Zwiedzanie cmentarzy żydowskich z przewodnikiem już w najbliższą niedzielę. Wstęp wolny

W niedzielę 22 lipca będzie okazja do odwiedzenia gliwickich cmentarzy żydowskich – starego przy ul. Na Piasku i nowego przy ul. Poniatowskiego.

Po obydwu oprowadzać będą wolontariuszki Domu Pamięci Żydów Górnośląskich: Ola Biernacka i Anna Beluch. Opowiedzą o historii tych miejsc i ludziach, którzy tam spoczęli. Zwiedzanie każdego z cmentarzy rozpoczyna się o godz. 13.00.

Stary cmentarz żydowski przy ul. Na Piasku został założony w 1815 roku. W siedmiu kwaterach pochowano około 1500 osób. Wydzielono również miejsce dla zasłużonych członków gminy żydowskiej, gdzie spoczęło około 150 zmarłych. Na cmentarzu swoje groby mają nie tylko mieszkańcy Gliwic, ale również Bytomia, Pilchowic czy Strzelec Opolskich. Ostatni pogrzeb odbył się w 1937 roku. Do dziś przetrwało około 700 nagrobków, spośród których najstarszy ma 202 lata.

Ze względu na przepełnienie cmentarza przy ul. Na Piasku, w 1902 roku podjęto decyzję o założeniu nowej nekropolii przy ul. Poniatowskiego, przy której zbudowano okazały dom przedpogrzebowy. Pierwszy pogrzeb odbył się w 1904 roku. Do 1942 roku, kiedy na 4 lata wstrzymano pochówki, na cmentarzu spoczęło prawie 900 osób. Wśród mogił wyróżniają się pomniki żydowskich żołnierzy z Gliwic, którzy zginęli w I wojnie światowej, oraz ofiar tzw. marszu śmierci z stycznia 1945 roku.


Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Oddział Muzeum w Gliwicach
tel. +48 605 362 594

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Nieodwzajemniona miłość!
Nieodwzajemniona miłość!

A czy środowiska żydowskie organizują Zwiedzanie cmentarzy Polskich? Czy w Izraelu jest Dom Pamięci Polaków? Czy wybudowali nam Muzeum Polski? NIE! Tylko opluwają Polskę i Polaków!

Jahwe
Jahwe

Trzeba mieć durno pod kopułą żeby wymyślać takie bzdury jak Dom Pamięci albo Muzeum Polski w Izraelu. Izraelczycy nie mordowali i nie wyganiali etnicznych Polaków z Izraela. Ale pamięć o polskich sąsiadach mają dobrą.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Proponuje zapoznać się z listą Żydowskich funkcjonariuszy UB i SB którzy przyczynili się do skazania i zabicia takich postaci jak August Emil Fieldorf, czy Witold Pilecki i wielu wielu innych w czasach po 45 roku. To nie jest tajemna wiedza.

PPK
PPK

To ma jakiś logiczny związek i z czym? Jaki procent zatrudnionych stanowili? Było ich więcej niż etnicznych Polaków, którzy w czasie wojny i po niej mordowali albo okradali Żydów? Podaj dane.

Ampuła
Ampuła

Ten akurat odsetek etniczny wśród katowskich służalców w stalinowskiej Polsce był – z dzisiejszego punktu widzenia – zadziwiająco wysoki. Decydowały wyjątkowe predyspozycje do tej “roboty”, a może zamiłowanie lub przymus? Zdaje się, że z każdym dniem zbliżamy się do logicznego wytłumaczenia tego dziwnego zjawiska.

PPK
PPK

Dane, misiu! “zadziwiająco wysoki” nic nie znaczy. No i najważniejsze – UB i SB po etnicznym wyczyszczeniu okazały się jeszcze bardziej skuteczne w służalczości wobec ZSRR. Tylko co te wasze kompleksy mają wspólnego ze zwiedzaniem żydowskich nekropolii?

ers
ers

PPK zostaw, Ampuła z pewnością jest z rocznika 1920, urodzon w przedwojenniej Warszawie, i wszystko to osobiście doświadczył. Ma niezbite dowody. Z takimi argumentami nie wygrasz.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Wystarczy czytać forum ze zrozumieniem, odpowiedziałem na informacje “cytat” @Jahwe Izraelczycy nie mordowali i nie wyganiali etnicznych Polaków z Izraela. Ale pamięć o polskich sąsiadach mają dobrą. Jakiego logicznego związku nie łapiesz?

PPK
PPK

@MALY ROZUMEK
Nick dobrałeś idealnie. Powiązać Izraelczyków z polskimi UB-ekami pochodzenia żydowskiego to trzeba mieć bardzo mały rozumek. No i te błędy jakbyś polskiej szkoły podstawowej nie ukończył.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Polak na emigracji to Polak a Izraelczyk w Polsce to Polak żydowskiego pochodzenia, fajnie ze ty masz niezaburzony system postrzegania świata. Nazywajmy sprawy po imieniu.

PPK
PPK

Kiedy powstało państwo Izrael? A może każdy Izraelczyk jest Żydem? W UB pracowali Polacy i Izraelczycy? A może jednak Polacy żydowskiego pochodzenia? Polacy… Polacy… Polacy… Utrwalaj.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Państwo Izraela stworzyła jakaś nowa nacja z Marsa ?
Gra słowami i nazwami nie zmieni sytuacji

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Ale jakiego Izraela ?

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

prowokacja

HA HA HA
HA HA HA

Listą żydowskich funkcjonariuszy ??? Chyba listą polskich funkcjonariuszy wyznania Mojżeszowego. Prawdy nie zaklniecie to byli Polacy

oko za oko
oko za oko

@ Mały Rozumek A dziwisz się ? Brali mały rewanż za WCZEŚNIEJSZE Polaków bezeceństwa. Przedwojenne getta ławkowe skalpy żyletkami na plecach . Z czasów wojny płonące stodoły i kopaczkami rozłupywane głowy

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Pamiętać trzeba wszystko niewybiorczo !

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

nie rób Pan z siebie większego durnia, niż Pan jesteś …

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Rozwiń myśl ……. chyba ze napisałeś dla samego napisania – chęci zaistnienia .

Prawda jest prawdą!
Prawda jest prawdą!

Żydzi narobili tyle plugastw, zdrad w naszej historii, że teraz wstyd im się do tego przyznać. Stąd wymyślili słowo „antysemityzm” i wskazują polskim sądom osoby, które piszą prawdę o historii Polski. Za niedługo prożydowski rząd PiS umieści paragraf za tego typu działania. To my zostaliśmy oszukani przez żydów, to my daliśmy im dom i pracę od czasów Kazimierza Wielkiego, to nasze ziemie siłą chcieli zająć żydzi w 1914 roku i wybudować Judeopolonie, to żydzi wybudowali getta w Warszawie, Łodzi i innych miastach, aby po wycofaniu Niemiec zostały w ich władaniu jako państwo żydowskie. I gdzie za to wszystko „Przepraszam”? Gdzie… Czytaj więcej »

Bóg
Bóg

@Jahwe. cyt.: “Izraelczycy nie mordowali i nie wyganiali etnicznych Polaków z Izraela.”.
Mordowali i wygonili Palestyńczyków z ich własnej ziemi- Palestyny.

Antysemityzm po żydowsku
Antysemityzm po żydowsku

Współczesne oskarżanie Polaków o antysemityzm ma na celu ukrycie faktu, że rzeczywistą przyczyną konfliktu polsko-żydowskiego jest żydowski rasizm. Nie istnieje nic takiego, jak „polski antysemityzm”. To, co jest obecnie realnie widoczne w Polsce, to „żydowski antypolonizm” mający wszystkie cechy rasizmu.

Oskarżenia o antysemityzm
Oskarżenia o antysemityzm

Antysemitą jest każdy, kto się Żydom nie podoba. W szczególności nie podobają się ci, którzy mają odwagę przypominać zdradziecką rolę Żydów na wschodnich terenach Rzeczypospolitej po wkroczeniu wojsk sowieckich w 1939 r. oraz żydowskie zbrodnie na Narodzie Polskim popełnione przez Żydów – komunistów zajmujących kluczowe pozycje w PPR, PZPR, Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, Informacji Wojskowej, prokuraturze i sądownictwie PRL-u. Oskarżenia o antysemityzm formułowane są przy każdej nadarzającej się okazji przez obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, którzy oficjalnie występują oczywiście jako „Polacy”. Towarzyszy temu rozpowszechnianie tezy, że w Polsce Żydów praktycznie nie ma, natomiast istnieje „antysemityzm bez Żydów”.

Polak mały
Polak mały

A czyż nie jesteśmy tego godni aby tylko nas opluwać ?

ers
ers

Mam wrażenie, że ten artykuł został wyłapany w necie przez maszynę filtrującą ruskich, którzy niezwłocznie nasłali tu swoich trolli o ciekawych nickach takich jak “MALY ROZUMEK” i “Nieodwzajemniona miłość!”, którzy ochoczo zabrali się do trollowania i opluwania.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Głupich nie sieją, maszyna filtrująca ruskich pisze o SB i UB, spontany jesteś czy to jakaś forma mani obsesyjne- depresyjnej

Ampuła
Ampuła

Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce pt. „L’antisémitisme son histoire et ses causes”, wydanej w 1894 r., o “fenomenie” wypędzania żydów (aż 47 wypadków na przestrzeni 1000 lat, w samej tylko Europie i Rosji): „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego… Czytaj więcej »

Bang!
Bang!

W Der Stürmer nic nie znalazłeś? Narodowy KIP stymuluje cię lepiej?

szperacz-wykrywacz
szperacz-wykrywacz

Gorzej, kolo cytuje stronę nacjonalistów udających inteligencję, która cytuje antysemickiego blogera, który cytuje już zamkniętą stronę innego fanatyka pod nazwą radio.islam. Doborowe towarzystwo psychicznych.

Ampuła
Ampuła

Cytowanie deprecjonuje, a może nawet hańbi? Jak nie da się oświadczyć “… przecież żydów nie tylko nikt nigdy nie wypędzał, ale wręcz wszystkie państwa i narody przyjmowały ich z otwartymi ramionami!.”, to trzeba próbować obrony Sturmerem i islamskim fanatykiem.
– Ej, Pinokio…
– No co, no co?!
– Przestań, bo pejsy ci się wydłużają…

Hanka
Hanka

Islamiści negują holokaust. Możesz ich cytować, poprawisz sobie niską samoocenę.

rrolch
rrolch

dodam tylko, że zgodnie z ichniejszą tradycją, będąc na cmentarzu żydowskim uprzejmie jest mieć nakrycie głowy

treya50
treya50

i kamienie

Imiu
Imiu

oraz groby winny być pozostawione w samopas, więc nie powinno się ich odnawiać, czy uprzątać (tak tylko napisałem żeby jakaś głupia inwestycja się tu nie wdarła).

Żydzi o gojach!
Żydzi o gojach!

Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie – powiedział Josef podczas wystąpienia w synagodze. – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie – podkreślił. Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność. Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda – stwierdził 90-letni Owadia Josef.

goj
goj

kretynizm to nieuleczalna choroba – czas się leczyć …

dziecko kreta
dziecko kreta

przeczysz sobie leczyć nieuleczalną

Prawda jest prawdą!
Prawda jest prawdą!

Żydzi narobili tyle plugastw, zdrad w naszej historii, że teraz wstyd im się do tego przyznać. Stąd wymyślili słowo „antysemityzm” i wskazują polskim sądom osoby, które piszą prawdę o historii Polski. Za niedługo prożydowski rząd PiS umieści paragraf za tego typu działania. To my zostaliśmy oszukani przez żydów, to my daliśmy im dom i pracę od czasów Kazimierza Wielkiego, to nasze ziemie siłą chcieli zająć żydzi w 1914 roku i wybudować Judeopolonie, to żydzi wybudowali getta w Warszawie, Łodzi i innych miastach, aby po wycofaniu Niemiec zostały w ich władaniu jako państwo żydowskie. I gdzie za to wszystko „Przepraszam”? Gdzie… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Tak , tak. Zwłaszcza ci , którzy są pochowani na tym cmentarzu . To oni zbrojnie od dziada -pradziada wyprawiali się do Łodzi, Pułtuska , Pcimia , Kielc i Białej -Podlaskiej . Od 1933 r korzystali z pomocy SA , SS , Abwehry i Nigeryjskiego Szwadronu Aryjczyków . Głównie , oczywiście, w celu rabowania , wywożenia fabryk , browarów i gorzelni i gwałcenia polskich katolickich dziewic .

Niki
Niki

Jak zwykle, ile razy pojawia się słowo Żyd, zaraz meldują się polackie **** co niczego i nikogo nie uszanują.

Urko
Urko

To przez zazdrość . Bo to Polacy są tak naprawdę narodem wybrany. Izraelczycy co prawda też. Ale wszyscy prawdziwi Polacy wiedzą , że Izraelczycy zostali wybrani tylko na próbę . I to w dodatku przez pomyłkę.

brednia
brednia

pokazałeś klasę i szacunek

Fram
Fram

Psy Pawłowa. Na leczenie za późno.

ers
ers

Spodziewałem się standardowych komentarzy pod tym artykułem. Komentarzy pisanych w kraju, w którym oczywiście antysemityzm absolutnie nie istnieje. Ludzie, wstyd! Nic tylko wstyd!!

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Prawdę o złych i dobrych Polakach i Żydach nazywasz antysemityzmem, czy prawdą historyczną?

ers
ers

@MALY ROZUMEK Antysemityzmem nazywam plucie jadem, gdy tylko pojawi się gdziekolwiek słowo “żyd”. A najlepsze jest to, że robią to w znakomitej większości ludzie, którzy w życiu nawet żadnego żyda nie spotkali osobiście.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Zacytuj proszę choć jeden fragment w mojej wypowiedzi gdzie oplułem kogokolwiek, nie możesz się pogodzić z faktem ze są dobrzy i źli ludzie niezależnie od nacji i narodowości, kultury i religii?

ers
ers

Proszę bardzo:
“Proponuje zapoznać się z listą Żydowskich funkcjonariuszy UB i SB którzy przyczynili się do skazania i zabicia takich postaci jak August Emil Fieldorf, czy Witold Pilecki i wielu wielu innych w czasach po 45 roku. To nie jest tajemna wiedza.”
– to jest komentarz pod artykułem o możliwości zwiedzania zabytkowego cmentarza, na którym spoczywają przede wszystkim obywatele Niemiec żydowskiego wyznania. Rozumiem, że słowo “żyd” w tym artykule zachęciło cię do rozważania na temat zbiorowej odpowiedzialności wszystkich żydów za śmierć Witolda Pileckiego? Również tych niemieckich, którzy zmarli dawno przed Pileckim? Gratuluję tak niebywałego intelektu.

szperacz-wykrywacz
szperacz-wykrywacz

Słusznie prawisz, ale dokarmiasz trolla, który “wiedzę” czerpie z nacjonalistycznych blogów.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Czytanie ze zrozumieniem pierwsza klasa szkoły podstawowej, umiejętność śledzenia tekstu pisanego najwyżej druga klasa tej samej szkoły, Wybiórcze czytanie i wybiórcza interpretacja jest formą manipulacji ….. gratuluje

PPK
PPK

Szkoda że filtry nie wyłapują antysemickich bredni. O moderatorze nie wspomnę.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Powinny też filtrować i moderować imbecyli, i kłamców

*****
*****

Wtedy już w ogóle nie miałbyś możliwości napisania czegokolwiek.

Antysemityzm po żydowsku
Antysemityzm po żydowsku

Współczesne oskarżanie Polaków o antysemityzm ma na celu ukrycie faktu, że rzeczywistą przyczyną konfliktu polsko-żydowskiego jest żydowski rasizm. Nie istnieje nic takiego, jak „polski antysemityzm”. To, co jest obecnie realnie widoczne w Polsce, to „żydowski antypolonizm” mający wszystkie cechy rasizmu.

Czesław
Czesław

Kiedy koniec z pałką antysemityzmu? Obecnie problem Holokaustu i antysemityzmu wykorzystywany jest przez żyjących Żydów do tłumienia wszelkiej krytyki w stosunku do Żydów!

SzalomAsz
SzalomAsz

a dlaczego nie krytykujesz np Nigeryjczyków z pewnych plemion, kiedy to w trakcie kilku tygodni zrobili czystki etniczne. Muzułmanie wymordowali w pierwszej połowie tego roku ponad 6000 chrześcijan

albo napisz o czystkach etnicznych w Birmie, kiedy to wygnano setki tysięcy, zgwałcono tysiące kobiet, spalono setki wiosek itd

i dlatego jesteś antysemitą, bo nienawidzisz Żydów

Na całym świecie jest ogrom czystek etnicznych np w Indonezji trwa masowa kolonizacja wysp zamieszkanych przez chrześcijan – by były islamskie

A może napisz coś o czystkach etniczne w Republice Środkowoafrykańskiej

Oskarżenia o antysemityzm
Oskarżenia o antysemityzm

Antysemitą jest każdy, kto się Żydom nie podoba. W szczególności nie podobają się ci, którzy mają odwagę przypominać zdradziecką rolę Żydów na wschodnich terenach Rzeczypospolitej po wkroczeniu wojsk sowieckich w 1939 r. oraz żydowskie zbrodnie na Narodzie Polskim popełnione przez Żydów – komunistów zajmujących kluczowe pozycje w PPR, PZPR, Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, Informacji Wojskowej, prokuraturze i sądownictwie PRL-u. Oskarżenia o antysemityzm formułowane są przy każdej nadarzającej się okazji przez obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, którzy oficjalnie występują oczywiście jako „Polacy”. Towarzyszy temu rozpowszechnianie tezy, że w Polsce Żydów praktycznie nie ma, natomiast istnieje „antysemityzm bez Żydów”.

???!!!
???!!!

Fajny portal. Niby zachęca do poszerzania wiedzy i rozwoju kulturalnego, a propaguje rasistowskie poglądy polskich ciemniaków i antysemitów. To nowy trend w redakcji zgodny z linią partii PiS i polskimi faszystami, czy wypadek przy pracy?