Zdecydowanie mniej świątecznych dekoracji, wyłączone podświetlenie obiektów. Miasto oszczędza energię

Miasto szukało oszczędności energii i przedstawiło już szczegółowe informacje na ten temat. Szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, ulice pozostaną oświetlone przez całą noc, zmniejszy się natomiast liczba iluminacji i świątecznych ozdób.

 
Wzrost stawek za prąd to rzeczywistość, wobec której stoją samorządy w całej Polsce. Gliwice oraz inne miasta skupione w grupie zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zawarły wspólną umowę na zakup energii elektrycznej, więc w 2022 oraz 2023 roku mają gwarantowaną stałą cenę za prąd.

Dla wielu gmin zwyżki cen w energetyce oznaczają problemy z uchwaleniem przyszłorocznych budżetów. W dobie kryzysu, trudnej sytuacji finansowej samorządów i obecnych problemów na rynku energii, także Gliwice muszą trzymać rękę na pulsie i reagować na bieżąco. Obecnie nie jest planowane wprowadzenie drastycznych oszczędności, które mogłyby odbić się na bezpieczeństwie mieszkańców.

Latarnie uliczne będą świecić przez całą noc. Jednak na niektórych terenach rekreacyjnych świecić będzie co druga. Tak będzie między innymi w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej, na skwerach w Wilczym Gardle, Łabędach i Brzezince oraz nad jeziorem w Czechowicach.

Znacząco ograniczona zostanie liczba dekoracji świetlnych

W tym roku uliczne bożonarodzeniowe iluminacje zostaną zamontowane tylko na Rynku oraz trzech głównych ulicach miasta: Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Także na skwerach i w parkach ozdób świątecznych będzie zdecydowanie mniej.

Znikną całkowicie między innymi ze skwerów Bottrop i Nacka, parku Szwajcaria, a także alei Sikornik.

Nowością będzie natomiast świąteczne oświetlenie Centrum Przesiadkowego, koszty wynajmu ozdób świątecznych pokryje jednak wykonawca inwestycji MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Zamykania szkół nie będzie

Cięcia kosztów są konieczne, jednak obecnie nie są planowane działania, które bezpośrednio obniżą poziom usług publicznych lub utrudnią mieszkańcom załatwienie najważniejszych spraw. Samorząd nie planuje zamykania szkół i wprowadzania nauki zdalnej. Kaloryfery w czasie lekcji będą włączone.

Dyrektorzy szkół, przy wsparciu pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, będą – tam, gdzie to możliwe – poszukiwać oszczędności niewpływających na komfort uczniów.

Oświetlenie będzie wyłączane

Podobnie jak w latach ubiegłych, wyłączane jest w godzinach nocnych oświetlenie przyszkolnych boisk i placów zabaw. Obiekty te oświetlane są zwykle do godz. 19.00–20.00.

Nie tylko miasto zmuszone jest wprowadzać oszczędności. Wysokie koszty energii elektrycznej skłoniły kierownictwo sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, które zarządza Areną Lekkoatletyczną na os. Kopernika, do wyłączania oświetlenia obiektu o godz. 17.30.

Oszczędności nie ominą jednak również obiektów miejskich. W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa wyłączono większość iluminacji świetlnej, pozostawiając tylko jej część doświetlającą chodniki. Także temperatura w budynku została o kilka stopni obniżona. Wyłączono również część lamp podświetlających w nocy Palmiarnię.

(żms)/UM Gliwice
fot. MOSQUIDRON