie.

******

Zielony
19/11/2021 11:37

A kogo wybrać ? Może pisowca? Ci dopiero zarabiają. A co do tego co zrobił dla miasta? Obejrzyjcie inne miasta tej wielkości i znajdźcie 3 lepsze

Mieszkaniec Gliwice
19/11/2021 12:08
Reply to  Zielony

Tego, który Ci będzie odpowiadał. Nie tylko Neumann kandyduje.
Zarabiac może i 40tys, o ile widać pozytywne efekty jego pracy. Inna nazwa pensji to “wynagrodzenie” – co chyba jasno mówi, że nagradza się kogoś za jego pracę.

Jest masa innych miast na świecie podobnej wielkości, w których się żyje doskonale a prezydent jest reprezentantem mieszkańców a nie ich przeciwnikiem.

Wieciekto
19/11/2021 15:42

Przecież oni handlują gliwicami do swoich kieszeni miasto jest zadlużone ale bawcie sie nadal w pomaranczy i slepi bądzcie.a gwarek zamknięty.super ślaskie wow.

Ania
19/11/2021 13:33
Reply to  Zielony

Może trzeba dać szanse jak porównać jak lewica żądzi od zawsze w Gliwicach

Wieciekto
19/11/2021 15:40
Reply to  Zielony

No przecież pisu nie ma w gliwicach co zrobili ? Po ile mieszkania chodzą wow amazona otwarli i centrum handlowe szwindel po same katowice .nawet akcje z saint gobain są w krypto mam gdzieś takie rządy i platne oferty pracy na holebderskich stronach .a pały handlują samochodami.a ing sie wzbogaca .a tauron bierze pozyczke tak z nimi skończył.oyo dom to ich monopol.

Wieciekto
19/11/2021 16:01
Reply to  Zielony

Zabrze nie miało nawet prezydenta jakiś czas a ciekawe kto poprzedniego whkończył i to dosłownis jak leppera ?

Józek
19/11/2021 15:09

Moi Drodzy dzisiaj to widzicie tak dzieje się od wielu wielu,wielu lat nic nowego.Jeszcze za poprzednika p.Frankiewicza, były nawet dwa referenda i co? nic jak Klika rządziła tak rządzi.Podejrzewam jak poprzednik by sam nie odszedł do Warszawy to by rządził do śmierci.Niestety społeczeństwo jakie jest w Gliwicach i jak rozumuje to chyba na zmianę nie ma szans.

Wieciekto
19/11/2021 15:43
Reply to  Józek

FRANKIEWICZ WI DZIAŁ CO SIĘ DZIEJE ALE NIE DAŁ RADY WTEDY SAM.TEŻ GO FAJNIE ZAŁATWILI.

Wieciekto
19/11/2021 15:36

Przecież ci radni to te starostwo dziadostwo pokazać wam gdzie się zagnieździli.cholera jasna.

Wieciekto
19/11/2021 15:44

Býtom z ing te kamiennice po agencji celnej wlaśnie sprzedaje ciekawe kto tam remonty robi lewa firma szymczykiewicz ktora nje istnieje?

Last edited 7 dni temu by Wieciekto
Perez
19/11/2021 07:35

sorry, ale juz pierwsze zdanie pokazuje ze ludzie pracujacy w sektorze panstwowym sa totalnie oderwani od rzeczywistosci….”Prezydent dużego miasta z miliardowym budżetem, z zarobkami na poziomie świeżego absolwenta Politechniki Śląskiej to niedorzeczność “.

Moze sie myle, ale swiezy absolwent Polibudy nie zarabia 11k miesiecznie, zastanawiam sie ile z nich wogole bedzie kiedys tyle zarabialo D:

PS. Skonczylem polibude, z 360 studentow na pierwszym roku, studia skonczylo 14 osob na roku. Dziekuje do widzenia :P

aabed
19/11/2021 13:28
Reply to  Perez

Napisz jaki to byl kierunek – bo trudno mi uwierzyć by na jakiś kierunek przyjmowano aż 360 studentów i kończyło to 14 na roku.

rex
19/11/2021 08:42

Można zapłacić i 100 000 zł miesięcznie za coś ale za PRACĘ! Za efekty, za to, że mieszkańcy będą widzieć zmiany POZYTWYNE w mieście. Tymczasem MIASTO JEST RUNINĄ. Tu jest potrzebny MENAGER a nie zastępca Frankiewicza. Ktoś kto ma wizję rozwoju a nie stania w miejscu i tuptania nóżkami. Miasto NIE ROZWIJA SIĘ a dopóki ten BETON funkcjonuje nic się nie zmieni. Jak można wynagrodzić kogoś za te marne efekty? Czym ten człowiek się przysłużył by dostać taką podwyżkę? Towarzystwo wzajemnej adoracji. Obrzydliwe!

Kibic Piasta
19/11/2021 09:30

A mnie się wydawało, że np. taki prezydent miasta to ma służyć mieszkańcom. Ech szkoda gadać

Beton
19/11/2021 07:31

Panie Michale Szewczyk – podsumowanie artykułu w 100 trafne !!!

“Zdaję sobie sprawę, że wynagrodzenie prezydenta w porównaniu do np. wynagrodzeń w korporacjach i to absolwentów zaraz po studiach jest za niskie. Ale w obecnym czasie, przy wysokiej inflacji i czwartej fali pandemii, uważam że podnoszenie wynagrodzenia zasadniczego komukolwiek o 100% jest niezasadne – uzasadniała swoje stanowisko Agnieszka Filipkowska.” – dodałbym jeszcze, że gdyby wynagrodzenie Prezydenta mogło zależeć od jego sukcesów w zarządzaniu miastem – to niektórzy mogli by mieć kłopot w związaniu końca z końcem…

Prawda czasu, prawda ekranu
19/11/2021 07:47

A co On nie zasiada w radach zarządu innych spółek. Franek zasiadał w dwóch, czy nawet trzech, więc dodatkowo kilkanaście tysi na waciki wpadało

Andrzej
19/11/2021 11:20

Prawie 100% podwyżki dla Prezydenta. To jest skandal i brak empatii dla społeczeństwa gliwickiego, kiedy przy okazji podwyższa się podatek od nieruchomości. Panie Prezydencie, gdzie Pana honor i godność? Będziemy o tym pamiętać przy najbliższych wyborach!!!

Zdzisław
19/11/2021 11:53

No to się natrudzili na tej sesji , teraz za tak ciężką pracę dostaną podwyżki wszyscy radni-bezradni. Może w ramach ukontentowania Jaśnie Pana Prezydenta obwołają go królem . Rzygać się chce – mieszkańców łupią podatkami zasłaniając się przepisami . Za zagospodarowanie nieużytków i przekształcenie bagna w kawałek gruntu , wyciągają kasę z kieszeni podatnika. Teraz wiadomo na co potrzebna. Jednego cwaniaka zastąpił drugi.

zniesmaczona
19/11/2021 07:51

W Y J Ą T K O W E
W Y C Z U C I E C H W I L I !!!
( Panie Michale )

Wieciekto
19/11/2021 15:50
Reply to  zniesmaczona

Dokladnie zero skrupólów a konto di wplat w urzedzis miasta zasila niemieckie kieszsnie ing.

Aga
19/11/2021 09:45

Czy 11 tys to mało?

dość
19/11/2021 10:31

to jest jawne chamstwo, przyszedł na urząd żeby się nachapać, a za darmo przygotowuje teren pod pseudo przemysł jak spalarnia opon ? niszczy wszystko i wszystkich, odwołać

Jan
19/11/2021 11:05

Czy Pan Neumann w swoim progamie wyborczym miał napisane że dźwignie sobie pensje o 10000zl?
Moze pensja powinna być procentowa do najniższej krajowej?

ŚlepaWrona
19/11/2021 10:09

Prezydent N ma “swoje” radio reżimowe. Nazywa się CCM. Jest tam częstym gościem (bodaj jedyny taki włodarz w okolicy), gdzie łagodzi sprawy miejskie, które mają zły wydźwięk (Metropolia) i błogim, pewnym głosem wyłuszcza swoje racje. Tubka propagandowa?

Ania
19/11/2021 13:32

Nam podatki dzwiga a on se podwyżkę robi złodziejstwo

kanalia52
19/11/2021 11:33

Za co?

סן אסבר
19/11/2021 14:39

Cytując klasyka: “Mają rozmach sk……syny”.

Last edited 8 dni temu by סן אסבר
dzidek krępak
19/11/2021 14:52

Tak, tak. Przyszły ciężkie czasy. My ludzie władzy zaciskamy pasa. Wam, nie sobie.

Gliwiczanin
19/11/2021 21:28

Jakie są dokonania tego człowieka na stanowisku prezydenta poza zapowiedzią budowy szpitala oraz budową centrum przesiadkowego do którego nawet nie dochodzi tramwaj z ulicy Chorzowskiej? A przy okazji, jakie są dokonania senatora czyli mentora obecnego prezydenta, bo coś go w telewizji (ani reżimowej ani lewicowej) jakoś nigdy nie widać?

crazy-horse
19/11/2021 21:57
Reply to  Gliwiczanin

Wycinka drzew.

Stary
19/11/2021 13:05

Jeżeli Gliwice zajmują 4-te miejsce wśród śląskich miast na prawach powiatu, to władze miasta powinny zarabiać mniej niż władze Rybnika, który zajął 3-cią pozycję. Kryteria punktacji są istotne dla jakości życia w mieście więc widać, że Gliwice radzą sobie nienadzwyczajnie.

Rett
19/11/2021 10:48

“Prezydent dużego miasta z miliardowym budżetem, z zarobkami na poziomie świeżego absolwenta Politechniki Śląskiej to niedorzeczność i zmiany były potrzebne. ”

Oj tam! Student zazwyczaj trafia do prywatnej firmy. Porównajcie to z podstawą pracownika naukowo-dydaktycznego – tak magistrat jak uczelnia to budżetówka.

Darek
19/11/2021 13:35

Człowiek zginął potrącony przez cofającą śmieciarkę. Kamerki cofania można kupić poniżej 50 zł. Więc pytam w czym problem ? Życie i zdrowie ludzkie jest chyba więcej warte, prawda ?

Potas
19/11/2021 08:31

Czyżby wszyscy, którzy głosowali za są z PO, a przeciw oczywiście z PiS. W Rybniku za podwyżka diet byli wszyscy radni z PO, a przeciw z PiSu.

gtgt
19/11/2021 18:27

A wy pacany zapier za 2400zł i miseczke ryżu