Mieszkańcy “inwentaryzują” jemiołę w mieście. “Skala zabiegów MZUK niewystarczająca”

Gliwiczanie od kilku dni publikują w Internecie zdjęcia jemioły, miejscami obficie porastającej drzewa w naszym mieście. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez społeczników z grupy Zielone Gliwice, której celem jest pokazanie skali tego problemu.

Wydarzenie “Znajdź jemiołę” utworzono kilka dni temu w mediach społecznościowych. Akcja potrwa do końca miesiąca.

Wyzwanie jest proste, przez cały marzec czekamy na wasze zdjęcia drzew wyłącznie z Gliwic, porośniętych tym półpasożytem. Dawaj, dawaj. #mistrzjemioły czeka – czytamy w wydarzeniu w serwisie facebook.com.

Przemieszczając się po mieście, na spacerze czy też w drodze do pracy robimy zdjęcie drzewa porośniętego jemiołą. Zdjęcie nie musi być artystyczne i piękne, choć może. Ważne aby oznaczyć miejsce, gdzie zostało zrobione, w postaci geotagowania lub po prostu to napisać. Zdjęcia dodajemy na grupę Zielone Gliwice i miło nam będzie jeśli wrzucisz również na swojego walla oznaczając Zielone Gliwice – to zwiększy Twoje szanse na mistrza. Pamiętaj dopisać hasztag #mistrzjemioły. Najbardziej aktywnych i zapalonych uczestników akcji nagrodzimy i wyróżnimy nie byle jaką statuetką mistrza jemioły – zapowiadają organizatorzy.

Jemioła pospolita (Viscum album) zaliczana jest do półpasożytów ponieważ, pomimo zdolności do przeprowadzania fotosyntezy z opanowanych przez siebie drzew-gospodarzy, pobiera wodę oraz sole mineralne.

Najnowsze badania wykazują, że od żywiciela pobiera również produkty fotosyntezy, zatem jej wpływ na drzewo zasiedlone jest znaczne większy niż do tej pory sądzono.

W Gliwicach nie brakuje okazów, na których roślina ta jest rozpowszechniona. Widać to szczególnie teraz, kiedy na drzewach nie ma jeszcze liści.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych zleca usuwanie jemioły przy okazji pielęgnacji drzew. W tym roku usługa ta wchodzi w zakres zamówienia pn. “Wycinka drzew na terenach administrowanych przez MZUK”. Zlecenie na terenie parku Chopina i miejskich zieleńców nakładem 20,5 tys. złotych zrealizuje firma z Rudy Śląskiej. Wykonawcę w przetargu wyłoniono zaledwie 3 dni temu.

Społecznicy uważają, że takie zabiegi są niewystarczające. Ich inicjatywa ma na celu zmapowanie jemioły w mieście, by pokazać skalę zjawiska.

Od urzędników usłyszałem już, że problem rozprzestrzeniania jemioły nie jest aż tak duży. Swego czasu jeszcze jako przewodniczący zespołu branżowego ds. turystyki krajoznawstwa i ekologi wymieniałem się pismami. MZUK podjął zabiegi usuwania jemioły, ale ich skala była dalece niewystarczająca

– mówi nam Paweł Harlender z inicjatywy Zielone Gliwice.

– Gospodarkę drzewostanem trzeba prowadzić systemowo, a nie od przetargu do przetargu. Akcja znajdź jemiołę jest szersza, to nie tylko społecznościowe robienie zdjęć na mieście z nagrodą dla najbardziej aktywnych w postaci statuetki mistrzajemioły, ale również spotkania i rozmowy z ekspertami. Zwieńczeniem akcji będą rozmowy z jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za drzewa w mieście w celu podjęcia skoordynowanych zabiegów pielęgnacyjnych – dodaje Harlender.

(żms)
fot. 24gliwic.pl/żms

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Noje Dada

O drzewostan nie dbają, żeby mieć argument za wycinaniem. Co się dziwić, jak dla prezia “chwilówki” zieleń w mieście to tylko taka moda.

Marcin

Bezpośrednim wyrazem tej dbałości jest usuwanie jemioły w ramach zadania “Wycinka drzew na terenach administrowanych przez MZUK”. Bo przecież wycinając drzewo pozbywają się również jemioły, która to drzewo opanowała.
Gdyby Mistrz Bareja żył, to mógłby niejeden film w Gliwicach nakręcić…

Rychu

Obserwuje zapalczywość Pana Społecznika Harlendera od dłuższego czasu. Skoro jest takim wizjonerem i znawcą niech złoży papiery do MZUK-u i wprowadzi zmiany systemowe o których zaplata. Prawda jest taka, że w mieście za zieleń odpowiada nie tylko MZUK, ani nawet ZDM czy inne jednostki budżetowe. Jest mnóstwo terenów prywatnych, spółdzielczych, należących do Skarbu Państwa.

Batalion Parasol

Bo wiesz… Jak się jest już w MZUK czy ZDM, trzeba robić to co wuc przikazuje. Nie ma, że boli, wódz każe ciąć albo zaniedbać, to się tnie albo zaniedbuje, by wyciąć później.

Ania

Tak problem nie dotyczy tylko mzuk…zdm nawet bardziej tylko oni sie nie wypowiedzieli

Ampuła

Fala promieniowania PiSocjalizmu przenika strzechy i wali w sklepienia czaszek, aż dudni.
Aktywniactwo przybiera formy skrajnej groteski. Zziajani gorliwcy bezustannie angażują się w farsę nadczynności.
Zaszczepieni telewizyjnie Ojczystym Czynem, Centralnym Przekopem, Narodowym Rozdęciem, Tradycyjną Elektryfikacją.
Ścigają się w zasługach po Dyplom Jemioła Roku. Po Laur Przechodni na Gali w urzędzie choćby gminnym.
Po zaszczytny tytuł Huboznawcy od delegata z nadleśnictwa.

Zibi

Jeszcze kilkanaście lat temu widziałem jak patrol policji dawał mandat pewnej babci która w okresie świąt Bożego narodzenia handlowała jemiołą, na pytanie dlaczego słyszałem bo jest pod ochroną.Wniosek jak chce się psa uderzyć to kij zawsze się znajdzie.

Gruntowy przymrozek

To co, mam zacząć strzelać do jemiołuszek?

kandyd

“Nowy człowiek” rządzi w mieście od roku, robi nam nowe porządki… i spójrzcie tylko – na Placu Germanii porządki wiosenne na finale, wszystkie drzewa były tam porażone jemiołą, a więc szast, prast i nie ma. Idzie nowe, ale nikt nie wie czy lepsze. Z miasta wyjechało już prawie 50 tys. ludzi, bo któż chciałby żyć w takim syfie? Stara władza, nowa władza, ale program ten sam – przepędzić stąd Polaków, a braki ludzie zastąpić Ukraińcami. Ot, taki sobie nowy kulturkampf… w barwach tęczy i cały eko. Retoryka podszyta materializmem dialektycznym: z miłości do drzewostanów i zieleni, trzeba niszczyć zieleń, bo… Czytaj więcej »

BoTak

pod Jemniołom sie caluje

Marian Jabłoński

w ub roku obserwowałem jak MZUK jemiołę likwidował na skwerze Kalidego przy Robotniczej. Zwyżka podnosiła pracownika z piła i nożycami do połowy drzewa i tyle jej tylko zdjęto. Większe zwyżki nie mają szans wjechać w zadrzewiony teren, są za szerokie. Kłopot jest też z podnoszeniem kosza zwyżki w gęstwinie konarów. Lepszy sposób to …

Obsługa

Zsciac drzewo i po kłopocie

Ad

Zsciac??? A co to znaczy “zsciac”?

Rett

A widzisz Pan, wystarczyłoby te babuleńki zapytać, co to jemiołę przed świętami sprzedają :)

0tZhA

(…) a co dalej? Ewidencja galasów czy jesienne poszukiwania Barczatki Sosnówki?
Wzięliby się ludzie za poważną robotę: chociażby poszukać nowych okazów roślin pomnikowych, albo ewidencjonować zbiorowiska chronionych; a dla ambitniejszych: nasadzenia w lukach zadrzewień robić, albo przygotować podłoże pod odnowienie naturalne.

Batalion Parasol

Jasne, a później KDGZF znajdzie lukę prawną, by drzewa pomnikowe wyciąć, bo inwestycja, zbiorowiska roślin chronionych – obniżyć wartość przez manipulacje w dokumentacji i zaorać, bo spółka miejska musi dostać w tym miejscu zlecenie, a nasadzenia w lukach zadrzewień – tego nie będę komentować, bo to śmiech na sali, nawet kupisz drzewo i zasadzisz, a ci to później uszkodzi MZUK lub ZDM kosami spalinowymi albo podsypie solą, ewentualnie znowu inwestycja i będzie pomysł, by się pozbyć szpaleru zadrzewień łącznie z twoją sadzonką czy zabetonowanie podłoża, bo PRUIM produkuje kostkę i musi mieć zbyt. Więc powodzenia z twoimi pomysłami na robotę!

Ad

Macierewicz? Antoni, to ty?

Batalion Parasol

@Ad chyba ty.

Hrobok

Drzewa w mieście są złe według władzy tak samo myślaławona armia czerwona i rozwaliła część miasta

Hanys

Jemiola obsiadła drzewa jak Śląsk gorole

gorol z nad Kłodnicy

z ciebie hanys jak jak topola z jemiołą krucha łamliwa i piźnie na łeb żeby nie gorole to byś lepił garnki z ch8*** wie czego

Ad

Niektórym to się powinno coś dać roboty, bo jak się nudzą to wymyślają pierdoły i innym zabierają czas.

Batalion Parasol

Piszesz o senatorze i namaszczonym? Bo to by pasowało.

Obserwujący

No to urzędasy będą cięły kolejne drzewa w końcu każdy pretekst jest dobry do wycinki.Rach,ciach…trzeba wyciąć drzewa z jemiołą w ramach “pielęgnacji drzew”.

markus

jak ci flek spadnie jak gil na nos to się do wież co CI powie niewiasta Typowy pasożyt nad Kłodnicą od strony działek na drodze rowerowej