15 lat temu wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Jaki to miało wpływ na rozwój Gliwic?

1 maja świętujemy 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że dla Gliwic był to czas wielkich inwestycji, które bardzo zmieniły miasto.

Na terenie Gliwic zrealizowano do tej pory 1295 projektów ze wsparciem ze środków Unii Europejskiej (dane na koniec marca br.). Kwota dofinansowania pozyskanego przez samorząd wyniosła łącznie około 1,2 mld zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to blisko 6,4 tys. zł.

fot. M. Baranowski/MSI

Europejskie dotacje wsparły zwłaszcza realizację wielu ważnych przedsięwzięć drogowych. Z pieniędzy z Brukseli przebudowany został przez miasto m.in. fragment Drogi Krajowej nr 88 od cmentarza Centralnego do granicy Gliwic z Kleszczowem oraz wiadukt nad linią kolejową (na zdjęciu powyżej).

Rosnący ruch lokalny zadecydował o budowie obwodnicy Gliwic. W pierwszej kolejności zrealizowano fragment obwodnicy zachodniej. Przebudowano ul. Okulickiego i wybudowano odcinek drogi od ul. Andersa do ul. Sowińskiego. Miasto pozyskało na ten cel 4 mln zł z Unii. Obecnie trwa budowa kolejnej części zachodniego ringu Gliwic. Na realizację odcinka od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej (na zdjęciu powyżej) miasto otrzymało maksymalne, 85% dofinansowanie z budżetu wspólnoty.

fot. Z. Daniec/MSI

Dzięki szerokiemu strumieniowi unijnych pieniędzy w Gliwicach zmodernizowano sygnalizacje świetlne i wprowadzono inteligentny system sterowania ruchem ulicznym (ITS). Pozwala on kierowcom płynniej i szybciej poruszać się po mieście, a w razie potrzeby sprawniej znaleźć miejsce parkingowe.

fot. M. Baranowski/MSI

Ogromne środki, które przyczyniają się do rozwoju Gliwic, pozyskiwały z Unii Europejskiej także inne podmioty. Tym sposobem na terenie miasta powstały gliwickie odcinki autostrad A1 i A4 wraz z największym w Polsce, trzypoziomowym węzłem autostradowym Gliwice Sośnica (na zdjęciu powyżej). Realizacja tych inwestycji prze GDDKiA była możliwa dzięki wieloletnim staraniom gliwickiego samorządu.

Miasto Gliwice w porozumieniu z samorządem województwa śląskiego zrealizowało również „średnicówkę”, czyli Drogową Trasę Średnicową (na zdjęciu powyżej). Obok autostrad A4 i A1 jest ona najważniejszą arterią w górnośląskiej konurbacji. Łączy Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Katowice. Budowa śródmiejskiego odcinka DTŚ kosztem ponad 945 mln zł została dofinansowana przez UE na kwotę 443mln zł.

Gliwice to jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w kraju. Stacja Gliwice obsługuje rocznie ponad 2 mln pasażerów, a od grudnia 2015 r. kursuje z niej do Warszawy i Trójmiasta najszybszy polski pociąg – Pendolino. Gliwicki dworzec (na zdjęciu powyżej), zmodernizowany i wyremontowany przez PKP SA ze środków pozyskanych w Brukseli, jest obecnie obiektem klasy Premium.

W bezpośrednim sąsiedztwie gliwickiego dworca rozpocznie się wkrótce realizacja wielkiej inwestycji miasta – Zachodniej Bramy Metropolii Silesia, czyli dużego centrum przesiadkowego (wizualizacja powyżej). Skupi ono wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. Miasto Gliwice złożyło już wniosek umożliwiający zdobycie wielomilionowej dotacji z Unii Europejskiej na realizację tego przedsięwzięcia. Chodzi o kwotę ok. 130 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

wiz. PKM

Wiele wskazuje też na to, że już niebawem na gliwickie ulice będą mogły wyjechać elektryczne autobusy. PKM planuje wybudowanie specjalnych stacji ładowania, stara się również o unijne dofinansowanie na zakup 10 ekologicznych, zeroemisyjnych elektrobusów. Wniosek trafił już do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, PKM może uzyskać 85% dofinansowania na realizację wartej 32 mln zł inwestycji.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Perez
Perez

Pamietam jak Kaczynski i cale PIS mowilo ze Polska nie chce do Uni bo to same zlo. Straszyli polakow, ze niemcy beda ziemie wykupywac. Internet nie zapomina!!!

Dzis strasza na inne sposoby i terroryzuja caly kraj dla wymiernych korzysci $$, a glupi ciemny lud daje sie kupowac za wlasne pieniadze. Strach sie bac co bedzie nastepne

SG4604
SG4604

Niestety to prawda. Demolowanie systemu prawnego przez wodza pan Gonciarza, partyjniactwo i kolesiostwo na skalę większą niż w PRL, łgarstwa w TVP(iS) na takim poziomie, jakiego nie było za czasów PRL i Urbana (wiem, bo pamiętam tamte czasy bardzo dobrze), sojusz z pazernym na pieniądze klerem – wszystko tylko po to, żeby gnom z Żoliborza mógł sobie porządzić i pobawić się w dyktatora. A jak zmienili się Polacy? Jak widać co najmniej 35%, tych głosujących na sektę smoleńską, ma gdzieś losy tego kraju: najważniejsze, żeby dostać pińcetplus, żeby było na tanie winko. Tzw elektorat “godnościowy” nic nie rozumie z przemian… Czytaj więcej »

Bonowentura
Bonowentura

SG4604 całkowicie się z Tobą zgadzam.
Czarni ( sukienkowi) ciężko pracują przy klawiaturze..

KK
KK

To do cholery nie płaćcie im za chrzty, wesela, pogrzeby, intencje, Piotrowe i inne dobrowolnie wymuszone składki w końcu dostają sowity konkordat i dotacje w milionach na remonty. Ta szarańcza darmozjadów nigdy dobrowolnie nas nie zostawi w spokoju.

ja234
ja234

@SG4604, więc właśnie. Pisiorstwo kupiło suwerena za garść koralików.Rozwalili państwo, system edukacji, służbę zdrowia, system sądowniczy.Jest chaos i bałagan w państwie.Ciągle zmieniają prawo.Inwestycje zagraniczne spadły na łeb na szyję.Szastają kasą na lewo i prawo.Futrują kler. A suweren schamiał, kasuje pińćet i ma wszystko gdzieś.(13:40)

Akopl
Akopl

Masz strasznie płytkie myślenie, szkoda takich jak ty i podobnych tobie, przerobionych na niemieckiej bazie połiwicznego sukcesu. O. Net i tv. 24 zrobily wam sieczke z mózgu.

Perez
Perez

wez chlopie sie puknij w glowe hehe

OTUA
OTUA

Perez a ty w twój pustak :-)))

Jan
Jan

Pier… Hipolicie

VAkk
VAkk

Kaczyński i PiS mówiło… proszę źródła. W przeciwnym razie nazwę cię łgarzem

kredo
kredo

http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o-unii-europejskiej/prawda-i-falsz-o-dotacjach-z-ue/

Proszę bardzo. Dotacje to jedno wielkie kłamstwo! UE nie daje bo nie ma własnych pieniędzy – zapamiętajcie!

Perez
Perez

Nie ma co sie spinac i obrazac innych. Mam 40 lat, pamietam bardzo dobrze co bylo 15 lat temu. Jesli nie pamietasz, poszukaj w necie. Liga Polskich rodzin tez miala ciekawe poglady (nie chcieli EU i straszyli wszystkich)
https://opinie.wp.pl/zakrocki-zadne-slowa-nie-podsumuja-lepiej-15-lat-polski-w-ue-niz-udalo-sie-mazowieckiego-6375899430352513a

Reszta…..wystarczy poszukac

VAkk
VAkk

@perez…więc jednak kłamiesz. Nie ma takich materiałów, nie mówiąc o faktach w których twoja kłamliwa teza (Pamietam jak Kaczynski i cale PIS mowilo ze Polska nie chce do Uni bo to same zlo.) by się sprawdziła!

Perez
Perez

no, zaklinaj dalej swoja rzeczywistosc a moze kiedys okaze sie prawda haha

Perez
Perez

2 minuty szukania. Poszukasz dluzej, na pewno znajdziesz duzo wiecej.

http://wyborcza.pl/7,75398,21531828,jak-pis-lawirowal-w-sprawie-przystapienia-polski-do-ue-dotarlismy.html

OTUA
OTUA

Jak Szetino może, to dlaczego nie Perezo :)

kredo
kredo

Bo UE to coś gorszego niż zło. Wypowiadaj się za siebie nie za innych!

Józek
Józek

Radzę zapoznać się z faktami ale nie tymi w TVN-ie,ale prawdziwymi i poczytać sobie tamtejsze wypowiedzi wielu polityków,z różnych opcji co wtedy mówili?Musimy zawsze o tym pamiętać że nie dostajemy nic od nikogo za darmo, mało tego zgodziliśmy się żeby wszelkie inwestycje były nam narzucane zgodnie z umowami,jak słyszę ze Unia nam dała to ogarnia mnie śmiech, ona nic nam nie daje, pozwala tylko rozporządzać naszymi finansami według uznania władz w Brukseli.Musimy o tym pamiętać i nie zachłystywać się mrzonkami.Lata temu w PRL-u też nam mówiono że ZSRR też nam daje i co z tego wyszło,dlatego musimy mysleć a nie… Czytaj więcej »

Obatel Rychu
Obatel Rychu

Jaki matołem trzeba być, żeby nie rozumieć, że za każde 1 euro wpłacone do kasy UE otrzymujemy spowrotem 3 euro? Jakim trzeba być kretynem, żeby twierdzić, że to jest nic?

gmG
gmG

Do tego (spowrotem !) dostaliśmy cały złom samochodowy , Lidla i nie musimy nic produkować oprócz palet bo wszystko nam dadzą.
Jest to jakieś uproszczenie ale takie samo jak wyżej nie ma darmowych obiadów…

obserwator
obserwator

U co niektórych wyraźnie widać przedawkowanie TNNienawiść 24

krzysztof
krzysztof

Pięknie posłodziliście władzy w mieście, ulica Sowińskiego to ruina , monitoring jest lecz słabiutki,co widać jak chcą kogoś rozpoznać to nie po twarzy ,a po ubraniu.tablice parkingowe za miliony zł, ale po co? Dworzec PKP -premium – no dobry żart.Centrum przesiadkowe w urojeniach frankiewicza – jego wizje są kosztowne i z wizji na wizję coraz słabsze i kosztowniejsze dla mieszkańców.Miasto brudne , zaniedbane, wieczne remonty i niedokończone inwestycje przez spółeczki miejskie- dość kosztowne dla mieszkańców, lata mijają, a kabel tkwi – poczeka aż frankiewicz ruszy tym czymś na szyi

Perez
Perez

Bedac szczery musze powiedziec, ze miasto na tle pozostalych wyglada lepiej, aczkolwiek wiele rzeczy mozna by zrobic lepiej i wiecej. Krotkowzrocznosc powinna byc napietnowana i tepiona z cala stanowczoscia. Hala…brak slow. Jest jeszcze duzo do zrobienia, a pamietac nalezy ze zawsze nalezy rownac w gore!!

Marcin
Marcin

Przykłady?

?!
?!

Konkretnie co wygląda lepiej?

Perez
Perez

calosc. Wystarczy spojrzec na Zabrze. Gliwice to piekne miasto…ale moim zdaniem nie najlepiej zarzadzane (lepiej niz zabrze, ale mowilem, rownac trzeba w gore).

?!
?!

“Całość” to jest ten konkret? Czyli rudery teatru, dyrekcji huty, kamienic, całe ulice, jak Jagiellońska, Zabrska, aleja przyjaźni, aleja lipowa, itd, itp to wszystko jest piękne? Tylko zarządzanie szwankuje? Chyba rozumiesz, że to się wyklucza? Eee, chyba nie…

Perez
Perez

Nie powiedzialem ze jest fajnie, powiedzialem ze jest lepiej niz u sasiadow. Mieszkalem w Zabrzu i Gliwicach wiec mam porownanie. Zabrze to zaniedbane miasto, powoli sie robi miasto duchow. Gliwice maja potencjal, sa jakies pomysly ktore sie sprawdzily, ale trzeba robic lepiej i wiecej. Osobiscie uwazam ze polowe rzeczy mozna by zrobic lepiej niz aktualni wlodarze, np nie budowac hali bankruta (BEDZIE zawsze generowac dlug, nie wazne jaka kreatywna ksiegowosc beda w urzedzie prowadzic. Dodatkowo…..to jest miejsce gdzie lokuje sie kolesiostwo, ale na to chyba nie ma rady w tym kraju). A co do reszty, zgadzam sie z Krzysztofem: monitoring..smiech… Czytaj więcej »

?!
?!

“Bedac szczery musze powiedziec, ze miasto na tle pozostalych wyglada lepiej”. Co wygląda lepiej? – “calosc”. “Nie powiedzialem ze jest fajnie, powiedzialem ze jest lepiej niz u sasiadow.” Konkretnie, z czym jest gorzej i u których sąsiadów, niż w Gliwicach. Zaniedbane Zabrze? Czyli Gliwice są zadbane? Wskaż w którym miejscu. Konkretnie, kolego, nie wstydź się! Przecież jesteś taki dumny i zadowolony, że z łatwością wymienisz z czego tak się cieszysz.

Waki
Waki

Przypomnij sobie jak budowano DTŚ, jak wszyscy psioczyli po co nam to a teraz wszyscy jeżdżą no co niektórzy jeszcze się uczą. To samo jest z halą, jedni psioczą bo wolą grilować a inni jdą do hali frekwencja jest dobra.

Perez
Perez

Ja od poczatku mowilem ze DTS powinno wchodzic w tunel juz przy polibudzie a wychodzic za palmiarnia i plynnie wejsc w DK88…..a jak wyszlo sam wiesz, brak przejscia dla ludzi mieszkajacych w tamtych rejonach plus codzienne korki na tych rondeczkach. Ta hala to przez lata bedzie petla na szyji.

Imie
Imie

„Nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że dla Gliwic był to czas wielkich inwestycji, które bardzo zmieniły miasto.”-a lewacka propaganda cały czas nam wmawia, że miasto to ruina i że się cofamy. Runął komunizm runiecie i wy

Numero Uno
Numero Uno

Ergo: PiS i satelici to lewactwo?

Numero Uno
Numero Uno

Wszystkich na pewno pogodzi fakt, że UE wymyślili włoscy komunista i gorliwy katolik.

Tomek
Tomek

Czy poidełko na dworcu kolejowym jest jeszcze czynne?

https://waterly.org/drop/119

Imiu
Imiu

Każdy Gliwiczan wi że od 25 lat daje nam Don Franca a nie UE.
Swoją drogą ciekawe ile Polska dała UE bo o tym się nie mówi.
Prryyy, Franca daje już chyba 26 rok i dawać będzie aż go Boże wezwie do siebie aby mu też dawał XD
PoPis działa na ludzi jak płachta na byka więc Love jest wszędzie!

Joe
Joe

W artykule brakuje mi jeszcze informacji ile dzieci się dzięki Unii urodziło.

Imie
Imie

Wystarczy,ze ty się urodziłeś…

Joe
Joe

Co jo godom, co jo godom – pisiory minusują, bo wiedzą, że dzieci się rodzą dzięki pińset plus.

Gość
Gość

Jak skończysz podstawówkę to się dowiesz dzięki komu rodzą się dzieci…
Póki co – do nauki a w weekendy odpalaj konsolę

Joe
Joe

Będę się uczył pilnie. Chciałbym skończyć zanim zaczną uczyć, że chłop może z chłopem a baba z babą (google: monika płatek więcej dzieci)

LOL
LOL

Szkoda, że Polacy nie zrobili nic, żeby oddychać czystym powietrzem. Za to intensywnie inwestują w nowe drogi i stare samochody, które po europejskich miastach jeździć już nie mogą. Jak nie zrezygnujemy z węgla, to szybko nas z UE wykopią, bez użycia kilofa i łopaty.

?!
?!

W kwestii zagranicznych gratów i palenia węglem gliwiczanie, jako w większości społeczność wiejska, mają poczucie wstydu i reagują nerwowo. Zawsze będą minusować głos rozsądku, którego sami nie mają, bo tanie życie jest dla nich cenniejsze niż zdrowie. Na szczęście liczne choroby szybko będą dziesiątkować ich i ich potomstwo. :)

Waki
Waki

Przeczytaj to jeszcze raz co napisałeś, chciałem napisać pomyśl ale napewno nie masz czym.

OTUA
OTUA

Myślisz LOL, że powinniśmy przejść na węgiel brunatny jak nasi sąsiedzi Niemcy, obecnie najwięksi truciciele w Europie? Oni jakoś nie obawiają się, że ich ktoś wykopie z EU, a więc nie strasz nas błagam!

The Tiger@
The Tiger@

Tylko, że oni spalają ten węgiel brunatny znacznie czyściej. Problemem nie są emisje CO, tylko CO2.

Lolek
Lolek

LOL nie wypisuj bzdur, z roku na rok powietrze jest coraz lepszej jakość, choć do ideału daleko. Przemysł się unowocześni, stosuje się filtry, odpylacze itp. Każdy kto może przechodzi na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domów i mieszkań. Oczywiście nie robi się tego dla idei, a dla wygodny. Bo komu chce się z kiblem po węgiel do piwnicy latać. Dużo starych ruder zostało wyburzonych, pod te nowe drogi, od choćby pod DTŚ. Gdyby porównać wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza sprzed 15-20 lat, to chyba byś padł na zawał. Teraz przykładowo nie ma już problemów z zanieczyszczeniem powietrza tlenkami siarki. Kto starszy, ten… Czytaj więcej »

LOL
LOL

Fajne z was *****, powtarzające jak katarynki partyjny przekaz dnia, jak zawsze kiedy trzeba stawić czoła niewygodnej i trującej prawdzie. Mapy zanieczyszczeń powietrza w UE głąby nie widziały? Nie potrafią znaleźć, czy nie chcą, żeby sobie mitu dobrobytu nie zepsuć? Czym różnicie się od wyznawców teorii o płaskości Ziemi? Może bierzecie udział w sportowym taplaniu się w gliwickich hałdach dla zdrowia niewiedząc, że to rujnuje zdrowie? No i jeszcze Loluś, kretyn nad kretynami, który uważa, że podwyższenie norm trucia obniża zatruwanie ludzi. Czy wy skończyliście jakąś szkołę, inną niż rydzykowe odkształcanie?

Lolek
Lolek

LOL to raczej Ty ciągle i uparcie, jak katarynka powtarzasz jak to źle i niedobrze jest w tych Gliwicach i w Polsce. A jednak, w brewe temu co piszesz, z roku na rok jest w tym kraju lepiej. Sam pewnie znasz ludzi, którzy zmienili ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Bo nie produkcja energii elektrycznej z węgla w nowoczesnych elektrowniach powoduje smog, a właśnie niska emisja i transport. Węgiel do produkcji energii elektrycznej jeszcze długo będzie używany, nawet w krajach zachodnich. I proponuje jeszcze raz przeczytać co napisałem o normach zanieczyszczenia, tym razem ze zrozumieniem, bo sam wychodzisz na zacietrzewionego kretyna.

OTUA
OTUA

No to teraz wykształciuch miernota Perez pewnie udowodni nam, że w mieście będzie czyściutkie powietrze bo tzw. kopciuchy przestały palić śmieci :)

(_x_)
(_x_)

@LOL. Spójrz na mapę i zobacz jak układają się wiatry. CO2 wyprodukowane na zachodzie w jakim kierunku się udaje. Nie wmówisz nam wszystkim, że Niemcy to produkują czysty tlen, pachnący fiołkami.

Następna sprawa to elektromobilność. Baterie do samochodów elektrycznych to gdzie się produkuje? W Szwajcarii czy gdzieś na peryferiach, z dala od “swojego podwórka”? Wiesz jaki jest bilans CO2 w samochodzie z silnikiem diesla i elektrycznym?

Jakie będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdy w Polsce będzie np. 2 miliony elektryków.

budowniczy bob
budowniczy bob

Zadziwiające jest to, jak selektywnie wiatry te nanoszą smog tylko na pewne regiony naszego kraju…