Znika hałda przy ul. Pszczyńskiej. W ciągu roku teren zostanie wyrównany

Już niedługo hałda usypana przy ul. Pszczyńskiej przejdzie do historii, a kierowcy wjeżdżający do centrum miasta zobaczą w pełnej okazałości kompleks tzw. Nowych Gliwic.

Prace rozbiórkowe trwają w tym miejscu od 2007 roku, a przysłowiową “kropkę nad i” postawi za kilka miesięcy Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. (dawna Kompania Węglowa S.A.), która jest właścicielem gruntu o powierzchni ponad 15 hektarów.

Cały kompleks jest dużo większy, ale właścicielem drugiej części terenu (ponad 25 ha) jest miasto Gliwice, które dekadę temu wdrożyło tutaj program gruntownej rewitalizacji dawnych obiektów KWK “Gliwice”.

– To była w swoim czasie jedna z najtrudniejszych decyzji. Dalekosiężne plany zapobiegły degradacji tego terenu i mamy tu w tej chwili przykład jednej z największych rewitalizacji terenów pokopalnianych w Polsce – zachwala Józef Gumienny, dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, miejskiej spółki, która zarządza terenem. – Teren przygotowany jest przede wszystkim pod firmy z branży IT. Niedawno kolejne dwie spółki zdecydowały się na zakup gruntów – dodaje Gumienny.

Miejsca jest jeszcze sporo, a największa działka ma w tej chwili dwa hektary. Być może w parze z inwestorskim zamysłem urzędników pójdą także działania Polskiej Grupy Górniczej.

– Rozbiórka hałdy powinna zostać zakończona w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Ostatnim elementem, będzie rozbiórka nasypu ochronnego od strony ul. Pszczyńskiej i wtedy teren nieruchomości zostanie w całości ?otwarty? na tę ulicę. Prace niwelacyjne i porządkowe będą prowadzone jeszcze w roku 2017 – mówi nam Aleksandra Wysocka-Siembiga, Główny Specjalista PGG.

Po uporządkowaniu terenu, górnicza spółka zamierza wystawić nieruchomość na sprzedaży w trybie przetargu ustnego licytacji. Nieruchomość obejmuje łącznie pięć działek gruntu o powierzchni 15,3343 ha.
– Utrzymujemy stały kontakt z GAPR, która realizuje projekt ?Nowe Gliwice?. GAPR jest informowany o postępie prac związanych z rozbiórką hałdy. Będzie również informowany o przygotowaniach do przetargu – zapewnia Wysocka-Siembiga.

Współpraca ze “stroną miejską” to szansa na spójny rozwój tego miejsca, zgodny z wizją “Nowych Gliwic”. Swoją działalność prowadzą tu firmy z branży nowych technologii: Future Processing, Flytronic, Kamsoft, Infinite Dreams. Zlokalizowana jest tu też Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości (w budynku dawnej cechowni) i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego (dawna maszynownia). Miasto konsekwentnie próbuje też sprowadzić tu “normalne życie”. Przy ul. Bojkowskiej zlokalizowano Terenową Delegaturę Paszportową, a także biuro obsługi Strefy Płatnego Parkowania (co akurat ze względu na lokalizację samej strefy i obsługę przede wszystkim mieszkańców centrum miasta jest często krytykowanym pomysłem).

– Oprócz dobrego miejsca do prowadzenia biznesu, chcemy żeby był to też teren przyjazny dla mieszkańców. Regularnie spotyka się tu m.in. grupa biegowa Night Runners. To pokazuje, że można tu też dobrze spędzać czas – mówi Gumienny.

Kopalnia Węgla Kamiennego Gliwice powstała w 1901 roku. Pierwszy poziom wydobywczy, na głębokości 185 m, założono w 1911 roku, wtedy też ruszyło wydobycie, które z początku było niewielkie. Jednak już w 1930 roku roczna produkcja przekroczyła 500 tysięcy ton węgla, a w czasie II wojny światowej sięgnęła prawie 900 tysięcy ton. Zakład został zlikwidowany w 2000 roku.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Wreszcie.

Joe
Joe

Po drugiej stronie ul. Bojkowskiej jest ładny kawałek ziemi (ograniczony przez Bojkowska i lotnisko. Nie ma tam żadnej hałdy a teren jest kompletnie niezagospodarowany: śmieci, chlew, pokrzywy…

MM
MM

No właśnie dlatego że jest tam lotnisko… Słyszałeś o czymś takim jak wolna strefa, gdzie samoloty podchodzą do lądowania…

Hombre
Hombre

Ile kosztowało usypywanie hałdy i ile kosztuje jej likwidacja ? I kto na tym może i dwa razy zarobił ?

kszyh0
kszyh0

No to bejbe pytanie takie: co proponujesz w sytuacji gdy węgiel jest głęboko? Co zrobić z kruszywem które jest pod ziemią? Spalić, wywieźć, zakopać? No co

Likwidacja grosze, większość materiału z tej hałdy zostało wykorzystane do budowy nasypów autostrady A1 i DTS

Urko
Urko

29, 54 PLN . I zarobilem na tym ja.

Niwiński
Niwiński

Tyle wspaniałego materiału przewałowego na “Polskie drogi” kapral Kuraś by się ucieszył.

kox
kox

a do kąd znika owa hałda?

KIBIC9999
KIBIC9999

wywożą to pod remont nasypów DTŚ-ki to Zabrza.

Michał Sroczyński

Nie żebym krytykował, ale jaka jest pewność że budynki wybudowane na tej haudzie nie zapadną się tj. DTŚ w Zabrzu która była utwardzana w podczas budowy tym samym kruszcem z tej haudy.
Jakby niebyło to jest metano aktywny kruszec?

Czkeku co ty gadadz??? Material na nasypy dts w zabrzu pochodzily od dostawcy i sa z mueszaniny popiolow, ktore zaczely wchodzuc w reakcje i sie krystalizowac. Skoro wybieraja ta halde i nowe budynki powstana na jej miejscu a nie na niej samej to chyba istotna roznuca, czytales w ogole artykul???

och
och

hauda? a co to takiego? Skrót od budy dla hau haua?

Literowka na klawie telefonu, inteligencie

och
och

A klawa to co takiego? Gimnazjalisto

A1 też i jest ok więc nie chodzi o materiał a o podłoże pod nasypem, bo sam materiał z hałdy z domieszką popiołów jest rewelacyjnym do budowy nasypów

rrolch
rrolch

mam z niej zdjęcia jak była jeszcze wyższa :)

Super to jest zmiana na plus. Sam kompleks nowych gliwic jest bardzo fajny, lubie te tereny.

Zbigniew Twardows

Ta hałda powstała z kamienia wydobytego przy drążeniu szybu 4 kopalni sośnica

Michał Sroczyński

Może i po części masz rację ale większości należała do KWK GLIWICE

gość21
gość21

Co to za “Nowe Gliwice” ? przecież tam autobus komunikacji miejskiej jeździ 1 raz na godzinę !
Nie mam pojęcia co będzie budowane na terenie po hałdzie, mam nadzieję, że nie budynki mieszkalne.
Ziemia tam zawiera całą tablicę Mendelejewa, kto nie pamięta to przypominam co tam kiedyś było :
Carbochem, koksownia Gliwice, gazownia oraz kopalnia. To skażone tereny.

beton
beton

Można by tam zrobić jakieś fajne tereny wypoczynkowe – stok narciarski, park, miejsce koncertowe, kąpielisko lub coś podobnego Gliwice potrzebują takich miejsc.

gliwicjus
gliwicjus

No co ty, u nas zrobić tak coś dla mieszkańców? UM uzna że są to “atrakcyjne tereny inwestycyjne”, wystawi to do sprzedaży za dziesięć pierdyliardów złotych i będzie się dziwić, że nawet w piątym przetargu nikt nie będzie tego chciał kupić.

Kuboludek
Kuboludek

Miejsca koncertowe już mamy. Plac Krakowski i budowana hala Gliwice. Oczywiście jeśli tam będą jakieś atrakcje rekreacyjne to jestem za. Byle nie kolejne markety.

Analityk
Analityk

Taaaa.Wypoczynek na tym rakotwórczym terenie.Masz rację Gliwice potrzebują takich miejsc do wypoczynku.Prof.Maciejewski z IO się ucieszy.Codziennie nowa twarz gliwiczanina do przeszczepienia .Twarz “wypoczęta” od zdrowej cery.

XYZ
XYZ
Miejsce koncertowe byłoby super, tyle ze u nas koncertow jak na lekarstwo a jak już sa to graja ciagle Ci sami: Rafal Brzozowski, De mono, Justyan Steczkowska i ewentualnie Bajm..ciagle raz do roku sa oni..na pl. Krakowskim. Nikt inny chyba nie chce do Gl przyjezdzac;/ Kapielisko to inwestycja zbedna..mamy już na OS. Kopernika, mamy tez Plawniowice czy Czechowice. Po co wiec się dublować..lepiej niech zrobia cos fajnego, czego nie ma u nas.. Byle nie jakies znowu tereny rekreacyjne, skwerki bo u nas nikt nie potrafi ich zrobić. Jechalem dziś przez Zwyciestwa, tam przy dawnym GCH i jak zobaczyłem ten marny… Czytaj więcej »
heli1b
heli1b
Nie znasz się. Teraz taka moda. Na stosownych uniwersytetach uczą, że obowiązujące kolory to szary, szary ciemny, szary jasny ewentualnie wszelkie odcienie pasteli. Że najlepszym dopełnieniem szarości jest zielonkawe szkło, chromonikiel i aluminium. Że małe drzewko w wielkiej betonowej donicy to jest to. Że najlepsze jest gładkie. Drugi trend to totalna rozpierducha kolorystyczno-stylowa, pomieszanie z poplątaniem. Przekonanie, ze brak jakiegokolwiek stylu to styl sam w sobie. To się nawet przeniosło na motoryzację dzięki czemu wszystkie samochody cierpią na ten sam rodzaj wizualnej nadwagi i obrastają w “zwały tłuszczu” czego dopełnia jeszcze ich kolor. Szary oczywiście. Ale zwykły szary jest ….… Czytaj więcej »
ja234
ja234

No to techniczni w nowych glajwicach ustawiają się w kolejce.
Tak marginesie, przeniesienie delegatury paszportowej tak daleko było przestrzelonym pomysłem, no ale, jak zawsze tyłem do przodu.

MIchal
MIchal

z paszportami sie zgodze, az sie prosi zeby wszystko od A do Z mozna bylo zalatwic w urzedzie miasta

heli1b
heli1b

Może to taka wstępna taktyka, mająca uzmysłowić mieszkańcom potrzebę rozbudowania machiny biurokratycznej o kolejnych 500 urzędasów i najlepiej nowy gmach UM.

popek
popek

Smiech na sali!!! I po co to komu? Gliwice powstaly, zeby upasc! Poczekajcie do nastepnych wyborow. Kiedy w nastepnych wyborach lewacka armia osiagnie swoj POpaprany cel i wprowadzi ? (euro) gliwicka strefa przestanie istniec. Wszystkie firmy przeniosa sie do rumuni, a wy wtedy zrozumiecie, ze tego typu przedsiewziecia nie maja sensu.

MIchal
MIchal

popek, nie wszystko to polityka. Swoja droga, zawsze sie zastanawiam jak ludzie tacy jak Ty wogole moga przerobic wszystko na jakas polityczna gre. zenada

robak
robak

do apteki po leki