Za przejazd autobusem zapłacimy kartą, są już pierwsze nowe urządzenia. Co w razie kontroli? (TV)

Metropolia wdraża kolejne rozwiązania dotyczące płatności za przejazdy komunikacją miejską. W pojazdach zamontowane będą teraz dwa zupełnie nowe automaty. W jednym z nich dokonamy zakupu kartą płatniczą, ale bez żadnego wydruku. Jak to będzie działać?

 
Na terenie zajezdni PKM Gliwice zaprezentowano zestaw nowych kasowników oraz automatów biletowych na płatności zbliżeniowe. Pierwsze 25 pojazdów zostało już w nie wyposażone i wkrótce wyjedzie w trasę do obsługi linii komunikacji miejskiej.

Zobacz nagranie.

Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażane w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe (podobne urządzania funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach). W razie wybrania ostatniej z tych opcji nie dostaniemy wydrukowanego biletu, ani żadnego potwierdzenia, że go posiadamy. Jak więc będzie to działało?

Zapłacimy kartą i przy kontroli należy kontrolerowi przyłożyć kartę do czytnika i kontroler na podstawie tego sprawdza czy została wniesiona opłata za przejazd. Numer karty nie jest przetwarzany, jest tokenizowany, więc nigdzie te dane nie są przetwarzane w sposób jawny

– mówi Grzegorz Stępień, zastępca dyrektora departamentu informatyki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Drugi typ urządzeń to kasowniki, służące do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP, domyślnie pracujące w taryfie odległościowej, gdzie wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, aby zarejestrować wejście (tzw. „Przyłóż i jedź”).

(żms)
wid.: Łukasz Gawin

15 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Lipa
11/02/2022 10:52

Tak, w Kołobrzegu funkcjonuje podobne rozwiązanie, natomiast przy kontroli biletów niestety musiałem pokazywać kontrolerom historię mojego konta bankowego z dokonaną transakcją w czytniku… A gdybym nie miał aplikacji na telefonie albo telefonu w ogóle to co?

lacrimal
11/02/2022 22:05

Takie rozwiązania powinny być wprowadzone – wzorem większych ośrodków miejskich – przy realizacji projektu Śmiesznej Karty Utrudniającej Podróż.

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez lacrimal
Perez
11/02/2022 08:18

W koncu!!!!!!

Szczerze dziekuje ze doczekalem tych czasow ze bez problemu bedzie mozna jezdzic i sie nie stresowac.

Obserwując
11/02/2022 13:24

Nie płaciłbym kartą w autobusie.I jeszcze to legitymowanie się kartą kanarowi…żle przemyślany pomysł i wątpliwy pod względem bezpieczeństwa.

Kudlok
14/02/2022 12:40
W odpowiedzi na  Obserwując

Z powodzeniem od lat funkcjonuje np. w Londynie. I jakoś nic strasznego się nie dzieje

Burżuj
12/02/2022 15:33

Jakby zrobili darmową komunikację, to taniej by to wyszło. Na dystrybucji biletów, zatrudnieniu kanarów i windykacji by zaoszczędzili. Nie trzeba by wydawać kilkudziesięciu milionów zł na wdrożenie i utrzymanie tego ŚKUP. A teraz kolejnych milionów na to ustrojstwo.

moje mam
10/02/2022 18:08

w Kołobrzegu to działa min rok jak nie dwa i wiele innych udogodnień a tu 170 m ścieżki rowerowej na N .Świecie robili pól roku

przesiadkowicz
10/02/2022 16:00

Gratuluję genialnego pomysłu, już widzę jak w przepełnionym autobusie, pasażerowie po kolei będą się przeciskać z kartami do automatu aby udowodnić kanarkowi że jednak bilet zakupili, a osoba, które nie ma konta bankowego, karty bankomatowej i nie potrafi się nią posługiwać pojedzie na gapę albo będzie dylała na piechotę.

Dumberto
10/02/2022 16:14
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

A może kanar będzie miał swój czytnik.

przesiadkowicz
10/02/2022 16:18
W odpowiedzi na  Dumberto

Tak i od razu będzie ściągał od pasażerów z ich kart bankomatowych kary za brak biletów i chyba tylko o to chodzi w tej innowacji.

Bueno
10/02/2022 18:04
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

A to źle, że od razu? Jest wina, jest kara od razu…

przesiadkowicz
10/02/2022 21:27
W odpowiedzi na  Bueno

Polskie władze oficjalnie potwierdziły, że są prowadzone prace nad cyfrową walutą i pasażer od razu zapłaci karę nawet jeżeli będzie miał bilet bo cyfrowa waluta będzie miała termin ważności, więc i tak straci pieniądze.

Lipa
11/02/2022 10:54
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Ale się czepiasz. To chyba oczywiste, że kontroler będzie miał swój czytnik jak w innych dużych miastach!? Podchodzi, przykładasz kartę i to tyle, żaden problem.

Beton
11/02/2022 10:56
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Osoba, która nie ma konta w banku i tym samym karty bankomatowej jest w naszym kraju wożona limuzyną przez kierowcę, bo jest szefem kraju. Ma za to kota – nie mylić z kontem.

Zbrojenie
11/02/2022 14:28
W odpowiedzi na  Beton

I to na dodatek niemiecką limuzyną.