Zadziwiające, co trafia do rur kanalizacyjnych. Niektórzy zapominają, że sedes to nie śmietnik

Od pieluch, wacików, chusteczek nawilżających po… jedzenie, małe przedmioty czy nawet gruz. To co mieszkańcy wrzucają do toalet, myląc je często ze śmietnikiem, potrafi zadziwić nawet najbardziej doświadczonych pracowników zajmujących się udrażnianiem kanalizacji

Kanalizacja sanitarna to złożony układ rurociągów. Pozwala on w bezpieczny sposób odprowadzić ścieki i nieczystości z naszych domów do oczyszczalni – przypomina Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Trzeba mieć świadomość, że wrzucone do kanalizacji odpady osadzają się w kanałach i stopniowo zmniejszają ich średnicę, w konsekwencji uniemożliwiając przepływ. Dostają się też do wirników pomp tłoczących ścieki, gdzie mogą wyrządzić poważne szkody, wymagające kosztownej naprawy. Są też zmorą oczyszczalni ścieków. Usuwanie zatorów w sieci oraz awarii tłoczni, przepompowni i pomp to codzienność pracowników pogotowia kanalizacyjnego.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

Niewłaściwie korzystanie z instalacji i urządzeń kanalizacyjnych powoduje awarie, zatory i niszczenie rur. Odpady, które znajdą się w toalecie, mogą doprowadzić do cofnięcia się ścieków i zalania mieszkania, piwnicy, ogrodu, a nawet ulicy. Tego typu awarie powodują duże straty materialne oraz wiążą się z niedogodnościami dla mieszkańców i środowiska naturalnego.

Czego nie powinniśmy wrzucać do toalety?

Na szczycie czarnej listy znajdują się odpady związane z higieną – ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe, waciki kosmetyczne i inne środki higieny osobistej.

Ich przeznaczenie mogłoby wskazywać, że należy wrzucić je do toalety i spłukać wodą. Jednak materiały, z jakich są wykonane, nie są aż tak podatne na działanie wody i nie rozpuszczają się tak łatwo, jak chociażby papier toaletowy. Wrzucenie ich do toalety grozi zatkaniem rur i uniemożliwieniem swobodnego przepływu ścieków – zaznaczają gliwickie wodociągi.

Podobnie wygląda to w przypadku patyczków kosmetycznych, służących np. do higieny uszu. Plastik, z którego są zrobione, nie rozpuszcza się w wodzie. Płynąc poprzez sieć kanalizacyjną, zbiera wokół siebie zwartą masę złożoną z innych nieczystości, stając się powodem zatorów.

Na liście odpadów niepożądanych znajdują się także odpady kuchenne – resztki jedzenia, oleje, tłuszcze. Te pierwsze – w zależności od wielkości i kształtu – mogą przyczynić się do powstawania zatorów w rurach.

Ponadto zalegając w nich, sprzyjają pojawianiu się i rozmnażaniu gryzoni. Z kolei oleje oraz tłuszcze ze względu na swoją gęstość potrafią tężeć w rurach, zmniejszając tym sposobem ich średnicę i przepustowość. Wpływa to negatywnie na ryzyko powstawania zatorów oraz wymusza konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku – zaznacza PWiK.

Do listy odpadów, których nie powinniśmy wrzucać do toalety, należy dopisać również lekarstwa.

Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni i mogą spowodować skażenie wody.

px

Chociaż wydaje się to oczywiste, okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, że do toalety nie należy również wrzucać materiałów budowlanych takich jak zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp. Na czarnej liście są też substancje palne, ole, środki żrące itp.
Zakaz wyrzucania do sieci kanalizacyjnej dotyczy również odpadów i ścieków z hodowli zwierząt. Kanalizacja to także nie miejsce na części stałe, nie rozpuszczalne w wodzie takie jak: gumowe rękawice, włosy, torebki foliowe, korki, butelki i zabawki.

Stosowanie się do powyższych zaleceń z całą pewnością pozwoli uniknąć kłopotliwych i brzydko pachnących awarii, pomoże zadbać o środowisko – zaznaczają gliwickie wodociągi.

(nmm)/PWiK Gliwice
fot. px