Zima będzie droga: węgiel w górę o 25%, koks o ponad 70%. A to jeszcze nie koniec podwyżek

Podczas nadchodzącej zimy za ogrzewanie domów zapłacimy znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Ceny węgla w Gliwicach wzrosły już o kilkadziesiąt procent i niestety wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek.

Jeszcze wiosną za tonę eko-groszku trzeba było zapłacić 700 złotych. Teraz już 200 złotych więcej. Podobny skok zanotowały wszystkie rodzaje sprzedawanego opału. Najbardziej w górę poszybował koks. Wiosną tona tego paliwa kosztowała 700 złotych, dziś już 1200 złotych.

Gwałtowne podwyżki to wypadkowa kilku czynników. Tym bezpośrednim następstwem jest niewystarczające wydobycie. W kopalniach po prostu brakuje węgla.
– Kiedyś do składu dostarczałem dziennie minimum jedną naczepę węgla (ok. 25 ton). Teraz to jedna bądź dwie tygodniowo – mówi nam Witold Ogłoza, właściciel składu opału przy ul. Królewskiej Tamy.

Jego zdaniem za wzrostem cen stoją m.in. pośrednicy obracający węglem, którzy narzucają wysokie marże. A mogą sobie na to pozwolić, bo deficyt czarnej skały zmusza kupujących do wykładania na licytacyjny stół wyższych kwot. W konsekwencji, by biznes był opłacalny, cena węgla trafiającego do klienta detalicznego windowana jest w górę.

Dlaczego w kopalniach jest za mało węgla?

Zdaniem ekspertów to wynik trudnej sytuacji finansowej branży, która w ostatnich latach ograniczyła inwestycje, w tym otwieranie nowych ścian wydobywczych. Ta stagnacja nałożyła się w tym roku z wejściem w życie uchwały antysmogowej.

W województwie śląskim wprowadzono zakaz sprzedaży mułów i flotów, czyli najbardziej szkodliwych dla środowiska paliw (ale jednocześnie najtańszych). Szacuje się, że zakaz stworzył lukę na ok. 500-600 tysięcy ton węgla.

– Jeżeli się czegoś zabrania to w zamian trzeba coś dać – komentuje Witold Ogłoza. – Wycofanie opału najniższej jakości mogło następować stopniowo i przy wzroście wydobycia węgla wysokiej jakości. Nikt o tym nie pomyślał, a ludzie czymś grzać się muszą – dodaje.

Z kluczowym wpływem nowych przepisów na wzrost cen opału nie zgadza się natomiast Marek Wyszyński z Gliwickiego Alarmu Smogowego.

– Węgiel to paliwo podlegające regułom wolnego rynku. W ostatnim czasie cena rynkowa węgla na giełdach europejskich wzrosła o około 30%. Uchwały antysmogowe w oczywisty sposób nie są w stanie wpływać na światową cenę węgla – komentuje. – Zwiększony popyt na węgiel spowodował obniżenie zapasów w kopalniach i na składach. Sytuacja powinna być tymczasowo rozwiązana poprzez zwiększenie importu węgla, który jest na rynkach światowych zwykle tańszy od polskiego – dodaje.

I rzeczywiście, choć zakrawa to o paradoks, skupujący węgiel na Śląsku obecnie rozważają jego zakup na Ukrainie bądź Rosji. Część z nich ponoć podjęła już takie kroki. Jest więc prawdopodobne, że w Gliwicach zimą będziemy palić węglem zza naszej wschodniej granicy. Prawdopodobnie będzie też jeszcze znacznie drożej. Według prognoz w szczycie sezonu grzewczego cena za “orzecha” może sięgnąć nawet 1100 złotych za tonę.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tom
Tom

Już widzę jak idą w ruch płyty pilśniowe, dykty, opony i inny badziew.

black_horse
black_horse

A dlaczego cena węgla odpowiednio nie spada, gdy światowe giełdy notują spadki? Cena węgla z 27.10.2017 Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia 92,31 USD zmiana 0,37% Richards Bay (RPA)
92,25 USD zmiana 0,44%. Na polskie nowe złote to jest ok. 340 zł za tonę. To ja się pytam dlaczego w mieście gdzie jest kopalnia węgiel kosztuje 700 zł ? Chyba za dużo niektórzy chcą na tym zarobić. Kiedyś to się spekulacja nazywała, teraz w mediach pada termin mafia węglowa.

Urko
Urko

Zmień sobie ogrzewanie na gazowe . Będziesz miał drożej i ten sam dylemat ekonomiczny. Za to wygodniej

BOB!!!!
BOB!!!!

Powiedz to emerytowi który ma 1000zł emerytury

Urko
Urko

BOB !!!! Nie zrozumiałeś ironii mojego posta , BOB . To smutne BOB.

rrolch
rrolch

węgiel wydobywany metodami odkrywkowymi, z płytkich pokładów zawsze będzie tańszy od węgla wydobywanego z głębokości 1km. Głównym produktem naszych kopalń są emeryci górniczy, węgiel to tylko produkt uboczny.

veritas
veritas

Dla emerytów górniczych po 10 tys zł za utracone deputaty więc ceny węgla w górę, przecież budżet musi wyjść na zero. Nawet załapali się ci, którzy maja w blokach CO !, a dla innych emerytów po 10 zł podwyżki, bo jak wiadomo GUS
ma dwa sposoby obliczania inflacji : jeden ma na celu pokazanie faktycznej inflacji, która wynosi ok.10%, a drugi dla ZUS do obliczenia rewaloryzacji emerytur, tu zawsze jest 1% lub deflacja, gdyż nie biorą pod uwagę żywności
i węgla. Kto nie wierzy niech poszpera w necie.

Urko
Urko

“+500″ do jednej kabzy ,”-700″ z drugiej . Dobra zmiana….:-

Ampuła
Ampuła

Manipulacją monopolistyczną, zakazami i nakazami PiS buduje “potęgę” państwowej Polskiej Grupy Górniczej. Niedługo będą już mogli zatrąbić, że przemysł wunglowniczy w Polsce przynosi zyski większe od kopania diamentów. To będzie koronny dowód, że władza PiSoidów warta jest Nobla z ekonomii. Jednak skromnie zadowolą się drugą kadencją.

łabędziak
łabędziak

pośrednicy zbijają kokosy na całym tym szumie antysmogowym..
a smog będzie się czuł coraz lepiej.. bo kogo na węgiel nie będzie stać.. to będzie palił w kotłach byle czym..
Niedługo śmieci będą w cenie !

Urko
Urko

Już są , nie ?

Sebastian
Sebastian

Wstawiłem sporo strych paneli do kontenera na śmieci (robię remont) i ku mojemu zaskoczeniu – rano nie było nic…aż boję się wrzucać tam gorsze rzeczy :/

Ampuła
Ampuła

Tia, pośrednicy? W trzech kopalniach w Rudzie Sląskiej, połączonych politykierską fastrygą w jakiś twór “ruch Ruda”, w listopadzie ma być strajk ostrzegawczy. PŁACOWY, no b o jaki… O wypłaty, wypłaty jednorazowe, o nagrody itd. K… mać, po pół roku od zmiany szyldu nad stukrotnie zbankrutowanymi trupami, już wyciągają się łapy po nagrody i podwyżki.

Michał Marcin Maksymilian

Rząd nie ma żadnych zarobków, jeśli daje ci 500+ to znaczy że z czegoś musi JE mieć.
Jeśli górnicy dostali zapomogi to znaczy że skądś musi znaleźć pieniądze :)
By żyło się lepiej….

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Oczywiście wszystkiemu jest winne 500+ a nie durnota rządzących … a raczej zarządzających kopalniami i pazerność pośredników …

BOB!!!!
BOB!!!!

Uruchom skład węglowy sprzedawaj go z małym zyskiem a będę Twoim pierwszym klientem który będzie kupował. A co do 500+ to wskaż kogoś kto nie bierze mając i tak kasy w h.. , to dopiero pazerność. Nie myśląc że te dzieci przez całe życie będą zapier….. żeby spłacić zadłużenie.

Urko
Urko

BOB. Słowo na “h..” piszemy przez “ch “, BOB .

Damaris Pyż-Matałowska

Co miejskie nie bierze się z wód termalnych. Też czymś ten PEC pali :)

asd
asd

PEC akurat może kupować i spalać tani muł węglowy czy flotokoncentrat. Żadne ograniczenia go nie obejmują w tym zakresie.

Małgorzata Konior

Owszem ma pani racje. Nie wszystkiemu winne 500+. Ale żeby go wypłacić należy komuś zabrać te pieniądze. Proszę porównać cenę wychodzącego węgla z kopalni a węgla kupowanego – to tak jak z alkoholem. O cenie decydują podatki. Rząd kupuje teraz sobie związki zawodowe i pośrednio emerytów gorniczych, wypłacając ekwiwalent węglowy – kto następny. Ceny jeszcze poszukują w górę bo należy ściągnąć pieniądze z rynku.

ja234
ja234

Małgorzata Konior, nie do końca, pińćet plus jest na kredyt. Będzie spłacany z podatków, różnego rodzaju opłat.
Ceny poszybują w górę ze względu na to ,że pojawiły się pieniądze z pińćet. Rolą NBP jest ściąganie nadmiaru pieniędzy z obiegu.

BOB!!!!
BOB!!!!

Boże!!!! ty to widzisz i nie grzmisz

Maria Matiaszek

Już wkrótce podwyżka opłat za CO. Cud gospodarczy dobrej zmiany,którym tak się elektorat zachłysnął, zaczyna przybierać bardzo materialną formę. Bijmy się dalej,walmy po ,,zdradzieckich mordach,, wymachujmy przenajświętrzą biało-czerwoną, szykujemy zastępy obrony terytorialnej…..bawmy się wesoło. Titanic już tonie. A my z nim,kochani.

Maciej Kowal

Danuta Wudkiewicz-Wacek Miasto i PEC z chęcią podepną nawet kiosk pod CO Miejskie, problem tkwi w lokatorach, budynków, którzy upierają się że po podłączeniu czynsz wzrośnie 100 krotnie i jest to nie opłacalne a oni wolą palić węglem i sie nie zgadzają na podpięcie… Dobrze że ZBMy wymuszają podpięcia i większość starej sośnicy i łabęd została podpięta. ;)

black_horse
black_horse

Problem w tym, że ciepło wytwarzane hurtowo w PECu powinno być tańsze. Jak na razie jest 2x droższe niż w kotłowni indywidualnej. Ot cała tajemnica.

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Maciej Kowal tu u nas jest na odwrót … o nic nie możemy się doprosić … :(

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Damaris Pyż-Matałowska tak z tą różnicą że na kominach PEC są filtry a na budynkach ich nie ma … :)

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Małgorzata Konior podatki czy prezesi spółek i związków zawodowych oraz pazerność pośredników ? A co do 500 + to rząd sporo zaoszczędził ale tego nie podaje się do publicznej wiadomości bo czar ” cud darczyńców ” by prysł …

asd
asd
Sporo zaoszczędził, dobre… Niektórzy chyba nigdy nie zrozumieją, że rząd nie ma własnych pieniędzy. Jeżeli rząd “zaoszczędził”, to oznacza to tylko, że: 1. Wyciągnął od ludzi mniej kasy niż początkowo planował albo 2. Wydał trochę mniej pieniędzy wyciągniętych wcześniej od ludzi. Jeżeli cały budżet wynosi X mld zł, to nie jest ważne czy rząd przełożył pieniądze z lewej kieszeni do prawej czy na odwrót. Czy uciął budżet urzędom pracy, czy ośrodkom pomocy społecznej, a może zaoszczędził na szkołach, czy może dał mniej pieniędzy szpitalom, żeby więcej kasy przerzucić do 500+. Cała kwota budżetu skądś się wzięła – i nie ma… Czytaj więcej »
Pawel Wojtowicz

ale kretynskie rozumowanie. wegiel drozszy bo rzad daje 500zl??? a co to kopalnie daja na 500+ czy kopalnie ciezej pracuja bo jest 500+? no matoł

Agata Bielak

Pawel Wojtowicz nie matoł a myślący….. rząd NIE MA PIENIĘDZY i nigdy mieć nie będzie. Skoro coś daje to skądś musi zabrać. Dlatego wszystko drożeje. – i za chwile pójdzie w górę nie tylko węgiel ale i inne opłaty, bo na deputaty i 500+ trzeba skądś pieniądze zebrać. Trochę ekonomii by się przydało zanim się napisze kolejny głupi komentarz.

asd
asd

Górnicy, którym deputaty zamieniono na konkretne kwoty, jeżeli mają w domach kotły węglowe, to muszą kupować węgiel po cenach rynkowych, na takich samych zasadach jak inni obywatele. To oznacza większy popyt, zwłaszcza na Śląsku. Większy popyt = wyższa cena. To oczywiste.

Michał Marcin Maksymilian

Nie wliczając w to sankcji z Unii Europejskiej za wycinke puszczy i pewnie paru innych pomysłów pisiarzy…
To za ktoś dostaje , to trzeba najpierw komuś zabrać ;)

Asia Borzęcka

Danuta Wudkiewicz-Wacek mam świetne rozwiązanie kup mieszkanie w bloku lub w kamienicy a nie mieszkaj w mieszkaniu z miasta.

Agata Bielak

Maciej Kowal bo wzrośnie ten czynsz… i to bardzo. Za CO z PECu płaci się cały rok od metrażu, co wychodzi średnio 3 razy więcej niż za węgiel czy drewno do kominka. Wiem bo przeliczałam…poza tym MZBM I np nie zgadza się na podłączenie liczników ciepła na kaloryferach….. hm… ciekawe dlaczego??

Sebastian
Sebastian

“Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.”
Margaret Thatcher

ja234
ja234

Pisiory futrują kasą górników,na odprawy i utrzymanie kopalni, żeby mieli na te swoje odprawy i inne zbytki.Żeby siedzieli cicho i nie podważali “dojnej zmiany”.
Porażką jest zwrot za deputaty są to kolejne miliardy.
Kolejna rzecz, kopalnie nie inwestują w nowe pokłady węgla bo…nie mają kasy.
Paradoksalnie, węgiel ściągamy z rosji, ukrainy, bialorusi.
Ten rząd podobnie jak poprzednie nie umieją zarządzać kopalniami, boją się drących się górników

Grzegorz Orzeszek

Teraz powinni gaz dźwignąć o 70% dla zdrowotności

Sebastian
Sebastian

No to idąc dalej – paliwo i ropę o 100% aby mniej aut jeździło.

Karol Potocki

Obłąkany Kaczor kupuje sobie wyborców, a naród za to musi zapłacić !

Lidia Sysak

Teraz dopiero bedzie czad, jeszcze więcej ludzi zacznie palić śmieciami.

Prezes
Prezes

Oto skutki rzadów PiSu .płody rolne chama (chłop) drożeją Wungiel i pochodne drożeją.Zgadnijcie czy to elektorat ? Cham i kopidoł plus związkowiec analfabeta.

Zelżunia Chalska

To niech zrobią wszystkim miejskie w końcu. Za co emeryci mają kupować ten węgiel?

Andrzej Koźlik

a ciemny lud wyje z radości

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Najpierw masło ,potem jajka , teraz węgiel przy takich cenach opału ludzie będą palić byle czym byle ciepło było na pewno to poprawi jakość powietrza … coś widzę że co pomysł to bardziej opłakany w skutkach …

Bogna Radowicz

kurcze, a ja nie moge palic byle czym bo w moim piecu sie nie da;( to zamarzne..

Oksana Mojak

Czym więcej takich prognoz “zima stulecia”, “zima tysiąclecia” plus ilość pośredników i ich marże = cena węgla…Żeby się pozbyć, raz i na zawsze problemu, nie wystarczy coś zabronić, trzeba coś dać, dać alternatywę https://www.facebook.com/DiscoveryChannelPolska/videos/vb.338585529715/10155138623919716/?type=2&theater

Ben
Ben

Wszystko będzie się palić co ludzie mają ceny wjebane w kosmos to dopiero będzie smog

Irena Franik

Brawo dobra zmiana idzie i jakoś nikt nie protestuje PIS wyrasta w siłę mogą wszystko a ciemny lud wyje ze szczęścia

Sławek Szafarz

Zdziwieni ??? przecież dobra zmiana nadal obowiązuje….

Monika Katarzyna Kloś

Dokładnie. Niestety tak jest

Monika Katarzyna Kloś

No to nachapia teraz na dobrym weglu, ceny kosmiczne. Tylko kogo będzie stać, żeby za tonę dać ponad 1000zl. Szaleństwo!!

Urbanek Krzysztof

zakazali flotu i miału to kopalnie muszą sobie odbić :) jednak to było 30% przychodów :)

asd
asd

Bzdura. Po pierwsze mylisz muł z miałem (to nie to samo). Po drugie PGG i JSW twierdzą, że sprzedaż mułu i flotu odbiorcom indywidualnym stanowiła znikomy ułamek ich przychodów, Po trzecie te 30% jest wyssane z palca.

Maga Sokolowski

To nie z powodu powietrza poszly ceny w gore. Ludze beda palic czym popadnie i powietrze bedzie zle. Wszyscy to wiedza.

Janusz Borowicz

Wegiel zawsze byl drogi.

Jarosław Nowak

Chciwość ludzka, a wy takimi tekstami tylko to nakręcacie

dff
dff

A to jeszcze nie koniec podwyżek. A to PIS do państwo właśnie. Kłamać, okradać ciężko pracujących i obsypywać kasą Misiewiczów to potrafią najlepiej.