Z Gliwic pociągiem bezpośrednio do Berlina i na Białoruś. Sporo nowości w rozkładzie PKP

Od 9 grudnia tego roku będziemy mogli pojechać bezpośrednim połączeniem do Berlina. To jedna z najważniejszych nowości w nowym rozkładzie PKP Intercity, ale pozytywnych informacji dla gliwiczan jest więcej.

Kolejowa spółka wprowadzi w grudniu pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin, który umożliwi dzienny dojazd m.in. do stolicy Niemiec.

– Dodatkowo pociąg IC Przemyślanin, jadący z Przemyśla, będzie prowadził grupę wagonów do Berlina, które będą przełączane do pociągu IC NightJet w Katowicach, a następnie wyruszą w dalszą drogę przez Zabrze, Gliwice i Racibórz – informuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

Swoją trasę zmieni też pociąg TLK Hańcza do Suwałk i Grodna. Do tej pory kursował z Krakowa, a od 9 ruszy z Gliwic, a zatrzyma się m.in. w Katowicach, Sosnowcu i Warszawie. Na razie trudno przewidzieć, jaki będzie koszt przejazdu z Gliwic na Białoruś. Dla porównania, bilety relacji Kraków-Grodno w specjalnej ofercie promocyjnej można było kupić za 21,40 euro.

W nowym rozkładzie pojawi się także nowy pociąg nad morze i w góry relacji Zakopane – Szczecin. Przejazd TLK Podhalanin będzie jednak wymagać wcześniejszego dotarcia do Katowic, przez które przejedzie skład.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Wagabondo
Wagabondo

Łazka się w oku kręci Pociąg z Gliwic do Berlina. To już było (pociąg Kraków- Berlin )
za komuny. Było i słusznie, że wróciło. Pytanie o ile godzin dłużej niż w czasach komuny będziemy się turlać.

kolega
kolega

A jak za komuny były kartki i ocet z musztardą na półce to też “łazka się w oku kreći”?

:-)
:-)

“Łazka” mu się kręci, bo ani za komuny, ani teraz i nigdy w podróż się nie wybierze. Tyle jego, co namendzi pod każdym artykułem.

Wagabondo
Wagabondo

@ :-) Zamiast polemiki tylko jedno zdanie. Odwiedziłem 52 państwa.

Wagabondo
Wagabondo

@kolega Łezka się w oku nie kreći. Lecz o dziwo w rozmowach z równolatkami jakoś tamte czasy wspomina się bez “wnerwu” Czasem z łobuzerskim uśmiechem na wspomnienie wizyty na stacjach CPN. Samochody średnio” spalały 0,5 litra. Kazdy wszak jeżdził znacznie ponad przydziałowych 30 lub 45 litrów na miesiać. Kartki na wódke i papierosy wymieniałem na inne artykuły. Lodówkę miałem pełną. Inni nie będacy w żłobu zapewne też Zwyczajnie jako Polacy dawalismy radę.W sumie to temat rzeka. Starzy znają młodzi i tak nie uwierzą. Dla nas powodem do dumy jest to,ze dzieci stanu wojennego pomimo biedy sa od nas o głowę… Czytaj więcej »

AMF
AMF

“Lodówkę miałem pełną” – Górnik, łapówkarz czy rodzina na wsi?
W tym ostatnim przypadku to dobrze było jeszcze mieć zamrażarkę ;-D

Wagabondo
Wagabondo

@AMF tylko tyle wyobrażnia podpowiedziała ? A badylarz ? A właściciel firmy polonijnej.A pilot LOTu ? A marynarz ? Mam wymieniać dalej ?

,,,,,,,,
,,,,,,,,

Miał pełną ,bo pracował uczciwie nie wylegiwał się na styropianie jak fabryczna patologia w ramach strajku w sprawie przydziałowych onuc

Fiku Miku
Fiku Miku

@kolega. Chyba że był z “lepszego sortu” to nie obchodziły go kolejki i pustki na półkach. Tylko kawior i Советское Игриское.

Tysia
Tysia

Tak

Misia
Misia

Nie

AMF
AMF

Za Adolfa to dopiero było:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%85cy_%C5%9Al%C4%85zak
Zwracam uwagę na prędkość – Komuna osiągnęła taką na jednej pokazowej linii, POstkomuna uznała, że ma w nosie europejskie standardy i na międzynarodowej magistrali (która miała być na euro a dalej robią) tylko cześć będzie na 160. Za to kremlowi la chony ciągną aż miło.

ania
ania

sporo dluzej…bo pociag jest po 4h od wyjazdu z gliwic w opolu :D

z opola juz szybko bo 5h… z gliwic 9h

Jan
Jan

Za Niemca był Oberschlesien Fliegender Lotajacy Ślązak, Pieron i jechał z Bytomia przez Gliwice do Berlina w 4,5 h…

Paweł
Paweł

Ehh ludzie. To już było, ale wcześniej! Za Niemca Gliwice miały połączenie z Berlinem. Latający Ślązak/Pieron oferował ekspresowe połączenie z Bytomia przez Gliwice w czasie mniej niż 4,5 godziny.

black_horse
black_horse

” W nowym rozkładzie pojawi się także nowy pociąg nad morze i w góry relacji Zakopane – Szczecin” Nad morze do Szczecina? A gdzie redakcja w Szczecinie morze widziała?

Imię
Imię

paprykarz potrafi zaszkodzić

AMF
AMF

Gliwice mają morze to Szczecine nie może?

ja234
ja234

@blak horsiu, nie filozofuj.Mówiłem Ci już,wskakuj w auteczko i zwiedzaj świat.
Szczecin leży nad morzem.

podróżny
podróżny

Dobrze, że otwierają nowe połączenia i tyle

ja234
ja234

Bardzo dobrze. Wreszcie.

Fiku Miku
Fiku Miku

@ja234. Nie masz siderodromofobii?

kanalia52
kanalia52

I przez Racibórz. Chyba ich pop…liło.

cargo
cargo

A czemu nie?Ponoć wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Paweł
Paweł

Nie pojmuję tej logiki! Odepną wagony w Katowicach, z inną lokomotywą przejadą przez Gliwice Kędzierzyn do Raciborza. Tam poczekają na pociąg z Wiednia do Berlina! Który ponownie przejedzie przez Kędzierzyn. Nie mogą zrobić jednego przeczepiania wagonów w Kędzierzynie?

Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir

@ Paweł.Co by nie zrobili warto pojechać innym pociągiem do Opola (około 1h)i tam wskoczyć do tego berlinczyka

MariannaA
MariannaA

Do Berlina przez Racibórz?

ania
ania

tak i co lepsze z kilkoma godzinami na przepiecie wagonow…

AMF
AMF

Jakie przepięcie wagonów? Chodzi Ci o to, że we wschodnich Niemczech z elektryfikacją gorzej niż u nas?

ja234
ja234

@AMF, przepięcie wagonów do pociągu jadącego do Niemiec.Jest to normalna praktyka przy trasach międzynarodowych.
Ludzie jeżdżą nie tylko auteczkami.Też spróbuj.

AMF
AMF

Ty spróbuj uaktualnić wiedzę po co wymyślono lokomotywy wielosystemowe, oraz dlaczego niektóre pociągi IC prowadzą ELEKTORWOZY z Czech ;-] Na deser jak chcesz – z dalszych rejonów: po co Anglicy wywalili tyle kasy na nową linię i dworzec.
Zaś wracając do tematu nawet jeśli zmienia się lokomotywę, potem robi próbę hamulców, nawet przy zawyżonych normach PLK to nie jest aż tyle czasu. Co innego jazda na wschód (LHS jest wyłącznie towarowy) – tam (ponieważ SUW 2000 ruskim nie pasi) konieczne jest dodatkowo podniesienie wagonów i wymiana wózków na szerokotorowe.

PS: próbuj dalej, może Ci się uda.

Shteef
Shteef

Brawo. Dzieciak, spec od jazdy na wstecznym, zginie zanim zrozumie o czym napisałeś.

Częsty podróżnik Kraków-Grodno
Częsty podróżnik Kraków-Grodno

Ciekaw jestem, czym PKP motywuje taką zmianę, uwzględniając fakt, iż wielu studentów i podróżników korzystało z tej relacji z Krakowa.

ARTUR
ARTUR

Super wkoncu bezpośrednio z Gliwic do Suwałk czekałem na to

PisToNeokomuna
PisToNeokomuna

Są też inne, bardzo racjonalne połączenia. Na przykład z Katowic do Białegostoku.
Przez Wrocław i Poznań…

ania
ania

mistrz to wymysli… wyjazd z gliwic , prz. 00:41, przyjazd do Raciborza 01.37, a odjazd 03:00… w opoli jest sie o 04:22…czyli po blisko 4h :D

W berlinie o 9.16 …podroz z opola 5h, podroz z gliwic 9h :D

Nie no, super polaczenie przeciez…bo bezposrednie :D

polecam spojrzac na https://reiseauskunft.bahn.de/bin/traininfo.exe/pn/807888/315544/312806/112893/81

Greg
Greg

Z Gliwic 9h w pociągu? Wolę zapakować rodzinę, i autem pojechać

Imiu
Imiu

Przejechałbym się ale jestem na lewym zwolnieniu lekarskim, L4 w ramach protestu.
Innym razem się wybiorę tylko dostanę tabletkę w formie pieniędzy do wypłaty i inne przywileje aaaa co tam, już się pakuję żeby zdążyć na pociąg :-) Koledzy i tak nie wpadną na kontrole a jeśli nawet to mi na rękę pójdą a ZUS mam w deupie bo mnie nie dotyczy. Zapraszam wesprzeć akcje LEWE CHOROBOWE w ramach STRAJKÓW!

Imię
Imię

Dawno nie czytałem wypowiedzi tak przesyconych goryczą. Czyżbyś był urobionym po łokcie prywatnym przedsiębiorcą/pracoholikiem, który od lat nie miał urlopu?

Imiu
Imiu

nie, niestety też nie jestem aktualnie co drugim policjantem z teczką chorób które są podstawą do wymyślonego L4 które ma być poparciem w proteście o lepsze dobro dla policjantów którzy oszukują swoich “podopiecznych” idąc w zaparte z taką formą strajku. Połowa funkcjonariuszy na epidemii a druga poło się jeszcze zastanawia czy jechać do lekarza jednym autem czy autokarem…no bo mają ból głowy od braku pieniędzy. Podpisano, zwykły przeciętny człek który widzi co się dzieje i co robią nie tylko policjanci z Gliwic