Już niedługo hałda usypana przy ul. Pszczyńskiej przejdzie do historii, a kierowcy wjeżdżający do centrum miasta zobaczą w pełnej okazałości kompleks tzw. Nowych Gliwic.
Prace rozbiórkowe trwają w tym miejscu od 2007 roku, a przysłowiową “kropkę nad i” postawi za kilka miesięcy Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. (dawna Kompania Węglowa S.A.), która jest właścicielem gruntu o powierzchni ponad 15 hektarów.
Cały kompleks jest dużo większy, ale właścicielem drugiej części terenu (ponad 25 ha) jest miasto Gliwice, które dekadę temu wdrożyło tutaj program gruntownej rewitalizacji dawnych obiektów KWK “Gliwice”.
– To była w swoim czasie jedna z najtrudniejszych decyzji. Dalekosiężne plany zapobiegły degradacji tego terenu i mamy tu w tej chwili przykład jednej z największych rewitalizacji terenów pokopalnianych w Polsce – zachwala Józef Gumienny, dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, miejskiej spółki, która zarządza terenem. – Teren przygotowany jest przede wszystkim pod firmy z branży IT. Niedawno kolejne dwie spółki zdecydowały się na zakup gruntów – dodaje Gumienny.
Miejsca jest jeszcze sporo, a największa działka ma w tej chwili dwa hektary. Być może w parze z inwestorskim zamysłem urzędników pójdą także działania Polskiej Grupy Górniczej.
– Rozbiórka hałdy powinna zostać zakończona w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Ostatnim elementem, będzie rozbiórka nasypu ochronnego od strony ul. Pszczyńskiej i wtedy teren nieruchomości zostanie w całości ?otwarty? na tę ulicę. Prace niwelacyjne i porządkowe będą prowadzone jeszcze w roku 2017 – mówi nam Aleksandra Wysocka-Siembiga, Główny Specjalista PGG.
Po uporządkowaniu terenu, górnicza spółka zamierza wystawić nieruchomość na sprzedaży w trybie przetargu ustnego licytacji. Nieruchomość obejmuje łącznie pięć działek gruntu o powierzchni 15,3343 ha.
– Utrzymujemy stały kontakt z GAPR, która realizuje projekt ?Nowe Gliwice?. GAPR jest informowany o postępie prac związanych z rozbiórką hałdy. Będzie również informowany o przygotowaniach do przetargu – zapewnia Wysocka-Siembiga.
Współpraca ze “stroną miejską” to szansa na spójny rozwój tego miejsca, zgodny z wizją “Nowych Gliwic”. Swoją działalność prowadzą tu firmy z branży nowych technologii: Future Processing, Flytronic, Kamsoft, Infinite Dreams. Zlokalizowana jest tu też Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości (w budynku dawnej cechowni) i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego (dawna maszynownia). Miasto konsekwentnie próbuje też sprowadzić tu “normalne życie”. Przy ul. Bojkowskiej zlokalizowano Terenową Delegaturę Paszportową, a także biuro obsługi Strefy Płatnego Parkowania (co akurat ze względu na lokalizację samej strefy i obsługę przede wszystkim mieszkańców centrum miasta jest często krytykowanym pomysłem).
– Oprócz dobrego miejsca do prowadzenia biznesu, chcemy żeby był to też teren przyjazny dla mieszkańców. Regularnie spotyka się tu m.in. grupa biegowa Night Runners. To pokazuje, że można tu też dobrze spędzać czas – mówi Gumienny.
Kopalnia Węgla Kamiennego Gliwice powstała w 1901 roku. Pierwszy poziom wydobywczy, na głębokości 185 m, założono w 1911 roku, wtedy też ruszyło wydobycie, które z początku było niewielkie. Jednak już w 1930 roku roczna produkcja przekroczyła 500 tysięcy ton węgla, a w czasie II wojny światowej sięgnęła prawie 900 tysięcy ton. Zakład został zlikwidowany w 2000 roku.
Michał Szewczyk
Wreszcie.
Po drugiej stronie ul. Bojkowskiej jest ładny kawałek ziemi (ograniczony przez Bojkowska i lotnisko. Nie ma tam żadnej hałdy a teren jest kompletnie niezagospodarowany: śmieci, chlew, pokrzywy…
No właśnie dlatego że jest tam lotnisko… Słyszałeś o czymś takim jak wolna strefa, gdzie samoloty podchodzą do lądowania…
Ile kosztowało usypywanie hałdy i ile kosztuje jej likwidacja ? I kto na tym może i dwa razy zarobił ?
No to bejbe pytanie takie: co proponujesz w sytuacji gdy węgiel jest głęboko? Co zrobić z kruszywem które jest pod ziemią? Spalić, wywieźć, zakopać? No co
Likwidacja grosze, większość materiału z tej hałdy zostało wykorzystane do budowy nasypów autostrady A1 i DTS
29, 54 PLN . I zarobilem na tym ja.
Tyle wspaniałego materiału przewałowego na “Polskie drogi” kapral Kuraś by się ucieszył.
a do kąd znika owa hałda?
wywożą to pod remont nasypów DTŚ-ki to Zabrza.
Nie żebym krytykował, ale jaka jest pewność że budynki wybudowane na tej haudzie nie zapadną się tj. DTŚ w Zabrzu która była utwardzana w podczas budowy tym samym kruszcem z tej haudy.
Jakby niebyło to jest metano aktywny kruszec?
Czkeku co ty gadadz??? Material na nasypy dts w zabrzu pochodzily od dostawcy i sa z mueszaniny popiolow, ktore zaczely wchodzuc w reakcje i sie krystalizowac. Skoro wybieraja ta halde i nowe budynki powstana na jej miejscu a nie na niej samej to chyba istotna roznuca, czytales w ogole artykul???
hauda? a co to takiego? Skrót od budy dla hau haua?
Literowka na klawie telefonu, inteligencie
A klawa to co takiego? Gimnazjalisto
A1 też i jest ok więc nie chodzi o materiał a o podłoże pod nasypem, bo sam materiał z hałdy z domieszką popiołów jest rewelacyjnym do budowy nasypów
mam z niej zdjęcia jak była jeszcze wyższa :)
Super to jest zmiana na plus. Sam kompleks nowych gliwic jest bardzo fajny, lubie te tereny.
Ta hałda powstała z kamienia wydobytego przy drążeniu szybu 4 kopalni sośnica
Może i po części masz rację ale większości należała do KWK GLIWICE
Co to za “Nowe Gliwice” ? przecież tam autobus komunikacji miejskiej jeździ 1 raz na godzinę !
Nie mam pojęcia co będzie budowane na terenie po hałdzie, mam nadzieję, że nie budynki mieszkalne.
Ziemia tam zawiera całą tablicę Mendelejewa, kto nie pamięta to przypominam co tam kiedyś było :
Carbochem, koksownia Gliwice, gazownia oraz kopalnia. To skażone tereny.
Można by tam zrobić jakieś fajne tereny wypoczynkowe – stok narciarski, park, miejsce koncertowe, kąpielisko lub coś podobnego Gliwice potrzebują takich miejsc.
No co ty, u nas zrobić tak coś dla mieszkańców? UM uzna że są to “atrakcyjne tereny inwestycyjne”, wystawi to do sprzedaży za dziesięć pierdyliardów złotych i będzie się dziwić, że nawet w piątym przetargu nikt nie będzie tego chciał kupić.
Miejsca koncertowe już mamy. Plac Krakowski i budowana hala Gliwice. Oczywiście jeśli tam będą jakieś atrakcje rekreacyjne to jestem za. Byle nie kolejne markety.
Taaaa.Wypoczynek na tym rakotwórczym terenie.Masz rację Gliwice potrzebują takich miejsc do wypoczynku.Prof.Maciejewski z IO się ucieszy.Codziennie nowa twarz gliwiczanina do przeszczepienia .Twarz “wypoczęta” od zdrowej cery.
No to techniczni w nowych glajwicach ustawiają się w kolejce.
Tak marginesie, przeniesienie delegatury paszportowej tak daleko było przestrzelonym pomysłem, no ale, jak zawsze tyłem do przodu.
z paszportami sie zgodze, az sie prosi zeby wszystko od A do Z mozna bylo zalatwic w urzedzie miasta
Może to taka wstępna taktyka, mająca uzmysłowić mieszkańcom potrzebę rozbudowania machiny biurokratycznej o kolejnych 500 urzędasów i najlepiej nowy gmach UM.
Smiech na sali!!! I po co to komu? Gliwice powstaly, zeby upasc! Poczekajcie do nastepnych wyborow. Kiedy w nastepnych wyborach lewacka armia osiagnie swoj POpaprany cel i wprowadzi ? (euro) gliwicka strefa przestanie istniec. Wszystkie firmy przeniosa sie do rumuni, a wy wtedy zrozumiecie, ze tego typu przedsiewziecia nie maja sensu.
popek, nie wszystko to polityka. Swoja droga, zawsze sie zastanawiam jak ludzie tacy jak Ty wogole moga przerobic wszystko na jakas polityczna gre. zenada
do apteki po leki