Zagłębie i Śląsk zmagają się z rosnącym bezrobociem. Gdzie szukać pracy w Nowym Roku

Śląsk i Zagłębie, podobnie jak inne regiony Polski, nie zdołało ustrzec się gospodarczych skutków pandemii. W których sektorach mimo kryzysu można jednak znaleźć pracę?

 

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy, stopa bezrobocia w regionie gliwickim wyniosła pod koniec października 4,4 proc., a w całym województwie uplasowała się na poziomie 4,8 proc (zob. https://wupkatowice.praca.gov.pl/). W porównaniu do sytuacji w całym kraju (6,1 proc. stopa bezrobocia), wynik ten nie jest najgorszy, sytuacja jest jednak poważniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (na terenie województwa była to wówczas wartość 3,6 proc.). Zagłębie wypada pod tym względem słabiej niż reszta województwa śląskiego, w którym ogólna stopa nie przekroczyła na początku listopada pułapu 5 proc. Co gorsza, niektóre firmy skutki jesiennych pandemicznych obostrzeń odczuły dopiero w listopadzie i grudniu, a to każe sądzić, że statystyki na koniec roku będą jeszcze gorsze.

Oczywiście w najtrudniejszej sytuacji są pracownicy branż, które dotknęły rządowe obostrzenia. Pracę straciły przede wszystkim osoby zatrudnione w salonach fitness, gastronomii, hotelarstwie i usługach turystycznych, branży eventowej oraz w rozrywce. Gospodarcze tąpnięcie odczuwalne było jednak również w innych sektorach. Oczywiście pracę w Zagłębiu nadal można znaleźć. W jakich branżach będzie to najłatwiejsze?

E-commerce rośnie jak nigdy

Obostrzenia dotyczące handlu stacjonarnego właściwie wymusiły na wielu klientach skorzystanie z oferty sklepów internetowych. E-commerce, który od lat powoli, ale sukcesywnie rósł w siłę, tylko w drugim kwartale tego roku zanotował wzrosty, które przed pandemią zajęłyby nawet 3 lata. Według raportu 300research, z 30-procentowym wzrostem polski rynek e-zakupów znalazł się w gronie najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w całej Europie. 

Efekty widać w strukturze zatrudnienia w tym sektorze. Istniejące już sklepy zaczęły szukać nowych pracowników, powstały też nowe, zakładane przez właścicieli stacjonarnych. Jest to tendencja ogólnoświatowa. Zmiany nie ominęły też Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie pracę mogą znaleźć nie tylko specjaliści ds. e-commerce, ale też pozostali pracownicy sklepów internetowych – edytorzy i copywriterzy, webmasterzy czy fotografowie. Ze względu na to, że do e-zakupów przekonało się kolejnych 10 procent Polaków, korzystna sytuacja utrzyma się również w przyszłym roku.

Praca w Zagłębiu i na Śląsku. Operatorzy maszyn znajdą zajęcie

W rejonie Górnego Śląska, jak i Zagłębia Dąbrowskiego, niezmienne sporą część ofert pracy stanowią te dotyczące pracy dla operatorów maszyn oraz linii produkcyjnych (sprawdź: https://www.aplikuj.pl/praca/gliwice). W sektorze przemysłowym nie widać dużych zmian, bo pracodawcy poszukiwali pracowników na te stanowiska. Ogłoszenia tego typu adresowane są zarówno do wykwalifikowanych specjalistów (na przykład programistów CNC), jak i osób bez kierunkowego wykształcenia i uprawnień. W związku z tym cechuje je duża rozpiętość, jeśli chodzi o wynagrodzenie. Te może wahać się od poziomu najniższej krajowej do 4 tysięcy złotych.

Na magazynach sporo pracy

Poruszenie w e-commerce sprawiło, że wzrosło zapotrzebowanie na pozostałe usługi związane z dostarczeniem przesyłek dla klientów. Widać to między innymi w branży KEP (kurier-express-paczka), która zanotowała w tym roku największe obroty w swojej historii. Ważnym elementem łańcucha dostaw są też magazyny. W czasie pandemii nie tylko nie zwolniły one pracowników, ale wciąż zatrudniają nowych. Zapoznając się z treściami ogłoszeń o pracy w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy w Katowicach, łatwo przekonać się, że największe szanse na znalezienie pracy mają osoby z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych.

Branża IT nie zwalnia tempa

Wzrost zainteresowania e-zakupami, przeniesienie działalności kin i teatrów do sieci oraz zdalna praca i nauka to tylko niektóre z powodów, dla których w czasie pandemii zapotrzebowanie na usługi w chmurze, aplikacje mobilne i komunikatory utrzymuje się na wysokim poziomie. Firmy z sektora IT szukają przede wszystkim programistów, UX designerów, analityków danych i testerów oprogramowania – w tym gier. Obszarów specjalizacji jest wiele, dlatego warto zastanowić się nad przekwalifikowaniem w stronę kariery w IT, bo zawody te cieszą się obecnie większą stabilizacją i dobrymi zarobkami.

(mp)