100% patroli straży miejskiej oddelegowano do walki z pandemią. Co ze zgłoszeniami od mieszkańców?

fot. Straż Miejska w Gliwicach (FB)

Gliwicka straż miejska zaangażowała 100% swoich patroli do walki z pandemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że nie realizuje swoich pozostałych funkcji. Cały czas pozostaje w gotowości do podejmowania działań w sprawach porządkowych.

 
Podobnie jak w całej Polsce, tak i w naszym województwie ponownie ruszyły łączone patrole policji i strażników miejskich. Kilka dni temu wojewoda podpisał dokument, zgodnie z którym polecił burmistrzom i prezydentom zlecenie podległym strażom miejskim dokonywanie dyslokacji patroli według wskazań komendantów policji, organizację wspólnych patroli i przede wszystkim współpracy obu służb podczas sprawdzania, czy mieszkańcy wywiązują się z przestrzegania reżimów sanitarnych.

Zabrzańska straż miejska, po otrzymaniu powyższych zaleceń ogłosiła, że w związku z decyzją wojewody zajmie się teraz zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii, a pozostałe obowiązki będzie realizować po jej ustaniu.

Komunikat straży miejskiej w Zabrzu z 12 października 2020

Sprawdziliśmy więc, czy w gliwickiej jednostce jest podobne podejście do spraw pozaepidemicznych. Jak się okazuje, tutejsi strażnicy, mimo narzucenia dodatkowej funkcji, nie porzucili swoich dotychczasowych zadań, do których zaliczają się m.in. kontrole palenisk, karanie nieprawidłowo parkujących kierowców czy też usuwanie wraków aut z ulic naszego miasta.

W dalszym ciągu realizowane są zadania ustawowe związane kontrolą ładu i porządku publicznego, a także bieżące interwencje zgłaszane przez Mieszkańców – informuje Janusz Bismor, Komendant gliwickiej straży miejskiej. – Do zadań stricte związanych z pandemią oddelegowaliśmy 100% patroli, które mimo wszystko pozostają w gotowości interwencyjnej do podejmowania działań w sprawach porządkowych.

Aktualnie wszyscy funkcjonariusze zadaniowani są pod kątem przestrzegania reżimu sanitarno-epidemicznego.

Zadania delegowane są zależnie od obowiązujących przepisów zaktualizowanych Rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – przekazuje Bismor.

Do zadań tych należą m.in.: kontrola parków, skwerów, wszystkich przestrzeni publicznych, otoczeń cmentarzy, placówek handlowych, targowisk, a także środków publicznego transportu zbiorowego

– dodaje Komendant.

Kontrole prowadzone są pod kątem zakrywania ust oraz nosa, stosowania dystansu społecznego, prowadzonych działalności gospodarczych oraz ich reglamentowania, a także stosowania się przez przedsiębiorców do aktualnych obostrzeń wynikających z przepisów prawa – informuje Janusz Bismor.

(żms)
fot. Straż Miejska w Gliwicach (FB)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Largo

Śmieszy mnie ta SM. Gdy na ogródkach w alejkach siedziała „ekipa” pijąc, klnąc i zaczepiając ludzi (agresywnie) to po zgłoszeniu nie przyjechali BO to miejsce prywatne. Ale jak ktoś pali liście to włażą i jest ok. Paranoja

Borys

Czyli jak walczą? Łażą po mieście i jak jakiegoś wirusa zobaczą to laćkiem go ubijają?

Ala

Ta instytucja powinna być zlikwidowana- to nieporozumienie, że miasto utrzymuje taki twór jak straż miejska, osoby spacerujące po chodnikach żyją w przeświadczeniu, że trafiłiła im się misja życia bo w straży pracują, zero zdroworozsądkowego podejścia do załatwiania wielu spraw

zz

Z tego co widziałem, to się szanują i chodza głównie tam, gdzie nie ma za dużo ludzi albo szanse na zarażenie są małe. Boczne lub osiedlowe uliczki, park (jak na zdjęciu) to dobre miejsca, żeby komus wlepić mandat za niemanie maseczki. Natomiast w marketach ich nie widać. Szkoda, bo tam jest pole do popisu

helcia

Podobno w parku nie trzeba mieć maseczki

Laszlo_egesz

Zgodnie z polskim prawem nigdzie w miejscu publicznym nie trzeba mieć.

RR

W naszym smogu wirus nie przetrwa. Wystarczy sztach powietrza zatężonego pyłami i wirus znów będzie w odwrocie. I to jest plan na miarę naszych możliwości

Tomek

Niech zrobią porządek z tą antymaseczkowa patologią. Sami nie chcą nosić maseczek, a kilka dni później płaczą, bo mają koronkę.

Luis

Do wali z pandemia ?? Czyli do karania ludzi za brak maski na twarzy jakos wszystko to przypomina mi stan wojenny za dyktatury komunistycznej

gliwicki mgr

Straż miejska nie ma prawa wlepić mandatu za brak maseczki, jako osoba wykształcona wiem że nie było przegłosowanej ustawy w sejmie o obowiązku noszenia maseczki… Niech PiS się martwi z czego dać pincetplus dla nieudaczników bezrobotnych z problemem alkoholowym!

Obserwujący

Takowa ustawa jest już przegłosowana.Za brak maseczki lub jej niewłaściwe noszenie będzie mandacik.

#nośmaseczkę

karolek

Środa ponad 10000 zakażonych. Ścisłe centrum ul. Średnia 6 osób – 4 w ogóle bez maseczki, 1 w maseczce, 1 z maseczką na brodzie. Czekałem na dziewczynę około 5 minut.

Średnia 6

Dzizas! Coś ty robił na Średniej 6? Nie bałeś się o dziewczynę i o siebie?

DD

Smog wkrótce zniknie bo wyzdychamy od braku tlenu i nadmiaru własnego CO2. Lekarze będą bezrobotni i przekwalifikują się na grabarzy, stolarzy albo księży, bo to intratne biznesy będą. W końcu hala bankrut będzie w 100% wykorzystana do celu w jakim została postawiona na siłę. Może nawet nowe mundury zostały już rozdane tym po przeszkoleniu do zadań specjalnych, dla naszego dobra. Będzie tak wesoło jak w grze komputerowej poniżej.

Imiu

Oby wojskowi nie wzięli w tym udziału, lecz WOT pewno będzie się wychylać XD Policja historycznie ma zadatki na tego typu przedsięwzięcia…

Imiu

Policja w Polsce równa się….Zobacz, przeczytaj…doznaj. W końcu to 3-4 RP. WSTYD!

Tak tylko pytam

W jakim celu patrole się łączy?

Imiu

w pary a śluby będą w Parku XD

Laszlo_egesz

Pary funkcjonariuszy optymalizuje się pod kątem tego, żeby jeden umiał pisać, a drugi czytać. Jeżeli będą próbowali egzekwować mandatami noszenie maseczek to sami mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności z powodu wykonywania rozkazów niezgodnych z prawem.

Tak tylko pytam

“Pary funkcjonariuszy optymalizuje się pod kątem tego, żeby jeden umiał pisać, a drugi czytać.”
No ok, to wszyscy wiedzą, ale to można zrobić w ramach jednej formacji. Mnie zastanawia po co tworzy się patrole dwuformacyjne? Jaki cel przyświecał twórcy tegoż? Czy w ogóle był jakiś cel, czy tak sobie ktoś chlapnął a wszyscy wokół stwierdzili “tak to świetny pomysł”.

Ampuła

To element rządowej strategii demograficznej Organ+.
Różne organy władzy powinny mieszać się, żeby podnieść prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Służbową biurokrację można popchnąć ku prokreacji prostym zabiegiem podniesienia atrakcyjności wewnątrz patrolu. Wytyczne są takie, żeby np. policjant kawaler otrzymywał do pomocy strażniczkę miejską z maksymalnie rocznym stażem rozwodowym. A znów strażniczka miejska w panieństwie pod wysoką czterdziestkę, trafiła w grafiku na policjanta co prawda żonatego, ale z zatartym już wyrokiem za gerontofilię.
I na odwrót: policjantka znana z pięciu udanych ciąż powinna patrolować nocą tereny zalesione wraz ze strażnikiem, którego właśnie rzuciła dziewczyna. Za brak wąsów.

Borys

Bo tylko co czwarty potrafi czytać, więc trzech mu towarzyszy. Z kolei potrafiącego pisać znaleźli u siebie tylko jednego i teraz siedzi stałe w bazie, a jak trzeba coś zapisać to patrole łącząca się telefonicznie z naukowcem i mu dyktują

Marek

A Borysek przedstawiał badania i analizy, że na jesieni koronka będzie w odwrocie. No i jak to przystało na pełowca albo łgał albo zmyślał.
PPPP wróć!!!!

Obserwujący

No i bardzo dobrze.Suwerena trzeba pilnować i wlepiać mandaty niedługo za brak maseczki lub jej niewłaściwe noszenie będzie mandat w wysokości 1 tys .To nauczy suwerena przestrzegania przepisów.

#noś maseczkę

Fiku Miku

Zdajesz sobie sprawę, że swoimi idiotycznymi wpisami obrażającymi współmieszkańców naszego miasta, osiągasz efekt odwrotny od zamierzonego? Stąd te negatywy.

zaq

Gdyby zakażenie tylko od nie noszenia maseczek było to byłoby super i pozbylibyśmy się w mig tego wirusa, jednak tak niestety nie jest…