Za wywóz odpadów w Gliwicach zapłacimy więcej. Jest wniosek prezydenta w sprawie podwyżek

odpady komunalne gliwice

Niespełna półtora roku po poprzedniej podwyżce opłat za wywóz odpadów komunalnych, czeka nas kolejna, która tym razem obejmie mieszkańców segregujących odpady.

Na wniosek prezydenta, nad uchwałą podwyższającą stawki debatować będą w czwartek gliwiccy radni. Układ sił w Ratuszu sprawia jednak, że jej przyjęcie wydaje się formalnością.

REKLAMA

Zabrakło 3 mln złotych

Zmiana wynika z dziury budżetowej, która powstała w samofinansującym się (wedle pierwotnych założeń) systemie.

– Analiza dochodów i wydatków w aktualnym stanie oraz prognoz na następne lata wykazała znaczący deficyt. Wynika to z faktu, iż większa liczba mieszkańców złożyła deklarację na odbiór i zagospodarowanie odpadów w sposób selektywny przy jednoczesnym wzroście ilości wytwarzanych odpadów i przekazywanych do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Prognozowane wpływy miasta z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na koniec 2019 roku to 24 mln złotych, natomiast szacowana przez Magistrat suma kosztów to 27 mln złotych. Po wejściu w życie planowanej podwyżki wpływy mają sięgnąć 26 mln 400 tysięcy złotych.

Dlaczego stawki nie zostały prawidłowo oszacowane pod koniec 2017 roku, kiedy w gorącej atmosferze przepchnięto ostatnią “uchwałę śmieciową”? Wówczas zmiany podyktowane były regulacjami unijnymi, które miały doprowadzić do 50% udziału odpadów zbieranych selektywnie w całkowitej ilości odpadów komunalnych. Stawki poszły więc w górę (nawet o 163%) dla mieszkańców niesegregujących odpady. Dla pozostałych podwyżki były mniej odczuwalne (wynosiły średnio 20%). Jednak jak przyznaje magistrat, po nowelizacji zdecydowana większość mieszkańców zadeklarowała chęć segregacji odpadów (czyli przejścia na niższe stawki), a to spowodowało braki budżetowe.

Przygotowana uchwała przewiduje wprowadzanie podwyżek w dwóch etapach – pierwszy zostanie wprowadzony 1 lipca i potrwa do 31 grudnia. Drugi będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku.

Takie stawki będą obowiązywały po podwyżce w 2019 roku (od 1 lipca do 31 grudnia)

0,55 zł (poprzednio 0,45) l m2 powierzchni do 60 m2 włącznie,
0,43 zł (poprzednio 0,36) od 1 m2 powierzchni powyżej 60 m2 do 90 m2 włącznie,
0,30 zł (poprzednio 0,24) od 1 m2 powierzchni powyżej 90 m2 do 120 m2 włącznie,
0,15 zł (poprzednio 0,12) od 1 m2 powierzchni powyżej 120 m2.

Takie stawki będą obowiązywały po podwyżce w 2020 roku

0,68 zł l m2 powierzchni do 60 m2 włącznie,
0,52 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 60 m2 do 90 m2 włącznie,
0,32 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 90 m2 do 120 m2 włącznie,
0,15 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 120 m2.

Spór o metodę rozliczania

W wieloletniej dyskusji na temat ponoszenia przez miasto kosztów za wywóz odpadów komunalnych, niemal od początku opozycja kwestionowała sposób obliczania opłat według metody “od metra lokalu”. Nie śmiecą przecież metry kwadratowe tylko użytkownicy. Jak podnosili radni ubiegłej kadencji, obecne rozwiązanie prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której np. samotna osoba w 80 metrowym mieszkaniu płaci więcej niż 5-osobowa rodzina w 60-metrowym lokalu. W większości ościennych miast przyjęto, inaczej niż w Gliwicach, liczenie stawki od “głowy”. Urzędnicy przekonują jednak, że zmiana systemu spowodowałaby inne problemy np. wymeldowywanie się mieszkańców.

Monopol zawsze kosztuje więcej

Osobną kwestią pozostają umowy zawierane przez miasto z gliwickim Remondisem. Warunki przetargu od lat sprawiają, że jedynie Remondis jest w stanie je spełnić i w konsekwencji zostaje monopolistą. Wiele wskazuje, że w tej kwestii nic się nie zmieni, choć już teraz wiadomo, że koszty świadczonych przez Remondis usług mogą by dużo wyższe.

– W związku z planowanym przetargiem na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych, a co za tym idzie szacowaniem kosztów zamówienia należy się spodziewać, iż koszt za ww. usługi od 1 stycznia 2020 roku będzie wyższy niż w chwili obecnej – czytamy w uzasadnieniu uchwały wprowadzającej podwyżki.

Co więcej, urzędnicy zaznaczają, że podwyżki opłat dla mieszkańców opierają się na prognozach, a “w przypadku niezbilansowania się kosztów systemu z wpływami na koniec roku budżetowego, stawki mogą ulec zmianie”. Możliwe jest więc, że za rok ceny ponownie wzrosną. Dlatego być może już teraz warto rozważyć proponowany przed laty pomysł podzielenia miasta na strefy, co pozwoliłby dopuścić do przetargu mniejsze podmioty, a tym samym ograniczyć rolę jedynego monopolisty, jakim jest Remondis.

Ostateczną decyzje w sprawie podwyżek podejmą radni na najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miasta.
(msz)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

teraz słowo do p BUDKI podobno miała iść pani za mieszkańcami w głosowaniach nad uchwałami RM Teraz zobaczymy pani nastawienie do mieszkańców i frankiewicza,Czekam na imienne wyniki głosownia .

JanGliwice

Budkowa już na stołku to i z internetu zniknełą … tyle ją widzieli a opowiadała co to jak to nie bedzie – cuda na kiju. teraz ją samą zobaczycie jak w geście odwdzięczenia się podniesie rączkę za wzrostem podatków :)

Liberal

Jedna pani do bicia? To niestosowne. Mamy 25 radnych, w tym 8 od Frankiewicza a jakoś nikt o nich nic nie pisze, nie ma pretensji i żalów? To chore i złe.

Marx lubi to

Liczba tak/nie odzwierciedla poziom edukacyjny i cywilizacyjny internautów z Gliwic. Wynik 0:3 pokazuje, że głupole i dzicz ma większość. Potem ta sama grupa się dziwi i skamle, że prezydent trzyma ją i całe miasto w buszu, kamienice niszczeją, zabytki idą pod spychacze, a rachunki rosną chociaż najwyższa średnia zarobków, mediana, najniższy % bezrobotnych, itp reklamy… Aż nagle bez rozmowy z podatnikami Frankiewicz robi nas na miękko jak banki na kredytach walutowych? Za radą prezesa Kaczyńskiego mamy iść do sądu? 170 tys mieszkańców przeciw Frankiewiczowi? Już to LUBIĘ!

Kasia

Sloro ktoś głosował na p Budke to waga od swojego przedstawiciela. Nie da sie zaflosowac na 8 od Frankiewicza w obecnym systemie

mic

w Sośnicowicach i innych miejscowościach – wioskach koło Gliwic płacą 13 zł od osoby na miesiąc a tu ZŁODZIEJSKA BANDA nie może się nażreć jak umowa jest do du,,,py to niech zmienią jak można gdzie indziej płacić mniej i to dużo mniej.Lub inaczej frankiewicz naucz się od STAROSTY jak się rządzi pieniędzmi z podatków lub idź do niego na przeszkolenie, aby nauczył ciebie i twoich miernych pazernych urzędasów jak się gospodarzy na terenie im podległym i jak się zarządza finansami publicznymi,doprowadziłeś do tego ,że każdy remont kosztuje miliony, każda inwestycja kawałek chodnika to koszt paru milionów,to nie ciebie spółki miejskie… Czytaj więcej »

Adi

Ja teraz płacę 7 zł. na osobę… Od 2020 po przeliczeniu niecałe 10… Mi ten systwm odpowiada…

Prawda

Zygmunt Frankiewicz był wykładowcą akademickim na wyższej uczelni jaką jest Politechnika Śląska i taki człowiek nawet nie wie, że śmieci produkują ludzi, a nie metry kwadratowe. Ciekawe jakie jezcze głupstwa podczas zajęć przekazywał studentom Frankiewicz.

rąsia rąsię

Zdaje się, że wykładowcą jest w dalszym ciągu, tyle że na urlopie bezpłatnym (już 26 lat!!!), co skutkuje blokowaniem etatu i skończy się wysoką odprawą po przejściu na emeryturę. Były wiceprezydent i radny Mielca, Jan Myśliwiec ze Szkoły Podstawowej wziął 33,8 tys. zł odprawy. Wcześniej rok spędził na na urlopie bezpłatnym, później ponad dwa miesiące na zwolnieniu chorobowym. W szkole nie przepracował ani jednej godziny. Takie numery tylko w PO-PiSiej Polsce.

asdf

Ale co ma do tego PO czy PiS? Nic. Politechnika zatrudnia fikcyjnego wykładowcę, który od 26 lat jest na urlopie bezpłatnym i można obwiniać tylko rektora za taką bzdurną decyzję. Wmówił sobie, że Frankiewicz na urlopie to jakiś prestiż, nawet jeżeli przez ostatnie 26 lat nikt go nie widział w sali wykładowej. Frankiewicz lubi powtarzać, że zawsze mógłby wrócić na stanowisko nauczyciela akademickiego, ale gdybym był studentem, to nie chciałbym, żeby ktoś taki prowadził zajęcia. Od 26 lat żadnego doświadczenia w prowadzeniu zajęć, żadnych nowych publikacji naukowych, nieaktualne kompetencje. W jaki sposób on sobie wyobraża powrót na uczelnię? Stosowałby metody… Czytaj więcej »

Młody

Co ma do tego PO i PiS? A kto rządzi i tworzy prawo w Polsce od 15 lat?

asdf

No więc prawo utworzone przez PO i PiS jest takie, że uczelnie są autonomiczne i rektorzy samodzielnie podejmują decyzje o tym kogo zatrudnić. (Nawiasem mówiąc początki tej autonomii sięgają roku 1990.)
W przypadku Politechniki kolejni rektorzy zgadzali się na bezpłatny urlop Frankiewicza i na to, żeby nie musiał prowadzić zajęć. W efekcie Frankiewicz jest nauczycielem akademickim tylko na papierze.

MariannaA

Był, czy jest?

ta z sikornika

I TAKI PARADOKS JEST TYLKO W GLIWICACH !!!!!!!!!!!!!!!!

Imiu

Analiza wykazała? Decydenci w Gliwicach nawet nie wiedzą co to analiza ani kiedy ją się przeprowadza. Dbają tylko o swoje dobro i swoich “przyjaciół”.

ImięImię

Zamiast spacerować po Zwycięstwa w przebraniach grubych starców należy w czwartek pod czas sesji stawić się przed Ratuszem i głośno podziękować radnym, którzy nas rzekomo reprezentują za 2500 miesięcznie.

llll

I pamiętajcie o kwiatach, dużo kwiatów przynieście do obsypania radnych i zarządu miasta. Zobaczymy jak Remondis sprząta.

gmG

Tak posprząta jak kibel na J.P.II

Imiu

Radni mają płacone za tytuł a nie za prace, zrobią wszystko pod dyktando decydentów z UM, takie panują w Gliwicach i nie tylko zwyczaje.

StukPuk

Najlepsze jak frankiewicze oceniają swoich wyborców. Uważają, że z powodu logicznego i uczciwego naliczania opłat “od głowy”, gliwiczanie zaczęliby się wymeldowywać i stawać bezdomnymi pracującymi, uczącymi się, emerytami w samochodach na Zwycięstwa, itd. Czyli gliwiczanie są wg urzędników oszustami i żeby im uniemożliwić oszukanie urzędu, urzędnicy postanowili wyprzedzająco oszukiwać gliwiczan. Tak samo było z oszustwem urzędników w wysokości opłat za odholowywane samochody, za czym też zagłosowali radni – nasi bezradni i reprezentanci bez honoru. Czy ktoś w Gliwicach usłyszał choćby słowo “przepraszam” od urzędników i radnych przyłapanych na oszustwie i okradaniu mieszkańców? Teraz Miasto będzie musiało zwracać ukradzione pieniądze, co… Czytaj więcej »

Fiku Miku

@StukPuk. Ukradzione pieniądze są także od nieświadomych kierowców, którzy zapłacili za postój samochodu w miejscu, w którym opłata nie powinna być pobierana. Nieoznakowanie miejsc płatnych zgodnie z obowiązującymi przepisami (znaki pionowe i poziome). Tutaj jest dopiero przewał.

realista

Pragne zaznaczyc,ze mieszkancy sa coraz starsi i grubsi i dlatego smieci musza drozec.

Paweł

Ciekawe co analizy wykazują w sprawie moczenia milionów w Piaście i hali Arena? Na to im kasy nie brakuje.

wnerwiony

A ile za wywóz zawartości całego UM? Tylko gdzie to ktoś potem chciałby odebrać? Toż to toksyczne :/

AndrzejD

…boli ? i bardzo dobrze !!! ma boleć ! i będzie bardziej.
Na wybory chodziliście ? na referenda w sprawie odwołania frankiewicza i budowy hali bankrut chodziliście ?!
Nie chciało wam się ruszyć kupra, to teraz mordy w kubeł i grzecznie płacić !
W końcu te pół miliarda PLN kredytu za halę bankrut + bieżących kosztów musicie jakoś spłacić.
Czekajcie na następne podwyżki za wodę, ścieki itd itp
Nie żal mi was, w końcu od ćwierć wieku sami utrzymujecie franka i jego stado amatorów przy korycie – widać pasuje wam to.

Solo

Anżej-nie-szalej. Masz OIU więc użyj chociaż raz zamiast spalać się w necie. Ludzie ciebie poprą, a radni wywyższą. Przecież wiedzą, że na nich głosowałeś.

Sigi

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że opłaty za śmieci to decyzje radnych i prezydenta. Dostają wykaz opłat od spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, w której mieszkają i myślą, że to one ustalają te opłaty.
Właśnie dlatego prezydent ma tak wysokie poparcie. Gdyby do ludzi dotarło, że to jemu zawdzięczamy wysokie opłaty i podatki, to wybory inaczej by się potoczyły.

Beton

@Andrzej. Pozbyć się Prezydenta poprzez odwołanie, albo wybory to jedno. Ale jest też drugie dno – wskaż jakiegokolwiek kandydata z poważnymi predyspozycjami do objęcia takiego stanowiska z ostatnich i poprzednich wyborów. Okazuje się że obecnego nie ma kim zastąpić i to jest najgorszy problem. Monopol w mieście ma nie tylko Remondis, ale także niestety prezydent na władzę.

JanGliwice

Arena Gliwice – hmm czyżby zabrakło ci Franek kasy ? 2) RAdni wszyscy to taka je.. na prowizorka. Wszyscy zagłosują za wrzostem opłat.

Imiu

Urząd Miasta z F**** na czele wykonują analizy PO opłaceniu wszystkich swoich “wierzycieli” i pobocznych pasożytów.

PO

Tych z PiSu też?

kolega

I jeszcze policjantów na lewych L-4 – maniakalnego konika Imiu.

Imiu

faktycznie, tylko połowa Polskiej Policji na lewych L4 w ramach idei

rąsia rąsię

Tych z PiS-u też. Ostatnio zawarli sojusz i wywalili parę milionów na żałosną TVP i Eurowizję w Arenie. Nawet im nie przeszkadzało, że zostali zmuszeni odwołać wszystkie imprezy w hali na miesiąc przez Eurowizją.

Yunnan

Nie wszyscy zagłosują za podwyżką wystarczy większość przecież muszą stwarzać pozory.

Gliwiczanin

Widocznie mafia z remondisu za mało zarabia

Aktywuj się!

Nikogo nie zdziwiło, że autor tekstu (msz) na 2 dni przed sesją i głosowaniem projektu uchwały ogłasza, że zapłacimy więcej? Czy to co proponuje prezydent pod głosowanie niezależnym i samorządnym radnym, którzy przysięgali, albo przynajmniej obiecywali bronić praw swoich wyborców, oraz przede wszystkim dbać o ich dobre samopoczucie i finanse, jest tak oczywiste w głosowaniu Rady Miejskiej? Bo jeżeli tak… to 25-osobowa RM jest bardzo kosztowną fikcją demokracji i jawnym oszustwem w demokratycznym państwie prawa. Oszustwem, za które wszyscy wielokrotnie przepłacamy. Same diety pacynek kosztują nas rocznie 750 tys. A to dopiero początek kosztów, za którymi są ogromne wydatki na… Czytaj więcej »

Sigi

Mnie ciekawi czy urzędnicy w ogóle kontrolują wykonanie umowy przez Remondis. Czy wiedzą jaki jest jest poziom recyklingu poszczególnych odpadów (plastik, papier, szkło), czy wiedzą ile odpadów odebrano w poszczególnych dzielnicach, jak często śmieci są zbierane, czy sprawdzają koszty jakie rzekomo ponosi firma itd.? A może wierzą Remondisowi “na słowo”? Poza tym w niektórych miastach opłata za wywóz śmieci jest powiązana bezpośrednio z zużyciem wody albo ilością ścieków odprowadzanych w domu/mieszkaniu. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze, bo jest najlepiej powiązane z ilością generowanych śmieci w gospodarstwie domowym. Tylko to wymagałoby od urzędników już większych analiz i rozważań. Więc z lenistwa… Czytaj więcej »

Yunnan

Jak się gremialnie nie sprzeciwimy to końca tej fikcji deficytowej nie będzie. Nie ma cudów aby hiena nie zaatakowała po raz kolejny. A te wszystkie spolegliwe i tchórzliwe radne i radni za podwyżki powinni dostać w pysk i na bruk za sięganie go moich opodatkowanych dochodów. Albo niech wszyscy płacą tyle samo od osoby albo niech sami dołożą za haniebne nieodpowiedzialne liczenie i niewłaściwe głosowana.

kanalia52

A na halę Bankrut nie zabrakło. Qźwa jadzia…

Sigi

Najważniejsze, że na promocję wydadzą w tym roku 13 mln zł.

sdd

Za chwilę śmieci będą dla bogaczy. Monopolista dyktuje ceny i tak jak z wodą, prądem czy gazem musimy coraz głębiej sięgać do kieszeni.

Urko

“Urzędnicy przekonują jednak, że zmiana systemu spowodowałaby inne problemy..” Jak rozumiem, będą to problemy urzędników . No cóż , przecież właśnie za rozwiązywanie problemów biorą wynagrodzenia. A jak mówi mój znajomy:
“Nająłeś się za psa, to szczekaj . Nająłeś się za małpę, to skacz”

ziomek

Obniż stawkę żeby wszyscy zmienili taryfę, zachęcaj do zmiany taryfy, czekaj aż wszyscy to zrobią, podbij stawki do pierwotnego poziomu.

Zabawne, że za odpady segregowane będzie trzeba płacić tyle co za niesegregowane

mieszkaniec grodu

dziwie się czemu w Starostwie czyli poza Gliwicami jest inna stawka niż u nas ,a tam też remondis robi obsługę na wywóz śmieci Chyba ktoś w UM kręci lody……..ale kto? czyżby……?

Slow

Tam jest konkurencja, na którą w mieście Gliwice nie pozwala monopolista, w którym udziały ma Miasto Gliwice. Może wydawać się trudne i zawiłe, więc łatwo i prosto jest tak: Monopolista Miasto Gliwice blokuje zdrową konkurencję. W PRL-u było dokładnie tak samo, a kiedy wychowywali się gliwiccy włodarze…

Yunnan

Nazywajmy rzeczy po imieniu, to nie są lody to jest manipulacja skierowana przeciwko nam.

Sigi

Po prostu miasto ma 20% udziałów w firmie Remondis Gliwice.

asdf

“Jednak jak przyznaje magistrat, po nowelizacji zdecydowana większość mieszkańców zadeklarowała chęć segregacji odpadów (czyli przejścia na niższe stawki), a to spowodowało braki budżetowe.”

No niewiarygodne. Urzędnicy nie przewidzieli, że reakcją na DRASTYCZNE podwyżki opłat za śmieci niesegregowane będzie chęć mieszkańców do sortowania śmieci. Kto by się spodziewał…
Zaskoczenie jest tym większe, że przecież o to chodziło w poprzednich podwyżkach – żeby więcej ludzi segregowało odpady i żeby tym samym spełnić unijne wymagania. Więc czemu to stanowi problem dla urzędników? Czemu żadne “analizy” w urzędzie takiego scenariusza nie przewidziały? Kto jest za to odpowiedzialny? (Odpowiadam sam sobie: jak zwykle nikt.)

podpis

“Urzędnicy przekonują jednak, że zmiana systemu spowodowałaby inne problemy np. wymeldowywanie się mieszkańców.”

Inteligencja i sposób myślenia urzędasa równy geniuszowi. Niezależnie od tego ilu ludzi się wyprowadzi z Gliwic, opłaty za śmieci się nie zmniejszą. Brawoooooo! ” Sprawiedliwość musi być po naszej stronie” Prawda panie “Pawlak”?

Jan

Meldunek to tylko formalność. Można mieszkać w jakiejś miejscowości nie będąc w niej zameldowanym, bo obecnie nie ma sankcji za brak meldunku.
Natomiast stosowanie tak wysokich i niesprawiedliwych opłat za wywóz śmieci powoduje, że ludzie się stąd wyprowadzają. Ludzie wolą się wynieść do podmiejskich wiosek, gdzie opłaty są sporo niższe. W ten sposób Gliwice tracą nie tylko zameldowanych, ale również mieszkańców.
Do urzędasów nie dotarła jeszcze informacja, że wysokie opłaty + wysokie podatki (np. od nieruchomości) to prosta metoda na spadek liczby mieszkańców.

Gliwiczanin

Czyli 2 osoby w 140m domu 70zl za miesiąc. W tej cenie to ja wolę wysyłać śmieci taksówką nie śmieciarką…

Imię

Dobrze, że udaje Wam się w tym domu nawzajem odnaleźć.

WD-40

Najlepsze jest naliczanie opłat za śmieci od zużytej wody, ale jest nie do zaakceptowania ze względu na – zmienność.
Metraż się nie zmienia – urzędnik wykonuje obliczenie JEDEN raz i ma spokój.
Zużycie wody się zmienia chociażby w zależności od mieszkających w lokalu osób – urzędnik musi wykonywać obliczenia WIELOKROTNIE zgodnie z harmonogramem rozliczeń. Jego spokój jest zakłócony. Dlatego z punktu widzenia urzędnika rozwiązaniem najlepszym, najwłaściwszym i najbardziej godnym polecenia jest – ABSURD

helcia

Ja już mam dość tej nienormalnej gliwickiej władzy, teraz to już nie ma ŻADNEJ opozycji. PO się sprzedało a Frankiewicz dalej robi gliwiczan w bambuko. PS. Mam 100m2, jestem sama. mam 70 lat. Mam pochwalać władze miasta????

Alex

cyt. Zabrakło 3 mln złotych Zmiana wynika z dziury budżetowej, która powstała w samofinansującym się (wedle pierwotnych założeń) systemie A jak to się ma samo finansować, skoro wywóz śmieci wygląda tak: Jednego dnia zmieszane. Jedzie jedna śmieciarka opróżniająca kosze, a jeśli przypada dzień mycia, to po niej jedzie druga, która wyłącznie myje kubły (jakby nie można tego było zrobić za jednym razem). Oczywiście ta druga czasem “wypada” mimo harmonogramu, jak było tej zimy. Innego dnia segregowane. No i znów parada śmieciarek. Najpierw szkło – jeden wóz. Potem kubły bioodpady – drugi wóz, dalej worki bioodpady – trzeci. Na koniec ostatnia… Czytaj więcej »

Cóż!!!

W komunie na ulicy Chorzowskiej była firma doprowadzająca myciem szklane butelki do stanu ponownego użytkowania. Sanepid nad ty czuwał wszystko było jak trzeba, o żadnym zagrożeniu się nie słyszało. Czy w tym mieście już nic się nie opłaca jeżeli milionów się nie wyłoży.

MariannaA

Wszystko jasne. Jesteśmy za grubi!

ja234

Samofinansujący się systemem tego nazwać nie można, szanowni radni.Samofinansowanie polega na nie podwyższaniu opłat kiedy pojawia się manko.Proponuję radnym pouczyć się ekonomii…albo od razu pójść na studia na kierunku ekonomia.Przyda się.
Poza tym, łatwo jest sięgać do kieszeni mieszkańców.(12:39)

lolo

no zesz k… mac.
podwyzka o 22% w moim przypadku to jest gruba przesada, co oznacza wzrost o 0,4zl dziennie!

(_x_)

@lolo. Możesz dobrowolnie wpłacać 100 zł dziennie.

polop

Jak głosowaliście, tak macie.