Znikają kolejne, obskurne budki z placu Piastów. To wstęp do całkowitej przebudowy tego miejsca

Widok rozbieranych budek na placu Piastów powinien ucieszyć każdego estetę. Miejsce, które od lat było antywizytówką Gliwic, czekają poważne zmiany związane z przebudową całego układu drogowego w tym rejonie centrum.

 
W czwartek robotnicy rozpoczęli rozbiórkę jednego z małych pawilonów. Za prowizorką w tak eksponowanym miejscu raczej mało kto będzie tęsknił. To co uchodziło w latach 90. na początku transformacji, dzisiaj zwyczajnie szpeci.

Pożegnanie z kioskami to oczywiście tylko początek ogromnych zmian, jakie nastąpią przy okazji budowy centrum przesiadkowego i modernizacji m.in. placu Piastów, który ma się zmienić nie do poznania.


Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, zlikwidowana zostanie obecna forma węzła przesiadkowego. W nowym wydaniu, na placu Piastów, ruch poprowadzony będzie na zasadzie jednokierunkowego przejazdu. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych

Zmiany obejmą także ul. Okopową, właśnie rozpoczynają się prace. Ulicę czeka rozbudowa na odcinku: od skrzyżowania z placem Piastów w kierunku budynku dworca kolejowego.

wiz. Biprohut

Projektant przewidział połączenie dotychczas nieprzejezdnej ul. Okopowej z pętlą przy placu dworcowym. Ruch po niej odbywał się będzie w jednym kierunku – od placu Piastów do placu dworcowego. Kolejny etap robót związany będzie z przebudową ul. Na Piasku gdzie powstaną miejsca postojowe zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie ulicy.

wiz. Biprohut

(emef)
wiz. Biprohut
fot. ŻMS

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD

Ciekawi mnie czy coś zrobią z tą cudnej urody ruiną po sklepie Sudoła ( od strony Okopowej) czy też dalej będzie straszyła jak piękna elewacja budynku przy równie cudnej lampce Vattenfala …i czy może przy okazji tego remontu, sama lampka zostanie wysłana w kosmos.

Niesmak pozostanie na lata

“To co uchodziło w latach 90. na początku transformacji, dzisiaj zwyczajnie szpeci.”
To jest źle napisane. Powinno być:
“To co uchodziło w latach 90 do teraz…” Uchodziło i na zarządzających miastem nie robiło większego wrażenia przez ponad 30 lat.

Animusz

Powtórkę z rozrywki mamy na przystanku autobusowym przy JP II obok katedry. Ale jakoś nikt nie woła: król jest nagi!!!

Greg70

Nareszcie.

Beton

W normalnie zarządzanym mieście plac mógłby sobie czekać na gruntowną przebudowę, ale budy zniknęły by już 15 lub 20 lat wcześniej, a miejsce po nich malutkim kosztem doprowadzono by do walorów ozdobnych.

Włacha

Tym bardziej, że patrząc na wizualizację, to nic wielkiego tam teraz nie zrobią. Wybetonują całość i zasadzą kilka kikutków. Więc faktycznie dziwi dlaczego nie posprzątano terenu z budek i nie zasiano tam chociażby trawy 20 lat temu.

AndrzejD

“…dziwi dlaczego nie posprzątano terenu z budek i nie zasiano tam chociażby trawy 20 lat temu”
Ponieważ te obskurne budy doskonale wpisywały się w poczucie estetyki frankiewicza i jego kolesi z UM którzy rządzą tym miastem od 30 lat. Oni po prostu nie widzą niczego niestosownego w takim s.yfie

Marcin

Zastanawiać powinno, po co była ta wycinka drzew, skoro na wizualizacjach te drzewa znowu się pojawiają. Wyciąć stare, dorodne drzewa, żeby na ich miejsce posadzić nowe, mniejsze – to gliwicka logika, której nigdy nie zrozumiem. Chyba że chodzi o to, żeby móc powiedzieć “to nasze i przez nas zasadzone”. Taki Miś na miarę naszych czasów.
A może zgodnie z tradycją efekt nie będzie w niczym przypominał wizualizacji i tych drzew tam nie będzie albo zasadzą krzaki w betonowych donicach. Bo rosnąc w betonie są ewidentnie lepiej przystosowane do zmian klimatu.

Kibic Piasta

Cement, Asfalt, Beton, tak będzie?!

Michał

I bazgroły, barglroly na wszystkim co nowego i czyste. O tak! Gliwiczanie dbają o swoje miasto i sprayem wymaluja fallusa, szubienicę i koronę. Bo trzeba jak pies, oznaczyć rewir! Piękne Gliwice dzięki gliwiczanom są.

Perez

Koniec placu piastow jakiego pamietam z czasow studiow. Setki razy czekalem tam na autobus. Jestem ciekaw jak bedzie to wygladalo po przebudowie ;)

Marcin

Stawiam w ciemno, że będzie wyglądało tak jak skwer nad DTŚ. Czyli mnóstwo betonu i rachityczny trawnik, który 1) będzie wymagał stałego podlewania albo 2) szybko uschnie przy temperaturach powyżej 25 stopni. Do tego drzewka i krzaki w betonowych donicach i będzie “po gliwicku”. No i oczywiście “kwiatowe rzeźby”, których utrzymanie i pielęgnacja będzie wymagać więcej pracy i pieniędzy niż w przypadku zwykłego zieleńca. Bo nikt mi nie wmówi, że coroczny rytuał sadzenia kwiatów i późniejszego ich podlewania jest tanim pomysłem.

Kazek

Jeszcze jakby ten blok zburzyli to by było super :)

Artur

W punkt :D

Michał

Spoko, jeszcze daj tym ludziom mieszkania.
(Blok może i jest brudny – ale jeśli go kiedyś wspólnota doczyści, to może ładnie zamykać plac)

Piotr

A w tym bloku ludzie mieszkają. Musieliby wpierw dla nich coś zastępczego zbudować. A to oznaczałby że deweloperka szaleje, drzewa wycina itd. :-)
Elewację można by na bloku nową zrobić, ale zaraz jakiś kibic Piasta postanowi się podpisać, a inny mu odpisze. Straż miejska będzie jak zwykle ślepa, mimo setek kamer, najnowocześniejszego systemu.

Ksenomorf

O jej to teraz nie ma gdzie chlać i szczać , istna tragedia !

Krzysztof

Wszystko ok. Tylko dlaczego nie zrobić przebitki pod torami z ul. Na Piasku do ul. Tarnogórskiej? Władze miasta mamiły nas tym pomysłem od conajmniej 20 lat. Najczęściej przed wyborami. Proszę teraz jest okazja realizować pomysł przy jednym syfie i ruchu nie trzeba tamować długi czas. Odpowie ktoś dlaczego?

stary gliwiczanin

Takie rozważania miały miejsce za rządów Gierka. Mało tego – z Pl. Piastów nowo zbudowanym wiaduktem nad torami miał jeżdzić tramwaj ul. Tarnogórską do Szałszy~!.

Grzegorz

nie widzę parkingu w okolicach dworca PKP i też nie ma go przy Placu Piastów

Obserwując

Cały ten plac piastów jest obskurny,paskudny,obrzydliwy…podobnie jak całe glajwice na wstecznym.
No,ale zabetonują, posadzą parę “drzew” i będzie “zieleń”…..no i zrobi się “ładnie” “nowocześnie”.

Jozek

Zamknieta Chorzowska od kilku mcy caly most nic sie nie dzieje Tarnogorska Kolberga zamknijcie jeszcze plac Piastow bo juz teraz korki sa zbyt male z Piwnej do Forum 4o minut czas dojazdu i do domu bedziemy dojezdzac z lotu ptaka

666

Ten paskudny blok z PRL-u też powinien zniknąć. (zdjęcie nr.2)

Ksenomorf

Jeśli kupisz mieszkańcom nowe mieszkania to czemu nie .

Laszlo_egesz

Przypomnij kto obiecał 3mln mieszkań.

Bor

Bolesław ?

Frazesolog

Idąc tym tokiem rozumowania, to połowa Gliwic powinna zniknąć.