Zadzwonił telefon, rozmówczyni informowała o wypadku córki. Potrzebne były pieniądze…

Oszuści ponownie zaatakowali w Gliwicach, korzystając z wielokrotnie opisywanej już metody. Trzy kobiety przekazały im łącznie 270 tys. złotych. Tylko jedna osoba w porę zorientowała się o co chodzi.

 
Czy przekazalibyście obcej osobie oszczędności życia w reklamówce? Jak się okazuje, wystaczy odpowiednio dobrana historia, by w głowach wielu zasiać zamęt tak wielki, że wyłącza myślenie.

66-letnia mieszkanka Gliwic, odebrawszy telefon, usłyszała kobiecy głos. Osoba dzwoniąca powiedziała, że jest policjantką i opowiedziała znaną powszechnie historyjkę o wypadku córki gliwiczanki oraz możliwości wykupienia się od winy poprzez przekazanie pieniędzy. Dodajmy – niemałych – relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Gliwiczanka skrupulatnie wykonała polecenia „policjantki” i przed swoim domem przekazała nieznanemu mężczyźnie, w wieku około 25 lat, reklamówkę z gotówką w kwocie… 120 tys. zł

– dodaje Słomski.

Podobny telefon odebrał mieszkaniec osiedla Trynek. I tu, również historią o wypadku córki, próbowano sparaliżować myślenie oraz wyłączyć racjonalne działanie 66-latka. Żądano 140 tys. zł, a kwota ta miała zamknąć sprawę. Mężczyzna natychmiast zorientował się, że to znana z mediów oszukańcza gra przestępców i przerwał rozmowę.

Niestety, w minionych dniach w podobnych oszustwach dwie kobiety straciły łącznie prawie 150 tys. zł. Taki stan rzeczy świadczy o tym, że mimo społecznych kampanii, powtarzania informacji o metodach oszustów w przeróżnych kanałach informacyjnych, dalej są ludzie, którzy nie słyszeli o takim wyłudzaniu pieniędzy – zaznacza podinspektor.

W wymienionych sprawach prowadzone są policyjne postępowania. Prędzej czy później śledczy wytropią i zatrzymają oszustów. Nie znaczy to jednak, że możliwe będzie odzyskanie utraconej gotówki.

Po raz kolejny apelujemy i pytamy: czy Państwo rozmawialiście już ze swoimi rodzicami, dziadkami? Czy sami zastanawialiście się, jak się zachowacie, jeśli odbierzecie tak „ogłuszający emocjonalnie” telefon od osoby przedstawiającej się jako prokurator czy policjant? – podkreśla Słomski.

Policja przypomina, że rozmowa z seniorami o zagrożeniach ze strony oszustów to nasz obowiązek. Zaniechanie to sukces przestępców.

(żms)/KMP Gliwice
fot. px

24 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
RamPamPam
26/10/2021 12:59

Ani trochę nie jest mi żal tych głupców,bo inaczej tych ludzi nazwać nie można,jak ktoś wyżej zauważył,ludzie sądzą,że można się wykupić gotówką i to w reklamowce pod blokiem. Szczerze,to nawet by mnie nie zdziwiło,gdyby ta kobieta,nie miała nawet córki,bo rozumu,to nie ma napewno.

kapiszon
27/10/2021 14:08
Reply to  RamPamPam

Czekaj, aż komuś bliskiemu coś się przytrafi. Nigdy nie wiesz, czy dzwoni oszust czy rzeczywiście są potrzebne pieniądze. Bez pieniędzy nie zrobią ci ani operacji ani nie wyjdziesz z więzienia. Chyba, że nie mieszkasz w Polsce.

Mietek
27/10/2021 20:13
Reply to  kapiszon

do mnie h..je sms wysyłłają .z datą moich urodzin i się pytają co było było w tym dniu

RamPamPam
28/10/2021 06:05
Reply to  kapiszon

Nie osmieszaj się.

gość
27/10/2021 20:34
Reply to  RamPamPam

Są ludzie o ograniczonej percepcji i są ludzie wolno myślący. I niestety tych drugich dopadają hieny. Znam życie, bo praca z ludźmi właśnie ograniczonymi umysłowo dawała efekty czasem bardzo dziwne. I ludzie ci mają dzieci, które także są jak rodzice. Zero przyswajania informacji na dłużej niż 8 godzin.

PAKer
26/10/2021 12:21

W tym katolickim kraju 3/4 starszych osób uważa, że za odpowiednią kasę można wykpić się z odpowiedzialności za pozbawienie kogoś zdrowia lub życia. I robią to bez skrupułów… W przeciwieństwie do tych, którzy dają “na leczenie” albo “aby złapać złodzieja” itp., to oszukanych, gdy sami chcieli oszukać, w ogóle mi nie żal!

Paralizator teleskopowy
26/10/2021 14:23
Reply to  PAKer

A potem poczłapią na wybory i oddadzą głos jak wielebny nakazał

kapiszon
27/10/2021 14:10
Reply to  PAKer

I mają rację. Znam wiele przykładów.

bełon
26/10/2021 12:39

W głowie się nie mieści…kampanie kampaniami, ale każdy ma przecież swój rozum! Możecie to tłumaczyć podeszłym wiekiem itp. itd. ale każdy, dosłownie każdy normalnie myślący człowiek nie da się wkręcić w taką historyjkę!!!

Beton
26/10/2021 14:45
Reply to  bełon

W dzisiejszych czasach 66 lat to nie jest żaden podeszły wiek. Tacy ludzie często jeszcze pracują, oglądają telewizję, korzystają z nowych technologii itd. Tym bardziej dziwi, że ludzie w tym wieku godzą się na takie rzeczy. Mózgi wyprane z wszelkich odruchów samozachowawczych i umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Jak ktoś każe, tak zrobi.

AndrzejD
26/10/2021 18:37
Reply to  Beton

Jak widać TVP-Szczujnia od 6 lat skutecznie pierze mózgi emerytów z wszelkich przejawów zdrowego rozsądku i myślenia, na rzecz przyjmowania wszystkiego na wiarę.

POPiS
28/10/2021 23:42
Reply to  Beton

Przecież starzy ludzie w tym kraju to w większości zacofane dziady i baby, co niektórzy jeszcze w czasach komunizmu głowę mający. Nie ma się co dziwić, że nabierają się na najprostsze oszustwa, jak w większości głosują na PiS.

gość
29/10/2021 15:59
Reply to  POPiS

No i masz wyobrażenie o starych ludziach. Jeśli tak postrzegasz wszystkich ludzi w wieku 66 lat to zacznij się pakować, bo tu już niedługo tylko tacy zostaną i będą głosować tak jak nieroby z 500+, kibole i patola.

VfB
26/10/2021 16:12

Odebrać prawa wyborcze tym idiotom. Inaczej się nie da tego wytłumaczyć. Rozumiem stres lub inne czynniki (brak czasu), ale serio? Trąbią o tym od kilku lat i 66-latka (kobieta, która jeszcze statystycznie będzie żyła 15 lat i żaden to podeszły wiek) daje się robić w wała jak małe dziecko? Bez kontaktu z bliskimi wydaje oszczędności życia. Pieniądze w reklamówce przed blokiem? Naprawdę? :D

Emiljan
27/10/2021 03:00
Reply to  VfB

Na tym polega demokracja, podobno najlepszy z ustrojów.

Edek z Fabryki kredek
27/10/2021 14:52
Reply to  VfB

Co maja prawa wyborcze do braku logicznego myślenia zastanów sie dwa razy jak piszesz takie głupoty

K.
27/10/2021 20:07

O tym, że ci tak zwani “seniorzy” to największa grupa wyborcza i elektorat PRAWIE każdej partii. A jeśli ludzie oddający kilkadziesiat tysiecy zł w reklamowce “Policji” mają decydować o tym, jak mlodzi mają zyc przez kolejne dziesieciolecia, to powinno im sie je najnormalniej w swiecie odebrac. Tfu, demokracja!

Borys
26/10/2021 16:43

Takie kradzieże nie powinny być w ogóle karane. Należy je traktować jako bezcenną lekcję dla tych przygłupów którzy się na to łapią. Bezcenną, a więc i tak kupioną za niewielką cenę.

SS3
26/10/2021 22:30

Metoda ma kilkanaście wieków.
Tylko wcześniej stosowana jawnie, w sposób koncesjonowany.

Bum bum.
28/10/2021 11:45

Ale kto ma tyle gotówki to nie mogą być przypadkowe osoby.

Obserwując
26/10/2021 13:06

Jacy to ludzie starsi są naiwni,głupi…tak jakby nie mieli doświadczenia i wiedzy życiowej…
Seniorzy niech się nauczą myśleć, tego za nich nie da się zrobić.A jak nie to niech ich łupią oszuści.

Benedykt XIX
26/10/2021 18:03

Więcej religii w szkołach, więcej!!! 5-6 godzin w tygodniu. Zredukować matematykę,WOS, logikę itp. Po co uczyć logicznego myślenia czy podstaw przedsiębiorczości, prawa, ekonomii. Religia i katecheza wszystko załatwią. W razie czego relikwie III stopnia w postaci obciętego paznokcia św Jana Pawła Wadowickiego sie ściągnie od Wdowy po nim i bedzie można sie do tych relikwii pomodlić o zwrot gotówki.

SS3
26/10/2021 22:35
Reply to  Benedykt XIX

Oczyszczalnia w Wadowicach powinna zaopatrzyć się w linię do butelkowania.
Przecież w tych rurach płynęły oblucje największego papieża we wszechświecie.

Benedykt XIX
27/10/2021 01:54
Reply to  SS3

Masz rację! Jedynego prawdziwego papieża :):):) papieza-Polaka, jedynego świętego, geniusza, który o pedofilii w kościele przecież nic nie wiedział. Amen. Wojtyła zwalczał antykoncepcję, żarł kremówki, głaskał dzieci po główkach, jeździł po świecie za friko i głosił swoje wybitnie intelektualnie przemyślenia, promował wybitnych hierarchów (Paetz; McCarrik,Degollado, Rakoczy;Michalik,Dziwisz;Rydzyk)……. Czegoż chcieć więcej ??…..wszak to największy Polak wszechczasow, większy niż Chopin, Sklodowska-Curie, Mickiewicz,Słowacki, Kazimierz Wielki i Banach razem wzięci . Nie można tego nie widzieć :):):)