Zima była łagodna, są spore oszczędności. Ponad 4 mln złotych zostało w kasie miasta


1 milion 362 tysięcy złotych – tyle przeznaczyli drogowcy na działania związane z “Akcją Zima” od listopada do lutego tego roku. To ponad 4 mln złotych mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zarząd Dróg Miejskich w ramach “Akcji Zima” płaci za przeprowadzenie odśnieżania, ale także za likwidowanie śliskości (w okresach deszczu i niskich temperatur). Ponadto drogowcy muszą uwzględnić wydatki na paliwo, amortyzację, sól i piasek. W tym roku, dzięki łagodnej zimie udało się te koszty znacząco ograniczyć.

– Na chwilę obecną na działalność prewencyjną, zapobiegającą powstawaniu śliskości i działania doraźne, wydatkowaliśmy w sezonie (od października 2019 do chwili obecnej) 1 362 706,85 złotych – informuje Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – W analogicznym okresie od listopada 2018 do lutego 2019 wydatkowano kwotę 5 952 231,42 zł – dodaje.


Niewykorzystane środki drogowcy zwracają do budżetu miasta.

Nasuwa się pytanie, czy pieniądze pozwolą na ich wykorzystanie w inny sposób np. posłużą do realizacji nowej inwestycji drogowej lub na remonty dróg i chodników.

– Budżet miasta jest planowany w układzie rocznym, więc środki z tego zadania będą jeszcze wykorzystywane pod koniec 2020 r. Jeśli chodzi o oszczędności (takie zapewne rzeczywiście wystąpią, chyba że końcówka bieżącego roku będzie zaskakująco śnieżna), to nie ma precyzyjnych planów na ich wykorzystanie – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Budżet miasta jest wielokrotnie w ciągu roku korygowany w związku z niemożliwymi do zaplanowania sytuacjami. Środki są przesuwane między zadaniami w razie potrzeb – podsumowuje.

Przypomnijmy, w ramach “Akcji Zima” w obowiązku Zarządu Dróg Miejskich jest dbanie o odśnieżanie dróg, chodników i przystanków autobusowych znajdujących się w Gliwicach na powierzchni ponad 4 mln m2. ZDM ma pod swoją opieką 892 miejskie ulice z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tys. m2.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
dzidek krępak

Proponuję zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zieleń przyuliczną, której jest coraz mniej. Drzewa zostają wycięte, a w ich miejsce nie sadzi się nowych. Trawniki rozjeżdżone przez samochody bez poniesienia konsekwencji.

Dziadek Rainhold

Wpierw trza posprzontać po właścicielach psów s®ajoncych wszyndzie

(_x_)

Cyt.: “właścicielach psów s®ajoncych wszyndzie”. Właściciele kotów też “s®ają wszyndzie” podobnie jak właściciele kanarków i właściciele pustej przestrzeni?

treya50

Słuszny postulat, popieram !!!

CXZ5

Nie dowiemy się zapewne gdzie ta zaoszczędzona kasa pójdzie? Tak jak nie możemy się dowiedzieć jakie są koszty utrzymania hali Arena, co jest skandalem

DD

No na co pójdzie, na następną wizytę premiera, albo będzie przesuwana aż znajdzie się “właściwy” cel.

gmG

Co za idiotyczna akcyjność . Może zamiast “Akcji Zima” po prostu dbać o stan ulic i chodników przez cały rok; pada śnieg to usuwać śnieg. jest ślisko to posypywać, nie ma śniegu to zamiatać i tak dalej. Nie było śniegu ale zamiataczki schowane a na ulicach syf aż miło liście i błoto ze wszystkimi śmieciami wiatr przegania po mieście ale przez idiotycznie przygotowane przez urząd zamówienie ekipy czekają na śnieg….

krzysztof

środki pieniężne pójdą jak za frankiewicza na premie dla urzędasów , przecież im się należy za harówkę , którą wykonują w pocie czoła

Marta

Hejt to nie opinia spadaj pluć gdzie indziej

Jest Faja

Właśnie Marta, czemu hejtujesz Krzysztofa?
Może pójdziesz sobie pluć gdzie indziej?

Zerniki

To jest chyba takie mam wolne i naladowany telefon to se skrobne na 24 A co

DD

Marta, kto jak kto ale Ty powinnaś wiedzieć, że mamy przerost administracji, i nie każdy za biurkiem jest efektywny, ale do manipulacji ciemnym ludem trzeba więcej ludzi w adm. zatrudnić. Zacznij myśleć racjonalnie.

AndrzejD

@DD
Marta nie potrafi myśleć racjonalnie, dlatego jest urzędniczką ( która w nadgodzinach dorabia tutaj pisaniem głupot )

parKing

Pani urzędniczko, to że śnieg w tym roku nie spadł to nie pani zasługa, niestety. To że Gliwice są jakie są to już częściowo tak. Trochę więc przynajmniej szacunku dla mieszkańców, którzy pani nieróbstwo utrzymują.

Ja.

Kupią sobie jakieś drogie pióra czy,inne kredki…
Ewentualnie będzie więcej na adwokatów dla Pana Neumanna, bo spraw też ma coraz więcej.

Janusz byznesu

masz obsesję na frankiewicza, najwyższy czas udać się do specjalisty

Kolo

Haha @Marta napisała, krótkie faje ukłuło i teraz @Marcie się zbiera za to, że życiowi nieudacznicy osiągnęli tylko poziom wejścia na to forum.

Janusz byznesu

pięknie to ująłeś , życie to nie bajka ;)

Zenek

Dziwne zimy nie bylo w sumie, jak mnie pamiec nie myli snieg moze raz spadl ale zaraz stopnial, temperatury niskie (czytaj ponizej zera) to tak od listopada do dzis czyli konca lutego to moze z 15 dni lacznie bylo ( tez duzo naciagane) czyli zimy nie bylo w sumie czas jaki minal to 4 miesaice a oni wydali 1,4mln , jeszcze zostalo 4 mln to jak by zima byla ostra jak pare lat temu taka konkretna jak to zawsze bylo to srodkow by nie starczylo w polowie grudnia tak???? Bo jak mozna wydac poltora miliona bez zimy ?????

Piotr

Płaci się za gotowość

Tymon

Bodajże w grudniu, przy którymś weekendzie drogowcy zaskoczyli zimę i całe miasto obsypali prewencyjne solą. Zima po tym zaskoczeniu wycofała się gdzieś na sybir… Inna sprawa to mamy taki klimat że i na pierwszego maja może walnąć śniegiem… Więc radość zdecydowanie przedwcześnie :-):-)

rudolf

Tymon , masz rację . Nieraz myślałem , że tyle śniegu spadło , a to tylko sól zalegała na chodniku. Pozdrawiam

Ostatni Sprawiedliwy

@Zenek. Jak o 5-6 rano grzałeś cztery litery pod pierzyną, to piaskarki posypywały przymrożoną, oszronioną jezdnię. Stąd te półtora miliona.

.....

I odezwał się kierowca piaskarki wiozący swoje 4 litery o 6 rano i walacy solą gdzie ino bo przecież geltak mi dajo to jada bo co jo mom innego robic jak ino kerowac umia…………….

DD

A co Ciebie dziwi, przecież rządzą wspólną kasą jak w PRL-u.

4WD

Proponuję zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na fundusz walki ze skutkami wprowadzenia “masterplanu”, bo oświetlenie miasta po jego realizacji to jakaś farsa. Likwidacja “zaśmiecenia światłem” się nie sprawdziła. Naprawcie to i przeproście rodziny ofiar wypadków drogowych.

prawda

Adam Neumann wraz Zygmuntem Frankiewicz już dobrze podzielą się tymi środkami na ich premie oraz nagrody wraz z ich pupilami z Koalicji Europejskiej oraz ich ludźmi, których wrzucili do rad nadzorczych.

Imiu

wydać na NAGRODY za DOKONANIA i SUMIENNOŚĆ Decydentów oraz organów urzędniczych LUB zakupić jeden wielki KOSZ/pomnik i postawić przy Urzędzie Miasta Gliwice.

DD

Jeżeli “wielki kosz” to tylko z wejściem bez wyjścia dla wiadomych człekokształtnych za śmieci od powierzchni i tę kiełbasę przedwyborczą o konsultacjach społecznych na temat wyboru metody obliczania za nie.

Seal

To teraz trzeba wypłacić sowite premie dla zarządu.

Fan

Moze na podwyzke dla rzecznik taka duza firma i tylko jeden rzecznik ktorym sie interesuja az 24 gliwice nowiny i jeszcze tv nazwy zapomnialem

Urko

Zostaną 4 bańki na koniec 2020? Proponuję przeznaczyć je na nagrody dla radnych z PiS .Przecież im się należą .

(_x_)

Lepiej żeby trafiły w “dobre ręce” Kidawy-Błońskiej, Budki lub Neumanna (nieważne którego). Szaleju się opiłeś i piszesz bzdury. Następnym razem jak pijesz to nie pisz, a tym bardziej nie jeździj.

(_).(_)

Lepiej aby trafiły do wRealu24, ci wiecznie płaczą, że nie mają pieniędzy, “jutub” im przycina zasięgi i wyłącza monetyzację.