Stylowa restauracja jak za czasów belle époque. Ma tu wrócić miejsce uczty smaków i zmysłów

fot. M. Foltyn/UM w Gliwicach

Miasto chce wynająć i tym samym tchnąć nowe życie w kolejną, tym razem dużą, śródmiejską nieruchomość o długich tradycjach usługowych i gastronomicznych oraz kulturalnych. Pomyślny finał sprawi, że w ponad 100-metrowym lokalu na parterze narożnej kamienicy przy ul. Zwycięstwa 36, sąsiadującej z Centrum Kultury Victoria, mogłaby znów, jak za czasów belle époque, działać stylowa restauracja łącząca wysmakowaną kuchnię z kulturalno-literackim twistem.

 
Na początku XX wieku w budynku przy ul. Zwycięstwa 36 działał cieszący się wielką renomą kompleks „Hotel und Cafe Victoria”. Na parterze, od frontu, znajdowała się ogólnodostępna sala restauracyjna, w której odbywały się m.in. spotkania gliwickich esperantystów. Jak opisuje Małgorzata Kaganiec w artykule o hotelach w przedwojennych Gliwicach, dzięki sąsiedztwu ogromnej sali teatralnej (to obecnie Ruiny Teatru, przy których działa Centrum Kultury Victoria) goście restauracji mogli liczyć zarówno na ucztę smaków, jak i zmysłów.

Aby odrodzić te tradycje i w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w bliskości prężnie działającego CK Victoria, miasto postanowiło przeznaczyć parterowy lokal użytkowy o powierzchni 114,82 mprzy ul. Zwycięstwa 36 do przetargu ograniczonego. 

Poszukiwani będą przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem w nim restauracji lub kawiarni, mający aspiracje i pomysł na poszerzenie tej działalności o różnorakie formy edukacji kulturalnej, artystycznej i twórczej, koncerty, recitale, performance, projekcje, spotkania z twórcami, wykłady, prezentacje, wystawy, spotkania literackie i wydarzenia taneczne. Najem lokalu trwałby 10 lat.

Zarządzenie Prezydenta Miasta Gliwice nr 7967/2023 z 21 czerwca 2023 r. w sprawie przeznaczenia do przetargu tej nieruchomości zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Ze szczegółowym wykazem nr ZGM/2023/133 można zapoznać się w siedzibie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12) oraz na stronie zgm-gliwice.pl. (kik)

fot. fotopolska.eu

Publikacja: Miasto Gliwice