51 tys. ton stali do budowy zapory na granicy z Białorusią. Wśród dostawców Huta Łabędy

fot. Stanisław Żaryn/Twitter

Huta Łabędy, wchodząca w skład grupy Węglokoks, wraz z Hutą Pokój z Rudy Śl. dostarczy stal potrzebną do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zapotrzebowanie oszacowano na ok. 51 tys. ton.

 
W piątek, 3 grudnia, odbyła się wspólna konferencja Zarządów obu Hut w Biurze Senatorskim senator RP Doroty Tobiszowskiej wraz Ministrem Spraw Zagranicznych Pawłem Jabłońskim w tej sprawie.

– Celem tej wizyty oczywiście jest zapora na granicy polsko-białoruskiej, którą realizować pod kątem wykorzystania stali będą spółki Huta Pokój i Huta Łabędy. I całe 51 tys. ton stali będzie wykorzystane z grupy Węglokoks – poinformowała senator Tobiszowska.


– Sami nie bylibyśmy w stanie temu zadaniu podołać. W grupie Węglokoksu, wraz z Hutą Pokój jesteśmy silnym podmiotem, polskim podmiotem, który ma oczywiście bardzo trudne zadanie, bo tutaj będzie bardzo wiele do zrobienia, ale podjęliśmy się tego zadania – mówił Marek Palka, prezes zarządu Huty Łabędy.

Cała grupa Węglokoksu będzie bardzo ciężko pracowała żeby to powstało, żeby zachować odpowiednie tolerancje i żeby powstał płot szybko i sprawnie. I chronił naszych granic, naszej ojczyzny

– dodał prezes Huty Łabędy.

Kilka dni wcześniej w tym tygodniu pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy Marek Chodkiewicz poinformował, że stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce.

Oparty na stalowej konstrukcji płot składać się będzie z 37 tys. przęseł wykonanych na bazie dostarczonych profili i kształtowników. Jego długość to 187 km.

Gotowe elementy ze Śląska będą transportowane w wyznaczone punkty w rejonie granicy.

Zapora będzie miała 5,5 metra wysokości – 5 metrów mają stanowić stalowe słupy, które zostaną zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Przy zaporze zainstalowane będą czujniki ruchu oraz kamery.

(żms)
fot. Huta Łabędy (FB), Stanisław Żaryn (TT)