Żyrant kredytu – kim jest poręczyciel?

Zdolność kredytowa wielu osób okazuje się zbyt mała do tego, by bez przeszkód móc ubiegać o się uzyskanie finansowania w banku. Ratunkiem w takich sytuacjach często jest oferta sektora pozabankowego, jednak nawet wówczas spłata zobowiązania może być zbyt trudna, co skutkuje decyzją odmowną. Jedynym sposobem na uzyskanie pieniędzy jest wówczas poręczenie kredytu hipotecznego lub gotówkowego przez żyranta. 

 
 
Pomoc osoby trzeciej w spłacie kredytu jest dla większości banków wystarczającym zabezpieczeniem, co znacznie zwiększa szanse kredytobiorcy na zdobycie pieniędzy. Oczywiście nadal ważne są dodatkowe wymagania, stawiane zarówno wobec samego kredytobiorcy, jak i żyranta. Co więc należy wiedzieć o umowie kredytu zawieranej z poręczeniem? Czy poręczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy sytuacja kredytobiorcy uniemożliwia spłatę zobowiązania?
 

Kim jest poręczyciel spłaty kredytu? Dlaczego jego podpis na umowie kredytowej często jest niezbędny?

Przy zawieraniu umowy poręczenia kredytu bardzo ważną kwestią jest określenie tego, kim jest żyrant oraz jakie konkretnie obowiązki ma on względem kredytodawcy. Tą drugą kwestię omówimy w kolejnej części artykułu, w tej skupiając się na prawnej definicji. W myśl obowiązujących aktualnie przepisów żyrant to osoba, która składając podpis na umowie kredytowej zaświadcza, że zobowiązuje się spłacić kredyt w przypadku, gdy główny kredytobiorca przestanie regularnie spłacać raty. 
 

Poręczenie kredytu. Jakie są najważniejsze obowiązki poręczyciela kredytu? Kiedy musi pomóc w spłacie zobowiązania?

Wspomniany podpis sprawia, że poręczyciel kredytu zostaje obarczony obowiązkami, których niedopełnienie wiąże się z odpowiedzialnością na gruncie cywilnym. Od strony formalnej poręczenie kredytu może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to sporządzenie umowy, w ramach której występują trzy strony – kredytodawca, kredytobiorca oraz żyrant. Drugi to natomiast zawarcie osobnej umowy z poręczycielem. To właśnie jej zapisy ustalają szczegółowe warunki ewentualnej spłaty zobowiązania. 
 

Żyrant kredytu musi mieć zdolność kredytową. Jakie wymagania musi spełnić główny kredytobiorca i poręczyciel?

Jak nietrudno się domyślić, nie każda osoba może zostać poręczycielem kredytu bankowego. By móc pełnić tę funkcję, powinniśmy najczęściej spełnić następujące warunki:
 

  • mieć ukończone 18 lub 21 lat;
  • dysponować pełnią praw do czynności prawnych;
  • posiadać odpowiednią zdolność i historię kredytową – tę ostatnią bank sprawdzi zarówno w bazie BIK, jak w biurach informacji gospodarczej, takich jak BIG InfoMonitor czy Krajowy Rejestr Dłużników. 

 
W tym miejscu warto wspomnieć, że żyrantem może być nie tylko osoba fizyczna. Często zostają nimi również instytucje i firmy – przede wszystkim fundusze poręczeniowe. 
 

Poręczyciel kredytu – z czym musi się liczyć? Jak poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową żyranta?

Oczywiście podżyrowanie kredytu nie pozostaje bez wpływu na naszą zdolność kredytową, chociaż nie w tak dużym stopniu, jak ma to miejsce w przypadku samodzielnego zaciągnięcia zobowiązania. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na https://eurocent.pl/pozyczka-z-poreczycielem
 

Pożyczka lub kredyt hipoteczny z poręczycielem kredytu. O czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Wybór kredytu lub pożyczki z żyrantem może przysporzyć równie wielu problemów, co tradycyjne oferty. By mieć pewność, że wybieramy kredyt, który pod względem kluczowych przez nas parametrów jest najkorzystniejszy, warto skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek oraz rankingów. Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy. 

materiał partnera