Może zniechęcić złodzieja, pozwoli też łatwiej odzyskać utracony rower. Znakowanie za darmo

Pod siedzibą straży miejskiej w Gliwicach w każdy poniedziałek organizowane jest znakowanie rowerów. Warto skorzystać, bo w razie kradzieży jednośladu, jego odzyskanie przez prawowitego właściciela będzie o wiele łatwiejsze.

 
Najbliższa okazja ku temu nadarzy się oczywiście w poniedziałek, 25 lipca. Straż miejska utworzyła wydarzenie w mediach społecznościowych dotyczące akcji. Można je znaleźć TU.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gliwic, chcących oznakować swój rower. Czekamy, w każdy poniedziałek od godziny 14:00 do 18:00 w siedzibie Straży Miejskiej w Gliwicach, przy ulicy Bolesława Śmiałego 2B

– czytamy w zapowiedzi.

Akcja straży miejskiej prowadzona jest w celu zapobiegania kradzieży jednośladów oraz identyfikacji tych odnalezionych. Jak to się odbywa?

Każdy rower znakowany jest przez strażnika miejskiego przy pomocy engrawera (urządzenia elektrycznego) w jednym miejscu (na dolnej części ramy roweru). Strażnik miejski dokonujący znakowania roweru nadaje numer. Kod służący do znakowania rowerów składa się z serii znaków – trzech liter niepowtarzalnego numeru składającego się z cyfr oraz litery SMG, np. SMG/1/RRRR, gdzie SM – straż miejska, G – Gliwice, numer porządkowy kodu (według ścisłego zarachowania), R – rok – dowiadujemy się z regulaminu.

Oprócz tego znakowanie roweru potwierdzane jest poprzez umieszczenie naklejki „Uwaga Rower Oznakowany”, która znajdzie się od zewnętrznej strony kierownicy lub w miejscu wskazanym przez właściciela roweru.

Znakowanie jest bezpłatne, ewidencję jednośladów prowadzą strażnicy, do których należy zgłosić się niezwłocznie w przypadku ich kradzieży.

Uwaga: oznakowane zostaną tylko te jednoślady, które mają niezbędne wyposażenie, a zatem co najmniej jedno światło pozycyjne białe lub żółte z przodu, natomiast z tyłu powinno być czerwone. Rower powinien też posiadać sprawny hamulec oraz dzwonek lub inne urządzenie ostrzegawcze o nieprzeraźliwym dźwięku.

W celu oznakowania roweru trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty (w przypadku nieletnich oświadczenie wypełnia opiekun prawny). Na miejscu wypełnia się formularz, w którym oświadcza się, że jest się właścicielem jednośladu.

(żms)/SM Gliwice
fot. arch. 24gliwice/Straż miejska