Adam Neumann i Janusz Moszyński w debacie 1 na 1. Były wiceprezydent i p.o. prezydenta w studiu 24gliwice

To już trzecia debata wyborcza w formule 1 na 1. Obaj kandydaci byli zastępcami Zygmunta Frankiewicza (Janusz Moszyński do 2006 roku, Adam Neumann do października 2019), dzisiaj konkurują ze sobą o fotel prezydenta Gliwic.

Janusz Moszyński rozpoczął od pytania o to, czy jego konkurent wie, ile podatków przeciętna rodzina odprowadza do budżetu miasta. Chciał się również dowiedzieć, dlaczego w okresie wiceprezydentury Adama Neumanna, miasto nie informowało w wystarczającym stopniu o tym, że Gliwice znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast pod względem jakości powietrza. Na koniec debaty, mając zapewne na myśli silne wsparcie konkurenta przez Zygmunta Frankiewicza, Janusz Moszyński zapytał Adama Neumanna, dlaczego w wyborach nie startuje pod własnym nazwiskiem.

Adam Neumann w swoim pierwszym pytaniu zarzucił p.o. prezydenta, że nie powinien podejmować decyzji powodujących duże, finansowe zobowiązania miasta. Pytał również o to, z czego Janusz Moszyński będzie finansował swoje pomysły, które teraz publikuje jako program wyborczy. Ostatnie pytanie do Janusza Moszyńskiego dotyczyło banerów rozwieszanych przez jego komitet, zdaniem Adama Neumanna odbywa się to w sposób chaotyczny i stoi w sprzeczności z deklaracjami konkurenta w kwestii uporządkowania reklam w miejskiej przestrzeni.

REKLAMA

W debatach prezydenckich w formule 1:1 pytań nie zadają dziennikarze. Oddajemy pole kandydatom, pilnując jedynie rygoru czasowego. Każdy z uczestników debaty zadaje swojemu konkurentowi 3 pytania, na które ma po 30 sekund. Czas na odpowiedź to 90 sekund, odniesienie się do odpowiedzi – 15 sekund. Na koniec debaty, każdy z kandydatów ma równo minutę na podsumowanie i przekonanie widzów do swojej wizji miasta.

Zapraszamy również do obejrzenie pozostałych debat, Kajetan Gornig – Adam Neumann, Janusz Moszyński – Kajetan Gornig.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Nadzieja

Zdecydowanie wolę Janusza Moszyńskiego!!

... Czy tak ?.....Czy siak ?..

PREZYDENT JEST TYLKO JEDEN !
ADAM NEUMANN !
I to wszystko w temacie wybory prezydenckie w Gliwicach !
Dziekujemy !

A JA JESTEM PEWNY , ŻE ......

……Prezydentem zostanie Adam Neumann ! GLIWICE to jedne z najlepiej zarządzanych miast w Polsce ! We wszystkich poważnych, obiektywnych i policzalnych rankingach porównawczych znajdują się w ścisłej czołówce ! TOP ! EKSTRAKLASA POLSKICH MIAST !!!!!!!!!!!!!!! A to co mówią i piszą ludzie zacietrzewieni i partyjniacy nieprzygotowani do rządzenia / bez programu/, których jedynym celem jest przejęcie stołków w miejskich przedsiębiorstwach – jest bez znaczenia ! NIE MOŻNA POZWOLIĆ ABY TEN WSPANIAŁY DOROBEK ZOSTAŁ ROZTRWONIONY PRZEZ LUDZI, KTÓRZY CHCĄ WYDAWAĆ NASZE PIENIĄDZE NATOMIAST NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA JAK JE ZAROBIĆ. JAK KONTYNUOWAĆ ROZWÓJ GOSPODARCZY NASZEGO MIASTA I POWIĘKSZAĆ DOCHODY Gliwiczanie… Czytaj więcej »

Marcin

Czyżby znowu ktoś odpowiadający samemu sobie? Czyżby tak nisko upadli wyborcy Neumanna? A może to ktoś z rodziny albo znajomych?

Tak tylko pytam ?

@Marcin
A ty tak som czy zosom !

Maxim

“Czyżby znowu ktoś odpowiadający samemu sobie? Czyżby tak nisko upadli wyborcy Neumanna? A może to ktoś z rodziny albo znajomych?”- czyżby Twoja opcja nie dopuszczała , że inni mają własne zdanie, własne poglądy i własne wybory?
Po to jest forum, żeby się wypowiedzieć a po to demokracja , żeby to robić bez przeszkód

Dziadek

@Maxim.
Co ma wspólnego z demokracją fakt,że jedna osoba może pod różnymi loginami bez przeszkód pisać posty ?

Thor

Kłamczuch prezydentem…, buhahahahaaaaa

black_horse

EKSTRAKLASA TO AKURAT ZŁY PRZYKŁAD. Lepsza byłaby premier division. Albo chociaż bundesliga.

Dziadek

Jak za 2 lata będziesz płacić za zagospodarowanie odpadów 2000 zł rocznie od osoby i 500zł na utrzymanie pomnika Z Frankiewicza….to będziesz pokłony czołem o ziemię bić.

Bardo

Dziadek, czepiasz się, przecież Junior Eurovisja był a w Gliwicach i ładnie było, fajnie, dużo ludzi przyjechało i hajs zostawilo. Gliwiczanie się na to zrzuca ;))) a kogo obchodzi czy to wszystko ma uzasadnia ie biznesowe czy nie. Yyy sorry Radan obchodzi.

Słoneczny poranek

Ten sam tekst wklejony po raz kolejny. Kreatywność wyraźnie spada. Agitka jak z przemówienia Frankiewicza. Dość korporacyjnego modelu rządzenia miastem i dyktowania reguł przez lokalnych sługusów.

Przyjaciel

Raczej powiało strachem

Zygmunt

I co z tego. To mi przypomina bogaczy, którzy na kontach mają miliony ale są tak pazetni że nie chcą ich wydawać tylko pomnażaja kapjtał dla samego pomnażania. No i ten wciąż aktualny mit, że Gliwice są jakieś cudownie wyjątkowe. Otóż nie, nie są.

Thor

Kłamczuch prezydentem…, buhahahahaaaaa

elkomendante

nie wiem, po debacie mam wątpliwości czy w ogóle neumann nadaje się nawet na stanowisko które pełni a co dopiero prezydenta miasta…nie wzbudził zaufania.

Wystarczy Frankiewicza

Prezydent jest tylko jeden Frankiewicz, który będzie sterował z Warszawy swoim kolegą marionetką. Czasem osobiście wpadnie żeby przypilnowac interesu.

prawda

Na Neumanna to mogą głosować wyłącznie osoby, które siedzą w radach nadzorczych miejskich spółek lub mają dzięki niemu ciepłą posadkę z dobrymi zarobkami. Każdy normalny chce zmienić układ, który nie słucha mieszkańców i nie liczy się z ich decyzjami, uważający, że metry kwadratowe produkują śmieci, a nie mieszkańcy, nie chcą wyremontować najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście (Zwycięstwa) czy narzucające pomysły, które nikomu nie odpowiadają, np. woonderfull na Siemińskiego. Nie ważne kto wygra, ważne aby nie był to Adam Neumann.

Eryk

Wszyscy kandydaci są z gliwickiego układu, chociaż pozują na niezależnych. Mieli lub nadal mają stołki dyrektorów, prezesów itp., dotacje na swoje działalności gospodarcze, krótko mówiąc masę przywilejów. A teraz chcą zaspokoić ambicje często bardzo wykraczające ponad ich możliwości. Do tego mają swoich popleczników, którym trzeba będzie dać stanowiska…Neumann jest przynajmniej najbardziej doświadczony na stanowisku prezydenckim.

WD-40

Doświadczony na stanowisku :) Nareszcie ktoś nazywa sprawy po imieniu.
“Mój mąż proszę pana, mój mąż z zawodu jest DYREKTOREM”.
Sorry Eryk, ale to miasto nie do końca potrzebuje kogoś doświadczonego na stanowisku. Doświadczonego owszem.

Eryk

A gdzie zdobywali doświadczenie jego kontrkandydaci? I kto może z nim konkurować doświadczeniem życiowym?

Marcin

Logika według wyborców Neumanna: Żeby zostać prezydentem, trzeba mieć doświadczenie na tym stanowisku. Ale nie można zdobyć tego doświadczenia, jeżeli nie było się już wcześniej na takim stanowisku. Dochodzimy więc do takiego absurdu, że prezydent miasta jest niczym król albo cesarz – prezydent jest wybierany dożywotnio, a tuż przed odejściem namaszcza swojego następcę. I niestety taką sytuację mamy z Frankiewiczem i Neumannem. Poczuli się tak pewnie na stołkach, że miasto traktują jak swoją własność, a mieszkańców – jak poddanych. P.S. Moszyński również był wiceprezydentem Gliwic, czyli miał odpowiednie doświadczenie na stanowisku. Więc logika Eryka akurat w tym przypadku zawodzi. Problem… Czytaj więcej »

Eryk

Doświadczenie kandydata jest jednym z atutów, przecież nie przesądza niczego. Jeśli inny kandydat jest tak świetny z jakiegoś powodu, że wystarczy mu mniejsze doświadczenie to droga wolna. Po prostu w tych wyborach lepszego nie ma.

Woda

Ale Gliwiczanie mawiają, że każdy będzie lepszy od Frankiewicza. Nic nie wspominali o kompetencjach i doświadczeniu więc o co chodzi?

Dziadek

@Woda!
Z Ciebie nie tylko Woda,ale i PICER.

Paragraf 22

Klasyka :)

Kina

A przez kogo został namaszczony? Przez przedstawiciela najgorszego z rządów w wolnej Polsce! Tak jest żądny władzy, ten pomazaniec pisowski, że nawet wystapił w TV Polsat… :(

Dziadek

Jak to, co jest zawarte w ostatnim zdaniu przeczytałem mojej klaczy….to jeszcze do chwili obecnej rży..zęby suszy !

Chór wójów

Chyba w odrzucaniu petycji mieszkańców

Nie dla lawy

Nie ma pan mojego głosu panie Neumann. Nie dla kolejnych 5 lat chodzenia po własnych śladach. Nie dla “Gliwice dla VIP-ów”. Tak dla “Gliwice dla mieszkańców”.
Gliwice to nie centrum produkcyjno-handlowo-usługowo-reklamowe. Gliwice to nie fabryka, czy jakaś firma. Gliwice to także dom dla ponad 160 tys. mieszkańców. Pan tego nie rozumie i raczej już nie zrozumie. Szkoda czasu na pańskie rozważne, rozważania o rozważaniu.

Gospodarny

‘Przede wszystkim gospodarka głupcze’ powiedział ktoś mądrzejszy ode mnie, czemu wszyscy chcieliby tylko wydawać nie wiedząc jak na to zarobić, nie chcę się spierać ale to rozumie chyba tylko Neumann, który przez wiele lat prowadził własną działalność zanim został vce prezydentem. Który z pozostałych kandydatów też ma takie doświadczenie życiowe. Jak ktoś wie to proszę napisać. Mnie nie przekonują pomysły jak wydać pieniądze bo to to dzisiaj każdy głupi potrafi, bez wychodzenia z domu. Jak się wzbogacić najpierw żeby potem wydawać – o to takich co to rozumieją to ze świecą szukać.

Subiektywnie

O jakim bogactwie mówisz? O pasie startowym, nowym samochodzie rezydenckim, Beton-Hali Frankiewicza? Szkoda, że to “bogactwo” jest niedostępne dla zwykłych ludzi, chociażby pod postacią godnej służby zdrowia. To “bogactwo” to zapaść gliwickich szpitali, obskurne kamienice, zapuszczone albo wieśniacko odrestaurowane zabytki, ogromna ilość ludzi skrajnie biednych i bezdomnych, ogromna ilość patologii, na których poprzednia władza widziała tylko jeden sposób – likwidacja ławek, nawet zaciemnienie miasta daje się we znaki po ostatnich idiotycznych “modernizacjach”. Mam nadzieję, że wraz z ostatnią żarówką oświetlającą elewację kościoła W.Świętych zgasł czas pierdzistołków poprzedniej ekipy. Wasze rządy są jak ten tunel świetlny na Pl. Rzeźniczym. Chwilowe łał… Czytaj więcej »

Obiektywnie

To tylko twoj wykrzywiony obraz,
taka rozpaczliwa aberracja na skutek zbliżającej się klęski wyborczej i oddalajacego
się stolka !

Oddalający stołek

Poczujesz to bogactwo i “świetną” kondycję finansową miasta jak przyjdzie ci poleżeć w szpitalu miejskim. Tam dopiero widać przepych. Przepych jak koło lampki – ulubionego miejsca spotkań gliwiczan. To bogactwo czuć też każdego dnia na Wójtowej Wsi w Ostropie, Bojkowie,… Oj jak tam dobrze czuć. Chyba ludzie pieniędzmi tam palą. Doprowadzenie do ruiny przez miasto zabytkowych budynków na Kościuszki 44 i 46 to też wynik świetnej kondycji finansowej i doskonałego zarządzania? Wieża ciśnień na Sobieskiego, Zameczek leśny, Willa na Barlickiego, Szkoła na Ziemowita, Willa na Jasnogórskiej, to wszystko wykrzywiony obraz, rozpaczliwa aberracja w mojej głowie, bo przecież miasto jest świetnie… Czytaj więcej »

Świat w oczach dziecka !

Zbuduj sobie miasto z klocków lego takie jakie będzie ci SIĘ podobać lub jakie lubisz, bo o tym jak funkcjonuje prawdziwe miasto ze swoimi uwarunkowaniami nie masz ZIELONEGO POJĘCIA !

Oddalający stołek

Uwarunkowaniami? Czyli jedna nowa rzecz w zamian za agonię dwóch już istniejących. Jakie to jest prawdziwe miasto? Gdańsk, Rzeszów, Zamość, Toruń, Elbląg, Opole? Nie, przepraszam zapomniałem, że porównywać należy się do Bytomia i Rudy Śl

Przemo

Gliwice nie są miastem wojewódzkim i z tego względu (brak urzędów i dodatkowej kasy) nie należy ich porównywać z Opolem, Gdańskiem, Toruniem czy Rzeszowem, chociaż nawet na tym polu nie wychodzą źle jakby zobaczyć wskaźniki dochodów mieszkańców, bezrobocie czy budżet.
Należy porównywać miasta o zbliżonym potencjale, a takimi jest (lub było 20 lat temu) właśnie Zabrze czy Bytom

Równaj w dół

Straszne głupoty opowiadasz. Gliwice nie wychodzą źle w porównaniu z Zamościem, Opolem, czy Rzeszowem? Byłeś kiedyś w tych miastach poza Street View?

Beta

Nic dodać nic ująć!

Stonoga

Panie Neumann. Opowieści o prawidłowym zarządzaniu miastem to bajka. Wystarczy odnieść się do Śląskiej Sieci Metropolitalnej która w latach 2015-2017 za kwotę 30 mln złotych zakupiła sprzęt i oprogramowanie które do dzisiaj nie jest wykorzystywane. Wyraziła na to zgodę Rada Nadzorcza (w której zasiada pani A. Śnieżek – powiązana z innym kandydatem na prezydenta K.Gornigiem) i Zarząd Miasta którego Pan też był członkiem. Jest to przejaw braku odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

:)

Ta spółka miejska wypracowała znacznie większą stratę, co skończyło się cichym wyrzuceniem prezesa.

Stonoga

Zdziwiło mnie że są wśród nas osoby które dają przyzwolenie na takie niegospodarne zachowania. Brawo !!!

papa smerf

Janusz Moszyński wygrał tę debatę.

Tomek

To stać Gliwice na pare ławek i toalet czy nie ? bo raz Adam mówi że Gliwice są bogate bo dobrze nimi zarządzał a raz sie dziwi skąd inni wezmą pieniądze na inwestycje ? Czy moze sie zdecydować i zając jednoznaczne stanowisko ?

AndrzejD

@Tomek
Neuman nie może zająć stanowiska w sprawie o której piszesz, ponieważ nie dostał instrukcji od frankiewicza

Marcin

Przecież to proste – jak Kali dojść do władzy, to Kalego będzie stać na wszystko. Ale jak Kali przegrać w wyborach, to bardzo źle i budżet tego nie udźwignie.

WD-40

Najbezpieczniej stać na stanowisku, żeby nie zajmować żadnego stanowiska. A piłeczki odbijać butnymi frazesami.

Marcin

“Adam Neumann w swoim pierwszym pytaniu zarzucił p.o. prezydenta, że nie powinien podejmować decyzji powodujących duże, finansowe zobowiązania miasta. Pytał również o to, z czego Janusz Moszyński będzie finansował swoje pomysły, które teraz publikuje jako program wyborczy. Ostatnie pytanie do Janusza Moszyńskiego dotyczyło banerów rozwieszanych przez jego komitet, zdaniem Adama Neumanna odbywa się to w sposób chaotyczny i stoi w sprzeczności z deklaracjami konkurenta w kwestii uporządkowania reklam w miejskiej przestrzeni.” W takim razie ja mam parę pytań dla Pana Neumanna. 1. Skoro prezydent nie powinien podejmować decyzji powodujących duże, finansowe zobowiązania miasta, to dlaczego biernie się Pan przyglądał jak… Czytaj więcej »

black_horse

Celnie w punkt. Neumana nie stać na ławki, bo dotychczas stawiał takie za 50 tyś. sztuka.

Kina

A ja się pytam a po co komu ławki pod blokami? Mieszkańcy ich nie chcą bo na tych ławkach wieczorami i noca siadają pijani i naćpani młodzi ludzie przklinając, hałasując i nie dając ludziom odpocząć! Trzeba się najpierw zapytać mieszkańców czego potrzebują

Dziadek

Według moich zapisków dotyczących wydatków na powstanie hali (nie tylko budowę) które prowadzę od 13 lat-ekspertyzy,wstępne plany,wizualizacje,promocje projekt odwodnienia ,wykonanie odwodnienia terenu,badania geologiczne,ekspertyzy- p.poż i przeciw powodziowe ,wycinka drzew i krzewów,projekt budowlany,korekty projektu budowlanego,koszty obsługi inżyniera budowy,koszt inwestora zastępczego(PWiK) ,,wynagrodzenie Generalnego Wykonawcy-MIRBUD,koszty wyposażenia obiektu ,,,koszty kredytu na budowę hali daje razem kwotę ~470 mln PLN (wszystkie te pozycje można znależć w budżetach -niekoniecznie po tytułem Budowa Hali..:). Następna sprawa to koszty utrzymania ,zobaczycie gliwiczanie jakie te koszty będą w 2022 i dalej, jak się skończą GWARANCJE,jak wzrosną ceny energii i jak ilość chętnych do ponoszenia kosztów zmaleje do 150 tyś.

Przemo

Ale zaraz, przecież Halę Gliwice lub Arenę zachwala też Moszyński……
Przed 2007 rokiem wręcz zachęcał do jej budowy.
A przecież wy trąbicie, że Hala jest BE, to znaczy że Moszyński też jest osobą nieodpowiedzialną?
No chyba, że dziadek i marcin są hipokrytami lub trollami od Moszyńskiego.

RealistA

Pytanie Marcina, komentarz Dziadka i Twój Przemo powinniście skierować RÓWNIEŻ do redakcji 24gliwice, która zorganizowała ciekawe, co prawda, debaty, ale bez możliwości zaistnienia w nich mieszkańców czytaj Waszych ciekawych wypowiedzi czy też konkretnych pytań. Teraz pytanie o weryfikacje waszych wypowiedzi bo tu rozmawiamy o KOLOSALNYCH SUMACH i jestem bardzo ostrożny w ich interpretacji. Tu zaproszeni kandydaci mogliby to zweryfikować. Może 24gliwice jeszcze coś z tym zrobi bo te debaty nie są wyczerpujące, brakuje w nich pytań MIESZKAŃCÓW. To jedyny czas (kampania) kiedy osoby w przyszłości decyzyjne MOGĄ zgodzić się na taką formułę. Brakuje mi trudnych pytań, np. jak wysoki jest… Czytaj więcej »

Dziadek

@RealistA.

Żeby kandydat chciał weryfikować kwoty które podaję dotyczące hali musiałaby mieć dobrą wolę,żeby to zrobić i poswięcić kilka tygodni ,żeby “grzebać” w budżetach Gliwic od 2007 roku i budżetach PWiK.
Wydatki już się zaczynają w czerwcu został ogłoszony przetarg na dostawę i wymianę dwóch wkładów szybowych w Hali Arena i przetarg na czyszczenie instalacji wentylacyjnych.Te wydatki nie obciazają operatora tylko budzet Gliwic.

RealistA

Nie wiem dlaczego nie ma tu mojego komentarza, więc ponawiam; Wasz ciekawy dialog Marcin, Dziadek, Przemo powinien zaistnieć w formie konkretnych pytań w debacie kandydatów. Rozumiem, że kandydaci ustalają zasady debaty, ale 24gliwice powinno naciskać na kandydatów by nie zabrakło w debacie PYTAŃ MIESZKAŃCÓW a zwłaszcza kwestia, którą Wy tu poruszacie. Kandydaci na prezydenta mogliby zweryfikować informacje, które podajecie. Osobiście podchodzę ostrożnie co do kwestii wiarygodności tych info ( to są niemałe sumy), ale jestem ciekawy jak do tego odnieśliby się kandydaci. Wówczas możnaby to zweryfikować.

Joasia

Pan Moszyński zdecydowanie lepiej wypadł w pytaniach i odpowiedziach.

:)

Z podatkami płaconymi przez wicków w Kędzierzynie i Rybniku to strzał w 10. Swego czasu Frankiewicz prowadził agitację za płaceniem podatków w Gliwicach, jak widać nie przekonał nawet swoich podwładnych. Czepianie się Neumanna wyborczych, czyli tymczasowych banerów jest krańcowo żałosne wziąwszy pod uwagę, że jego komitet od lat ma bezkonkurencyjny gest w zaśmiecaniu otoczenia podobiznami Frankiewicza, radnych koalicyjnych, a teraz samego Neumanna. A już mieszanie tego procederu z “prawami przedsiębiorców” jest idiotyczne. Nijak się nie dowiedziałem, w jaki sposób mam odnieść korzyść na przekształceniu rekreacyjnego lotniska w biznesowe, co zrobiono na mój koszt. Znowu nie padło pytanie o sytuację w… Czytaj więcej »

Gospodarny

Jak nie rozumiesz co da ci biznesowe lotnisko, które uzupełni jego funkcje rekreacyjne to przeczytaj “Bogaty ojciec, biedny ojciec” Kyosakiego. Szczerze polecam,

:)

O, jeszcze jedna ofiara poradników uczących jak być bogatym, który nawet nazwiska autora nie potrafi poprawnie napisać.

Ciekawy

Mnie poważnie ciekawi czym kandydat Moszyński zajmował się od momentu jak przestał być marszałkiem śląskim 10 lat temu do momentu jak go premier Morawiecki dysygnowal do pełnienia obowiązków prezydenta, ktoś wie?

:)

To jest pilnie strzeżona tajemnica, podobnie jak adres, pod któym znajduje się zwarty w całość program kandydata, który PiS się nie kłania.

black_horse

Panie Neumann, tym pasem startowym mnie pan przekonał. Już teraz szukam na OLX używanego odrzutowca. Będzie jak znalazł na dojazdy do pracy, I mandatów za prędkość nie będę płacił.

Księżyc i Gwiazdy

Przy okazji można zapytać Pana Neumanna, co tam słychać w MZUKu. Parasol ochronny nad żerowiskiem już rozłożyli. Tam nawet zarząd cmentarzy komunalnych jest “układem w układzie”.

Przyjaciel

Jak brakuje wiedzy to się ucieka do kłamstw (Gornig, Budka). Panie Neumann czy naprawdę mieliśmy w Gliwicach takich włodarzy. Dziękujemy frankowiczom !!!!

Ampuła

Bezpartyjny kandydat na PiSocjalistycznego prezydenta w debacie czy dyskusji obieca wszystko wszystkim.
W milionach sztuk i elektryczne. Potem partia każe mu zanieść wieniec pod wskazany pomnik, postawić 10 nowych i wydać rocznie 100 milionów z miejskiej kasy na usługi warszawskich kancelarii, izraelskich doradców, młodzieżowych asystentów i zasłużonych kapelanów.
Tak wyglądają “rządy” partyjnych marionetek w terenie.

TAK OTO TAK !

Dokładnie tak !. Wzorów w Polsce nie brakuje !

A3UC

I juz wiadomo Nojman bedzie sie skupial na wpywach do budżetu skad te wplywy? Ano od pani pana mnie, bedziemy za wszystko słono placic. Moszynski jest juz dobrym gospodarzem. Franki ms cos chyba na sumieniu ze mianowal swojego zastępcę.

EW

Fajny ten Neumann nie wie ile mieszkaniec Gliwic płaci podatków – strach się bać jak zostanie prezydentem . Wstyd wielki wstyd

Księżyc i Gwiazdy

Moszyński wali konkretami a Neumann pitoli o braku legitymacji do zaciągania zobowiązań. Nie interesują go sprawy mieszkańców, to widać, słychać i czuć…

jurek

Czy obaj panowie głosowali za nie przyznaniem ulgi w sprawie przekształceń prawa wieczystego mieszkańcom Gliwic będziemy pamiętać w wyborach

Dziadek

J.Moszyński,K.Gornig i A.Gillner nie mogli brać udziału w tym głosowaniu, nie są członkami Rady Miasta w Gliwicach.

Silesian

Pan Komisarz dał się poznać w wywiadzie, jako arogancki i sfrustrowany człowiek. Pierwsze pytanie było kompletnie z d…, tak jakby miało jakiekolwiek znaczenie dla sprawowania funkcji. Sam jeszcze ordynarnie skłamał o “przeciętnej rodzinie” – nie może być takie pojęcia z przyczyn wskazanych właśnie przez Neumanna.

Po tym wywiadzie można śmiało zakrzyknąć – każdy z kandydatów – byle nie Moszyński!

mieszkanka

Gdzie jest program, o którym mówi pan Moszyński, bo jak pan Neumann także go nie znalazłam… tylko “wywiady i telewizja”

Przemo

I nie znajdziesz. Też próbowałem. Kampania Moszyńskiego to kampania obrzucania błotem. Im bardziej widzą, że przegrają w 1. turze tym bardziej próbują wyciągać kłamstwa, pomówienia i półprawdy.
Z jego programem jest jak z jego stroną internetową:
http://www.januszmoszynski.pl

Edmund

Mieszkanka ty ślepoto , w internecie strona janusz-moszynski.pl oraz w gazecie miejskiej , też na Internecie jest do pobrania

Dziadek

Smutek mnie ogarnął po wysłuchaniu obu kandydatów.
Mam nieodparte wrażenie po wysłuchaniu już trzech kandydatów,że panicznie się boją użycia dwóch słów :RADAN i REMONDIS !

wyborca

Dziadku, drogi dziadku daj sobie spokój z teorią spiskową o Radanie i Remondisie!

Dziadek

@wyborca.

Jeżeli się nic nie zmieni,to za 2-3 lata znajdziesz , nie tylko swoją rękę w nocniku,ale i siebie w szambie…chyba,że jesteś nie tylko wyborcą.

PS.Nie jestem dla Ciebie dziadkiem,poufałość zostaw sobie dla swoich bliskich!

Xsenofob

Na ich miejscu też bym się bał :-)
Lepiej nie ruszać bo będzie śmierdziało . . .

danka

dlaczego RADAN?

Marcin

Być może to będzie dobra odpowiedź na pytanie “dlaczego RADAN”: https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/budynek-dyrekcji-huty-sprzedany-nabywca-jest-powiazany-ze-spolka-arena-operator-i-fundacja-radan/

Fundacji Radan powierzono również zarządzanie Areną Gliwice po 3 nieudanych przetargach w tej sprawie. Zrobiono to w niewyjaśnionych okolicznościach – bez przetargu i nikt nie wie na jakich warunkach. Nikt nie wie również czy przewidziano z tego tytułu jakieś przychody dla budżetu miasta, natomiast są na pewno koszty: https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/28-mln-zlotych-za-pol-roku-dzialania-dla-spolki-arena-operator-swiadczenie-uslug-promocyjnych/ Oczywiście w tym przypadku również wykonawcę wyłoniono z wolnej ręki, bez przetargu. Na 2019 r. zaplanowano z tego tytułu łączną kwotę aż 8,5 mln zł.
Do tego wisienka na torcie:
https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/przed-kontrola-posadzone-po-kontroli-wykopane-developer-zabezpieczyl-drzewka-na-budowie/

Jak to ktoś napisał wyżej – niektórych spraw lepiej nie ruszać.

Dziadek
Przemo

I co z tego wynika? Że facet jest przedsiębiorczy.
No chyba, że dziadek i marcin wiedzą dużo więcej niż przeciętny Gliwiczanin i wiedzą, gdzie kryje się spisek!
A te drzewka, to ci dopiero! No przekręt roku!
Bałwany idźcie dalej rozklejać plakaty, a nie szczuć!

krzysztof

To że kandydat na prezydenta nazwał adama neumanna parę razy kłamcą to nic JA CIEBIE NAZYWAM KŁAMCĄ i to za dofinansowanie w 100 proc.KŁAMIESZ I ŁGAĆ BĘDZIESZ BO TAKA TO twoja NATURA,a dofinansowanie to chyba swoim dawaliście.ŁGARZA NIGDY NA STANOWISKO PREZYDENCKIE,aleś mi tymi bredniami ciśnienie podniósł chłopku

Tomek

Mowisz o rzekomym dofinansowaniu do piecy ktore Adam zapewnił ze daje mieszkańcom

krzysztof

nie o wymianie z węglowego na gazowy ,blamaż gliwickiej władzy z UM KLIKA TAM PANUJE OD 26 LAT,TERAZ MAM ICH W DU,,,,,ŻYM POWAŻANIU a taki an człeczek przesiąknięty wizjami frankiewicza to PORAŻKA DLA MIASTA I MIESZKAŃCÓW

Marcin

To dofinansowanie jest tak “skuteczne”, że po ostatniej akcji straży miejskiej okazało się, że 1/7 mieszkańców pali byle czym w byle jakich piecach. Przekładając to na konkretne liczby – mamy 2,5 tys. pieców, w których pali się najgorszymi odpadami. I to pomimo tego, że według zapewnień Frankiewicza i jego ekipy mieszkańcy Gliwic należą do najlepiej zarabiających w kraju. Czyli coś się ewidentnie nie zgadza.

Erwin

Krzysiu daj na luz bo ci jakaś żyłka pynknie i się znajdziesz w jednym z upadłych gliwickich szpitali, do czego doprowadziła poprzednio rządząca miastem ekipa na czele z twoim guru. Jak tam trafisz, żyw z niego nie wyjdziesz…

ZOSIA GLIWICZANKA OD ZAWSZE !

WIEM JEDNO !
NIE CHCĘ PIS-u W NASZYM MIEŚCIE !
Kto pana powołał panie Komisarzu Moszynski ?
Jakie jest pana polityczne zaplecze ?
Kto panu robi Kampanię wyborczą ?

BLJ

Moszyński nie jest w pisie, a jeśli ma z nim jakieś związki to przynajmniej jest na tyle mądry, że się ich wstydzi. Za to obaj z Neumannem byli w PO, więc przeszłość polityczną mają bardzo podobną. Z kolei Neumann jest tak gorliwie wspierany przez PO, że można się tylko domyślać, co ta partia dostanie w zamian. Jeszcze jakby radna Budka miała zostać wice, bo ona jest w miarę postępowa – ale nie, zapewne będą tylko stanowiska dla “działaczy”, a swoją politykę lania betonu gdzie popadnie Neumann z Frankiewiczem będą uprawiać bez przeszkód.

:)

Pani Kulczyńska-Budka postępowa? Chyba w kreowaniu fałszywego wizerunku i pałacowych spiskach, a i to żadna nowość. Czas płynie, a pozwu nie ma, czyli wszystko jeszcze może się zdarzyć i po ewentualnej wygranej Neumanna zobaczysz ją w roli wice.

BLJ

Nie jestem jakimś fanem ale w porównaniu do Neumanna to ona jest cyborgiem z przyszłości. A pozew może i jest, byłeś w sądzie w aktach, sprawdzałeś? To nie tryb wyborczy, to się może ciągnąć latami.

:)

Jak takie mają być cyborgi z przyszłości, to pora umierać. Przynajmniej w Gliwicach. O pozwie akurat ta pani poinformowałaby w chwili złożenia w sądzie i zrobiła z tego transmitowane “wydarzenie” na fejsie.

:)

Jest pozew!!! Pani radna, koalicjantka kandydata na prezydenta A. Neumanna będzie się z nim sądzić o słowa o propozycji finansowej w zamian za stanowisko wiceprezydenta. Czy ktoś zna drugi taki przypadek, kiedy koalicjanci w trakcie kampanii wyborczej ciągali się po sądach?

Eryk

Borys Budka nadal nie poparł Neumanna co uważam za naganne. Usunął z listy osoby niepewne, o wątpliwych sympatiach politycznych ale też Budkowie na tej sytuacji skorzystali. Więc przyzwoicie by było wyświadczyć przysługę poparcie bez żadnych warunków.

The Tiger@

PO już dostała coś w zamian. I przez to niestety nie kandyduje wg mnie lepszy kandydat.

BLJ

Tak to jest jak się wciąga politykę krajową do wyborów lokalnych. To jest efekt dealu Frankiewicza ze Schetyną. I dlatego teraz zamiast prowadzić kampanię Neumann głównie straszy, że każdy poza nim jest z PISu, co już go kosztowało przegrany proces wyborczy z Gornigiem.

Eryk

A myślisz, że PIS odpuści tak duże miasto jak Gliwice? Wiedzą, że oficjalnie nie wygrają to kombinują po kątach z niektórymi kandydatami.

The Tiger@

Zgadzam się… polityka krajowa wciągnęła ZF poprzez jego przewodnictwo w Związku Miast Polskich. I później to się poskładało jak domek z kart. Ciekawe czy to przewidział.

Xsenofob

Nie jest problemem, kto go powołał. Problemem jest, jaką naprawdę osobą jest p. Moszyński.

:)

Dla mnie to “głodny, niezrzeszony”. Z dostępnych ugrupowań nie usiłował wrócić do polityki tylko przy wsparciu lewicy. Ale poparcie dla lewicy rośnie, więc nic straconego.

OGARNIJ SIĘ

Ogarnij się już z tym PIS-em, bo od tego p….nia zaczynam już być pro-PIS owski

autobusiarz

Oj, Zosiu, Zosiu… (westchnienie)

Bolek z osiedla

Ciężko żeby powołał go ktoś spoza pisu skoro pis jest u władzy.

eryk

My suwereni Gliwic zwracamy się z wnioskiem o uruchomienie przystanku autobusowego w rejonie ulicy generała Okulickiego w Gliwicach na wysokości wejścia na cmentarz centralny
z poważaniem posłowie NSPP

Eryk

Kto konkretnie się zwraca ?

Eryk

Wolę sytego Neumanna i jego ekipę niż głodnych karierowiczów i ich popleczników.

TAJ

OJOJOJ !!! CAŁE ICH WYGLODNIALE TABUNY CZEKAJĄ ABY PRZEJĄĆ STOŁKI W MIEJSKICH SPÓŁKACH /od prezesa do kierowcy/.
Niestety daremne chęci i próżny ich trud !!!

Kasia

Pan Neumann powiedział, że” nie chowa się za plecami Zygmunta Frankiewicza i jest samodzielny” , to dlaczego na wszystkich plakatach jest z byłym prezydentem, wynika z tego, że na jego plechach chce się prześliznąć. Do samodzielności droga bardzo daleka.

black_horse

Co by to było gdyby Frankiewicz nie zwiał do senatu tylko umarł. Neuman fotografował by się z jego figurą woskową ?

Dziadek

@ black_horse.

Gdyby Z.Frankiewicz zmarł(życzę zdrowia)….to A.Neumannowi nie przyszedł by do głowy zamiar kandydowania na prezydenta Gliwic……znaczna częśc gliwiczan i na tym forum doskonale sobie zdaje sprawę z jakiego powodu !

Marcin

A skąd wiesz, że Neumann i jego ekipa są już syci? Przed odejściem Frankiewicz załatwił swoim wice- ciepłe posadki w spółkach miejskich, czyli JESZCZE IM MAŁO, jeszcze by chcieli ciągnąć kasy OD MIEJSKIEGO PODATNIKA: https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/miekkie-ladowanie-wiceprezydentow-zmiany-w-radach-nadzorczych-tuz-przed-wyborami/
Ludzie przyzwyczajeni do stołków, do kasy, do honorów, rautów, balów i zaszczytów nie potrafią już z tego zrezygnować.

WD-40

Słabe i oklepane. Próbuj dalej.

Xsenofob

Obaj to ludzie Frankiewicza – byli, wybrani przez niego wiceprezydenci.
Przez nich obu na spółkę z Frankiewiczem Gliwice są zadłużone po uszy (hala podium/arena).
Jeszcze jedno ich łączy – “tryskają energią” i unikają patrzenia na siebie.
Zamiast konkretów – głupawe pytania.

The Tiger@

Proszę o źródło z którego wynika, że Gliwice są zadłużone po uszy.
Wkleiłem link do własnego źródła z którego to nie wynika, ale (jeszcze?) nie przeszło przez moderację.

:)

Szacowane wpływy do budżetu Gliwic w 2020 to 1,5 mld zł, a wydatki – 1,7 mld. Różnicę ma pokryć kredyt. Za rok szacowane zadłużenie miasta ma wynieść już 500 mln i i zrównać wielkością z inwestycyjną częścią budżetu. Także tego…

:)

Z twojego linku w ogóle niewiele wynika, a już na pewno nie to, że Gliwice w 2018 wyszły na 0. Czyżby Halę Arena już spłacono?

The Tiger@

Wynika, że zadłużenie wynosi 1000-1500 PLN na mieszkańca i jest na średnim poziomie. Więc nie jest to “po uszy”.

:)

Czyli pan Janusz jest zadłużony na 1 tys, a pan Adam na 1,5 tys? Z banku też dostajesz dane o saldzie konta w przedziale 1-1,5 tys? Zmień bank. Wyręczę cię biedaku intelektualny. W związku z zadłużeniem Gliwic, każdy z nas miał dług w wysokości 1474 zł (268,5 mln zł wartości nominalnej). Ale ta kwota dotyczyła roku 2017 i na takie dane się powołujesz. Przypomnę, że jest, a raczej kończy się 2019. Wyżej masz prognozę na kolejne lata, ale oczywiście możesz się pocieszać kiepskim wynikiem z 2017. Na twoim miejscu sięgnąłbym dalej wstecz, do lat, kiedy Frankiewicz chełpił się na lewo… Czytaj więcej »

The Tiger@

Napisałem Tobie jak interpretować tę grafikę, a Ty mnie obrażasz. Fajne sobie świadectwo wystawiasz. Zwłaszcza, że napisałeś banały, które wiem.

:)

Chyba w alternatywnym życiu.

The Tiger@

Skończyły się Tobie argumenty. I znowu wygrało dobro.

Xsenofob

Wg konkurencyjnego portalu (moderacja pewnie nie puści linka, ale można wygooglać “zadłużenie gliwic 2019” – pierwsza poazycja), zadłużenie Gliwic wynosi ok. 470 mln i lawinowo rośnie – za 2 lata może być 700 mln.
Oczywiście obciąża nas nieszczęsna hala bankrut. Spłata i obsługa tego zadłużenia skutecznie blokuje inwestycje i inne wydatki naprawdę potrzebne gliwiczanom.

autobusiarz

Wiedziałem, ze jednak Franek w końcu zrobił coś, za co go polubię.

Pomówienia

Co ty gadasz , to neuman nas kłamie mówiąc że wszystko jest takie różowe ?

The Tiger@

“Między innym z tego powodu w najnowszym ratingu zasłużyło na utrzymanie najwyższej z możliwych do uzyskania w Polsce ocen. Międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej pozostają na poziomie „A-”, a długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”.” – to też nie pasuje do “zadłużenia po uszy”.
No i planowane zadłużenie jest związane z planowaną budową szpitala.
Osobiście wolałbym nie mieć anie hali, ani szpitala, ale to inna sprawa.

:)

Skoro już dokopałeś się do nowych artykułu w NG, to wypadało podać źródło cytatu. I dołączyć zdanie o przewidywanym zadłużeniu na ponad 700 mln, co będzie stanowiło 50% budżetu miasta. Bo rozmawiamy o zadłużeniu, w które nas wmanewrował najlepszy prezydent na Świecie, a nie o ratingach, które przed światowym krachem finansowym też wystawiały najwyższe noty nominalnym bankrutom.

The Tiger@

Żródło zostało podane przez dyskutanta wyżej i zastosowałem brzytwę Ockhama. To napisz jacy to “nominalni bankruci” mieli najwyższe noty (nie licząc banków).

:)

Chodzi właśnie o banki, czemu chciałbyś o nich zapomnieć? Ale są i miasta, które pomimo bezpiecznych ratingów popadały w ruinę finansową, bo najpierw ratingi przy 1/3 zadłużenia budżetu, potem 1/2, aż do 3/4 ciągle rokowały świetlaną przyszłość. Nie uciekaj w marzenia ratingowe, rozmowa jest o długu, który koncertowo rośnie, co ci nie w smak tym bardziej, że równie koncertowo wyłożyłeś się w temacie.

The Tiger@

Niby gdzie się “wyłożyłem” w temacie?
Banki są specyficznym przykładem, ponieważ u nich płynność jest zależna od różnych czynników. Dlatego pozostańmy wśród podmiotów gospodarki realnej lub też samorządach.
Oczywiście, że mi się nie podoba wzrastające zadłużenie, ale zadłużenie Gliwic nie jest “po uszy”. I o to w tym wszystkim chodzi.