7-latek potrącony w strefie zamieszkania. Młodemu kierowcy z Zabrza zatrzymano prawo jazdy

7-letni chłopiec został potrącony w strefie zamieszkania, gdzie obowiązuje ograniczenie maksymalnej prędkości do 20 km/h. Dziecko przebiegało przez ulicę, wprost pod samochód kierowany przez 28-letniego mieszkańca Zabrza.

Do zdarzenia doszło w środę, 3 lipca, na ulicy Lubelskiej w Brzezince.

REKLAMA

Dziecko doznało bardzo poważnych obrażeń i nieprzytomne, bezpośrednio z miejsca zdarzenia, zostało przetransportowane do szpitala przez lotnicze pogotowie ratunkowe.

Kierującemu pojazdem zatrzymano prawo jazdy. Postępowanie prowadzi KMP w Gliwicach.

Policja przypomina: maksymalna dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to 20 km/h. Pieszy zawsze ma tu pierwszeństwo – to jego azyl, a kierowca w swoim samochodzie jest tu tylko „tolerowany”. Niestety, większość kierujących ma nikłe pojęcie o przepisach lub, co gorsza, świadomie łamie przepisy.

(żms)/KMP Gliwice
fot. scr. Google Maps

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ostatni Sprawiedliwy

Obeznanie ze znakiem “strefa zamieszkania” jest znikome. Dlatego powinien być znak ograniczenia prędkości do 20 km/h.
Wystarczy spojrzeć na ul. Siemińskiego. Sam jestem kierowcą i uważam, że przyjęta kolorystyka tego znaku jest tragiczna. Powinien być z czerwonym tłem (podobnie jak znak STOP).

dobra rada .

Jesteś klasycznym przykładem osoby , która nie wie SZCZEGÓŁOWO / ot , tak po łebkach / tego , o czym mówi ten znak – ,,strefa zamieszkania ” . Podpowiem Ci, że ten znak oznacza , iż w tej strefie dop. max . prędkość dla pojazdów to 20km/h i postawienie DODATKOWEGO znaku ograniczającego prędkość jest całkowicie bezzasadne . Dalej , co do reszty znaczenia znaku ,, strefa zamieszkania ” to odsyłam Cię do kodeksu drogowego , dla Twojego dobra abyś odświeżył sobie wiadomości w tym temacie . Szerokiej drogi Ci życzę .

Ostatni Sprawiedliwy

@dobra rada. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, tym razem ze zrozumieniem. Napisałem, że obeznanie ze znakiem jest znikome. Lepiej jest dołożyć znak ograniczenia prędkości czy zbierać zwłoki z jezdni?

black_horse

Ostatni sprawiedliwy ma trochę racji. Kto w ogóle pamięta że w strefie zamieszkania obowiązuje reguła prawej dłoni ? kto pamięta że znak stop oznacza konieczność zatrzymania się ? szczególnie przed przejazdami kolejowymi. Kto pamięta że liczba 70 w kółeczku oznacza ograniczenie prędkości do 70 km/h ? Każde oznakowanie, nawet wzajemnie się dublujące jeżeli ma prowadzić do poprawy bezpieczeństwa ma uzasadnienie. Tylko w Polsce najlepszym zabezpieczeniem chyba są konstrukcyjne cechy drogi w stylu szykany, progi, wyniesione przejścia, bo zwykłe znaki drogowe są niewidzialne.

JaJko

Żadne oznakowanie nie prowadzi de facto do poprawy bezpieczeństwa.
Do bezpieczeństwa prowadzi myślenie podczas prowadzenia pojazdu. Posiadanie świadomości, że prowadzi się pojazd mechaniczny. Posiadanie świadomości, jakie szkody można wyrządzić prowadząc brawurowo i nierozsądnie samochód.
Niestety – z myśleniem jest kiepsko u większości kierowców a co dopiero z posiadaniem jakiejkolwiek świadomości…

adak

Strefa zamieszkania nie oznacza automatycznie reguły prawej dłoni / ręki.

zgroza

@adak
Prawo jazdy w chipsach znalazłeś? Jeżeli znaki nie stanowią inaczej to właśnie to oznacza.

Ja

Te ZGROZA. wszędzie tak jest ,ze jeżeli znaki nie stanowia inaczej to obowiazuje reguła prawej ręki. Strefa zamieszkania nie reguluje tej kwestii. W okolicy rynku tak jest bo tak to zostało ustalone.Aczkolwiek wjedź z ul Tkackiej na ul Matejki bez sprawdzenia lewej strony. Przekonasz sie jak jest respektowane pierwszeństwo z prawej .

masakra

Te JA.
Gdy wyjeżdżasz ze strefy zamieszkania to też obowiązuje zasada prawej strony? Przez co/kogo zostało ustalone mądralo? Właśnie przez znak “Strefa zamieszkania”. Kwestię podejścia ludzi do niego właśnie tu roztrząsamy.

Egon

Nie zgadzam się z Twoją dedukcją, ponieważ uważam, że nie ma sensu powielania informacji innym znakiem tylko dlatego, że ktoś się do niego nie stosuje. O ile dla jakiś statystyk i pobocznych tematów może tak, ale już na samej drodze (sytuacji w danym momencie) nie ma znaczenia, czy kierujący nie zna danego znaku czy też mniej lub bardziej świadomie go naruszył. Finał jest jeden – kierujący nie zastosował się do przepisu, co w tej sytuacji doprowadziło do nieszczęśliwego zdarzenia. Chcesz dyskutować na temat tego czy znak jest wystarczająco charakterystyczny. Kwestionujesz kolor, a to bzdura bo tym tokiem myślenia, ostatecznie każda… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Egon. Na DK88 zamontowano płotki oddzielające pasy ruchu, żeby nikomu nie przyszło na myśl skrócić sobie drogę lub zawrócić. Także po to by nie zapełniać czarnych worków, ale po co skoro jest podwójna linia ciągła?

Hardware

Właśnie samodzielnie obaliłeś sens własnego pomysłu z pierwszego komentarza. To potwierdzenie, że wśród kierowców jest nadreprezentacja idiotów i pospolitych chamów. Bez fizycznej zapory nie uszanują żadnego przepisu. Teraz sobie odpowiedz, czy malowanie asfaltu, kolorowy lub dodatkowy znak ma wpływ na kierowców. Odpowiedz sobie, czy twoje pomysły uchroniłyby to dziecko na drodze w strefie zamieszkania. Ja twierdzę, że nie, ale jakiś Jurek na nowych znakach nieźle by zarobił.

kiepski przykład

@Ostatni Sprawiedliwy
Przestępcy w więzieniu też wiedzą, że nie wolno im wychodzić poza “miejsce zakwaterowania” a jednak murek na 6m i druty kolczaste instalują. To są skrajne przypadki i do normalnych ludzi nie powinno się ich odnosić.

Ostatni Sprawiedliwy

@Egon. Wiesz w jakim celu na przejściach dla pieszych używa się koloru czerwonego na asfalcie z białą zebrą? Po to by poprawić bezpieczeństwo. Przeanaluzuj też znaki D-6, D-6a i D-6b (przejście dla pieszych, przejazd dla rowerzystów, przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów) i jak reaguje na nie większość kierowców. Są to znaki informacyjne (jak większość znaków z niebieskim tłem – tak jak omawiany znak D-40″strefa zamieszkania”) i w większości przypadków nie są poprzedzone znakiem ostrzegawczym jak np. A-16 i A-24, a te znaki mają za zadanie znacznie bardziej wyczulić na zachowanie szczególnej ostrożności). W “strefie zamieszkania” nie ma analogicznego… Czytaj więcej »

ogarnijcie się

Dlaczego Amerykanom wystarcza krótkie “No smoking”? Polakowi nie wystarcza zakaz palenia, czy nie palić. Dla Polaka zakaz palenia musi być CAŁKOWITY, ABSOLUTNY, KATEGORYCZNY, BEZWZGLĘDNY, BEZWARUNKOWY, DEFINITYWNY… a palenie nie wystarczy, że będzie wzbronione – musi być SUROWO wzbronione. Może czas zerwać z tym idiotyzmem.
To jak z tym pierwszeństwem “bezwzględnym”:) Że niby co? Jest inne od zwykłego? Nie ma czegoś takiego. Jest pierwszeństwo, albo go nie ma. Kropka.

ANNA

Ostatni Sprawiedliwy-kwestia obeznania ze znakiem leży po czyjej stronie, osoby która podczas egzaminu wykazała się znajomością przepisów wynikających z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym czy tez jest to wina znaku ,że kierowca się z nim nie zaznajomił ?

Ostatni Sprawiedliwy

@ANNA. Zwróciłem uwagę na kluczowe kwestie w samym znaku jak i świadomości kierowców. Jeżeli coś działa słabo lub w ogóle nie działa, to zadaniem osób myślących jest przewidzieć pewne wydarzenia i zawczasu podjąć działania w celu wykluczenia zagrożeń.
Zwróć uwagę, że czasem przed przejściem dla pieszych znak D-6 jest umieszczony na dodatkowym żółtym tle. Jeżeli takie rozwiązanie działa lepiej, to powinno się je stosować.

marcin

Stosując tą analogię, trzeba by dawać ograniczenie do 50km/h przy każdym znaku D-42 “teren zabudowany”. Pod każdym znakiem B-25 pisać info, żeby nie wyprzedzać też ciągników, ciężarówek i autobusów. Bo ktoś “ze znikomym obeznaniem” mógłby pomyśleć, że tylko osobówek nie można wyprzedzać.
Każdy kto nie spał na kursie i choć raz poczytał kodeks drogowy powinien znać znaki i wiedzieć co ne oznaczają. Każdy kierowca powinien interesować się zmianami przepisach. Jak ktoś ma “znikome obeznanie” w znakach , to mu “kury szczać prowadzać”, a nie za kierownicę siadać:)

Hardware

Są kierowcy, których, o ile w ogóle zauważą, to ciągle zaskakują różne znaki. Ale nie aż tak, żeby się zapoznać z ich znaczeniem. Za to mają długą listę pomysłów jak byłoby lepiej: tu panie szlaczek czerwony, tam czarne kółko, itp. Lepiej dla nich, co wcale nie znaczy, że po miesiącu uważaliby tak samo. Bo są umysłowo ociężali i leniwi, żeby spróbować zrozumieć i zapamiętać co dany znak oznacza. O ile w Polsce nikt ich nie karze bo tu prawo się lekceważy, to z zagranicy przywożą stosy mandatów i są oburzeni, bo “jakim prawem?” i “za co?”. Janusze i Grażyny kierownicy.… Czytaj więcej »

(_x_)

Hardware – Może swoje 500+ przeznacz na słownik języka polskiego. Na razie zabrylowałeś jak Janusz słowem “wykupywać”.

kolega

:))) Meritum cię przerosło.

Nie tędy droga

Idąc tą drogą, zanim się obejrzymy miasto utonie w śmietniku znaków drogowych tak jak tonie w śmietniku banerów i szyldów reklamowych i tak jak nikt nie zwraca już uwagi na te szmaty reklamowe tak przestaną zwracać uwagę na znaki. To nie w ilości znaków tkwi szkopuł a w “wadze” jaką do nich przywiązują ludzie. Gdyby na Wieczorka PRZYNAJMNIEJ raz w tygodniu w okolicach 7:00 i 15:00 pojawił się patrol, gdyby w podobnych miejscach PRZYNAJMNIEJ raz na tydzień policja przypominała o swoim istnieniu ludzie szybciutko by sobie przypomnieli znaczenie znaków drogowych. świadomość NIEUCHRONNOŚCI kary. To kształtuje poszanowanie prawa w społeczeństwach, które… Czytaj więcej »

Sewer

Prawie wszyscy kierowcy jeżdżą w pobliżu przejść dla pieszych za szybko. W terenie zabudowanym aż 85 procent, a poza nim nawet 90. Twoje pomysły są IDIOTYCZNE.

DD

Z Architektów motocykliści robią sobie tor wyścigowy a policji niet, chociaż było zgłoszone. Panie dyżurny policji w tym tygodniu kolor motoru był biały, ale numeru nie znam bo trzeba by mnie przeszkolić aby w żużlowej prędkości z okna odczytać numer. Ulica wewnętrzna a wiele kierowców przekracza dopuszczalną prędkość, kiedyś nawet b.długi owjechał i zablokował jezdnię chociaż cała dzielnica stoi na szkodach górniczych. Kocham takie przepisy d d.

Gerrd

***** powinien być pod opieką starych a nie pląsać się samemu

DD

Bachory trzyma się wewnątrz płota. A starzy nie wiedzieli, że dziecko mają i przy jezdni mieszkają? Lepiej niech sprawa zostanie do końca wyjaśniona.

gmG

Nie wiem jakie rozwiązanie jest skuteczne ale w tym miejscu apel do Policji i do ZDM : od kilku miesięcy na ul. Tokarskiej obowiązuje znak “strefa ograniczonej prędkości” 30km/h. Zgodzę się to POWINNO wystarczyć. Tylko jest jeden problem bardzo mało kierowców stosuje się do tego ograniczenia. Teraz to strefa dwóch prędkości: jedni się stosują do ograniczenia inni jadą jak im się chce i wtedy dopiero jest dym. Do tej pory ruch był szczątkowy (lokalsi) teraz aruszyły przy dawnym szybie kopalnianym jakieś inwestycje więc pojazdów jest sporo.Trzykrotny monit do ZDM, dwukrotny do wydziału ruchu policji by coś poprawić i zdyscyplinować kierowców… Czytaj więcej »

ja234

Kierujący za nic mają ograniczenia, znaki.Strefa zamieszkania? gaz do dechy niech ludzie uważają,”panisko” jedzie.
Zabrać mu prawo jazdy oraz auteczko plus 50 tys kary plus 10 lat pierdla.(1626)

Gerrd

Albo tobie oddać

krzysiek

Jest jeden szczegół w tym artykule gdzie pisze że dziecko przebiegało przez ulicę wprost pod samochód i nie pisze że że kierowca jechał za szybko. Jak ci dziecko wyskoczy nagle pod samochód to możesz jechać 20 na godzinę i tak nie zdążysz zahamować. Tam tylko jest napisane że policja przypomina że w takim obszarze jest ograniczenie do 20 km/h ale nie pisze z jaką jechał kierowca. Niestety my dorośli piesi też poruszamy się po drogach jak św. krowy niekiedy a dzieci niekiedy nie pomyślą zanim coś zrobią.

naked

te znaki sa zle ustawione przykład gliwicka starowka kto zauwarzy strefe jadac ul zwyciestwa no własnie tam jest znak ale gdzie powiny byc znaki poziome i było by po sprawie np jak ograniczenie predkosci na dts na wysokosci rudy slaskiej b

Ali

Człowieku litości, gdzie interpunkcja!

Naked

Zepsuty alt w laptopie zadowolony??

Fan

W twoim samochodzie pewnie też coś nie działa, ale jeździsz, bo cię nie stać na naprawę.

Naked

Chcesz sprawdzic osobiscie?? Ale jak jest inaczej niż piszesz to kupujesz to auto ok? Choć wątpię czy dostaniesz kolejny kredyt

Fan

Pomogę ci rozwiązać życiowy problem. Podżyruję ci chwilówkę na naprawę alt’a.

naked

piszesz komentarze po pijaku więc pewnie też prowadzisz auto pijany no nic żałosny jesteś z mojej strony koniec tematu

Fan

O, alt sam się naprawił, czy masz skłonność do pisania po pijaku?

Gerrd

Kupuję bez kredytu

masakra

Przecinki i kropki mają osobne klawisze. Alt nic do nich nie ma. Nawet nie wiesz, co to jest interpunkcja.

Ryszard

Gówniarz pomylił ulicę z chodnikiem, a policja od razu zabrała kierowcy prawo jazdy. Rozumiem, że w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo, ale nie oznacza to, że pieszy może chodzić całą szerokością ulicy i wkraczać pod maskę kierowcy. Jeśli ulica nie jest wyposażona w chodnik to oboje muszą uważać na własne bezpieczeństwo.

Ręce opadają

Otóż w strefie zamieszkania pieszy może chodzić gdzie chce i jak chce, a auto jest tylko tolerowane warunkowo. Prawo ruchu drogowego radzę poczytać. 20 km/h to max nie obowiązek i kierowca ma jechać tak by przewidzieć sytuacje na drodze ale do tego potrzeba wyobraźni.

Egon

Napisałeś to w takim tonie, że czytający może nie widza pytania, które tak naprawdę stawiasz. Rozumiem też intencje policjanta który dał przekaz w opisywanej sprawie. Kierowców słusznie uczula na pewne zasady panujące w strefie zamieszkania, ale czytający to pieszy może urastać w przekonanie, że strefa to w rzeczywistości plac zabaw. Osoby, które Cię oceniły odsyłam do Art. 43. 1. by zadały sobie pytanie co kryje się pod “może korzystać z drogi”. I tak dygresja na boku: – w tej okolicy nie ma chodnika. Artykuł mówi o tym, że młody kierowca jechał zbyt szybko, ale prawda jest taka, że nikt tam… Czytaj więcej »

Osa

Rysiu radzę… oddaj prawo jazdy!

budowniczy bob

“Rozumiem, że w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo, ale nie oznacza to, że “. No właśnie nie rozumiesz.