Tak wygląda nowa wersja Centrum Przesiadkowego. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie budowy

Miasto Gliwice złożyło wniosek umożliwiający zdobycie wielomilionowej dotacji z Unii Europejskiej na budowę Centrum Przesiadkowego. Chodzi o kwotę około 130 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Podstawą złożenia wniosku był projekt budowlany Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, dokończony przez Mostostal Zabrze. Projekt ma szansę na realizację w ramach Działania 4.5.1. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014–2020.

Rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umowy na dofinansowanie unijne zaplanowano na IV kwartał tego roku.

Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy dworzec autobusowy z zadaszeniem wraz z budynkiem głównym, budynkiem pomocniczym i tunelem. Będzie to nowoczesny obiekt, zintegrowany z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z parkingami dla samochodów i rowerów oraz zapleczem komercyjnym.

Ścisłe centrum Gliwic bardzo się zmieni – w ramach inwestycji zostaną zmodernizowane i przebudowane sąsiednie ulice, a także ważny punkt naszego miasta, plac Piastów.

Przewidziano przebudowę ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wraz z odcinkiem ul. Zwycięstwa, placu Piastów i odcinka ul. Piwnej, ul. Składowej z fragmentem ul. Warszawskiej, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i placu przed dworcem PKP oraz fragmentu ul. Tarnogórskiej. Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie Centrum Przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz stacji wypożyczalni rowerów na terenie Centrum.

fot. M. Baranowski / UM Gliwice

W przyszłości cały kwartał przebudowanego ścisłego centrum Gliwic wraz ze zmodernizowaną ul. Zwycięstwa stanie się kolejną wizytówką naszego miasta i nową, przyjazną przestrzenią miejską.

Warto przypomnieć, że zaprezentowane wizualizacje są już kolejnymi, które przedstawia miasto. Podobno teraz już ostatecznymi. Wcześniejsze zobaczycie w galerii poniżej.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ziom
ziom

A mialo byc tak elegancko i zaje…fajnie. A wyszlo- zwykla wiata. Brawo UM Glwice. Beawo Biprohut.
Przyszlosc jest tu…
Szkarada bedzie.

RS-AZ7
RS-AZ7

Nazwy zakładów Mosto-Stal (Przedsiębiorstwo Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych) jak i Bi-pro-hut (Biuro Projektów Przemysłu Hutniczego) nie wzięły się z kosmosu. Jedni od mostów, drudzy od wielkich pieców, nic dziwnego, że mają naleciałości i ponad mało wyszukane stalowe konstrukcje kratownicowe niechętnie się wznoszą. Dla równowagi za budowę mostu na Wrocławskiej weźmie się PRUiM, czyli specjaliści od zasypywania dziur w asfalcie i ustawiania znaków.

Mateoire
Mateoire

DRAMAT. Przecież takie wiaty to w latach 70 robiono! I dzis w wielu miastach strasza takie dworce i parkingi. Projekt dopchnięty kolanem byle zmieścić sie w czasie więc pojechali po lini najmniejszego oporu. Tylko czemu Gliwice mają płacic za bylejakość. Jak już sam projekt wygląda na przedawniony, to co dopiero będzie za pare lat? Moim zdaniem brud i brzydota. Takie łączone konstrukcje naprawde brzydko sie starzeją i nawet cięzko je utrzymac w czystości. Za pare lat będziemy mieli “nowoczesne” CP które wygldem bedzie przypominać o radzieckiej Rosji. Najbardziej denerwuje mnie że będą nam władze wmawiać ze to jest ładne, nowoczesne,… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Lata 70-te są bliskie sercu urzędasów.Oni lubią stare rozwiązania, tak jak pisiory.
Ale “ciemny lud” i tak to kupi i będzie szczęśliwy, w końcu rozwój na wstecznym jest tu.(16:43)

LOL
LOL

Ewolucja wsteczna. Skończy się blachą falistą na słupkach z paździerza. Tylko dlaczego nie zrobili konsultacji nad kolorem blachy albo nazwą c.p?

werniks
werniks

Centrum Przesiadkowe im. Piotra Wieczorka będzie w sam raz. To on był przez prawie 3 dekady odpowiedzialny za gliwicką architekturę. Taka wiata należy mu się jak psu buda.

JanGliwice
JanGliwice

To jest dobry pomysł. Ludzi zasłużonych należy odpowiednio uhonorować. Myślę że to zamknięte przejście pod torami należałoby także nazwać przejściem Piotra Wieczorka. Nie trzeba remontować. Fajnie to wygląda tak jak jest teraz.

Imiu
Imiu

Fran** też powinna znaleźć swój jakiś chociaż skwer, może na placu Piastów? Przy kiedyśniejszych barierkach.

AndrzejD
AndrzejD

frankiewicz ma już swój pomnik nazywa się “Hala Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza”

Janosław
Janosław

To przejście podziemne zamieniło się na tunel wypełniony wodą ze ściekami, śmierdzi jak cholera.

BEKA
BEKA

Miał być Mercedes, a będzie Syrena. Tylko cena się nie zmienia.

Kazik
Kazik

Bo w Gliwicach mieszkają grubi i starzy ludzie.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Zalatuje socrealizmem z PRL, wcześniejsze projekty były ładniejsze. Ten pasuje bardziej do jakiejś kazachskiej prowincji. nie do Gliwic.

ImięImię
ImięImię

Właśnie do Gliwic pasuje bardzo dobrze. Nawet powinni to jeszcze pobrzydzić, żeby pasowało jeszcze lepiej. Ale o to jestem spokojny, bo wiadomo, że to co na wizualizacji jeszcze jakoś się broni, to w realu wygląda znacznie gorzej.

RS-AZ7
RS-AZ7

Będzie pasował do cudnego stadionu i otaczających miasto niemal z każdej strony hal magazynowych. Doskonale wpisze się w obraz miasta “centrum logistycznego Europy”

Eryk
Eryk

Proszę nie obrażać Kazachstanu.
vide Astana

Sid
Sid

A czemu nie mogłoby to formą współgrać z dworcem PKP??

Kamil
Kamil

A po co? Proszę się cieszyć z zaszczytu mieszkania w Gliwicach!

Tomasz
Tomasz

Zalatuje pośpiechem i najgorszym projektem, już się nie mogę doczekać kolejnej wizualizacji…..Oj będzie wizytówka……

Heniek
Heniek

Brzydko, drogo i niefunkcjonalnie. Mimo lat starań nie doczekamy się bezpiecznego przejazdu dla rowerzystów przez tory na osi północ-południe. A można to zrealizować na kilka sposobów.
Miasto betonem (umysłowym i nie tylko) stoi.

hanek mały
hanek mały

Architekci wzorowali się na dworcu PKP w Katowicach, budowanego w latach 60-tych ub.wieku.

RealistA
RealistA

Porażka…

VAkk
VAkk

Widać mega pośpiech. Będzie brzydko, jak zwykle.

JanGliwice
JanGliwice

Dlaczego nikt Frankiewicza nie weźmie nie zrobi z nim wywiadu co o tym sądzi . Ten k.. koleś jest nietykalny. nikt nie potrafi mu sie dobrac do d… Szef szefów metropolii.. Zajmij sie Frankiewicz sprawami galaktyki ale spierd…. z Gliwic. Bo widać na wyciągniecie latarni z Czestochowskiej które powinny być 1,5 roku temu wyciągniete. Kwestią kabla na Jagielońskiej itego całego syfu z centrum Gliwic nie masz się jak zająć. Frankiewicza wybrało 70% gliwiczan. Brawo pustaki.

Tomek z Chorwacji
Tomek z Chorwacji

Sam jesteś ***** nierozumiejący podstaw demokracji-rządzi większość a nie margines. To raz. Dwa dlaczego ma być tak jak ty chcesz? Nie podoba ci sie to spadaj….

darek
darek

nie obrazaj innych ludzi ktorych nie znasz pawianie jeden napewno jestes z tych kturzy siedza na zasilku i po za piwem nic nie maja innego do roboty

Michael Scott
Michael Scott

Kosmicznie super, jak na międzyplanetarne centrum przesiadkowe w mieście przyszlośc przystało!

Zenon
Zenon

Gliwice zasługują na Lepszy projekt, ten to jakiś farsa

wnerwiony
wnerwiony

Super….Wygląda jak belka w Zabrzu ;)) Długo myśleli nad tym, nie ma co :D Czapki z głów :)))

asdf
asdf

Gliwice pozazdrościły Zabrzu “belki”.
Na stronie 24Gliwice fanatycy Frankiewicza często pisali “jak się nie podoba, to wyprowadźcie się do Zabrza”. A tu proszę – zabrzańskie standardy etyki zostaną wdrożone u nas :)))
Teraz będzie można odpowiedzieć “po co wyprowadzać się do Zabrza, skoro kawałek Zabrza będzie u nas?” ;)

ja234
ja234

Zazdroszczą, Zabrze jest bardziej rozwinięte od glajwic.
Poza tym, mają kompleks niższości dlatego porównują się z Zabrzem.Glajwice jak Zabrze a Zabrze jak glajwice.Tyle, że Zabrze są bardziej do przodu.
Na dobrą sprawę glajwice wyprzedzają siemianowice śląskie.
Ale gdzie tam, lubią się upajać rozwojem na wstecznym i tą “metropolitalnością” zaprawioną smrodem smogu.(17:00)

pablo
pablo

A w czym są do przodu ?

Zzz
Zzz

A może by tak odkupić te zabrzanska belkę? Będzie wyglądało identycznie, za 250 mln złotych nie powinni mieć oporów przed sprzedaza. A sami w Zabrzu sobie coś wybuduja już tym razem po konkursie architektonicznym.

Domicela Kalasanta
Domicela Kalasanta

Na wizualizacjach z lat ubiegłych jeszcze to centrum przesiadkowe miało wygląd.Teraz to będzie wyasfaltowany plac z wiatami pokrytymi blachą falistą.A przepraszam -będą piękne białe linie wymalowane na asfalcie – cudo.
Zobaczymy jak to UM będzie działał w sprawie uzyskania dofinansowania tego projektu z funduszy UE.
Przykład braku dofinansowania przez UE projektu zagospodarowania budynków po Fabryce Drutu przy ul.Dubois nie napawa optymizmem.Ciekawe czy UM jest w swoich planach przygotowany na taką ewentualność.
Taki cytat ”Prezydent nie musi jeść władzy z ręki żeby miasto kwitło”.

krzysztof
krzysztof

dziadowska władza i takie same dziadowskie pomysły na miasto , aby wywalić kasę i udawać że jest pięknie ,magistrackie urzędasy bez poczucia estetyki i wyobraźni,żal patrzeć na miasto bo serce boli

Imiu
Imiu

zapewne będzie PO Gliwicku więc wizualizacje są fikcją, tzn…standardem.

Steed
Steed

Będzie stacja wypożyczalni rowerów, wow!!! A skąd przeniosą?? Tą z Obrońców przenieśli w inne miejsce, zamiast dołożyć nowe, więc rozumiem że tutaj też tak będzie.

Steed
Steed

Haha wygląda jak przystanek przy dworcu w Zabrzu :D

asdf
asdf

Gliwiccy urzędnicy czerpią ze sprawdzonych wzorców ;)

Krzysiek
Krzysiek

Myślicie że to zwykłą PRLowska wiata. Otóż to, to nasza wiata. Wiecie co robi ta wiata? Ona odpowiada żywotnym potrzebom mieszkańców Gliwic. To jest wiata na skalę naszych możliwości. Wy wiecie co UM robi tą wiatą? Otwierają oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówią, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest wiata społeczna, w oparciu o wiele instytucji….

mieszkaniec-gliwice
mieszkaniec-gliwice

FRANKIEWICZ TWOI LUDZIE UMIEJĄ ROBIĆ INTERESY. KIEDYŚ PIĘKNY PROJEKT TERAZ WIATA I KASA TA SAMA ? :):)

Imiu
Imiu

Cyrk Arena za ponad 500 000 000,00 PLN NETTO a teraz coś co winno być zrobione 20lat temu, no i się zastanawiają gdzie te miliony upakować i o ile X zwiększyć tę kwotę tak by było po Gliwicku.

głos ludu
głos ludu

no nasz euGeniusz frank znów błyszczy. Pokarało Gliwice tym pożal sie boże cwaniaczkiem. Gospodarz fatalny, ale umie mamić gawiedź na nieszczęcie Gliwic, jego mieszkańców, bo odcisnął niestety mocno swoje nieudolne piętno. Tak, tak wiem franek,powiesz zobaczcie Bytom i
Zabrze , czyli zdecydowanie najbrzydsze miasta w Polsce.

Zbyszek
Zbyszek

Coraz mniej już wierzę w to centrum przesiadkowe.. chociaż widzę ze już budki likwidują na pl. Pistów……to może na projekt tego centrum anno domini 2021 ? te budki po zniaczach tam postawią i zamienia na kasy biletowe :))))))))

Mario
Mario

Poprzedni projekt był ładniejszy te zadaszenie wygląda jak wiata przystankowa i szpeci nie daje nowoczesnego kształtu.Zamiast się tak spieszyć lepiej poczekać i wybudować coś lepszego nowoczesnego.Pośpiech często jest złym doradcą Powinno się zorganizować referendum niech się mieszkańcy wypowiedzą nad koncepcją bo to obiekt publiczny.