Gliwicka pracownia 44sto wykona koncepcję zagospodarowania terenu zbiornika retencyjnego na Potoku Wójtowianka. Umowa z miastem została podpisana na początku lipca, a na jej wykonanie architekci mają czas do końca września.

Trwający od wczesnej wiosny spór mieszkańców z urzędnikami niemal każdego tygodnia przynosi nowe wątki w sprawie.

Niezmienna jednak pozostaje determinacja magistratu, by zrealizować inwestycję. Planowana koncepcja ma przedstawiać warianty zagospodarowania przyrodniczego i rekreacyjnego zbiornika.


MIASTO: MILIONY NA ZAGOSPODAROWANIE ZBIORNIKA

– Opracowanie ma posłużyć do wykreowania nowej, atrakcyjnej ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej

– mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Do przygotowania koncepcji zatrudniliśmy kompetentnych projektantów. Na zagospodarowanie zbiornika zgodnie z powstającą koncepcją zamierzamy przeznaczyć spore, wielomilionowe środki – podkreśla.

Pracownia 44sto jest już w Gliwicach dobrze znana, a w swoim portfolio ma przede wszystkim realizację “nowego” Parku Chrobrego. W ostatnich tygodniach firma zajmowała się także przygotowaniem koncepcji zagospodarowania zbiorników retencyjnych, które mają powstać przy ul. Słowackiego.

W kontekście Wilczych Dołów interesujący jest zwłaszcza projekt modernizacji parku. Pracownia postawiła na zachowawczy projekt, który w dużej mierze postawił na naturalny, dziki charakter Chrobrego. W przypadku potoku Wójtowianka bazą wyjściową nie będą jednak obecne tereny zielone, a nowa przestrzeń, która powstanie po zbudowaniu zbiornika.

44 sto wilcze doły zbiornik

PROTESTUJĄCY MIESZKAŃCY: “MIASTO CHCE WYKPIĆ SIĘ WIZUALIZACJAMI”

Podpisanie umowy na wykonanie koncepcji spotkało się z chłodnym przyjęciem ze strony protestujących mieszkańców.

– Miasto z nikim tego nie konsultowało, jest to pozorowanie dialogu społecznego

– komentuje Dawid Pasieka, jeden z liderów protestu na Sikorniku. – Zamiast zapytać mieszkańców o zdanie na którymkolwiek etapie przygotowania inwestycji, miasto chce wykpić się ładnymi wizualizacjami – dodaje.

Pasieka zwraca uwagę, że zamiast niszczyć teren Wilczych Dołów, protestujący mieszkańcy od początku proponują rozwiązanie, które pozwoli zachować istniejący ekosystem i spełnić cele przeciwpowodziowe.

– Każdy projekt zagospodarowania zbiornika bez zasadniczej zmiany jego kształtu i uwzględnienia funkcji rekreacyjnej będzie półśrodkiem i będzie to bardzo szybko widoczne w przypadku realizacji tej fatalnej inwestycji – mówi.

WILCZE DOŁY IDĄ DO BRUKSELI

Społecznicy nie zwalniają tempa. W środę przedstawili ekspertyzy przyrodnicze i ornitologiczne wskazujące na wysoką wartość ekologiczną i przyrodniczą Wilczych Dołów. W czwartek protestujących wsparli posłowie Lewicy Maciej KoniecznyWanda Nowicka. Parlamentarzyści zapowiedzieli na konferencji prasowej skierowanie petycji do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego.

Równie szybko działa gliwicki magistrat. Umowa z pracownią 44sto podpisana została na okres niespełna trzech miesięcy, do końca września. Wówczas koncepcje mają zostać upublicznione i poddane pod konsultacje społeczne. W czerwcu poznaliśmy wykonawcę zbiornika – gliwicką spółkę PRUiM (przeczytaj –> Miasto zdecydowało: Zbiornik na Wilczych Dołach wybuduje PRUiM. Koszt to 16,5 mln zł). Prace budowlane powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Równolegle magistrat zamierza ogłosić przetarg na wykonanie zagospodarowania terenu wedle pomysłu 44sto.  Zbiornik powinien być gotowy w listopadzie 2021 roku. o ile dynamika trwającego sporu nie napisze nowych scenariuszy.

Michał Szewczyk

 

 

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD

” Opracowanie ma posłużyć do wykreowania nowej, atrakcyjnej ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej ” – Oryszczak, wbij to sobie do łepetyny, że ta przestrzeń jest całkowicie atrakcyjna dla ceków którym służy i po za posprzątaniem nie wymaga jakichkolwiek działań !
…no, ale wy nie radzicie sobie nawet ze sprzątaniem centrum miasta.
Odpingolcie się od tego terenu ! Koryto strumyka który tam płynie nie jest wypełnione nawet podczas ulewnych deszczów padających przez tydzień. Przyczyną zalewania Nowego Światu są nie czyszczone na bieżąco odpływy !

gliwicjus

Ta przestrzeń jest juz dostatecznie atrakcyjna, i wasze urzędnicze zółto czarne barierki, tablice zmiennej treści, słupki, znaki witacze, żegnacze, informatory, punkty odpoczynkowe (wincyj betonu!) NIKOMU nie są potrzebne!

DEMOKRACJA TAK ! UZURPACJA

NIE !
Inwestycje przeciwpowodziowe zostały zapowiedziane i zapisane w programie wyborczym Pana Prezydenta.
Pan Prezydent realizuje swój program bo ma do tego demokratyczny mandat.
My mieszkancy Gliwic w swojej wiekszosci popieramy ten program ! /patrz wyniki wyborów/ również mieszkający w dzielnicy Sikornik !
KONIEC !!! i KROPKA !!!

punk

@DEMOKRACJA TAK – nie ma do tego mandatu, jeśli opinia publiczna została wprowadzona w błąd. Ten zbiornik w tym miejscu i w obecnym kształcie nie jest potrzebny, mało tego, stanowi kolejny krok człowieka w kierunku generowania negatywnych zmian klimatycznych. Nie jest on budowlą czysto przeciwpowodziową, ale przemysłową i deweloperską, gdyż umożliwia zabudowę betonem pól wokół zbiornika. Co z tego, że ktoś wygrał wybory, nie do końca czysto, bo głosowali głównie ludzie wychowani w systemie niedemokratycznym, więc podatni na manipulacje? Równie dobrze mógłby się podniecać, że wygrał wybory w przedszkolu, oferując więcej cukierków dla przedszkola, a potem sam zjadając te wszystkie… Czytaj więcej »

DEMOKRACJA TAK ! UZURPACJA

Myślę że po tym wywodzie powinieneś udać się do przedszkola po swojego cukierka, który czeka tam na Ciebie !

bart

W programie wyborczym Neumann obiecał: “kontynuacja prowadzonych inwestycji przeciwpowodziowych oraz wykorzystanie powstających polderów zalewowych przy ulicach: Królewskiej Tamy, Baildona, Słowackiego, na potoku Wójtowianka i Cienka do celów rekreacyjnych”. A więc: 1. “Powstających” – w trakcie kampanii wyborczej żaden polder zalewowy nie powstawał. Nie wiadomo więc o co chodzi. 2. Zamiast polderu Neumann buduje zbiornik przeciwpowodziowy (to nie jest to samo! – proponuję sprawdzić różnice – polder jest mniej inwazyjny). 3. Ulica Słowackiego ma długość ponad 1 kilometra. Obietnica wyborcza Neumanna nie zawiera żadnych szczegółów co do wymiarów polderu, jego wyglądu czy umiejscowienia, a także rzekomych “celów rekreacyjnych”. Zgodnie ze słownikiem… Czytaj więcej »

silverariel

Ma Pan całkowitą rację co do sprzątania…Blisko Nowego Światu mały skwerek przy ul. Kościuszki zarósł…piękne, ale nie pielęgnowane krzewy wybujały na chodniki…mała rzecz ale ….

punk

To dopiero będą jaja, jak zbiornik powstanie i np. pęknie z powodu jakiejś wady albo braku pielęgnacji. Albo dalej się tam będą gromadzić śmieci. Bo pieniądze z Unii są zwykle przeznaczane tylko na budowę obiektu, a na utrzymanie już nie.

budowniczy bob

Serio? Ale fajnie, zepsuło się coś za publiczne pieniądze! Dobrze, bo się z tym nie zgadzałem! O matuchno… Co do ciągu dalszego – śmieci same się nie gromadzą, podrzuca je tam ktoś zupełnie pozbawiony kultury osobistej.

punk

Serio – bo byłaby to kara boska za niszczenie przyrody. Ale bardziej jedna z możliwych konsekwencji budowania czegokolwiek w tym akurat miejscu, bez doświadczenia, bez pełnego obrazu sytuacji oraz przy posiadaniu aktualnych niekorzystnych nawyków. Może być tak – że ktoś przyoszczędzi na materiałach, albo też nie będzie tego zbiornika potem nadzorował. Przypominam też, że za problem zalań dokładnie w tym rejonie odpowiadają zapchane studzienki deszczowe, nadmiernie wyregulowane koryto Ostropki, oraz, jak było ostatnio: było to wykaszanie brzegów rzek i pozostawienie trawy w korycie, a ona później zatrzymuje się na kracie wlotowej do kanałów pod miastem. Jak ktoś zbuduje to, a… Czytaj więcej »

bart

Gromadzić się może np. muł naniesiony przez wodę czy gałęzie lub inne tego typu materiały. Albo choćby skoszona trawa – tak się dzieje bardzo często, bo służby miejskie po koszeniu sprzątają trawę z opóźnieniem albo wcale. Proponuję obejrzeć zdjęcia autorstwa Mariana Jabłońskiego: https://photos.app.goo.gl/V432iK4MgaubTb9T6

gliwiczanin

Koniecznie firma FULCO powinna wyposażyć to miejsce we wszelkiego rodzaju urządzania… Z wyposażeniem Parku Sensorycznego sobie poradzili bardzo dobrze… co już ich nie ma ? Nie ma reklamacji ? Co się stało ?

DD

To jest skandal, żeby być tak zawziętym w swoich osobistych zamierzeniach i nie brać pod uwagę głosu i argumentacji mieszkańców. To się notorycznie dzieje w każdej ważnej sprawie dotyczącej naszej gminy. Traktowani jesteśmy jak wasale, którzy mają siedzieć cicho i kasę dawać a UM i radni nam życie urządzą jak chcą. Są jeszcze jacyś normalni zdrowo rozsądkowi ludzie w tym mieście zdolni przegonić to uparte i bezczelne towarzystwo wzajemnej adoracji zza biurek. Posłuchajcie sobie argumentacji Prezydenta Miasta Gliwice z ostatniej sesji z 30.07.2020 na temat samotnych osób zajmujących duże metraże. Ręce opadają, czysta komuna.

Piotr

Wystarczy następnym razem zagłosować na nowe twarze.

Mwd

@DD
Za każdym razem kiedy tylko oddajecie głos w wyborach to przegrywacie. Kiedy do Was dotrze,że jesteście w mniejszości (przez grzeczność nie używam wyrażenia -jesteście promilem wyborców). Dlaczego z wiekszością ma być coś nie tak? Wyobraź sobie, że ta większość może się zastanawiać kiedy w końcu uświadomicie sobie rzeczywistość……

punk

@Mwd bo większość przywykła do rządów totalitarnych i tego typu “siła” nawet im imponuje, a co najmniej myślą, że się nic nie da zrobić. Czyli Frankiewicz im pluje w twarz, a oni mówią, że to deszcz pada.

bart

Większości wystarczy napisać w MSI, że budowa jest potrzebna, że wspomoże to lokalną gospodarkę, poprawi klimat, zapobiegnie powodziom, a do tego będzie estetyczne i niezwykle funkcjonalne, bo będzie stanowi centrum rozrywki i sportu. Ciemny lud to kupi, a potem nigdy w życiu nie zajrzy w te okolice. Ale uwierzą w każdą wizualizację. Z nakładem 20 tys. egzemplarzy (jeszcze do marca nakład wynosił aż 33 tys. egzemplarzy) prezydent jest w stanie dotrzeć ze swoją propagandą do połowy gospodarstw domowych w mieście. Większość lokalnych mediów może tylko pomarzyć o takiej sile przebicia, bo nie mają ani kasy na taki masowy druk, ani… Czytaj więcej »

Jan

To po co na niego głosowałeś?

Miecio

Lewica próbuje ugrać coś w Gliwicach pustymi obietnicami … Posłowie powinni najpierw zaznajomić się z trybem odwoławczym, w którym to Strasburg (a nie Bruksela) występuje na samym końcu. Pozdrawiam Serdecznie

Cliper

Zapytajcie mieszkańców innych dzielnic niż sikornik czy wiedzą gdzie są są i co to jest wilcze doły-okaze się ze tak wiedzą-ale z mediów-poza tym zero pojęcia o ich nadzwyczajnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych

punk

No właściwie… prawda, bo żeby to wszystko wiedzieć, trzeba tam pójść i iść wzdłuż całego potoku aż do poligonu. Oraz trzeba mieć odpowiednią konstrukcję psychiczną, nie taką nastawioną wyłącznie na szukanie śmieci. Zresztą to samo jest z lasem na Łabędach, Parkiem Kultury i Wypoczynku albo z Lasem Dąbrowa. Wiele osób z innych dzielnic pewnie tam nigdy nie było, ale czy to oznacza, że te miejsca można od razu zniszczyć? Wyciąć wszystkie drzewa, wywalić krater i postawić wokół niego kolejną strefę, bo nie wszyscy tam chodzą?

Laszlo_egesz

Nawiązując do parku Chrobrego. Czy organizator idiotycznego runmagedonu już naprawił to, do czego się zobowiązał?

punk

No proszę, ile pod tym tematem zebrało się zwolenników Namaszczonego! Same łapki w dół pod postami krytykującymi zbiornik i gliwicki samorząd, oczywiście określoną jego część. Wisienką na torcie jest usunięcie mojego komentarza na temat A. N. Cóż. Pozdrawiam. Widzę Was.

Jola

BARDZO ZŁE ROZPORZĄDZANIE UNIJNYMI ŚRODKAMI, ZBIORNIK NIKOMU NIE BĘDZIE SŁUŻYŁ JEDYNIE POWSTANIE WIELKI KŁOPOT. Nasi włodarze nie zajmują się upiększaniem miasta tylko betonowaniem. Sikornik ma ok 50 lat, a nadal chodniki są w opłakanym stanie, ruiny na ul. Kormoranów itd. WSTYD!!!!

Pozytywista

Pracownia 44sto nie ma dotychczas doświadczeń (projekt-realizacja) w tego typu obiektach, a jest to przede wszystkim obiekt hydrotechniczny. Cała sztuka polega na tym żeby tworząc obiekt hydrotechniczny nie sprowadzić go do prymitywnej formy założonej przez hydrologa (trójkąt równoramienny) tylko połączyć funkcję zbiornika retencyjnego z funkcją rekreacyjną i widokową jak najbardziej zbliżoną do naturalnego zalewiska z jego charakterystyczną szatą roślinną. Takie opracowanie nie rodzi się na kolanie, wymaga wiele pracy i umiejętności (nie jest to krytyka 44sto tylko uświadomienie ile pracy przed nimi). Przy wnikliwym opracowaniu może stanowić powód dumy mieszkańców, natomiast wzdrygam się na myśl że zaproponowana forma może być… Czytaj więcej »

hanek mały

Jaka ciecz i skąd będzie zbierana w tym zbiorniku ?

Piotr

Magistrat będzie regularnie dowoził beczkowozami. Po nocy, żeby nikt nie widział.

punk

Będzie to deszczówka spoza zlewni potoku Doa, cała woda, która teraz jest na polach w gruncie i w roślinności, oraz też deszczówka spływająca z betonowych, asfaltowych i kamiennych powierzchni planowanych wokół tego zbiornika. Czyli dojdzie, jak zwykle przy tych ludziach u władzy, do degradacji terenu zielonego na terenie Gliwic.

Ampuła

Wynaturzony system władzy w PiSocjalistycznej Polsce szybko trafia pod strzechy i kołtuny.
Oto niejaki Pasieka upublicznia swoje przekonanie, że głosami ogółu wybrany samorząd lokalny powinien u niego, szeregowego mieszkańca Pasieki, wyczekiwać w przedpokoju na decyzje, które Pasieka podejmie i samorządowi obwieści.
Scenerią tej farsy nie jest Żoliborz, a Sikornik i wiek Pasiecie się nie zgadza, ale może dumać nad decyzjami, głaszcząc się po kocie przed ekranem Kurwizji.

Piotr

Obejrzyj wyniki głosowania w radzie miasta. Będziesz zaskoczony. Ja też byłem. Niestety na szczeblu lokalnym tylko jedna osoba z PO/KO/Koalicji dla ZF była za wstrzymaniem prac. W przeciwieństwie do lewicy i PISu… Wizję lokalną zrobił za to przewodniczący PO, ale udawał że jest incognito, żeby nie musieć się wypowiadać (ja tu jestem prywatnie). Natomiast żadnego problemu nie miał z wypowiedzeniem się po stronie mieszkańców Min. Woś (PIS, sic!), a “apelację” do KE złożą parlamentarzyści lewicy… Tak – też tego nie rozumiem… ale ciężko dyskutować z faktami, a warto się z nimi zapoznać, przed pisaniem takich komentarzy. Na szczeblu lokalnym polityka… Czytaj więcej »

punk

@Piotr, wystarczy, że jedna partia, nieważne jaka, ma większość w radzie czy rządzie i swojego prezydenta. Wtedy mogą robić co chcą, dodatkowo bardzo ich kusi, żeby zrobić coś trochę nielegalnego, bo łatwiej w takim układzie uciec od konsekwencji. Jeszcze gorzej się robi, kiedy dane ugrupowanie rządzi za długo, wpada wtedy w określone nawyki i zaczyna myśleć o sobie zbyt dobrze. Dodatkowo pojawiają się wojenki wewnętrzne, które prowadzą do negatywnej selekcji osób stojących na czele danej partii czy ugrupowania, czyli największe szanse ma człowiek mało empatyczny, bardzo uparty oraz oczywiście pozbawiony skrupułów. W skali makro taką partią jest PiS, w skali… Czytaj więcej »

punk

@Ampuła. Bez komentarza.

Rumburak

Bardzo dobrze powinni zalać te wilcze doły tak samo jak poldery na dolnej wsi!

Obserwujący

Urzędasy glajwickie postępują jak pisiory. Nieważne zdanie mieszkańców.
Koncepcje upublicznione i poddane konsultacjom?serio?urzędasy narzucą swoją wolę i tyle.Konsultacje to taka śćiema.

Marta

Jakie masz wykształcenie ?

cenzor

prawo jazdy na rowerek, bo nie lubi auteczek;)

Socjotechnik

Większość kretynów jakich znam ma wyższe. A co?

AndrzejD

@Socjotechnik – widzę że kompleksiki wyłażą. Nie trzeba było rzucać kamieniami w szkołę w młodości.

Socjopata

Nic. Po prostu wyjdź z domu na zewnątrz. Poznasz nie-kretynów

oj Marta, Marta

Niestety łączenie wykształcenia z inteligencją świadczy o poważnych brakach zarówno w wykształceniu, jak i w inteligencji. W rzeczywistości, te dwie rzeczy nie mają ze sobą wiele wspólnego.

punk

@Marta, nie trzeba mieć żadnego wykształcenia, by to zauważyć. Wystarczy się przyjrzeć.

Kijak

Ujowo zaprojektowali park Chrobrego.
Dzieci wraz z rodzicami smażą się w upale nie oslonietego placu zabaw dla dzieci. To jest park a w parku czy przy placu zabaw za mało ławek, hustwek dla dzieci, Wszystkiego za mało. No to jest minimalizm po gliwicku. Dzieci zjeżdżają w rynnie w tumany kurzu!!!