A. Gałażewski: „Gliwicką markę należałoby odbudować” (TV)

– Za czasów „słusznie minionych” Gliwice były uznawane za drugie po Warszawie centrum nauki i innowacji.

(…)Dzisiaj Gliwice rozwijają się bez myśli przewodniej – powiedział w programie „Gość Dnia” Andrzej Gałażewski, poseł i szef gliwickiego Koła PO.

—————
(Marcin Król) – Rektor Grabowiecki czuje się urażony (za nazwanie GWSP trzeciorzędną szkołą – przyp. redakcji), być może skończy się to nawet sądem. I co wtedy?
(Andrzej Gałażewski) – W sądzie musiałby udowodnić, że jest pierwszorzędną szkołą i będzie trudno.

[flashvideo file=”http://24gliwice.pl/tv/20111123_gosc_galazewski.flv” /]Rozmowę prowadził: Marcin Król, zdjęcia, montaż: Łukasz Gawin
——————————————————————

Ze strony posła Andrzeja Gałażewskiego

.
Czy Gliwice mają dzisiaj swoją markę i co nią jest?
.
Przy wszystkich wyróżnikach, jakie dostrzegamy w naszym mieście nie możemy wybrać jednej widocznej cechy, o której można powiedzieć, że jest dzisiaj marką Gliwic powszechnie znaną w regionie i w kraju i za granicą. Dzieje się tak, nie tylko dlatego, że w mieście nastąpiły istotne zmiany ale także dlatego, że inne miasta intensywnie zabiegały o wypromowanie swoich marek i odebrały nam dawną wyjątkowość.
.
Nie znaczy to, że stoimy na przegranej pozycji ale musimy wspólnie zastanowić się, jak odbudować markę Gliwic?
.
W mojej opinii najkorzystniej będzie odbudować dawną markę Gliwic jako ośrodka nauki i innowacji. Istnieją poważne przesłanki do przyjęcia takiego podejścia:
.
Politechnika Śląska utrzymuje dobrą pozycję wśród polskich uczelni technicznych
Instytut Onkologii ma ugruntowaną pozycję w kraju i cieszy się dobrą opinią za granicą
Pomimo spadku pozycji niektórych instytutów i likwidacji biur projektów istnieje potencjał rozwojowy w takich dziedzinach nauki i badań jak metalurgia żelaza i metali kolorowych, informatyka i ochrona środowiska
Gliwice mogą dać impuls do rozwoju nowych technologii, szczególnie w zakresie aparatury medycznej i nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia. Ściślejsza współpraca naukowców i władz samorządowych Gliwic i Zabrza może wzmocnić impulsy rozwojowe w tych dziedzinach.
.
Moim zdaniem marką Gliwic są nauka i innowacja. A jakie jest Państwa zdanie?
.
?Zachęcam do dyskusji na ten temat. Zapraszam na mój profil na Facebooku www.facebook.com/andrzej.galazewski oraz do przesyłania maili na adresy: andrzej.galazewski@sejm.pl oraz biuro@galazewski.pl ?