Wystawa zdjęć Piotra Janika w Czytelni Sztuki gliwickiego Muzeum

Urodził się w Zakopanem, przez większość życia związany był z Gliwicami, a jego prace określane są jako jedne z najciekawszych i najbardziej dojrzałych, jakie powstały w kręgu Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawę zdjęć autorstwa Piotra Janika można oglądać w Czytelni Sztuki już od piątku, 19 kwietnia.

 
Swoje pierwsze artystyczne kroki Piotr Janik (1923–1981) stawiał jako laborant w zakopiańskim zakładzie fotograficznym Henryka Schabenbecka. Po wojnie przeniósł się do Gliwic i w 1951 roku znalazł się wśród współzałożycieli amatorskiego odłamu ruchu fotograficznego – Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF). W jego ramach zdobywał niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie.

W 1957 roku w uznaniu osiągnięć międzynarodowych otrzymał dyplom AFIAP (luksemburska federacja artystów fotografów), zaś w 1961 roku został członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Fotografików.

W swojej twórczości Piotr Janik przechodził przez różne etapy. W pierwszym okresie pozostawał pod wpływem fotografii atelierowej, następnie uległ charakterystycznej dla twórców jego pokolenia fascynacji piktorializmem. Na najnowszej wystawie Muzeum w Gliwicach kładzie jednak nacisk na to, co u gliwickiego twórcy szczególnie ciekawe – związki z włoskim neorealizmem oraz jego bystre oko fotoreportera.


Wernisaż rozpocznie się 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 18 maja. Więcej na stronie muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].

(żms)/UM Gliwice(Muzeum/bb)
fot. materiały organizatora

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze