„Wysokie ryzyko odcięcia od zasilania budynków mieszkaniowych”. Pojawił się problem przy budowie DDR

Prace przy budowie drogi rowerowej do Czechowic musiały zostać jakiś czas temu zawieszone na odcinku ponad 1 kilometra. Miasto zapowiedziało ich wznowienie w połowie lipca. Wyjaśniono też powód, dla którego inwestycja w tym miejscu nie była ostatnio realizowana.

 
Roboty po około 2 miesiącach zostały wstrzymane na odcinku od restauracji McDonald’s do ul. Przyszowskiej ze względu na poważny problem z siecią uzbrojenia podziemnego należącego głównie do spółki Tauron Dystrybucja.

Fot_Michal Buksa

Okazało się, że części kabli elektroenergetycznych odkrytych na placu budowy nie było w ogóle na mapach dostępnych drogowcom. Przebieg innych na papierze nie zgadzał się z kolei z sytuacją zastaną w terenie. Ze względu na bezpieczeństwo robotników, a także wysokie ryzyko odcięcia od zasilania budynków mieszkaniowych na Koperniku, zasadnicze prace zostały zawieszone do czasu opracowania nowego projektu technicznego i jego uzgodnienia z Tauronem. Kontynuowano jedynie budowę jednego z największych przepustów oraz remont sieci wodociągowej – ze względu na oddalenie tych prac od strefy kolizyjnej – informuje Urząd Miejski.

Aktualnie kwestie związane z usunięciem ujawnionej kolizji okablowania podziemnego mają się ku końcowi. Wiele wskazuje na to, że już w połowie lipca ekipy budowlane będą mogły wrócić na newralgiczny odcinek ul. Toszeckiej, a prace będą prowadzone równie dynamicznie, jak między ulicami Przyszowską i Wakacyjną

– dodaje magistrat.

W części leśnej inwestycji w toku są prace związane m.in. z układaniem kanalizacji teletechnicznej i okablowania oświetlenia ulicznego, profilowaniem i wzmacnianiem rowów przydrożnych czy budową zatok autobusowych.

Fot_Michal Buksa

Przypomnijmy, że inwestycja jest jedną z kilku, na które miasto pozyskało pieniądze z Rządowego Funduszu w wysokości 42,75 mln zł. Za wykonawstwo odpowiada wyłonione w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach oraz EUROVIA POLSKA S.A. W ramach przewidzianych prac, po lewej stronie ul. Toszeckiej (jadąc od centrum Gliwic), od wysokości restauracji McDonald’s powstaje wydzielona droga rowerowa i chodnik, przechodzące od Kąpieliska Leśnego w ciąg pieszo-rowerowy. Budowane są również trzy nowe zatoki autobusowe i tzw. Miejsce Obsługi Rowerzystów oraz wszystkie niezbędne instalacje.

Fot_Michal Buksa

Obecnie przewidywane zakończenie prac przy budowie drogi rowerowej wzdłuż ul. Toszeckiej to 2025 rok. Koszt inwestycji według najnowszych wyliczeń sięga ok. 35,5 mln zł brutto.

(żms)/UM Gliwice
fot. M. Buksa/UM Gliwice

Fot_Michal Buksa

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze