Zamknięte kina, teatry, większość sklepów w galeriach handlowych… Nowe obostrzenia od 7 listopada

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę nowe obostrzenia. Teatry, kina, muzea, galerie – wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne zostaną zamknięte. Wszystko po to, żeby ograniczyć mobilność społeczną i rozwój epidemii.

 
Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Nowe obostrzenia od 7 listopada

Eukacja, kultura i sport:


– Od najbliższego poniedziałku nauczanie zdalne zostanie rozszerzone o klasy od 1 do 3 w szkołach podstawowych.
– Rząd przedłuża okres nauki zdalnej dla uczniów od 4 do 8 klasy szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do 29 listopada.
– Szkoły wyższe kontynuują nauczanie zdalne.
– Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności.
– Zawieszona dzialalność basenów, aquaparków i siłowni.

Życie społeczne:

– Zamknięte placówki kultury – Teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne etc. do 29 listopada.
– Kościoły – 1 osoba na 15 m2.
– W godzinnach od 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego.
– Ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób.
– Zakaz organizowania spotkań i imprez.
– Zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+ (za wyjątkiem obowiązków zawodowych, załatwiania niezbędnych potrzeb życia codziennego, a także sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego).

Gospodarka:

– Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych (otwarte pozostaną sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkmi czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi).
– Pozostały handel w sklepach do 100 m2 – 1 osoba na 10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2.
– Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.
– Zawieszenie działalności sanatoriów.
– Zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych (jedynie na wynos i dowóz).
– W transporcie publicznym zajęte 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich.

Obostrzenia obowiązują od najbliższej soboty, 7 listopada, a potrwają co najmniej do 29 listopada.

***
Podczas konferencji prasowej premier zaapelował też do osób, które prowdzą demonstracje na ulicach całego kraju o przeniesienie protestów do sieci.

(żms)
FOT. 24gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ad

Sklepy, szkoły, kina, restauracje, hotele zamknięte… kościoły otwarte.
Ufajcie w działania rządu, wiedzą co robią!

Szymon

A co Tobie tak te kościoly przeszkadzają z kilkudziesięcioma wiernymi ?

Ad

Absolutnie w NICZYM, przeszkadza mi tylko brak spójności w działaniach rządu, ta ich hipokryzja i mydlenie oczu społeczeństwu. W centrum handlowym, w którym robię cotygodniowe zakupy spożywcze, w sklepikach na pasażu od kilku miesięcy ludzi, co kot napłakał a oni jeszcze dowalą im gwóźdź do trumny!

Ja

W sklepach jest ograniczenie ilosci osob liczone na podstawie powierzchni w metrach kwadratowych tak samo jak w kosciolach.

Dziadek Rainhold

A w którym kościele tak policzyli i sprowdzili? Obyjżyj pirwszo lypszo mszo w internycie to zoboczysz wiela ludzi zmieści sie w takim przybytku rozkoszy duchowyj i jak farosz niezdyzenfykowono ręko wiernym po kolei wkłodo do buzi

Ad

Odnoszę się do w/w artykułu, sklepy w galeriach handlowych zostaną zamknięte poza sklepami z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługami.

Kumasz?

Ja

To przeczytaj sobie jeszcze inne punkty, bo ja tez sie odnosze do w/w artykulu i widze w nim “– Kościoły – 1 osoba na 15 m2. – Pozostały handel w sklepach do 100 m2 – 1 osoba na 10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2.”. Koscioly sa wiec traktowane tak jak sklepy wielkopowierzchniowe a ty robisz sensacje bo ci sie koscioly nie podobaja.

Dziadek Rainhold

Chodzi jeszcze o to, kto wiekowo tam najczynściej łazi i co tam, w synsie epidymicznym, robi

asdf

Tak, dlatego wlasnie zamyka sie galerie w ktorych masowo godzinami przesiaduja nastolatki, a np. osobne sklepy budowlane, czy spozywcze sa otwarte normalnie.

Szymon

Silownie sa tez otwarte wystarczy sobie sprawdzić oferte gliwickich klubów fitness np. Starego Hangaru. Zatem hotel, kino dla 25% widzow czy też mecz są niebezpieczniejsze od zajęć fitness gdzie nie ma zadnego dystansu a dezynfekcja jest na slowo honoru ? Niestetu z taka wybiorczoscia czeka nas po 35 tyś. zakażeń….i nie jest to wina kościoła tylko polskiego niezdscyplinowanego społeczeństwa…

Informacja Turystyczna

To społeczeństwo sobie pojechało (i niestety wróciło) 1 na Wawel?
To społeczeństwo zakupiło respiratory od handlarza o wiarygodności cygana który chce zamienić złoto na paliwo?
To społeczeństwo nie ma żadnej dyscypliny w rozpieprzaniu lawinowo rosnącego długu?

Ada

Nowe obostrzenia byly do przewidzenia. No coz fakty sa takie ze niestety coraz wiecej ludzi umiera czekajac w kolejce do szpitali.

Ad

…z chorobami innymi niż tej pieprz@#$% COVID!

Laszlo_egesz

Zastanawiające, że zamknęli teatry, a zostawili otwarte kościoły. Z racjonalnego punktu widzenia msze to takie przedstawienia teatralne z udziałem widzów.

Xsenofob

7 listopada będzie rocznica tzw. rewolucji październikowej.
Tak mi się skojarzyło . . .
Też było wywrócenie życia do góry nogami.

Imiu

Szachy Polityczne i wTyle Nas majo.

poziom

Pewnie – zemsta za strajk kobbiet ktory calym sercem popieram !!!
Tak samo jak zamkniecie cmentarzy…. ze niby tam sa tlumy ? ktos widzial jakies poza procesja ? Wystarczylo by tej faszystowsko-katolickiej propagandy nie roz przestrziac i tyle…

Informacja Turystyczna

Ciekawe ilu księży wybrałoby sukienkę gdyby wiązało się to z kastracją?

Urko

W czasach gigantycznych zmian , niepewności i chaosu jedno jest pocieszające. Obojętne czy Najlepszy Premier w Tej Części Naszej Galaktyki zapewnia Polaków o tym, że on sam, rząd i kraj cały są silni, zwarci gotowi do walki z epidemią czy też wtedy, gdy opowiada jak to dzielnie pokonał wirusa i już nie jest on groźny i nie trzeba się go obawiać, a także wtedy , gdy skamle o pozostawanie w domach, bo chodzenie na spacery spowoduje zgon agonalnej służby zdrowia , jedna rzecz się nie zmienia . Absolutnie stała i niewzruszalna pozostaje bezradność intelektualna Matołusza. No i w zasadzie sposób… Czytaj więcej »

Ampuła

To wina zagęszczenia przestrzeni sakro-klocami. Gdyby buldożerami wyczesać z krajobrazu choćby tylko 75% tych obłażących z pozłotki pustostanów, tłumy prostytutek zdołały by bezkonfliktowo przemieścić się pomiędzy pozostałymi.

Ostatni Sprawiedliwy

Wiadomo komu możemy podziękować. Skrajnie nieodpowiedzialnym, wściekle drącym japę kobietom. Konsekwencja nieodpowiedzialnego zachowania.

The Tiger@

Ja bym jednak wskazał na JK za ich sprowokowanie.

abc

Tez, ale do tego rowniez tvn, Lempart i inne jej pokroju osoby podburzajace do masowego wychodzenia na ulice w celu obalenia rzadu.

The Tiger@

Pytanie co było najpierw… i tutaj sprawa jest jasna.

Gruntowy przymrozek

Uległeś propagandzie sączone j przez tvpis. Ciekawe jak będziesz komentował po marszu Bąkiewicza.

Urko

Ohhh…. Ostatni Sprawiedliwy posłuchał Matołusza i “protestuje” w internecie. Protestuje przeciwko protestom i protestuje przeciwko kobietom . Protestuje także przeciwko zdrowemu rozsądkowi. Ale to akurat jak zawsze :-)

kop

To właśnie te protesty były konsekwencją skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania.

Jarek

Skrajnie i nie odpowiedzialnie, to zachował się rząd.

Urko

@Ostatni Sprawiedliwy. Tak a’propos kobiet. Jak to jest , że w życiu nie spotkałem lewaka homoseksualisty , który znienacka dokonał konwersji , został heteroseksualnym mężem Matki Polki Katoliczki , dzielnie wraz żoną i trójką dzieci chodzącym do kościoła, na pielgrzymki i na warszawskie stampede w dniu Św. Marcina. Ba ! Nawet o takim nie słyszałem . Natomiast notorycznie słyszę o Prawdziwych Polakach , patriotach i katolikach, którzy nagle postanawiają porzucić walkę o ideały ( sic) i wieść spokojne życie u boku swojego partnera i co najmniej jednego kota .

elo

To nie kobiety protestuja tylko feministki, a to spora roznica.

The Tiger@

Czy aby być feministką nie trzeba być kobietą?
No i zauważ, że ponad 60% popiera protesty, a jedynie ok. 32% jest przeciwnym.

xd

Mozna tez byc feminista bedac facetem.

The Tiger@

To się jest feministą a nie feministką.