Zmiana organizacji ruchu w centrum, samochody pojadą w tylko jednym kierunku. Ruszają też remonty dróg

W nadchodzącym tygodniu należy spodziewać się zmian w organizacji ruchu i rozpoczęcia remontów dróg w mieście. Na początek, od poniedziałku, ruszą wymiany nawierzchni w dwóch dzielnicach – Zatorzu i Starych Gliwicach.

 

27 czerwca startują prace przy przebudowie ul. Wandy. Realizacja obejmie odcinek od ulicy Okrzei do Poniatowskiego. Prace polegały będą na wymianie zniszczonej nawierzchni asfaltowej na nową, z kostki betonowej typu alejowego. Taka sama znajduje się na odcinku alei Przyjaźni, między ul. Zwycięstwa a ul. Dworcową.

Prace w tym miejscu powinny zakończyć się w sierpniu br., a ich szacunkowy koszt opiewa na kwotę ok. 400 tys. zł.

Także w poniedziałek rozpoczną się prace na ul. Braci Grimm. Na całej długości tej drogi, destrukt zastąpi nawierzchnia z betonu asfaltowego. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Zakończenie prac planowane jest w ostatnich dniach lipca br. Szacunkowy koszt ich realizacji wynosi ok. 220 tys. zł.

Uwaga – zmiana organizacji ruchu w centrum

Ulicę Świętokrzyską czekają spore zmiany. Wprowadzony zostanie tu ruch jednokierunkowy dla samochodów, a także kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że samochody poruszać się będą mogły tylko i wyłącznie od ul. Górnych Wałów w kierunku alei Korfantego.

Natomiast dzięki wprowadzeniu kontraruchu, rowerzystom zapewniono przejazd w obu kierunkach. O ile pogoda nie przeszkodzi, zmiany zrealizowane zostaną pod koniec przyszłego tygodnia.

Wprowadzenie kontraruchu rowerowego umożliwia poruszanie się rowerem w kierunku przeciwnym do ogólnej organizacji ruchu, potocznie mówiąc „pod prąd” po jezdniach, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość do 30 km/h. Na ul. Świętokrzyskiej będzie to kolejne takie rozwiązanie wprowadzone w Gliwicach. Od kilku tygodni rowerzyści mogą poruszać się w ten sposób po ul. Dzierżona, a od 2020 roku po ul. Floriańskiej.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

11 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Czysta formalność
26/06/2022 16:26

I tak, mało który gliwicki kierowca zdawał sobie sprawę z faktu, że Świętokrzyska jest dwukierunkowa. Widać to było po tym jak pięknie wszyscy do lewoskrętu zjeżdżali do lewej krawędzi jezdni. Nawet na faktycznych jednokierunkowych tak ładnie to nie działało.

Ted
26/06/2022 22:55
W odpowiedzi na  Czysta formalność

Mieszkam w Gliwicach całe życie i jak słowo daję zawsze myślałem, że ta ulica jest jednokierunkowa. To było takie jakby oczywiste.

Kolik
28/06/2022 13:44
W odpowiedzi na  Czysta formalność

A ja ty to chcesz skrecić w Korfantego, gdzie jeździ się po lewej stronie?

Nie rób ludziom wody z mózgu
29/06/2022 07:47
W odpowiedzi na  Kolik

A co prawidłowe ustawienie się na jeszcze dwukierunkowej Świętokrzyskiej ma ma do tego, po której stronie jeździ się na Korfantego? Jak skręcasz z dwukierunkowej w lewo to ustawiasz się przy lewej krawędzi (na pasie dla kierunku przeciwnego) czy przy osi?

Stańczyk
26/06/2022 18:42

A ci parkujący poza strefą i na chodnikach będą wreszcie karani, czy mają abonament za ślepotę sm i policji???

Przejazdem
27/06/2022 07:26
W odpowiedzi na  Stańczyk

Gupiś. Trzeba znać przepisy.

dxdx
28/06/2022 20:42

Mieszkam w tym mieście 66 lat. Z roku na rok jest coraz gorzej. Wygląda to jakby mieszkańcy zawadzali urzędnikom realizować ich projekty.

Stanislaw
28/06/2022 13:44

Czyli dla rowerow zostanie wyznaczona sciezka czy slalom miedzy samochodami?

Fan
26/06/2022 19:02

Najpierw niech skończą co zaczęli

CUBA
27/06/2022 09:24

Jeżeli dojdzie do kolizji na ul Świętokrzyskiej to kto będzie ponosił odpowiedzialność? A swoją drogą na Zatorzu ruszają remonty ulic a co z ul Witkiewicza od ul. Opolskiej do ul Marka. Chodnik 3m szeroki a ulicą trudno przejechać.

Od zawsze
27/06/2022 09:34
W odpowiedzi na  CUBA

Odpowiedzialność ponosi zawsze ten, który nie dostosował się do obowiązujących przepisów. Nie inaczej.