Zła informacja dla właścicieli ogródków gastronomicznych. Opłaty pozostają bez zmian

Nie będzie obniżki opłat za ogródki restauracyjne w Gliwicach. Większość radnych odrzuciła projekt zakładający obniżenie do końca roku stawki z 1 zł do 30 groszy za m2 dziennie.

 
Obniżka miała być formą pomocy dla przedsiębiorców branży gastronomicznej dotkniętych skutkami obostrzeń pandemicznych. Podobne rozwiązania z powodzeniem wprowadzono w innych miastach, m.in. w Katowicach i Zabrzu.

Przypomnijmy, że radni PiS i Koalicji Obywatelskiej wspólnie przygotowali projekt uchwały obniżające te stawki z 1 zł/m2 (na drogach gminnych oraz powiatowych) i 2 zł/m2 (na drogach krajowych i wojewódzkich) na odpowiednio 30 gr i 60 gr. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Po długiej dyskusji na czwartkowej sesji większość radnych zagłosowała przeciw przyjęciu uchwały dotyczącej obniżenia wysokości stawek.

 

Wcześniej projekt uchwały negatywnie oceniła komisja budżetu i finansów. Negatywną opinię wyraził też prezydent Gliwic.
Ta opłata za zajęcie pasa drogowego ma charakter zapłaty za konkretną usługę, za udostępnienie miejsca, za pozwolenie zorganizowania swojej działalności w przestrzeni publicznej, a także za działania miasta, które są związane właśnie z udostępnieniem miejsca i zorganizowaniem tej działalności – mówił prezydent Adam Neumann.

Nie tylko restauratorzy zostali dotknięci takimi ograniczeniami. Co najmniej w równym stopniu takie branże jak fryzjerzy, kosmetycy, osoby prowadzące kluby fitness i wiele innych i tutaj nie mamy porównywalnej oferty w mieście do tego, by w sposób dynamiczny ożywić ich działalność i dać im możliwość zarobkowania – zaznaczał Neumann.

Z kolei wiceprezydent Mariusz Śpiewok zwracał uwagę, że w tym roku koniecznymi uzgodnieniami organizacji ruchu na uliczkach starówki zajął się ZDM, zwalniając z tej konieczności przedsiębiorców. Urzędnicy zlecili także Komendzie Miejskiej Policji zorganizowanie dodatkowych patroli związanych stricte z działalnością gastronomii w okresie od maja do października (koszt 80 tys. zł), a także uruchomienie III zmiany w straży miejskiej (koszt ponad 600 tys. zł). Restauratorów zwolniono z pierwszej, a następnie z drugiej raty opłaty koncesyjnej.

– Szacujemy koszty organizacji ogródków letnich, (…) na ok. 900 tys. zł. Gdybyśmy doliczyli do tego koszt zmiany organizacji ruchu, to mówimy o kwocie grubo przekraczającej milion złotych, ale są to oczywiście szacunki – mówił Mariusz Śpiewok.

Tymczasem w Katowicach Rada Miasta przegłosowała obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego. Po zmianie będzie ona wynosiła… 1 gr/m2.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/emfab