Zdjęcia do filmu “Raport Pileckiego” powstają m.in. w Gliwicach. “Powinien go zobaczyć każdy Polak”

W Gliwicach zakończono zdjęcia do filmu “Raport Pileckiego”. Plan filmowy zlokalizowany był na terenie po Hucie 1 Maja, na tyłach budynku dyrekcji przy ulicy Hlubka.

 
Film “Raport Pileckiego” to dramat o wymiarze antycznym, opowiedziany w formie raportu z życia Witolda Pileckiego, który na „krawędzi cywilizacji”, gdy najstraszliwsze w dziejach ludzkości totalitaryzmy urządzały świat na swoją modłę, zostaje wierny sobie i swoim ideałom – dowiadujemy się z witryny internetowej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, która odpowiada za produkcję “Raportu”.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Leszek Wosiewicz, autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, natomiast kierownikiem produkcji Andrzej Besztak. Scenografię przygotowała Joanna Macha. Wśród obsady znajdziemy m.in. Przemysława Wyszyńskiego, Paulinę Chapko, Wojciecha Dmochowskiego oraz Olgierda Blecharza.


Film współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, powstaje przy wsparciu finansowym Polskiej Fundacji Narodowej. Budżet produkcji jest rekordowy, ma wynieść około 40 mln złotych.

– Niewątpliwie jest to film, który powinni zobaczyć nie tylko uczniowie polskich szkół, ale tak naprawdę każdy Polak – mówił w ubiegłorocznej rozmowie z portalem tvp.info ówczesny prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński. – Dlaczego? “Historia rtm. Pileckiego pokazuje, że możemy być dumni z tego ze jesteśmy Polakami dumni z tego, że był ktoś taki jak on. On nie tylko w sposób bohaterski starał się pokazać prawdę o Holokauście, ale walczył także w czasie drugiej okupacji – sowieckiej i w tej walce oddał swoje życie – zaznaczał Rdesiński.

Były prezes PFN zaznaczał także, że film „pokaże prawdę historyczną, przez kilkadziesiąt lat zakłamywaną w Polsce i poza jej granicami”. Premierę przewidziano w 2021 roku.

Kim był rotmistrz Witold Pilecki?

Witold Pilecki to żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. To jemu zawdzięczamy raporty o Holocauście, tzw. Raporty Pileckiego. Po wojnie został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika (za wikipedia)

(żms)/WFDiF, portal tvp.info, IPN
fot. nadesłane przez Czytelników

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Jestem dumny ze w Gliwicach “Przyszłość jest tutaj” mamy elementy krajobrazu które wspaniale nadają się do robienia filmu gruzowiska z 2 wojny światowej. A czego to Frankiewicz tam nie budował. Nowe Gliwice 3 itp a pozostał tylko interes po sprzedaży terenów fabryki drutu i miejsca pod DTS

Urko

Te , “gliwiczanin” z bożej łaski. Huta “Gliwice” pomyliła ci się z Fabryką Drutu. A na tyłach huty Frankiewicz nigdy niczego nie zamierzał budować. Jak już plujesz, to rób to przynajmniej z sensem i celnie . Bo tak, to ślina na buty poleci.

Not

Nie zrozumiałeś, bo się mentalnie przykleiłeś do huty. A on napisał prawdę – Nowe Gliwice III to okolica Fabryki Drutu, a DTŚ znajduje się na jej tyłach.

Urko

@Not . Okolica Fabryki Drutu to NG II . NG III to tereny dawnej koksowni. A teraz wytrzyj klawiaturę.
I te białe plamki na butach, Tak dokładnie, te obok tych żółtych

Jan

Cyferki są bez znaczenia, bo każdy z pomysłów Frankiewicza na Nowe Gliwice łączy jedno – klapa, porażka, wtopa – możesz wybrać.

gliwiczanin

cieszę się że rozróżniasz te dwa miejsca bardzo do siebie podobne. Zarówno jedno jak i drugie to miejsca jego maczania łapek. Przez wiele lat to właśnie miasto zarządzało hutą. Teraz to wyglada tak. Miejsce po fabryce drutu wyglada podobnie. Z czego sie k.. de..*l_u cieszysz że sie pomyliłem czy z tego że twój Pan za nic nie odpowiada. ?

Urko

@Gliwiczanin@gliwiczanin
1.Jak już trollujesz , to rób to przynajmniej z jednego adresu i pod jednym nickiem . Będziesz się wtedy wydawał bardziej inteligentny , niż w rzeczywistości.
2.”Przez wiele lat to właśnie miasto zarządzało hutą”. Miasto, Urząd Miejski, Zygmunt F. “zarządzali” jedynie biurowcem huty, a nie terenem po części produkcyjnej.
3.Zdania w języku polskim zaczynamy pisać od dużej litery.
4. Nie sil się w postach na gwiazdki, kreski i kropki, Ktoś twojej konduity, nie jest w stanie mnie obrazić.
5. “Pana” mogą mieć psy. Zwierzęta szlachetne i mądre. Wieprze mają tylko hodowcę.

harry portier

Dawno temu Franek wspomniał że rozważana jest możliwość budowy nowego urzędu i placu autobusowego na gruzach o hucie.

Refluks

Dziwne że nie chcieli wykorzystać kultowych magicznych ruin teatru w centrum miasta. Może przeszkadzały im drewniane rusztowania i wiata porażającej urody, ale to się komputerowo modyfikuje.

LO3

Pytanie kto komu zapłacił, bo Gliwice są znane z tego, że zamiast brać kasę za plenery, to same płacą. A tu jeszcze dochodzi fakt, że ten budynek jest już prywatny a wątpię, żeby prywatny właściciel, który wcale nie pali się do remontu płacił filmowcom.

obserwator

Chorzowską też mogli wykorzystać, pasowała by też idealnie. Franek z sentymentu do dzieciństwa ruder, brudu wczesnej komuny trzyma ją w tym stanie, by czasem siè tam przejechać i łezkę uronić…

Janusz

Ruiny gliwickie od dziesięcioleci straszą. Idealne miejsce na krajobraz do wojennego filmu. XD.
Jest się czym chwalić XD

Ja.

I to nie jednego w ostatnim czasie.

AAA

Mam dość. Kolejnego filmu porażki nie obejrzę, martyrologii mam po uszy, tym bardziej za 40 mln, których nikt potem nie zobaczy na ekranie. Już jestem wdzięczny za jacht PFN, który zamiast pływać (nie wiadomo po co?) stoi w kolejnych dokach remontowych. Niech oni już mnie przestaną reprezentować na morzach i oceanach, niech przestaną zanudzać na ekranach.

Urko

E, no. Jak to, “nikt nie zobaczy na ekranie” . Dzieciaki ze szkół zagonią klasy od III -VIII i klasy I -II szkół ponadpodstawowych . Do tego Koła Gospodyń Wiejskich z darmową podwózką . A i kopidoły w ramach odpraw( albo zamiast ) z zamykanych ( sorry “wygaszanych”) kopalni bilety dostaną dla siebie i rodzin wraz kuponem na darmowy pop-corn. A taki np. Ostatni Sprawiedliwy i jemu podobni wykupią abonamenty na wszystkie seanse. Nawet te, które “lecą” jednocześnie.

AndrzejD

Ostatni Sprawiedliwy , czyta ten artykuł w pozycji na baczność, owinięty flagą i salutując w kierunku Żoliborza

Ostatni Sprawiedliwy

@Urko i @AndrzejD. Możecie sobie drwić z polskich bohaterów. Urko’a bohaterami są kaci którzy zafundowali obozy koncentracyjne, AdrzejD’a – czerwoni mordercy, którzy go zabili.
Tak na marginesie. Jakież musi być żałosne i marne wasze życie, jeżeli waszym celem jest troska o to co sobie pomyślę lub zrobię.

Urko

@Ostatni Sprawiedliwy
No i proszę.Taki ładny i mądry wpis . A wszystko to na baczność , w owinięciu flagą i w kolejce po bilety. I muszę cię rozczarować . Mam paru polskich bohaterów, Ale ponieważ nie siedzieli w lesie z łukami, nie mordowali kobiet i dzieci po wsiach i nie rzucali się na batalion SS uzbrojeni jedynie w widelec i otwieracz do konserw , to z całą pewnością o nich nie słyszałeś .
I wybacz. Nie troszczę się o twoje myślenie i robienie. Mam absolutną pewność, że za jakiś czas znowu mnie serdecznie rozbawisz.

ŚlepaWrona

Mówi i pisze się “dzieci”. “Dzieciaki” to mazowiecki slang chłopski i lumpenproletariacki. Widać, taki z Ciebie gliwiczanin, jak z Olisadebe zakopiańczyk.

AndrzejD

@AAA, …ale pamiętaj że oprócz reprezentowania na morzach, reprezentują nas jeszcze na torach wyścigowych – Robert Kubica godnie reprezentuje najjaśniejszą RP, z dumą wożąc na ostatnim miejscu tabliczkę “Koniec Wyścigu” – Prawdziwi Polacy to uwielbiają

Ampuła

Taki Sobiesław Zasada czy nawet Hołowczyc wiedzieli, kiedy się wycofać z honorem.
Państwowy Rosiewicz automobilizmu, kultowy polski autsajder Kubica w przyszłym sezonie przechodzi
do formuły wyścigów ulicznych.
W zespole Hot Dog Cart Orlen Polish National Team.
Sam sobie będzie zmieniał kółeczka w pit-stopach.
Bohatersko jedną ręką upaćkaną krwawo keczupem.

DD

Będą nas reprezentować do końca dni naszych, jeżeli nie zostaną wyrzuceni tam skąd przyszli, bo im o kasę chodzi a nie o nas. Wiem, że jedna kobieta z Gliwic dała im wypowiedzenie reprezentowania jej w sprawach finansowych. Ponieważ są nachalni to ją znowu zignorują i dalej będą rzucać kłody pod nogi aż ją wyrugują dla jej “dobra”, oczywiście! Też jest niezłomna gdyż walczy sama o sprawy, które również dotyczą tych zahipnotyzowanych tchórzy co to tylko dużo na ustach mają a jak przyjdzie działać to nicka na portalu zmieniają, albo żyją w świecie iluzji. I to mają być faceci? gacie im… Czytaj więcej »

kanalia52

Kaczyński też powinien to zobaczyć. On wie dlaczego.

Ampuła

Pilecki wybrał się do obozu zagłady w Auschwitz, niepomny czyhających tam niebezpieczeństw.
A kiedy uznał, ze nadeszła właściwa chwila, wstał z pryczy i wyszedł przez druty, hen, za siódmą górę i dziesiątą rzekę.
Tę historie powinien kręcić Peter Jackson, a nie jakiś Wosiewicz. Starowinie Wosiewiczowi ulewają się wodniste gnioty, jak “Smak wody”, a tu trza ułańskiej fantazji szarż na jednorożcach, smoczym chuchem zawinionych spopieleń i pojedynków na zaklęcia między nosicielami chałatów a dozorcami owczarków.

manek

Bycie pustakiem nie zawsze trzeba ogłaszać publicznie, więc sobie podaruj.

Perez

Wiadomo, u nas jest duzo ruin….

kinoman

Dobrze że za czasów Frankiewicza ostały się takie miejsca w Centrum Gliwic. Film można nakręcić.

Kunegunda

Reżyser Krzysztof Łukaszewicz już nie Wosiewicz Leszek. Zła info.

Schlesier

Widac polsko historia na niemieckich murach nagrwajom haaaa

ŚlepaWrona

Gliwice pasują do wielu filmów wojennych zastępując nawet Warszawę w scenach, w których widać chadziajską rozpierduchę i bajzel na kółkach. Brawo za świetną promocję ! Ruina jest TU!

Obserwujący

Całe glajwice są brudne.Ruina jest stanem uwielbianym przez włodarzy tej wioseczki na wstecznym.Swoim zwyczajem, powinni już dawno wyburzyć te ruiny i postawić jakiś śmieszny klocek na klej.

ŚlepaWrona

Nazwy miast piszemy wielką literą. Skąd jesteś? Z kielc?

Gliwice

Aż dziwne,że mundre glajwiczany jeszcze nie skomemtowały

Gliwice

Na glajwickich maruderów zawsze można liczyć. Nigdy nie zawiodą. Dalej minusować. No bo co innego potraficie

Szfejk

Gliwiiiiiice! To Piaaaaaaaaasta kibiiiiiiiiice!!!