Wywóz śmieci zdrożeje. Podwyżki dla tych, którzy nie segregują odpadów będą drastyczne. Nawet 163%

ŁG/24gliwice.pl

Począwszy od pażdziernika czeka nas kolejny wzrost kosztu wywozu śmieci. Podwyżki w lokalach mieszkalnych dotkną wszystkich, najbardziej jednak tych, którzy odpadów nie segregują.

Pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta trafi projekt uchwały, zgodnie z którą za wywóz niesegregowanych śmieci trzeba będzie zapłacić 2 zł za metr kwadratowy, przy pierwszych 60 metrach kwadratowych powierzchni lokalu. W stosunku do obowiązującej obecnie stawki 0,76 zł/m2 to wzrost aż o 163%!

Skąd aż takie podwyżki? Działania, które doprowadzą do 50% udziału odpadów zbieranych selektywnie w całkowitej ilości odpadów komunalnych, wymuszają unijne przepisy. W minionym roku poziom odzysku papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w Gliwicach wyniósł zaledwie 23,6%.

W lokalach o przykładowej powierzchni 100 metrów kwadratowych, w przypadku niesegregowania zapłacimy łącznie 525 zł za kwartał. Dotychczas opłata ta wynosiła 202,80 zł, co oznacza wzrost o prawie 160% w stosunku do obowiązującej kwoty. W przypadku śmieci rozdzielonych, w mieszkaniu o tym samym metrażu, opłata wzrośnie o około 20 zł – ze 101,40 do 120,6 zł.

Jakie mogą być nowe stawki

Śmieci segregowane. Do 60 m2 powierzchni mieszkania stawka opłaty za odpady wyniesie 45 groszy, za kolejne 30 m2 metrażu zapłacimy 36 groszy, między 90 a 120 m2 – 24 grosze, a powyżej 120 m2 – 12 groszy. To wzrost o kilka groszy za metr, dlatego nie zostanie przez konsumentów tak boleśnie odebrana.

Śmieci niesegregowane. Dużo większy wzrost stawek odczują mieszkańcy, którzy z różnych względów nie gromadzą odpadów w sposób selektywny. Za pierwsze 60 m kwadratowych mieszkania trzeba będzie zapłacić 2 zł/m2, za kolejne 30 m2 – 1,50 zł, powyżej 90 m2 do 120 m2 będzie to 1 zł, a za dodatkowe metry trzeba będzie płacić 50 groszy.

Zmobilizowanie mieszkańców do segregowania śmieci jest niezbędne w związku z wymogami, jakie stawia Unia Europejska. W 2020 roku musimy uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Obecnie jest to 26 procent, a roczna zmiana to zaledwie 0,7 procenta. Wprowadzenie wysokich opłat powinno więc zachęcić gliwiczan do większej dbałości o środowisko.

(żms)

AKTUALIZACJA: Na wniosek radnej KdGZF Magdaleny Budny, projekt został wycofany z porządku obrad sesji 20 lipca. Jak uzasadniła radna, na skutek braku możliwości wcześniejszego zapoznania się i analizy dokumentu. Projekt będzie rozpatrywany na kolejnej sesji.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Grażyna
Grażyna

Co do ilości śmieci ma powierzchnia mieszkania? Powinno być naliczane od ilości osób zamieszkujących,oczywiście przy sprawdzeniu ile osób faktycznie zamieszkuje dany lokal ( mieszkania wynajmowane )

Kot
Kot

Dawne PRL-owskie naliczanie ilości śmieci z sufitu wzięte. Czy te narzucone w Gliwicach metry kwadratowe kształtujące ilość śmieci nie są sprawą kryminalną? Dlaczego prokuratura nie reaguje?

rrolch
rrolch

Biednego nie stać na duże mieszkanie. Bogaty z racji swego bogactwa produkuje więcej śmieci. Summa summarum uważam, że naliczanie od metra wcale nie jest takie nieuczciwe.

Kot
Kot

Masz profit z tego okradania mieszkańców?

AndrzejD
AndrzejD

” Bogaty z racji swego bogactwa produkuje więcej śmieci.”
….tych mądrości nakładli ci do głowy na wieczorowych kursach Uniwersytetu Marksistowsko-Leninowskiego ?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@rrolch: Piszesz jak komunistyczny, wegański, zielony, lemingowy – kontrrewolucjonista.

heniek
heniek

a ty piszesz jak pisuar

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@rrolch: a może jest tak : ten kto ma większe mieszkanie bardziej oszczędza. Więcej pracuje, odmawia sobie np.piwa w szklanej butelce, nie kupuje pierdół które po krótkim czasie wyrzuca. Ma lodówkę tę samą od 15 lat, pralkę która mu służy podobny okres czasu. Przez swoją oszczędność dorobił się większego mieszkania. I teraz płaci więcej za “śmieci” których nie produkuje” i przez to musi teraz jeszcze więcej pracować żeby dorobić do “śmieciowego”.

rrolch
rrolch

Ostatni Sprawiedliwy: a może jest tak, że twoim argumentem są jakieś probabilistyczne rozważania?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Kot – bo o tego trzeba zmienić cały system prawny. Teraz już wiesz dlaczego zaczynają się zmiany w sądownictwie?

heniek
heniek

W zmianach w sądownictwie chodzi o co innego,głupoty opowiadasz

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Grażyna: Jak chcesz to zrealizować nie zatrudniając kolejnych 500 osób których pensje, premie, nagrody, wczasy, szkolenia, “wyjazdy integracyjne”, samochody służbowe, L4, “przyjazdy pracodawca” i tak będą przez Ciebie zapłacone w “śmieciach”. Nie liczysz chyba na to że utrzymają się ze sprzedaży makulatury, zwrotu szklanych butelek, skupu PETów czy oddaniu metali na złom?

ja
ja

Wystarczy powiązać to z ilością zużytej wody albo ilością generowanych ścieków. To łatwo sprawdzić, a nie sądzę, aby ktoś przestał się myć tylko dlatego, żeby zaoszczędzić na wywozie śmieci.

Marlena Worożyńska-Czabanka

S****ysy…najpierw niech oprozniaja te cholerne kosze do segregacji.jak to w pl cos wprowadza byle kase brać ale juz żeby zadbać o pojemniki i opróżnianie bieżące To już im nie wychodzi.niestety w pl daleko do segregacji jaka jest na zachodzie

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Marlena Worożyńska-Czabka- mak to jest jak monopol na wywóz śmieci przygotował sobie Remondis wraz z Urzędem Miejskim (% udział w gliwickim Remondisie)

Ja
Ja

Gdyby REMONDIS odbierał każdy typ śmieci innym wozem, a nie ładował wszystko do jednego to pewnie te 50% by się uzbierało. No ale po co tą samą drogą jechać 4x po 4 różne kubły śmieci. Lepiej wpierniczyć wszystko do jednego i spokój. Tak się składa, że moje dzieciaki uwielbiają duże wozy i na odgłos śmieciary w środy o 6 rano biegną do okna by sobie na nią popatrzeć. Oto prosty dowód jak to się odbywa w tym mieście.

gliwiczanin777
gliwiczanin777

Bodaj Szef remondisu stwierdził że tak własnie sie to odbywa. Śmieci nie sa wrzucane do jednego samochodu ;) a wiec ? ten reportaż jest tutaj gdzies na 24gliwice

dociekliwy
dociekliwy

I tak też właśnie jest, że odbierają różnymi pojazdami

Xsenofob
Xsenofob

Zrzutka na Halę PODIUM. W końcu musimy to cudo jakoś spłacić …

Ciekawy
Ciekawy

CZY GOSPODARZ HALI BANKRUT RÓWNIEŻ BEDZIE PŁACIŁ ZA WYWÓZKĘ ŚMIECI NALICZANĄ OD POWIERZCHNI (m2)

AndrzejD
AndrzejD

o, to jest dobre pytanie !

W RYJ MONDISA
W RYJ MONDISA

Kto winien ? Szary obywatel ? Kto zapłaci ? ON ! A ja zapytam tak cwaniaków z RYJmondisa.W jakim stopniu do nakazów unijnych są przystosowane gliwickie odkryte lub z uchylaną wielką klapą kubły do segregowanych śmieci czyt.eliminowaniu wsypywanie czegokolwiek pomieszanego.Nie wiecie ryje z Ryjmondisa o czym piszę zajrzyjcie do miasta Prudnik.Sprawdzcie jak wzorcowo w tym mieście sprawą ta funkcjonuje.Sprawdzcie ryje z Ryjmondisa i ty Frankiewiczu ich i wasze ceny.Plawam na was.

Damian Sitek

Hala sama sie nie zaplaci wiec to nie koniec

gliwiczanin777
gliwiczanin777

sk….yny. Miało nie drożeć. Rozumiem że wszsyscy nieporadni to przeglosowali.

Zabłocki
Zabłocki

Oj panie Frankiewicz ! Przeginasz. Ucho w dzbanie się urwało.

Śmieći Gruszczynskiego postrzelonego
Śmieći Gruszczynskiego postrzelonego

Mam tak samo jak Ty (redakcjo) jeden śmietnik a w nim………………………WYMIESZANY SYF !!! Mieszkańcy bloku z ul Gruszczyńskiego śmieci segregują ! To widzę.Syf tworzą sklepy Carmen,Żabka,Społem walący opakowania gdzie popadnie.Syf tworzą kierowcy pod śmietnik przyjeżdżający,wysypujacy worki śmieci.Śmietnik to ogólnie dostępny.Pytam.Odpowiedzialnośc zbiorowa.A może strzelać z wiatrówki w Eko bandytów.

Johny West

k**wa znowu !!!

Maciej Senik

No cóż … Podium się samo nie zapłaci.
Szanowny magistracie “To nie wszystko mieć boisko”. Reszty wam brakuje.
Pieniędzy szczególnie na to wygląda.

Dominika Bremer

tutaj totalnie nie chodzi o PODIUM! zgodnie z UE powinniśmy osiągać większy % odpadów segregowanych niż do tej pory. Dlatego, żeby zmusić mieszkańców do segregacji odady niesegregowane drożeją…

ja
ja

Nie tylko dlatego, że UE tego wymaga, ale również dlatego, żeby nasze dzieci i wnuki nie tonęły w śmieciach. Żeby wyjeżdżając poza Gliwice mogły patrzeć na lasy i łąki, a nie na kilometry ciągnącego się poza miastem wysypiska. Żeby ograniczyć im zatrucie środowiska, bo produkcja makulatury z papieru czy ponowne przetworzenie plastiku generują mniej zanieczyszczeń niż ich produkcja z surowców pierwotnych. Jest w dodatku mniej energochłonna, co wpływa na konkurencyjność gospodarki. Nie będę się rozpisywał, bo już wiele opracowań było na ten temat. Nawiasem mówiąc w Polsce dosyć dobrze radzimy sobie z odzyskiem metali. Np. w przypadku stali wskaźnik recyklingu… Czytaj więcej »

Aleksander Politowski

Dominika Bremer Pani troszkę naciąga fakty segregowanie śmieci wprowadzono w Gliwicach klika lat temu na każdym osiedlu są boksy a w nich pojemniki na plastik papier itd.

Marcin Krysiński

Tej samej UE, która produkuje tony nikomu niepotrzebnego, zadrukowanego papieru?

ja234
ja234

Marcin Krysiński, pie99999sz głupoty człowieku. Powtarzasz oklepane zwroty.

Kamil Tyndyk

I co z tego, że są pojemniki do segregacji śmieci jak najczęściej w nich znajduje się to samo co w pozostałych kontenerach? Juz pominę dzialkowcow w sezonie letnim, którzy odrzucają się ze swoją trawa, czy innymi owocami. Podwyżka cen za wywóz śmieci to jedyny sposób na zwiększenie świadomości społeczeństwa polskiego.

Paweł Dominik

Dobrze że jest na co zwalić, co byście zrobili, gdyby tego Podium nie było haha

Magdalena Kamińska

Stawki w Gliwicach są bardzo wysokie, niech już nie robią z siebie idiotow.

Piotr Ługowski

Madzia nie wiesz, że każdy pretekst jest dobry do wyciągnięcia kasy od ludzi? W TV powiedzieli, że w związku ze zmianą prawa na obowiązkową segregację śmieci będą podwyżki, to UM postanowił podwyższyć. Tzn. Remondis podnosi a miasto się godzi, chociaż i tak już segregujemy od dawna, tak jak w nowej ustawie. Czyli nic się nie zmieni…, tylko cena.

Magdalena Kamińska

Oczywiście. Nie przybędzie kontenerów.. Do brązowych maja trafić odpady kuchenne.. Wielka mi zmiana zasługująca na podwyżki. Dziady.

Piotr Ługowski

Pewnie teraz będą tłumaczyć tym że będą myte pojemniki…

imię moje
imię moje

Myć będą te przy blokach wielorodzinnych? Przecież śmieciarka łyka w siebie śmieci, a pojemniki(ba, kontenery) wracają cuchnące pod daszek śmietnika.

ja234
ja234

Pretekstem do zwyżki opłat są przepisy unijne, też racja, ale jest to dobry powód żeby dźwignąć ceny… by było też na halę pomnik. W końcu już utrzymujemy tą skorupę.

gliwiczanka
gliwiczanka

Jakie to prawo mówi że od metra kwadratowego płaci się za śmieci a nie od lokatora? Ja mieszkam sama i produkuję mniej śmieci niż 4 osobowa rodzina mieszkająca nademną o takim samym metrażu mieszkania. Czy to mądre i logiczne? Nie rozumiem tego jak można wyciągać kasę w tak perfidny sposób.

Kot
Kot

@gliwiczanka, oj dużo trzeba zmienić w prawie aby nie okradano mieszkańców Gliwic.

Dawid Pasiek

Niesamowite, UE to jednak koszty… a mówili,że tylko dotacje.

Maciej Ga

Dokładnie. A do lasu było za darmo.

Jagoda Sen

ale Ty durny jestes, w UE płaci się nie od metra, ale od osoby albo ilości pojemników. W UK naprzykład płacisz od pojemnika, bin, jesli masz po jednym pojemniku, płacisz za jeden. Tam jednak nie ma opcji nie segregowania odpadow. Poczytaj troche zanim zaczniesz madrości sadzic. W Polsce to naliczanie od metra to spuścizna po PO, a Frankiewicz jest z ukochanej opozycji, chce jeszcze dowalić ludziom, zanim wyleci

Argon
Argon

Jagódko idź spać. W Polsce sposób naliczania zależny jest od gminy. W Gliwickim magistracie pracują same leniwe k… podludzie dlatego naliczają od metra bo łatwiej. Franek Dolas nie jest już dawno z PO. Teraz bliżej mu do PiSu wystarczy spojrzeć tu:
przemysl.pl/download//59180/zmp_serock.jpeg

ja
ja

Wystarczy zaczekać do głosowania rady miasta i zobaczymy kto jak głosował.

Ale mogę podać wam już przewidywane przeze mnie wyniki:
Koalicja Gliwic dla Frankiewicza – wszyscy za, bez żadnej wątpliwości i bez dyskusji.
PiS – za.
PO – za, pojedyncze osoby mogą się tylko wstrzymać od głosu.

Paniol Paniol

Co z tego że człowiek segreguje jak inni nie segregują . Ja mam odpowiadać razem z nimi ???

imię moje
imię moje

Pytanie brzmi: jak udowodnić, że w czterdziestomieszkaniowym wieżowcu ktoś nie segreguje śmieci? Postawią przy każdym śmietniku na np. Sikorniku pracownika Straży Miejskiej i będą kontrolować co kto wynosi i gdzie wrzuca? Strażnicy się nie zgodzą.

Egon
Egon

To się nazywa solidarna odpowiedzialność. Swojego czasu trafiłem na informacje, że w takich sytuacjach jak piszesz, na kontener miała być nakładana “żółta kartka”, kiedy sortowanie odbywało się niewłaściwie. Jeśli lokatorzy dalej nie trzymali się tej zasady, miały być wyciągane konsekwencje w postaci rozliczania wywozu jako niesortowanego. Jeśli faktycznie Remondis egzekwowałby taką formę, to uwierz mi, ze dosyć szybko wytropilibyście winowajcę – inną sprawą jest to czy zmienilibyście jego nawyki. Osobiście nie rozumiem takiego zachowania, bo pomijając aspekt finansowy, to można się poirytować jeśli widzi się, że ktoś bojkotuje całą idee segregacji. Nie rozumiem, dlaczego w koszu na papier lądują inne… Czytaj więcej »

x. Adam
x. Adam

Należy wprowadzić imienne worki na śmieci
Będzie z tego więcej korzyści niż się wszystkim wydaje. Np będzie można sprawdzić kto używa prezerwatyw, czy spożycie alkoholu jest na przyzwoitym poziomie no i kto np. dostał paczę żywnościową z Niemiec i nie podzielił się z plebanem

iza
iza

Ale na Sikorniku, przy Kormoranów mieszkańcy płacą za śmieci niesegregowane.Tak zdecydowała spółdzielnia

imię moje
imię moje

A lokatorzy się na to zgodzili w stu procentach? Każdy swoją deklarację o nieselokcjonowaniu śmieci podpisał i pozwolił wpiąć do swojej teczki prowadzonej przez spółdzielnię? Gratuluję decyzji i wspomagania finansowego remondisu.

Agnieszka Antyloszka

U mnie na.podwórku kosze do segregacji co z tego jak przyjeżdżają smieciarka i wszystko leci do niej

Urbanek Krzysztof

to masz wstępną segregacje potem to i tak trzeba posortować bo ludzie nie wiedzą co gdzie wrzucać.

Agnieszka Antyloszka

Skoro wrzucają butelki do.oznaczonego pojemnika to chyba łatwiej presegregowac same jak z jedzeniem czy innymi odpadami

Dominika Bremer

a nie zauważyła Pani, że te śmieciarki są trójdzielne?
http://s12.flog.pl/media/foto/komunaltruck_4dfc9149a22d493c75b2be0a7f122d65.jpg

Agnieszka Antyloszka

Te ? Kurde niestety nie zauwazylam . ale może dlatego ze przyjeżdżają zwykłą stara smieciarka :) a takiej to ja na oczy w ogóle nie widziałam

Aleksandra Kubas

Na pewno nie. Są przepisy, ci co wywożą biorą segregowane bo niby gdzie mieliby zawieść zmieszane?

Dominika Bremer

Agnieszka Antyloszka a ja widziałam w Gliwicach
Stara śmieciarka ale z tylu ma 2 zbiorniki i 2 oddzielne widły do zabierania odpadów :-)

Tomasz Young

Granda i złodziejstwo. Płaciłem 30 zł jak smieci odbierała firma prywatna, teraz 80 zł jak bedzie miasto i wzrosnie do ok 300 zł, czyli 10 razy drożej niż firma Remondis, która dalej pracuje za pewnie te same pieniadze tylko miasto na tym przytula kasę, którą wyda na Halę Gliwice itp pierdoły.

Marcin Krysiński

To okradanie obywateli. Sortować powinny firmy zajmujące się wywozem śmieci. I jeszcze to liczenie od powierzchni. Przecież ilość odpadów nie zależy od wielkości mieszkania/domu!

rrolch
rrolch

Sortowanie odpadów u źródła jest najtańszym, najlepszym i docelowo jedynym rozwiązaniem. Biedny nie zamieszka w dużym mieszkaniu i będzie produkował mniej śmieci niż bogaty.

Bomba
Bomba

Czy starsza pani która owdowiała a dzieci poszły na swoje mieszkająca w 3 pokojowym mieszkaniu jest bogata i produkuje więcej śmieci niż rodzina 5 osobowa z 3 dzieci mieszkająca w takim samym mieszkaniu ? Chyba nie a płaci jednakowo. Tylko w Gliwicach tacy mądrzy wymyślili taki sposób płacenia za wywóz śmieci. To chore.

rrolch
rrolch

Pielęgnowanie sentymentu nie jest tanie.

Kot
Kot

@rroich, powtarzasz się na tym forum.

Tomasz Young

Czy jest jakas organizacja, która poda miasto Gliwice do sadu o drakońskie opłaty i liczenie opłat z metra??? To nieprawne, niekonstytucyjne, to zwykłe oszustwo!!!

Maria Dembia

Ale dlaczego nie ma ukłonu do ludzi starszych, często samotnych? A ukłon dla wielodzietnych rodzin niech zrobi miasto.

Egon
Egon

Nie bym nie miał empatii, ale proszę nam powiedzieć, na czym ten ukłon miałby polegać ?

silverariel
silverariel

Firma Remondis wygrała przetarg na wywóz nieczystości bo była najtańsza? W 2013…….No to teraz musi sobie wyrównać straty…?

Patrycja k
Patrycja k

Dlaczego po prostu nie zrobią jak za granicą? Np darmowy odbiór papieru metali szkła? Albo sklepy w których można wrzucić szklane butelki w zamian można otrzymać pieniądze. Chory kraj!

Rozum
Rozum

Zadała pani pytanie i udzieliła na nie sama odpowiedzi;chory kraj

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Rozum. Kraj jest piękny, ludzie wspaniali tylko pamiętaj że rządzący gotują nam ten los. Czy oni są Polakami czy tylko polskojęzycznymi ?