30 milionów dofinansowania z UE na nowe autobusy dla PKM Gliwice. Powstanie również parking

To będzie naprawdę solidny zastrzyk finansowy, który pozwoli na znaczne odnowienie taboru autobusowego. Oprócz zakupu pojazdów w planach jest budowa placu parkingowego.

Umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

W ramach inwestycji miasto zakupi 36 pojazdów, w tym 13 autobusów 12-metrowych z napędem spalinowym EURO VI, 23 autobusów 18-metrowych z napędem spalinowym EURO VI, a także rozpocznie budowę placu postojowego dla 25 autobusów.

Projekt realizowany jest na terenie zachodniej i centralnej części obszaru KZK GOP, w gminach Gliwice, Zabrze, Ruda Śl., Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Knurów, Pilchowice, Sośnicowice, Pyskowice, Rudziniec, Zbrosławice, Gierałtowice oraz – ze względu na przebieg linii – również w gminach Mikołów, Rybnik i Czerwionka-Leszczyny.

Dofinansowanie dla Gliwic przyznano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 dla projektów transportowych. Wsparciem objęto również 13 innych projektów z różnych części Polski.

W uroczystości podpisania umów na dofinansowanie, zorganizowanej w Ministerstwie Rozwoju, udział wzięli m.in. wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju Witold Słowik, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, Przemysław Gorgol – p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz przedstawiciele samorządów.

(żms)/www.katowice.uw.gov.pl

fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster
Cookie Monster

Nareszcie jakaś dobra wiadomość z Gliwic. Przy okazji to warto byłoby też pomyśleć o zmianie układu linii autobusowych w Gliwicach – zmieniają się dzielnice, zmienia się układ drogowy więc i przebieg linii powinno się modyfikować.

Miza
Miza

Dokładnie. Pieknie że nowe busy. Bardzo fajnie. Sek w tym jak one jeżdżą. Niestety w kzkgop czerwony beton..

Wasz Franek
Wasz Franek

Hurra ! Będzą nowe autobusy.Będą moje plakaty wyborcze na ich szybach.Autobusów kupimy dużo,bo najtańsze.Będzie dużo moich plakatów.Kolega prezes Szary o to zadba

Ciekawy
Ciekawy

No właśnie.TO JEST SKANDAL ! Dlaczego przestrzeń publiczna która stanowią szyby autobusów udostępnia się w okresie przedwyborczym tylko Frankiewiczowi.Powinien być przetarg dla kandydatów na jej wykorzystanie .Jeśli przetargu nie ma…po równo dla wszystkich.

Jaś
Jaś

Bo jego żona rządzi w Kzkgop

Dnk
Dnk

Ty to jednak burak jesteś. O co Ci k…a chodzi ,to nie patrz na nie i nie jeździj nimi

Anonim
Anonim

te nowe solarisy są całkiem fajne, w końcu dobrze widoczne napisy na czole busa, fajnie że numer wyświetlany jest na biało – najlepsza widoczność, no i klima która jest uruchamiana :-)

Zygfryd Janota

A gdzie ta ekologia ?

ekolog
ekolog
Jak podaly dzis media: “Drastycznie wzrasta śmiertelność Polaków – takie alarmujące dane przynosi nowy raport Głównego Urzędu Statystycznego. GUS porównał niedawno liczbę zgonów z lat 2016 i 2017 i okazało się, że tylko w styczniu tego roku zmarło aż o 1/3 ludzi więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z przedstawionych przez GUS danych wynika, że w styczniu 2016 r. łączna liczba zgonów sięgnęła 33 tys. To dużo, ale jeszcze gorzej było rok później. W styczniu 2017 r. zmarło aż 44 tys. 400 osób. To aż o 35 proc. więcej! Gorzej jest również, gdy weźmiemy pod lupę dane z szerszego… Czytaj więcej »
rrolch
rrolch

TLDR – co to ma wspólnego z zakupem nowych autobusów?

realista
realista

Ma to wspólnego, że na siłę próbuje się w ten sposób wmówić ludziom że Gliwice się rozwijają. A w praktyce te nowe busy niewiele się różnią od starych. Dalej mają spalinowy silnik, dalej emitowane są podtlenki azotu, dalej powstają mikrocząstki z tarcia gumą o asfalt, które dostają się do płuc. Stwarzane są pozory nowoczesności przez promowanie tych samych, archaicznych rozwiązań komunikacyjnych. Autobus zawsze pozostanie autobusem, nawet jak będą kupować po 30 co kilka miesięcy.

Wojciech Malinowski

Powinni isc z duchem czasow i zakupic autobusy hybrydowe badz elektryczne

Jan47
Jan47

Dlaczego nie elektryczne jak w Katowicach i Jaworznie przynajmniej na linie 4

sttr
sttr

A kiedy nasze wspaniałe autobusy będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy ?
Swego czasu przez miesiąc śledziłem punktualność “mojego” busa.
Łączne opóźnienie ( tylko powrót do domu) 2h 37 min.

Dd
Dd

Haha po co takie pomiary? Autobus nie leci w powietrzu stoi w takich samych korkach które tworzą osobowe, z pretensjami nie tutaj.

Budrys
Budrys

Ty baranie a nie sądzisz że przez korki są opóźnione busy jak i inne utrudnienia drogowe?

Wtr
Wtr

A ty kierowca busa czy pajac który nie pojmuje że jak bus zawsze ma 10 minut spóźnienia to znaczy cze trasę pokonuje 10 minut dłużej i należy to uwzględnić w rozkładzie

Toja
Toja

Kiedy podwyżka cen biletów ?

adam
adam

UE przede wszystkim dofinansowuje wlasnie rozwoij komunikacji TRAMWAJOWEJ w polskich miastach! O tym IR nie slyszal i nie czytal?

anonim
anonim

Jeżeli dofinansowano diesle 30mln złotych to do takiej samej liczby tramwajów dofinansowaniu ze 100mln. Ale kto bogatemu zabroni ludzi truć.

Chór wujów
Chór wujów

Ciekawe jak wyposażone? Co jeszcze oprócz USB i WiFi można zastosować. Dobra wiadomość.

Urko
Urko

Gliwice . Przyszłość jest tu. W dieslu ….
Bo w mieście niewątpliwego sukcesu do urzędników nie przebiła się koncepcja silnika elektrycznego i elektrobusu ….

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Do urko
Ty jeżeli masz samochód to pewnie elektrycznu

Miastowy
Miastowy

Urko to i pewnie trawę je, śmieci nie wytwarza, a ścieki utylizuje…..

Urko
Urko

Nie . Mam hybrydę. Służbową. Za to ty pewnie masz 15 -letni TDI z wyciętym filtrem . I pewnie co jakiś czas razem z Miastowym ( pewnie z Bojkowa) kładziecie się koło wydechu w celach inhalacyjnych …

Miastowy
Miastowy

@Urko
“Mam hybrydę. Służbową.” która pali w pytę po przekroczeniu pewnej prędkości. Jako, że zawsze masz gotową odpowiedź wmów nam proszę, że się toczysz po mieście i poza nim i w związku z tym cały czas jedziesz na zasilaniu elektrycznym………..
Proszę nie zawiedź i napisz że nie wytwarzasz spalin…..

Urko
Urko

ERRATA: Tak po “prasówce” GW “Katowice kupują elektryczne autobusy” Stalowa Wola i Jaworznio już kupiły. Ale to pewnie miasta zarządzane przez byłych punków , którzy realizują hasło “NO FUTURE” ……………. Ehhh…….I ty Zygmunt , chcesz z Katowicami konkurować ? I ty Zygmunt chcesz z nimi stawać w szranki ? I ty Zygmunt, budując hale, rzucasz im wyzwanie ?
Przy tym mentalu , Zygmunt , możesz co najwyżej rzucić własnym g… o ścianę ….

krzysztof
krzysztof

Wszędzie jeżdżą cihe tramwaje a Franca je rozdupcył. Rozliczymy go z tego.

Maja Nowak

To nie ma się czym chwalić

Szarak
Szarak

Nareszcie sobie wypasiony gabinet sprawię.Może jakieś płatne studia ukończę.Dobre te UE dofinansowania.

ja234
ja234

No i cóż z tego…wywalili kupę kasy, tym razem na autobusy, szkoda, że nie elektryczne ewentualnie hybrydowe.
Swoją drogą, ciekawe dlaczego nie wywalili kasy z budżetu miejskiego tylko z dofinansowaniem unijnym…

Steed
Steed

Bardzo dobra wiadomosc ale jest jedno ale …. – skoro mamy i tak taki smog to dlaczego nie elektryczne które były testowane w Gliwicach? Da się – http://www.jaworzno.pl/2017/07/28/elektryczne-autobusy-sie-zjezdzaja-do-jaworzna/

kaizen1b
kaizen1b

A Ja popieram Franka z likwidacją tramwaju nr 4 i autobusami z dieslem. Tabor komunikacji miejskiej odpowiada w mieście za około 1 proc (szacunkowo) zanieczyszczeń spalinami. Więcej trują używane samochody osobowe powyżej 8 lat – odpowiadają za 70 proc spalin w mieście. Reszta to nowsze auta i TIR-y.
Ech wystarczyłoby uczciwie przyjrzeć się STACJOM DIAGNOSTYCZNYM w tym mieście (i całym regionie) a temat spalin w mieście przewietrzyłby się szybciej niż podczas halnego w Zakopanem. Niestety większość używanych wozów powyżej 5 lat nie spełnia norm emisji.
Gliwiczanie patrzcie na CYFRY i FAKTY a nie EMOCJE!

edwardo
edwardo

Oficjalne dane EUROSTATU mówią że więcej dopłacamy niż dostajemy. Zmieńcie nagłówek!

Margarete Olbrys

Cos takiego i ta niedobra Unia znowu da pieniadze ?

stunter
stunter
Unia nic nie daje. Specjalnie wykuty slogan na potrzeby propagandy. Unia to stado urzędników, którzy nie produkują ani usług ani rzeczy, których potrzebujesz, a tylko niepotrzebne nikomu przepisy/ problemy. to ludzie w sektorze prywatnym (pracownicy i pracodawcy) wytwarzają je i zamieniają na ekwiwalent pieniężny, który w podatkach (opodatkowanie jest na poziomie około 70%, a za feudala 2 dni w tygodniu= ok 30% ) jest transferowany do Brukseli- odjąć koszt pensyjek w euro i utrzymania szklanych pałaców. I dalej, żeby otrzymać to wspaniałe dofinansowanie musisz się najpierw zadłużyć i płacić już odsetki od długu, kupić/wybuować, zmarnować czas na tonę dokumentacji (wzrost… Czytaj więcej »
Arletta Szymczak

A ile zabiera w obowiązkowych składkach ?

ja234
ja234

Składki wracają do naszego kraju, między innymi do glajwic, dzięki tej kasie powstają różne, nieraz zbędne, rzeczy.

Margarete Olbrys

Arletta te skladki to kropla w morzu

Popek
Popek

Jeessttt wkoncu wruca tramwaje brawoo!

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Popek
WRÓCĄ bo WRACAĆ

Popek
Popek

wruca bo wrucili

Anna Ożga

a może dać tą kase na szpitale

rrolch
rrolch

Niektórym ludziom się wydaje, że to takie proste – kasa jak nie tu to tam. Temu zabrać, temu dać. Gratuluję świadomości ekonomicznej.

Anna Ożga

szkoda kasy

mustafa
mustafa

kobieto chłopa ci trzeba!!!!

zaciekawiony
zaciekawiony

A tobie, droga mustafo to nie?