Skandal w gliwickiej policji. Trzech funkcjonariuszy KMP zatrzymano za przyjmowanie łapówek

Trzech policjantów z gliwickiej drogówki zatrzymano za przyjmowanie łapówek od kierowców. Funkcjonariuszom zdarzało się też celowo zaniżać “dopuszczalną” prędkość, by strasząc wyższą sankcją wymuszać haracz.

W środę na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali trzech funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Zatrzymania mają związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, przedmiotem którego są czyny polegające na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy gliwickiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Jak ustalono, korzyści majątkowe — w różnych kwotach — przyjmowane były przez kilku mundurowych z gliwickiej drogówki od kierowców zamian za zaniechanie podjęcia czynności służbowych.
Ustalono także, że funkcjonariusze w szeregu przypadków informowali zatrzymanych o innej niż faktycznie obowiązująca (najczęściej niższej) dopuszczalnej na danym odcinku prędkości, za co zatrzymanym groziła sankcja w postaci zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Zdarzenia te miały miejsce w rejonie węzła drogowego Sośnica przy Centrum Handlowym Europa Centralna w 2018 r.

Zatrzymanym policjantom — Patrykowi Ś., Marcinowi Sz. i Rafałowi P. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 § 3 k.k.: Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zwraca się z prośbą do osób mających istotne informacje w tej sprawie o zgłaszanie się do Prokuratury.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z treścią art. 229 § 6 k.k. nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

(żms)/Prokuratura Okręgowa w Gliwicach

AKTUALIZACJA:
W czwartek na stronie KMP Gliwice pojawił się komunikat, z którego wynika, że podejrzani funkcjonariusze zostali zawieszeni, wszczęto też postępowanie mające na celu zwolnienie ich ze służby:
“Nie ma miejsca dla nieuczciwych funkcjonariuszy w szeregach Policji. Podejrzani o korupcję funkcjonariusze z gliwickiej drogówki zostali zatrzymani. Wszczęte zostały również wewnętrzne postępowania, mające na celu zwolnienie ich ze służby.
W środę funkcjonariusze z Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali trzech policjantów gliwickiej drogówki, podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowych. Komendant Miejski Policji w Gliwicach zawiesił funkcjonariuszy w czynnościach służbowych oraz wszczął wobec nich postępowania dyscyplinarne i postępowania administracyjne, zmierzające do zwolnienia ich ze służby. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.”

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cliper
Cliper

Należałoby rozesłać informacje do obywateli Czech a bliżej do Ostravy.. bardzo się żalili że polska policja patrz gliwicka nękała ich gdy jechali na giełdę samochodową

Sisi
Sisi

Twój guru Frankiewicz zaniedbał informacji dla Czechów? Niedobry.

Gupik
Gupik

Kasowali ich bo nie odwiedzili Palmiarni

sanpe
sanpe

prokuratura gliwicka śmiechu warte! to ich powinno się zamknąć za lenistwo i niedopełnienie obowiązków 3 razy zgłaszałem do nich sprawę dwie kradzieże i oszustwo za każdym razem umarzano sprawę choć podawałem na tacy bandziorów a oni teraz robią spektakl polityczny na jakiś 3 marnych policjantów za łapówka 50zł – porażka

No powiem że mnie kiedyś też złapali ale było pouczenie może to byli inni ale w porządku goście czasami trzeba być ludzkim a akurat na takich trafiłem

Czyli koniec radarowego eldorado pod wiaduktem na EC?

agent
agent

a wystarczy jechać 50

Izi rajder
Izi rajder

Skandal ? Ależ skąd. Od czasu kiedy psia wierchuszka tyłki PiSuarom liże, stali się chcąc nie chcąc policja polityczną. Wiedzą,że przy zmianie władzy wylecą na zbite pyski. Więc dorabiają. To w Żorach to w Gliwicach .To się dzieje a wiem to z opowieści kierowców powszechnie w całym kraju. Też bym tak robił. A teraz minusujcie mój komentarz. Dotyczy tych którym dane jest cisnąć przysłowiowy pierwszy kamień.

Tomekk
Tomekk

Pieskie życie.

Rozum
Rozum

W sumie szkoda,że ich złapali. Symbioza to symbioza. Ja zamiast 600 stów chętnie bym zapłacił 300. A policjant miałby na prezent dla kochanki. Same zyski . Trzy osoby zadowolone. No.Moze dwie i jeden czworonóg

Jan bez Zęba
Jan bez Zęba

Zatrzymali ich (tych których skusiła łatwa kasa) – policjanci. Postawcie sobie pytanie, która grupa zawodowa tak działa? Oczyszczają się sami i nie patyczkują. Myślę, że to dobry przykład.

,,
,,

Senatorowie PiS.

Pedagog
Pedagog

Biedne dzieci (jeśli je mają) tych policjantów. Podwójnie zostaną upodlone dzięki tatusiom. W pierwszym dniu szkoły nauczycielka zapyta o zawód ojca. Policjant ? Obecnie nic chwalebnego. Zapyta gdzie pracuje ? Siedzi w kryminale odpowie malec. No i się zacznie. Biedne dzieci. .. Policjanci zastanówcie się nad tym co napisałem zanim złamiecie prawo.

Zniesmaczona
Zniesmaczona

Jaka ” promocja ” Gliwic świetna.Już wszystkie media ogólnokrajowe o tym trąbią !

A co
A co

Promocja Gliwic, które słusznie dziś słyną. Jak nie bandyci kibole. To przestępcy z Policji. Ciekawe czy byli kibicami Piasta ?

,,
,,

To, że z gliwickiej komendy może oznaczać. że mieszkali np. w Zabrzu lub jakiejś pod gliwickiej wiosce i kibolowali Górnikowi.

Biorą w łapę źle, zabierają prawo jazdy źle. Nie dogodzisz

Analityk
Analityk

Czytasz bezrozumnie i taki spłodziłeś komentarz. Uzasadniam swoją ocenę.Pomiędzy kierowcą a policjantem toczy i zawsze toczyła się swoista gra. Kto kogo przechytrzy ,kto kogo złapie. Kto komu złapać się nie da. WAŻNIE ABY TA GRA BYŁA UCZCIWA .Jeśli zawiniłem ,policjant był lepszy. Płacę.Toczę dalszą grę o niższą stawkę. Uda się ? Jestem zadowolony. Nie uda się .Trudno.Jadę dalej. Nie mam pretensji do nikogo. Ale jeśli. Ale jeśli policjant w tej “grze” gra nieczysto wmawia,dokumentuje,zawyża przewinienie wtedy jest zwykłym szachrajem,psim ścierwem,padlinożercą. Niech gnije w pierdlu.Tu mamy z takim przypadkiem do czynienia………….. Wiem. Trochę tu filozofii Kalego ale takie jest życie.Życie prawdziwe.

anonim ?
anonim ?

na Częstochowskiej to sie k… a pewnie niejednemu udało. Samochody zap…ją a nikt z tym nic nie robi ? Tam brali łapówki ?

K…. Jego mac

Gupik
Gupik

Jego ? Raczej ich.

To że brali mniej od taryfikatora, to dobrze. Pieniądze trafiały w dobre ręce i nam było taniej . Ale za to łapanie na zawyżone prędkości powinni dostać w dupę! Dosłownie profilaktycznie w pierdlu , ale minimalnie, nie za długo .

Tomekk
Tomekk

Profilaktycznie, to powinni dostawać od komendanta wpie**** po stopach, tak jak to oni w zwyczaju maja.

krzysztof
krzysztof

mnie to nie dziwi

kanalia52
kanalia52

Wystarczy się przyjrzeć jakimi furami jeżdżą. I wszystko jasne.

mmm
mmm

Tzn. jakimi? Konkretne przykłady poproszę! A nie pitolić bez sensu…

Telewidz
Telewidz

KOLEJNI Z GLIWIC ZOSTALI ZAPUSZKOWANI . PORA O TYM WSPOMNIEĆ

Bardzo dobrze może będą tam gdzie są potrzebni

Atom
Atom

Najbardziej na przekupnych gliniarzy będą pomstować przestępcy, którzy chętnie dawali w łapę. Polska tradycja.

Obywatel płacący podatki.
Obywatel płacący podatki.

W tym miejscu zostałem zatrzymany i dowiedziałem się, że jechałem 102 km/h. Poprosiłem o pokazanie prędkości i czasu, który minął od pomiaru. Czas to cztery minuty, a zatrzymany zostałem około minuty wcześniej. Mając w aucie wideorejestrator z pomiarem prędkości i nagraniem całego zatrzymania włącznie z rozmową z panem policjantem pewny swego nie przyjąłem mandatu i poprosiłem o skierowaniu sprawy do sądu. Łapówka nawet przez myśl mi nie przeszła. Dwa miesiące później dostałem informację o tym, że sprawa się odbyła i sąd dał wiarę policjantom .W wyroku dostałem grzywnę na szczęście bez pozbawienia uprawnień na trzy miesiące. Adwokat doradził nie odwoływać… Czytaj więcej »

MariannaA
MariannaA

Smutne.
Nie tłumaczy ich nawet to, że policjanci zarabiają SKANDALICZNIE mało! Ale co to jest trzech na cały garnizon?
Popieram protest Policji ws. płac. Błaszczak dał w swoim resorcie podwyżki, tylko Brudziński skąpi!
Do służby idzie się w szczytnych celach, ale widać bambusowe państwo woli rozdawnictwo niż płacenie tym, którzy na to zasługują.

Kajetan
Kajetan

Zadarli z Pisem to mają problem.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Skandal?
A czy kogoś to dziwi?
Ktoś jest zaskoczony?
Bo ja jakoś ani trochę.

ORMO
ORMO

Skandal??? 3 funkcjonariuszy z Ruchu to ułamek całości!!! Nie oceniajmy innych,jako czarne owce!!

Temida
Temida

@ ORMO czyli jak mawiano kiedyś gów*no przyczepione do gliny…………Ale jednego na 40 tysięcy adwokatów ,który zaiwanił 50złotych utażsamiasz z pozostałymi uczciwymi . Nazywasz ich uprzywilejowana kastą. Na stos byś zataszczył.Prawda ?

Liczyrzepka
Liczyrzepka

@ ORMO Mnie innej matematyki uczono .3 funkcjonariuszy z (gliwickiego) to pokażny procent z całości

Kabaret Tey/Zenon Laskowik
Kabaret Tey/Zenon Laskowik

Trzy koła dobre, trzy dobre! To nie można tak powiedzieć?

KabaretTey/Boguś Smileń
KabaretTey/Boguś Smileń

Zenek ! Tak naprawdę to co chciałeś powiedzieć ?

Ampuła
Ampuła

To jakże zły wpływ demoralizującego filmu “Drogówka” na zdrową formację polskiej policji narodowej, podlegającej stałej formacji duchowej w służbie przy Grobach Pańskich i podczas pielgrzymowania pod Bozi Obraz Opiekunki Wszystkich Policjantów.
Aż strach pomyśleć, jak zły wpływ może wywołać demoralizujący film “Kler” na zdrową formację polskiego kapłaństwa narodowo-katolickiego. Mogą się pojawić doniesienia o pysze, chciwości, nieczystości, zazdrości, nieumiarkowaniu, gniewie i lenistwie.

Imiu
Imiu

może Ci w ramach protestu zamiast upominać po prostu zastosowali rabat.
Stoją przy wylocie drogi serwisowej a DK44, kiedyś stali na rogu “skrzyżowania” z ul.Graniczną z Przyszowic, ludzi zatrzymywali na środku tego skrzyżowania a jeszcze kiedyś zatrzymywali na jedynym pasie do skrętu w prawo do CH Europa Centralna może przynajmniej bezpiecznie Ci policjanci organizowali zatrzymania?
Za niedługo będą stać na rondach i tam najłatwiej o mandat za np. nieużywanie migacza.
W sumie w Gliwicach tj. jest na DTŚ rondo oznaczone, skręt wyłącznie w prawo a znak informuje o możliwości kręcenia się w kółko…