1800 ławek i 300 przystanków do dezynfekcji. W Gliwicach trwa wielka akcja odkażania


Kolejny front walki z koronawirusem to ławki i przystanki autobusowe. Miejski Zarząd Usług Komunalnych kupił dwa agregaty parowe, które są używane do odkażania.

Jak informuje magistrat, w Gliwicach na bieżąco dezynfekcji poddawanych jest 1800 ławek i około 300 przystanków z infrastrukturą.

Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko zagrożenia i rozprzestrzenianie się koronawirusa, zamknięto też 120 gliwickich placów zabaw, siłownie pod chmurką, street workout parki i wybiegi dla psów.


Po Gliwicach jeżdżą dwa wozy MZUK z agregatami parowymi, które parą o temperaturze 150 st. C. na bieżąco odkażają ławki na skwerach i deptakach oraz przystanki autobusowe. Każdy zbiornik zamontowany na pojazdach terenowych MZUK ma pojemność 1 000 l.

Agregaty kosztowały 28 tys. zł i zostały zakupione z budżetu MZUK. (MF/ UM Gliwice/mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ewa

Cokolwiek miasto robi to marudom nad klawiaturą nie pasuje. A co wy sami robicie? Odkaziliście swoje smartfony i klawiatury?

Bogusia

Pod wiatami oczekuje niewiele osób. Ważniejsze są publiczne toalety a tam nie widać takiego gruntownego odkażania.

helmut

Szajsofonu nie posiadam. Wystarcza mi telefon stacjonarny. Klawiatury moich pecetów są czyste, ponieważ moje ręce i sumienie są także czyste.

Alex

W to odkażanie parą to raczej nie wierzę. Są to po prostu myjki parowe o dość dużej wydajności, dzięki czemu mycie jest szybkie i “eko”. Badania wskazują, że wirusa SARS-CoV-2 dezaktywuje temperatura 75 stopni C w ciągu 30 minut (SARS-CoV “potrzebował” 60 stopni w ciągu 30 minut). Nawet jeśli para z myjki na wylocie ma 150 stopni, to te kilkanaście centymetrów dalej ma już sporo mniej. To wystarcza na rozbicie brudu, ale nie na gruntowną dezynfekcję czy spłukanie. Dlatego nie warto czuć się zbyt pewnie, bo coś jest “zdezynfekowane”. W tej sytuacji użycie wody i zwykłej myjki ciśnieniowej byłoby o… Czytaj więcej »

Imiu

Cicho! To je na POKAZ i to pierwszy raz w historii. Mi wystarczy że będzie wyglądać schludnie i z tego tylko pozostaje nam się cieszyć i błogosławić DecydenTom.

fanatyk napoi alkoholowych

No to będę miał czysto, świeżo i pachnąco.

Obserwujący

To powinno być myte ZAWSZE.Nie tylko w okoliczności kowid 19.
Trochę późno się za to zabrali,jak to w glajwicach,ale lepiej późno niż wcale.

Cliper

Teraz dopiero widać jak może być ładnie i czysto-Polacy nauczą się tak dbania o ojczyznę jak skandynawska społeczność?

Zdzisława Niepiernik

Odkażanie pleksiglasowych/szklanych (czy z czego one tam są) ścianek przystanków autobusowych, pokazane na zdjęciu nie wydaje się być jakoś szczególnie sensowne. Świrów świadomych swego zakażenia, liżących te powierzchnie, celem ich skażenia, albo tych drugich, którzy w poszukiwaniu emocji “złapię – nie złapię”, wtórnie je wylizują, nie ma szczególnie wielu. Szczególną uwagą należy natomiast potraktować tablice rozkładowe: jedni stoją i na nie kichają, inni wodzą po nich nawykowo paluchami. Ten element – mam nadzieję, że tylko na zdjęciu – jest w tym procesie pominięty, a dezynfekowany jest natomiast śmietnik i słupek przystankowy na dość niewielkiej wysokości, który jest w tym przypadku… Czytaj więcej »

helmut

Sehr gut. Jednak czy wnętrza autobusów, siedzenia, etc, także są odkażane. Z wyglądu zewnętrznego jeżdżące autobusy są brudne, na niektórych trudno odczytac nr linii. Co w tej materii zrobiono lub co zamierza się zrobić. Rozsiewanie psychozy strachu i przy okazji wprowadznie przeróżnych zarządzeń, typu otwarte śmietniki i inne, budzą obawę i mieszane odczucia. Sars nr2 nie moze robić jako straszak, by ułatwiać sobie zarządzanie w gabinetach UM i nie tylko.

Mieszkaniec Gliwic

Na ul.Daszynskiego w Ostropie jest przystanek autobusowy (pierwszy przystanek jadac od Sosnicowic,za tablica z napisem GLIWICE).Zglaszalem w UM dwukrotnie brak kosza na śmieci na przystanku i nadal “echo”.

Paweł

Jezeli o mnie chodzi to napewno nie dotkne nic co mialo styczność z tą parą..
W dobie Chemiitrails ( tak wiem bzdury ale kiedy ostatnio widzieliscie przez kilka dni z rzedu niebo bez chmur? ) , […] Pandemii (WHO),przymusowego wiecie co i o wielu innych aspektow. Dziękuję po stoję

Adam

Skończcie już ten cyrk z pandemią. Fajnie, śmiesznie było a teraz czas powiedzieć ludziom, że pandemii nie bylo, Włosi oszukują jak mogą i wrócić do normalnych codziennych obowiązków a nie latać z myjką po przystankach i udawać zbawicieli świata.

czesław

Większość przystanków należy rozebrać. Są z epoki kamienia łupanego. A ławki ..

ble ble ble

I postawić nowe ekologiczne z ekologicznego drewna.

Gość

To prawda ,większość przystanków pochodzi wyglądem nawet z średniowiecza.Byłem 3 lata temu w Tanzania w mieście tam są bardziej zmodernizowane i bardziej nowoczesne nawet autobusy jak moja żona przyjechała do Polski i zobaczyła obozy pracy stworzone dla ludzi i mało nowoczesną Polskę i chciwą kulturę Polską doznała szoku i ludzi którzy podczas epidemii niewiedzących jak zachować nieznających swoich praw zszokowana była że to kraj jeszcze z prawem jest daleko w średniowieczu

Helmut

do Gościa
Co stoi na przeszkodzie byś zamieszkał w Tanzanii. Wyjdź ze średniowiecza i biegaj na Czarny Ląd, gdzie zaznasz ekstazy, przynajmniej na przystankach autobusowych. Swą euforią wyrwiesz z nieświadomości ludy afrykańskie, niczym biały misjonarz ze średniowiecza.

krzysztof

ciut się pośmieje Na Placu piastów ławki odkazić

Marek

Poznać głupiego po śmiechu jego

Zdzisława Niepiernik

No – tutaj to chyba tylko przez spopielenie…

rudolf

Największy przystanek w Gliwicach i ani jednej ławki ha ha ha .