Zieleniec przy ul. Rybnickiej w końcu dostępny dla mieszkańców. Podczas otwarcia zasadzono kilka drzew

www.krzeminskifoto.com

Zapowiadane od pewnego czasu otwarcie zieleńca przy ul. Rybnickiej stało się faktem. Przy okazji uroczystego otwarcia posadzono też nowe drzewa, inaugurując w ten sposób akcję „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”.

 
Teren obok odrestaurowanej willi Neumanna pozostawał długo zamknięty, niezagospodarowany i nieużytkowany. Zieleniec o powierzchni 6800 m2 znajduje się przy ul. Rybnickiej 27, pomiędzy dwoma reprezentacyjnymi budynkami o charakterze zabytkowym. Mieszczą się w nich obecnie siedziby gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

www.krzeminskifoto.com

Renowacją zieleńca zajęło się PWiK. Miejska spółka już wcześniej obiecała udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze.


Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę. Oczywiście nie zapomniano o czworonogach, umieszczając odpowiedni kosz na śmieci.

Z zieleńca można korzystać codziennie od godziny 7.00 do 21.00.

www.krzeminskifoto.com

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji symbolicznie zainaugurowało nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną jest sadzenie drzew, a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich.

– Akcja jest bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto, w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

www.krzeminskifoto.com

Miejsce nasadzeń na Zieleńcu przy ul Rybnickiej nie jest przypadkowe, zlokalizowane zostało bliżej drogi, aby drzewa tworzyły naturalną barierę ochronną między parkiem a drogą oraz tłumiły hałas. Do nasadzeń wybrano dąb szypułkowy, to drzewo, które jest zagrożone inwazją gatunków dębów modyfikowanych lub pochodzących z innych stref klimatycznych jak np. dąb czerwony.

Wybierz e-fakturę i wesprzyj akcję sadzenia drzew

Pierwsze drzewa zostały posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, Adam Ciekańskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przemysława Hojowskiego, przewodniczącego zarządu Rady Dzielnicy Sikornik.

www.krzeminskifoto.com

Lokalizacje kolejnych nasadzeń mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.

W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych. – Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański.

(emef/inf.pras. PWiK)
Fot. Krzeminskifoto.com

www.krzeminskifoto.com

www.krzeminskifoto.com

fot. 24GLIIWCE /emef

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
NOWIK

Jakaż piękną pokazówka. Neumann w garniturze sądzący drzewka. Jedno posadził a wyciął tysiące. Neumann idź ty dziadek wstydu nie rób. Ciepłe kalosze, herbatka i siedź ty lepiej w domu idzie jesień. Oddaj miasto ludziom z wizją. “Twoja” polityka przypomina pobyt na oddziale paliatywnym. Zero nowości, zero innowacyjności, wycieramy d***ę i nic więcej nie robimy.

Marta

idź wylewać swoje zale gdzie indziej wszystko nie, zrobia ścieżkę to kolor asfaltu nie taki….

NOWIK

Co rodzinka?

Marta

nie:)

Fiku Miku

Wazelinka?

RamPamPam

Ale pracownica UM już tak. Chłop ma racje, NewMan powinien szykować się na jesień i zimę,a nie świrowac że szpadlem. Wystarczająco zła już narobił.

INNOWACYJNE CHAMSTWO !

Ty ! Dziadek ! Odział Paliatywny ! innych nie wymienię !
Tak ma wyglądać wyrażanie opinii ?
Tak ma wyglądać dialog w Gliwicach ?
Na takie zmiany czekacie ?
Takich patronów opinii chcecie ?

ter

Nazwanie kogoś dziadkiem czy porównanie polityki do oddziału paliatywnego nazywasz chamstwem?

Beton

Właśnie dostałem fakturę od PWiK. Oczywiście w wersji papierowej. Niestety na tej fakturze nie ma wydrukowanego ani jednego słowa na temat możliwości przejścia na wersję elektroniczną, ale w mediach o kampanii można napisać. Skoro PWiK traci pieniądze na wysyłkę papierków, to niech skutecznie powiadamia odbiorców o alternatywnej możliwości. Informacja na stronie internetowej to za mało, bo bez wyraźnej potrzeby nikt tam nie zagląda.

Marta

pier….olisz . mam 3 nieruchomości w Gliwicach i wszystko na @

ŚlepaWrona

Ale jesteś rodem spoza Śląska? Dziwny slang tu proponujesz.

Marta

nie:)

bud bundy

Co do pochędożki to się nie wypowiem, ale zawierając nową umowę z PWiK nikt mnie nie poinformował o możliwości otrzymywania e-faktury.

Julek

Dzień dobry
sprawdziłem – w umowie są takie załączniki – czyli od maja wszyscy mają szansę na e-faktury!

Ja przy umowie w maju już dostałem kwity na e-fakturę czyli są i to działa.

z ciekawości: kiedy podpisywana była nowa umowa?

bud bundy

Styczeń 2020 :).

Beton

No proszę, jaki to nowobogacka inteligencja z cyfrowej epoki, sprytnie kamuflująca nieodpartą chęć pochwalenia się posiadaniem aż 3 nieruchomości w Gliwicach, posiada bogaty zasób słownictwa, którym na prawo i lewo chwali się kierując go do innych, nieznanych jej osób. Niestety mojego komentarza nie zrozumiała, lub odniosła się do niego w niezrozumiały dla innych sposób. A może z tej wypowiedzi należy wywnioskować że to na elektronicznej wersji faktury jest informacja o możliwości przejścia na elektroniczną wersję ???

Marta

chodzi mi o to ze się czepiasz dla samego sapania. możesz tam wysłać @ , zadzwonić – jesteś cyfro sprawny. i poprosić, a nie płakać tutaj.
a stary osobnik musi dostać papierowe bo nie potrafi obsługiwać mediów

Greg70

Interpunkcja na – 1. Forma z resztą też.

wykop

@Marta, buda dla psa niestety nie zalicza się do nieruchomości! Proszę pamiętaj o tym.

Lolek

Świetnie, zawsze to dobra informacja. Zła: Czekam na instalację serduszek na nakrętki, placów zabaw, informatorów, tablic pamiątkowych, pomników ku czci…. Więcej śmieci nie pamiętam.

gliwicjus

Pluskadełko. Nie zapomnijmy o pluskadełku.

Gliwiczanin

i o totemie informacyjnym:D

ŚlepaWrona

Czy to ten obiecywany w kampanii prezydenckiej Park Południowy?

w pogonii za octem

tak ten sam,w zamian wyciął tysiące drzew i zamienił miasto w betonową pustynie

ter

Bosko! Marzę o tym by położyć kocyk na tej trawce tuż przy Rybnickiej i spędzić tam swoje wakacje. Już dziś zaniosę tam swój ręcznik by zarezerwować te cudne miejsce. Mam nadzieję, że tylko smrodek z pobliskiej śmieciarni nie będzie zbyt uciążliwy bo czasem jest trudno go znieść. Piękna postawa pana Prezydenta. Poczuł się jak za czasów swej młodości? Czyn społeczny? Jeszcze tylko żeby UM wyrabiał chociaż 5% normy.. Ale co tam da się kawałek zielonego od 9-21 i mordy trzymać cicho! To jeszcze może ulice zamykać po 22.00? Prąd odłączyć? Chodniki zwijać? A czy będzie tam postawiona jakaś piękna instalacja… Czytaj więcej »

wykop

@ter, proponuje zabrać ze sobą również parawan, aby wygrodzić sobie odrobinę więcej miejsca.

wykop

Proponuje zmienić nagłówek na “Nowa kupkarnia i siuśkarnia dla czworonogów otwarta”!

Obserwując

Nojmann w garniturku sadzi drzewo…a jeszcze niedawno bełkotał,żę ekologia jest niemodna,żę zieleń jest niemodna….no,ale dla propagandy zasadził to drzewo…będzie rosło 40 lat do wielkości 20 metrów wysokości,ale to szczegół.Urzędasy w swojej gazecince opiszą jak to nojmann zasadzil drzewo.
Najlepiej nojman zrobisz idąc na emeryturkę,zamiast dalszego niszczenia tej wioseczki sponiewieranje rządami zygmunta.

Gliwjusz

Do cichej wycinki ma iść 660 drzew (miejsca lęgowe) na dziewiczych Wilczych Dołach, a tu się głośno sadzi kilka sztuk przy ruchliwej ulicy. No miłego oddychania.

Bronio

Ciekawy jestem kto bedzie utrzymywał ten teren ? (mzuk to życzę powodzenia)