„Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. Nowa wystawa dostępna od 5 lipca

Druga odsłona wystawy kolekcji fajansów europejskich w Muzeum w Gliwicach jest dostępna od piątku, 5 lipca. Na ekspozycji zaprezentowana zostanie kolejna „porcja” 240 naczyń fajansowych i kamionkowych oraz holenderskie flizy.

 
Już dzień później będzie można obejrzeć wystawę bezpłatnie – w każdą sobotę (poza dniami świątecznymi) wszystkie oddziały Muzeum można odwiedzać za darmo.

W ramach ekspozycji pt. „Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” oprócz popularnych kufli i dzbanów z wytwórni niemieckich (Ansbach, Erfurt, Berlin, Bayreuth, Norymberga, Marburg), wazonów i talerzy z Delft, można będzie zobaczyć także fragment jednej z największych w Polsce kolekcji czajników i czajniczków z fajansu delikatnego.

Wśród naczyń śląskich znalazły się niezwykle rzadkie „czarne” fajanse tułowickie oraz przedmioty z manufaktur w Glinicy, Raciborzu – Bosaczu i we Wrocławiu.

W nieco odmiennej od pierwszej wystawy aranżacji, w zabytkowych szafach i na stołach, czekają na Państwa przedmioty powstałe z gliny i wypalone w ogniu, kruche piękno o ponad trzystuletnim rodowodzie. Przedmioty pochodzą ze zbiorów przedwojennych oraz zakupów, darów i przekazów do Muzeum po 1945 r. – zapowiada Muzeum.

Jesienią tego roku ukaże się katalog zbioru gliwickiego autorstwa prof. dra hab. Wojciecha W. Kowalskiego, w którym opublikujemy też najnowsze wyniki badań nad fajansarniami śląskimi autorstwa Stanisława Siess-Krzyszkowskiego – dodaje Muzeum.

Wystawa potrwa od 5 lipca 2024 r. do wiosny 2025 r. Kuratorem wystawy jest Patrycja Gwoździewicz – kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

(żms)/MwG
fot. MwG (FB)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze