ZTM ograniczy kursowanie komunikacji miejskiej w całej Metropolii. “W trosce o pasażerów”

fot. Czytelnik

Od poniedziałku w komunikacji miejskiej obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Powodem zmiany jest zawieszenie zajęć w szkołach oraz ograniczona liczba dyspozycyjnych kierowców. – Chcemy również w ten sposób zapobiegać zakażeniom koronawirusem

– informuje Zarząd Transportu Metropolitarnego.

To kolejne działania ZTM, mające na celu minimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotychczas zalecono operatorom m.in. mycie pojazdów ze szczególną dokładnością, automatyczne otwieranie drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków, regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „na żądanie”, dodatkowe wietrzenie pojazdów na przystankach początkowych oraz zawieszenie sprzedaży biletów przez kierujących pojazdami na dwa tygodnie od 12 marca.


– Przyszedł czas na podjęcie kolejnych kroków. Dziś zapadła decyzja o ograniczeniu liczby połączeń – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Od 16 do co najmniej 25 marca, poza dniami weekendowymi, będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Ma to związek z odwołaniem zajęć w szkołach oraz ograniczoną w związku z tym liczbą dyspozycyjnych kierowców. W ten sposób wpisujemy się również w zalecenia zachęcające do ograniczania aktywności i przemieszczania się. To wszystko w trosce o naszych pasażerów – podkreśla Wawrzaszek.

– Sytuacja jest dynamiczna. Nie możemy zatem wykluczyć tego, że wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia. Możliwe jest np. wprowadzenie w życie rozkładów jazdy obowiązujących w weekendy. Zachęcamy więc pasażerów do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych oraz strony internetowej – wskazuje Wawrzaszek.

Jakie działania do tej pory podjął ZTM?

– mycie pojazdów, przeprowadzane przez operatorów, ze szczególną dokładnością,
– wzmożona kontrola czystości pojazdów,
– zalecenie automatycznego otwierania drzwi w pojazdach,
– zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03),
– realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach, media społecznościowe),
– decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych,
– regularna obsługa przystanków „na żądanie”,
– dodatkowe wietrzenie pojazdów,
– wyrażenie zgody na wydzielanie stref ograniczonych w pojazdach oraz wskazanie modelowego rozwiązania w tym zakresie,
– zamknięcie Punktów Obsługi Pasażera od 14 do 25 marca,
– wprowadzenie obowiązywania od 16 do 25 marca rozkładów jazdy ważnych w dni robocze nieszkolne.

(mf/metropoliagzm)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zawiedziony

mniej połączeń = jeszcze bardziej zatłoczone busy… faktycznie troska jak cholera o pasażerów

Bogna

W niesprzyjających warunkach autobusy mogą być całkowicie wycofane z ruchu. Lepiej, aby do tego nie doszło.

Fene

Dziś jechałam do pracy linią nr 32 o 05.09 rano z Ligoty. T Ł O K przeogromny, większy niż zwykle. Niestety, są ludzie, w tym i ja, którzy nie mogą pracować w domu, bo to fizycznie niemożliwe. I co? Tyle się mówi, że należy unikać tłoku, bliskiego kontaktu z drugiem człowiekiem, to nie. Ogranicza się transport, a słyszałam, że może zostać on zaostrzony do rozkładu sobotniego i świątecznego. Ręce opadają….

Dawid

Doskonale cię rozumiem sam jeżdzę motorem do pracy i dziś ostatni raz pojadę po paliwa nie mam już i od niedzieli komunikacją będę zmuszony jeździc ale ktoś musi piec pieczywo dla ludzi

Tom1983

Dziwne działania stlaczanie ludzi w ograniczonej liczbie autobusów czyli komuś jednak zależy na szybszym rozpowszechnianiu virusa.

yton

Przykład:
Wychodzisz z domu, jedziesz środkiem komunikacji miejskiej lub kupujesz w sklepie.
Już wiesz że możesz mieć na dłoniach lub wszędzie – wirusa.
Przychodzisz do domu myjesz dłonie, twarz, co tam jeszcze..
Ale przypominało ci się ze musisz sięgnąć do kieszeni, po coś tam.. dotykasz ubrania, rzeczy osobistych itp.
I co znowu myjesz ręce… Nie? A one tam są! nie w sposób się obronić przed wirusem, no chyba że siedzisz w domu i nigdzie nie wychodzisz i nikogo nie wpuszczasz do mieszkania.
Bądźcie czujni i rozważni ale nie dajcie się zwariować …

Obserwujący

Na twarzy możesz mieć wirusa, jeśli dotknąłeś jej brudnymi rękoma.Najlepiej nie dotykać twarzy, okolic, ust,nosa, czoła kiedy jest się na zewnątrz.

SG4604

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że TAKA troska ze strony ZTM trwa co najmniej od epoki WPK Katowice…

(_x_)

Obecny figurant pilnujący żyrandola w UM Gliwice wypowiedział się publicznie, że można się przespacerować – to wychodzi tylko na zdrowie. Tak wybrali “światli i wykształceni” gliwiczanie. Więc o co chodzi?

Xsenofob

Jakie działania do tej pory podjął ZTM?
– mycie pojazdów, przeprowadzane przez operatorów, ze szczególną dokładnością,
– wzmożona kontrola czystości pojazdów,

Znaczy w autobusach będzie teraz czysto – puki nie minie zaraza.
Jednak są jakieś plusy z tej epidemii.

Urko

“póki”

Xsenofob

Sorry, mea culpa. Gratuluję czujności.

Dawid

Co z ludźmi co muszą rano i wieczorem do pracy dojeżdżać albo uruchomią więcej połończeń albo ludzie do pracy nie dotrą i co dalej??????

Danuta

Dlaczego ZTM nie realizuje dodatkowych kursów na liniach obciążonych przez ludzi zmierzających do pracy.Jak można zmuszać kierowcę autobusu do wyrzucania pasażerów z autobusów, przeliczania ich na każdym przystanku, narażając się na wyzwiska, groźby pasażerów i mandaty ze strony policji . Jak można wymagać od kierowcy stosowania takich metod bez narażania ich zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Dyrekcja ZTM, schowana w swoich biurach powinna umieć zorganizować przewozy w ten sposób, żeby ludzie mogli dojechać do pracy,a kierowcy zajmowali się przewozami , a nie działaniami restrykcyjnymi w stosunku do pasażerów, do których tak naprawdę nie są upoważnieni.