Zdecydowanie mniej świątecznych dekoracji, wyłączone podświetlenie obiektów. Miasto oszczędza energię

Miasto szukało oszczędności energii i przedstawiło już szczegółowe informacje na ten temat. Szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, ulice pozostaną oświetlone przez całą noc, zmniejszy się natomiast liczba iluminacji i świątecznych ozdób.

 
Wzrost stawek za prąd to rzeczywistość, wobec której stoją samorządy w całej Polsce. Gliwice oraz inne miasta skupione w grupie zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zawarły wspólną umowę na zakup energii elektrycznej, więc w 2022 oraz 2023 roku mają gwarantowaną stałą cenę za prąd.

Dla wielu gmin zwyżki cen w energetyce oznaczają problemy z uchwaleniem przyszłorocznych budżetów. W dobie kryzysu, trudnej sytuacji finansowej samorządów i obecnych problemów na rynku energii, także Gliwice muszą trzymać rękę na pulsie i reagować na bieżąco. Obecnie nie jest planowane wprowadzenie drastycznych oszczędności, które mogłyby odbić się na bezpieczeństwie mieszkańców.

Latarnie uliczne będą świecić przez całą noc. Jednak na niektórych terenach rekreacyjnych świecić będzie co druga. Tak będzie między innymi w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej, na skwerach w Wilczym Gardle, Łabędach i Brzezince oraz nad jeziorem w Czechowicach.

Znacząco ograniczona zostanie liczba dekoracji świetlnych

W tym roku uliczne bożonarodzeniowe iluminacje zostaną zamontowane tylko na Rynku oraz trzech głównych ulicach miasta: Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Także na skwerach i w parkach ozdób świątecznych będzie zdecydowanie mniej.

Znikną całkowicie między innymi ze skwerów Bottrop i Nacka, parku Szwajcaria, a także alei Sikornik.

Nowością będzie natomiast świąteczne oświetlenie Centrum Przesiadkowego, koszty wynajmu ozdób świątecznych pokryje jednak wykonawca inwestycji MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Zamykania szkół nie będzie

Cięcia kosztów są konieczne, jednak obecnie nie są planowane działania, które bezpośrednio obniżą poziom usług publicznych lub utrudnią mieszkańcom załatwienie najważniejszych spraw. Samorząd nie planuje zamykania szkół i wprowadzania nauki zdalnej. Kaloryfery w czasie lekcji będą włączone.

Dyrektorzy szkół, przy wsparciu pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, będą – tam, gdzie to możliwe – poszukiwać oszczędności niewpływających na komfort uczniów.

Oświetlenie będzie wyłączane

Podobnie jak w latach ubiegłych, wyłączane jest w godzinach nocnych oświetlenie przyszkolnych boisk i placów zabaw. Obiekty te oświetlane są zwykle do godz. 19.00–20.00.

Nie tylko miasto zmuszone jest wprowadzać oszczędności. Wysokie koszty energii elektrycznej skłoniły kierownictwo sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, które zarządza Areną Lekkoatletyczną na os. Kopernika, do wyłączania oświetlenia obiektu o godz. 17.30.

Oszczędności nie ominą jednak również obiektów miejskich. W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa wyłączono większość iluminacji świetlnej, pozostawiając tylko jej część doświetlającą chodniki. Także temperatura w budynku została o kilka stopni obniżona. Wyłączono również część lamp podświetlających w nocy Palmiarnię.

(żms)/UM Gliwice
fot. MOSQUIDRON

21 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
AndrzejD
13/11/2022 10:40

@Redakcja
Jak już piszecie taki artykuł to wypadałoby podać jaka będzie wartość tych oszczędności (kwotowo i procentowo)
Ale szacując moc która będzie wyłączona w stosunku do mocy zainstalowanej, to sądzę że to będą jakieś groszowe sprawy (żeby się nazywało że urzędnicy coś robią) i za chwilę dowiemy się o kolejnych podwyżkach podatków.

stary dziad w eterze
13/11/2022 12:19
W odpowiedzi na  AndrzejD

Zamiast stawiać podobne wymagania dostosuj wymogi merytoryczne do autora/ki artyukułu.

DD
13/11/2022 13:13
W odpowiedzi na  AndrzejD

To może jakaś kontrola społeczna w urzędach administracyjnych by się przydała, żeby im wdrukowaną hipokryzję udowodnić faktami z życia wziętymi. Post socjalistyczny styl rządzenia się w urzędach po swojemu to norma polska poza małymi wyjątkami. Zatem jeżeli my widzimy realne rozwiązania to też my musimy za nich robotę zrobić i im za nią zapłacić. Przypomnę tylko, że z za klawiatury tego nie da się zrobić.

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez DD
ktos
13/11/2022 12:48

Inicjatywa jak najbardziej OK. W nocy wszystkie światła na skrzyżowaniach powinny być wyłączone i co najwyżej migać. Ale nie. Jedziesz o 1 nocy w dzień roboczy przez miasto i zatrzymujesz się na co trzecim skrzyżowaniu. Albo przejścia dla pieszych (np. ul. Tarnogórska) i ich światła-sierżanty, które bez udziału pieszego same się na czerwone włączają. I to pomimo, że mają do tego przyciski, a 15 metrów dalej jest normalne przejście. O naszych oszczędnościach (czasu, paliwa, hamulców) nikt nie myśli.

AndrzejD
13/11/2022 22:25
W odpowiedzi na  ktos

Na Tarnogórskiej w nocy jak jest pusto, to przez to przejście zawsze jadę na czerwonym. Żaden urzędniczy (**** autocenzura) nie będzie mnie tresował takim pomysłem żeby bez potrzeby zatrzymywać ruch.

Cliper
13/11/2022 06:20

Ktoś obliczył te oszczędności czy ot tak,tu zgasimy-tam zaświecimy to coś tam zaoszczędzimy

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez Cliper
Obywatel
13/11/2022 16:40

Widać te oszczędności na kąpielisku leśnym
I nocne sygnalizację na skrzyżowaniach, które działają nie wiadomo komu
Tam gdzie powinny być tam ich nie ma

Kinia
13/11/2022 10:53

Bardzo mi się podoba ul Piwna tu panuje romantyczny mrok.Troche ekscytuje i przeczekuje na rycerza na białym koniu

Uciekający Króliczek
14/11/2022 07:47

Większe oszczędności byłyby, gdyby miasto w końcu wyszło z XIX wieku i zainstalowało sterowanie na bazie wyłączników zmierzchowych a nie zegarów.

gmG
15/11/2022 12:02
W odpowiedzi na  Uciekający Króliczek

Dostosuj swoje wymagania do poziomu urzędników. Poza tym trzebaby zwolnić zegarmistrza.

J.
14/11/2022 07:53

A lampy na stadionie w Wilczym Gardle świecą całą noc od przeszło miesiąca, takie oszczędności. Niestety interwencje w MZUK nie dają nic -jak świeciły tak świecą. Sytuacja powtarza się już któryś raz.

Nowy
13/11/2022 17:37

Świety czas po co oświetlać stare budy po nocach i marnować pieniadze podatników lepiej pomuc biednym i schorowanym staruszkom

Fabian
13/11/2022 09:13

Może wreszcie pobyt w UM nie będzie się wiązał z gotowaniem organizmu, bo gorąco tam jak w piekarniku.

Lumen
13/11/2022 09:31

Myślę, że to dobry moment, aby baczniej przyjrzeć się statystykom wypadkowym zwłaszcza z udziałem pieszych. Dobre oświetlenie obiektów i ogólnie miasta było po tym, jak wziął się za nie Zdzienicki. Wszyscy pamiętają jak wyglądał kościół W. Świętych, jak wyglądoła ulica Andersa, na której w nocy było jak w dzień, jak wyglądała Zwycięstwa. Było bezpiecznie. Teraz po masterplanie nawet nojmandron do spółki z Photoshopem nie zagłuszy faktu, że oświetlenie, zwłaszcza białe ledowe, jest do bani. Owszem na kilku obiektach, czyli katedrze i hali Frankiewicza nie przyoszczędzono, ale ruchliwe ulice, przejścia dla pieszych są oświetlone skandalicznie. Bezpieczeństwo nie powinno cierpieć w imię… Czytaj więcej »

John
13/11/2022 12:14

No brawo, wyłączyć co drugą lampę LEDOWĄ! na skwerach, których to (lamp) jest na nich dosłownie kilka. To więcej prądu zużyje farelka włączona 8 godzin przez jakąś lolę w urzędzie bo ta stwierdzi, że jej zimno w rzyć.
Ps. oczywiście o wyłączaniu podświetlania kościołów ani myśleć.

prawda
13/11/2022 16:36

Zniszczono kopalnie a teraz bawia sie w takie farmazony. Zenada.

DD
13/11/2022 17:05
W odpowiedzi na  prawda

Zło wie jak i czym goji przekupić aby sami się wyniszczali. Usprawiedliwiajmy naszą bezczynność nadzieją, że jeszcze nie jest tak źle, do póki nas nie zabije.

Ampuła
13/11/2022 09:32

Lista długa i miejscami ze szczegółami, ale oczywiście brakuje choćby pół zdania o tym, czy kloce kościelnych pustostanów wciąż będą całymi nocami nachalnie iluminowane za miejskie pieniądze.
Nieliczni pozostali przy życiu zwiedzający trafiają tam z zamkniętymi oczami, pokazy są zawsze śmiertelnie poważne a w nocy i tak jest zamknięte na głucho. Dlatego klocowi z wieżycą pasuje murszenie w posępnym mroku zamiast cyrkowych demonstracji oświetleniowych.

Pan Sonik
13/11/2022 14:28
W odpowiedzi na  Ampuła

ampuła ateisto nie wysilaj się na mądrego i tak pójdziesz do piekła

Helmut
14/11/2022 13:43
W odpowiedzi na  Pan Sonik

„Według badań naukowych przeprowadzonych jakiś czas temu ateiści mają średnio dużo większy iloraz inteligencji niż osoby wierzące”. Trzeba by to wrzucić na jakiś billboard.

gmG
15/11/2022 12:05
W odpowiedzi na  Helmut

A czy tej inteligencji używają?