A gdyby centrum Gliwic wyglądało tak? Drzewa, pergole, przestrzeń przyjazna dla mieszkańców

Ulica Zwycięstwa ze szpalerem drzew i pergolami? Zupełnie inaczej zorganizowany plac Inwalidów Wojennych, aleja Przyjaźni jako szlak spacerowy? Jeśli trudno Wam to sobie wyobrazić, z pomocą może przyjść praca dyplomowa Adriany Baryżewskiej.

Efektowne rysunki działające na wyobraźnię chyba każdego gliwiczanina opublikowała strona Zielone Gliwice.

Zaprezentowane wizualizacje to fragment pracy powstałej w ramach dyplomu magisterskiego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Autorka projektu, Adriana Baryżewska udowadnia, że miejsca, które kojarzą nam się głównie z zabetonowaną, odhumanizowaną przestrzenią, mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Chociaż praca nie ma żadnych szans na realizację, warto zobaczyć centrum w zielonej odsłonie, chociażby jako głos w dyskusji nad kształtem planowanych właśnie zmian na ul. Zwycięstwa. (mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
manek
manek

To magisterka zaliczona. A teraz schodzimy na ziemię śląską do szarej, brudnej i zabetonowanej rzeczywistości.
Jednak miło było pomarzyć.

To widać.
To widać.

Nie bujajmy w obłokach, zejdźmy na ziemię i pospacerujmy się Aleją Przyjaźni, przy “reprezentacyjnym Teatrze Viktoria”.

Nowa nawierzchnia tonie pod wodą, Nie jest przesiąkalna, a na dodatek płaszczyzna jest źle wyprofilowana, bo kanały nie przyjmują wody.

Może Prezydent Frankiewicz wybrałby się tam na spacer, a nie odsyłał mieszkańców do innych miast.

wnerwiony
wnerwiony

Franka to tam trzeba na pełnej szybkości na rowerze puścić. W garniturze. W końcu ścieżka rowerowa. Podwodna.

Armata
Armata

A nie jest to czasem jedna ze słynnych innowacji gliwickich urzędników i wybitnych fachowców z PRUiM? Po ludzku: przypadkowa ślizgawka?

AMF
AMF

Po co na spacer? Drzewa wycięte to sobie z satelity obejrzy! Oczywiście najwcześniej w okolicach następnych wyborów by wiedzieć co obiecać…

Urko
Urko

Trochę za mało betonowych gulików i boazeryjnych spowalniaczy na tych wizualizacjach. A zatem, ich autorka nie ma co liczyć na pracę u Wielkiego Uspokajacza Ruchu Ulicznego -Kałdonka Damiana

prawda
prawda

Szkoda, że przez najbliższe 5 lat nie to realne do zrealizowania. Mieszkańcy wybrali żyda Frankiewicza, który woli zadbać o swój własny interes i kupić służbowego VW Arteona za 200 tysięcy niż zadbać o mieszkańców i wyremontować reprezentacyjną ulicę w centrum Gliwic.

Piotr
Piotr

Lepiej żeby zieleń miała szanse na realizację, bo w Rybniku wycięli cały park pod budowę hipermarketu, czyli na pozbycie się zieleni zawsze szansa jest. Po wycięciu zieleni powstaje w miastach tzw. miejska wyspa ciepła. Od czasu do czasu trzeba w Gliwicach założyć cały nowy park, tak jak zakłada się nowe osiedla.

obserwator
obserwator

Oj przy rządach naszej niemoty te wizję mogą pozostać tylko wizjami. Lepiej nie drażnić nimi naszego Eugeniusza, bo szybko zakasuje nas pytaniem , czy bywamy w Zabrzu , czy innej Rudzie Śląskiej……

Bart
Bart

Drzewa w centrum Gliwic haha I ładna ścieżka rowerowa haha no i tyle w komentarzu, ale przyznam że było by ładnie

wnerwiony
wnerwiony

Tak mogłoby wyglądać każde piękne miasto… ale na zachodzie. A na pewno nie Gliwice. U nas wizja to zabetonowana,zakopcona i brudna wieś. Z wielką grzędą za kilkaset milionów.

Szczery
Szczery

Najpierw ustalić proszę jedno u źródła – WŁADZE NIE WIDZĄ MOŻLIWOŚCI SADZENIA DRZEW przy ZWYCIĘSTWA – nie ma ich i nie będzie…. ewentualnie brana jest pod uwagę możliwość DONIC (o zgrozo!) :(
warto zwrócić się z oficjalnym pytaniem: “czy jest możliwość posadzenia drzew bezpośrednio w ziemi w ciągu ul. Zwycięstwa?”
– przewidywana odpowiedź: “z uwagi na liczne instalacje podziemne…….nie ma takiej możliwości”

Wszędzie na świecie TAK, w Gliwicach – NIE :(

Ssak
Ssak

Bo na świecie planuje się dla pokoleń a w Gliwicach kadencyjnie.

Jan
Jan

We Lwowicach kadencja trwa już 24 lata…

Mar
Mar

Pięknie.Mamy zdolnych studentów a urząd zamawia drogie projekty w wątpliwej renomy firmach np.Centrum Przesiadkowe a później zamawia ekspertyzę na politechnice.Kaska kaska kaska.Porażka i niegospodarność na skalę światową.Za mniejsze rzeczy politycy tracili stołki ale Gliwice to przecież nie świat to poprostu Gliwice

Cliper
Cliper

Fanfazja jest od tego rzeby marzyć na całego

Putrament
Putrament

To można zrobić ale trzeba zreorganizować cały ruch samochodowy w centrum miasta. A żeby to osiągnąć należy wybudować co najmniej jeden ogromny parking wielopoziomowy blisko centrum, który rozwiąże problem nadmiaru aut w samym centrum. Trzeba zmienić układ komunikacyjny skrzyżowań z ulicą Zwycięstwa, budując tunele pod nią na Wyszyńskiego, Górnych Wałów i może Dubois. To dopiero pozwoli zamknąć ruch na Zwycięstwa. Skąd pieniądze na takie inwestycję skoro marnuje się je na chore rzeczy: Podium i mniejsze awanturki?

Putrament
Putrament

Chodziło oczywiście o Dolnych Wałów..

Jan
Jan

Zielone Lwowice bez smogu z banami!!!

Paweł
Paweł

A kiedy powstanie wielopoziomowy garaż dla petentów Urzędu miejskiego? Taki sam przy Sądzie, Starostwie powiatowym, GTM i tak jeszcze że cztery w obrębie Starówki np. Wzorem innych miast: pod płytą rynku! Aha no i jeszcze że cztery takie garaże w dzielnicy Politechniki, po jednym przy Szpitalach i na każdym większym blokowisku. Wtedy będzie można zamykać ulice i robić sobie deptaki. Bo tak, to kto będzie chodził po Starówce, jak dojedzie dobrymi “umownie dobrymi” drogami, ale najbliższe miejsce parkingowe znajdzie w Zanzibarze! Tym bardziej że Centrum przesiadkowe kuleje! Aha! Czy w tym Centrum przesiadkowym przewiduje się garaże na minimum 1000 aut?… Czytaj więcej »

przemo
przemo

japie…. kiedy w końcu jakieś efekty a nie tylko plany projekty jakby mogło być a kur… nie jest …

ja234
ja234

Narysować wszystko można.Nierealne wizje też.Na przykład glajwice albo przynajmniej centrum bez auteczek.

manek
manek

Chopie kup se wreszcie moplik, gogle “Carrera” i zicherka na galoty.

RealistA
RealistA

Pomysł autorki projektu: rewelacyjny.

Paweł
Paweł

I jeszcze jedno! Szpital Miejski mieści się w czterech filiach. Wszystkie budynki albo już są przestarzałe, albo za trochę takie będą. W samym centrum miasta. Blisko Pogotowia, blisko węzła drogowego, blisko Dworca kolejowego i przyszłego Centrum przesiadkowego, Jest kilka hektarów wolnego placu. Od lat stoi pusty!! Miało tam powstać Centrum handlowe! Tylko czy tego pptrzebuje region?? Idealne miejsce na zbudowanie dużego szpitala, z możliwością rozbudowy w przyszłości, stosunkowo niska zabudowa w okolicy czyli Pogotowie lotnicze mgło by ładować. We wschodniej części placu miejsce na mały park dla pacjentów i ich rodzin. Miejsce na hotel dla rodzin pacjentów, parkingi żeby pacjenci… Czytaj więcej »

500
500

no i to się nazywa przemiana. tak powinno być dawno.BRAWO

Ampuła
Ampuła

Co to ma być – filia Puszczy Białowieskiej?! Ostoja żubra, bobra i rozmiazga kolweńskiego (Pytho kolwensis)? Z deptakiem zasłanym ptasim guanem, z igliwiem po kostki, atakami wściekłych nietoperzy po zmroku i pędami jeżyn łapiącymi za rajstopy? Jak środkiem puścić las, to musi pojawić się gospodarka leśna wg nauk Szyszki: dzień i noc rżnięcie, cięcie, rąbanie, obalanie, zrywka, zwózka. Jazgot pił, wycie harvesterów, łomot rębaków i siekierezada. Stosy trocin, płaty kory, wykroty i koleiny po wleczeniu pni na dłużyce. A jak las, to i gospodarka łowiecka. Ambony co 50 metrów. Paśniki na skwerach. Nęciska z wysypem ton podgniłej marchwi i żołędzi,… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Jednym słowem : “Darz bór ” . Porywająca wizja

ers
ers

Ampuła, z każdą twoją nową wypowiedzią na tym portalu jestem coraz bardziej przekonany, że powinieneś się leczyć.

W pogoni za octem
W pogoni za octem

Proszę nie karmić trolla

treya50
treya50

Ampuła, marnuje się Twój talent satyryczny i poczucie humoru na tym forum. Hahahaha :)

Vicent
Vicent

Z tym talentem ampułki to trochę przesadziłeś, bo to zwyczajny zazdrosny pieniacz i tyle:)

Urko
Urko

“Z tym talentem ampułki…” Napisał jeden z największych złogów forumowych, który nigdy nic na temat żadnego artykułu nie napisał, funkcjonujący tu na zasadzie gó…na przyklejonego do okrętu i wrzeszczącego : “Płyniemy, płyniemy!!!”

manek
manek

Odpuść sobie. Już wiemy, że Urko i Ampuła to ta sama osoba.
A tobie obrażanie przychodzi bardzo lekko, potem możesz sobie dowolnie wymoderować.

Beton
Beton

@Vincent
A tu się nie zgadzam, bo Ampuła pisanie ma lekkie, składne i komiczne. Spróbuj raz tak jak on, a przekonasz się, że to jest trudna sztuka

ZIBI
ZIBI

Fajne ;D Ale tak to właśnie działa. Np. dopuścić zboczeńców do urzędowego legalizowania związków, a następnym kroku już eskalacja czyli pojawią się żądania adopcji.