Autobusy i Koleje Śląskie w środę za darmo. Wystarczy okazać dowód rejestracyjny samochodu

Z powodu prognozowanej bardzo złej jakości powietrza, w środę 19 grudnia będą obowiązywać bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla kierowców i jednego współpasażera.

Bezpłatne przejazdy dla pasażerów, którzy w chwili przejazdu będą ze sobą posiadać dowód rejestracyjny samochodu osobowego wrowadzają KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy. Z możliwości tej będzie mogła skorzystać również jeszcze jedna osoba, towarzysząca posiadaczowi dowodu rejestracyjnego

Powodem ogłoszenia bezpłatnych przejazdów jest prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać również w pociągach Kolei Śląskich – z wyjątkiem przejazdów pociągami relacji Chałupki – Bohumin oraz Ornak, jeżdżącymi na odcinku Żywiec – Zakopane.

Osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym nie muszą być formalnie jego właścicielem (wpisanym do dowodu rejestracyjnego), aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu. Uprawnienie to będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach jeżdżących w barwach KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

Bezpłatne przejazdy w Dni Smogowe ogłaszane są, gdy normy zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu PM 10) przekroczą wartość alarmowe.

Na obszarze Metropolii bezpłatne przejazdy dla kierowców są wprowadzone w sytuacji, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyć przynajmniej jednego z dwóch obszarów wyznaczonych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obejmującego swoim zasięgiem gminy i miasta Metropolii. Chodzi o obszar centralny oraz rybnicko-pszczyński.

Natomiast w przypadku Kolei Śląskich – gdy normy zanieczyszczeń powietrza zostaną przekroczone przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych przez WIOŚ. (info GZM)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
HKD
HKD

“Ucz się, Europo, jak można pięknie żyć!” powiedziała w sobotę Szydło po tym, jak PiS obwieścił całemu światu, że nie zamierza przestać smrodzić węglem na każdym kroku tylko po to, żeby głosami tępych ryli zagwarantować sobie poparcie w wyborach.

dlaczego
dlaczego

za darmo mają tylko te osoby, które na co dzień smrodzą?

dlatego
dlatego

Prawda, że to dziwne? A jeszcze dziwniej się robi, kiedy poczytasz tutejszych smrodzących, którzy twierdzą, że samochody nie smrodzą.

Kolega
Kolega

Albo twierdzą, że tramwaj jest eko…….

Ampuła
Ampuła

Umorusanym Specjalnej Troski porobiły się pęcherze na łapach od oklaskiwania prezydęta D..y,
kiedy obiecał następne 200 lat najdroższego na świecie wydobycia i powszechnego spalania wungla.
Żeby powietrze nad “niezależną energetycznie” Polską było zabójczej świeżości.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

No i kroczymy w czołówce technologicznej świata: tylko u nas węgiel znajduje się W CHMURZE. A powietrze jest u nas całkiem smaczne: trzeba tylko dobrze pogryźć.

Ssak
Ssak

Oczywiście Gliwic nie stać żeby w taki dzień wszyscy mogli mieć ulgę na przejazd. A nie przyszło KZK GOP do głowy, że reszta mieszkańców to nie bydło a ludzie do cholery, i też płacą podatki, i też czekają miesiącami w kolejkach na specjalistów, nie korzystają z wielu przywilejów bo rzadko z domu wychodzą. A jutro to ja muszę jechać do przychodni w Wojskowym bo mam wizytę u endokrynologa. I do cholery będę wdychać smog przez całą drogę w obie strony z połowy Daszyńskiego aż po Zygmunta Starego. Niech ich pokręci za takie decyzje, ciągle dzielą społeczeństwo aby łatwiej było nami… Czytaj więcej »

Lolek
Lolek

Kup sobie maskę i po problemie :-)

Joe
Joe

Super – a nie można byłoby tak po prostu za darmo dla wszystkich – również dla tych, co nie smrodzą?

gmG
gmG

Czy kierowcy ciężarówek potocznie zwanych TIR-ami które jadą przez centrum Gliwic Drogową Trasą Średnicową też mogą bezpłatnie autobusem?

kanalia52
kanalia52

Kto pomoże w zorganizowaniu pozwu zbiorowego p-ko Frankiewiczowi za smog?

krzysztof
krzysztof

za całokształt IDĘ z Tobą

HKD
HKD

Niestety, musiałbyś udowodnić, że smog jest winą obiektów, którymi zarządza Frankiewicz (czyli UM). A to jest fizycznie nie do udowodnienia niestety.

Dym
Dym

śmieszy mnie troszkę to jak zrzuca się wine za smog na samochody. Latem smogu nie widać, a auta jeżdża i jeżdża…

AMF
AMF

Zapisz się w kolejkę do okulisty to już za 2-3 lata zobaczysz.

Dym
Dym

To dlaczego WIOŚ nie ogłasza takich przekroczenia zanieczyszczenia powietrza w sezonie niegrzewczym?

HAL
HAL

Bo WIOŚ ma normę zatruwania o 300% wyższą niż WHO, czyli reszta świata, o czym każdy w miarę ogarnięty wieśniak wie od 4 lat. Ale jak ktoś urodził się polskim idiotą, to raczej ma marne szanse, żeby ktoś mądry uczynił z niego człowieka przynajmniej myślącego, który analizuje dane i się uczy. Znamienne, że ten portal wcale w tym nie pomaga za to robi bardzo wiele, żeby głupota dominowała nad wiedzą. Wszystko w imię zysku z klikania. Podłe, czy po prostu polskie?

Joe
Joe

Czy WHO to ta organizacja, które zaleca jak uczyć dzieci przyjemności z dotykania własnego ciała, asertywnie negocjować bezpieczny i przyjemny dla obu stron seks, itd.?

AMF
AMF

Czy katotalibom obronę życia sprowadzającym wyłącznie do aborcji chodzi o to, że ksiądz na chrzcinach i pogrzebie nie zarobi?

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Posłuchaj pisowski tłuku: w płucach lądują ci miligramy na metr sześcienny a nie procenty. Więc jak sobie podniesiesz normę dziesięć razy, to od tego zdrowy nie będziesz.
A po drugie, ty “wykształcony i myślący człowieku, który analizuje dane i się uczy”, jeśli WIOŚ ma normę o 300% wyższą niż WHO to jej procentowe przekroczenie następuje przy WYŻSZYCH stężeniach, a nie niższych

HAL
HAL

@Żoliborska kanalia. Czytaj pooowoooliii. Rozumiem, że się wściekasz, bo w Polsce normy trzykrotnie zawyżył rząd PO i dlatego jestem “pisowskim tłukiem”, bo nie rozumiesz, co przeczytałeś. To może tak: Kiedy w Paryżu zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 przekracza poziom 80 mikrogramów na metr sześcienny (średniodobowo) i ogłaszają alarm smogowy, to “francuskie pieski” po prostu panikują: wprowadzają ograniczenia w ruchu pojazdów, itp. A kiedy w Gliwicach wskaźnik pokazuje 162 µg/m³ (jak dzisiaj), to jest zwykły grudniowy dzień, w sam raz na spacer szlakiem świątecznych ozdób i świecidełek. Niczego się nie ogłasza i nie zakazuje. Polska katolicka sielanka wśród kretynów z dwóch plemion,… Czytaj więcej »

Lolek
Lolek

To mnie Panie Hal mnie zaciekawiłeś. Jaki to się stało, że wysokie normy to zasługa PO? Z tego co się orientuję wcześniej normy stężeń zanieczyszczenie nie były jakoś specjalnie wyśrubowane. Inna sprawa, PO już nie rządzi od 3 lat, za niedługo kolejne wybory do parlamentu. A jakoś obecna władza nie spieszy się do wprowadzenia zmiany, by normy były takie same jak na zgniłym zachodzie.

AMF
AMF

Tak samo drobna zmiana nie śpieszy się z budową elektrowni atomowych czy linii kolejowych. Ba dalej kolej jest likwidowana (o przepraszam unieruchamiana ;-] ) i zastępowana transportem samochodowym ku uciesze kremla i grabarzy.

AMF
AMF

Ogłoszenia o przekroczeniach były lata temu publicznie ogłaszane nim jeszcze pozwolono tematowi tak szeroko wypłynąć – trzeba było uważniej oglądać, jeśli znikły to pogratulować PiSowi przebicia dna ustawionego przez PO. Cóż na bieżąco z TV nie jestem.

PS: to co wymagało samodzielnego wygrzebania to dane odnośnie zanieczyszczenia gleb wzdłuż dróg.

za smog
za smog

za smog samochody odpowiadają w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Wuppertal Institute podaje, że średnio 23% smogu to sprawa transportu. W Austrii , gdy jest większe zanieczyszczenie powietrza , na autostradach w pobliżu miast pojawia się elektronicznie wyświetlane ograniczenie prędkości np. do 80 km/h.

AMF
AMF

To dane z krajów cywilizowanych prawda?
Nie z szrotolandu gdzie Ukraińcy rejestrują złom, który do ich kraju nie byłby wpuszczony a tankowanie opału i wycięcie filtrów w aucie to dla buraków powód do dumy…

np.
np.

np. bardzo trujące tlenki azotu to sprawka głównie samochodów. A nie są one uwzględniane prawie wcale w komunikatach związanych ze smogiem.

Imię
Imię

No to może rozróżnijmy w końcu dwa rodzaje smogu – typu Londyńskiego i typu Los Angeles

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

W Europie to już dawno nieprawda: obowiązkowe katalizatory redukują NOx do azotu. Oczywiście: katalizatory działają skutecznie dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, więc jakiś czas po starcie silniki spalinowe rzeczywiście emitują NOx (i CO jednocześnie), ale to już nie to samo, co 20 lat temu.

Ssak
Ssak

W końcu rozsądny komentarz. Dziękuję.

Pyskowiczanin
Pyskowiczanin

Bieda w Polsce to się pali czym się da np. Obsrane pampersy i stare gumioki

Karol
Karol

. Proszę mi zakazać palic węglem, proszę zwolnić z podatku przez kilka lat, ja chcę Wam pomoc ale jak? Mieszkam w Kamieniu pod Rybnikiem+(sytuacja taka sama jak w Gliwicach, nie ma gazu, dom mam ocieplony, piec ma ok 7 lat kosztował ok 5 tys, palę węglem typu orzech najwyższej jakości, syf leci z komina, w tym roku chciałem otrzymać dotację dla eko pieca ale zabrali, piec i tak kupię kupie( na pellet) ok 10 tys, ale okolicy nie zmienię, będę nieliczny na tej wyspie. Na wyborach z całej ulicy byłem tylko ja i sąsiad mieszkający parę domów dalej, myślicie że… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Dom to luksus. A utrzymanie luksusu kosztuje. To są między innymi te koszty. Jeśli Cię na to nie stać, to idź mieszkaj do bloku zasilanego z msc.
Kocioł gazowy ma żywotność około 20 lat. Ile razy w ciągu ostatnich 20 lat zmieniałeś np samochód? Kosztował 10 tysięcy czy może więcej?

black_horse
black_horse

@Żoliborska Kanalia
Błędne myślenie. Nie idź tą drogą. Według Twojego sposobu rozumowania wszyscy mieszkańcy np: wsi są pławiącymi się w luksusach posiadaczami domów.

black_horse
black_horse

@Karol
Zanim uzbierasz na nowy piec, spróbuj tego:
http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

Urko
Urko

O to , to , to !!!! Szanowny Karolu . Koniecznie wejdź na tę magiczną stronę wskazaną przez malutkiego czarnego konika, który co prawda nie ma pojęcia o praktyce rozpalania wungla w piecu, bo mieszka w bloku z CO, ale znalazł tę stronę z czarodziejskimi przepisami i cuuuuudownymi zdjęciami i jego prosty rozum dostał olśnienia. Zacznij rozpalać “od góry” , przekonaj sąsiadów 5 -godzinną inhalacją nad czystym tlenem unoszącym się z twojego komina. A jak już cały Kamień będzie “rozpalać od góry”, to będziecie mogli wystąpić o status uzdrowiska

black_horse
black_horse

@urko Tak, tak, troll na posterunku od rana. Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia, żadnej wiedzy, odporność na nową wiedzę, żadnych argumentów – to wyśmiej, wykpij, pobłaznuj. W dobie wciąż postępującej reformy oświaty na pewno znajdziesz kilku elokwentnych swojego pokroju. A potem bohatersko pod panelami fotowoltaicznymi umrzyj na raka, astmę czy co tam sąsiedzi ci zapodają. A jak to nie pomaga, bo plusiki pod komentarzem nie lecą to może jakiś ubaw z nicka ? Żenujący jesteś koleś. Na szczęście jest coraz więcej ludzi korzystających z tej metody i twoje żałosne kwiki tutaj nic nie pomogą. Komu zależy na szybkiej… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Oooo… Znaczy się zabolało? XD, XD, XD . Pewnie szczególnie ten “malutki” ?XD, XD, XD , ” ..bo plusiki pod komentarzem nie lecą ” XD XD XD XDDDDD…..
Kolejny “miszcz” wiedzy teoretycznej z internetu . Przydatnej jedynie przy rozpalaniu grilla. Którego nie da się rozpalić “od dołu” XDXDXDXDDDDDDD…………..

Adam
Adam

Ja od wielu lat pale metodą od góry, i potwierdzam wszystko co pisze konik. Sąsiadom mówię żże mam piec na ekogroszek, bo z komina leci niewiele sadzy i dymu. Jak nie wiesz to się nie wymądrzaj

Urko
Urko

Nie Adasiu , nie znam się. Podobnie jak na podkuwaniu mułów, wyplataniu koszyków z wikliny i lepieniu garów z gliny. Bywam w zimie na nartach na tydzień lub dwa .I nie muszę szukać w tym czasie “palacza piecowego górnego zapłonu” do wynajęcia. Nie nawiedza mnie SM z dronami . A kominiarza widuję raz na 2 lat , bo jest mi to potrzebne do ubezpieczenia . A ty Adasiu czuwaj rankami i wieczorami przy swoim kachloku i żyj w przekonaniu , że jak dym czarny z komina nie leci, to znaczy , że poprawisz stan środowiska naturalnego i nie syfisz….

Lolek
Lolek

Zbiornik z gazem możesz zawsze postawić. Cena koło 10000 zł, piec dwu funkcyjny od 2000 w górę. Teoretycznie się mieścisz. A dlaczego miałbyś płacić z własnej kieszeni, to chyba oczywiste. To Twój dom, to Twoja wygoda. Do sracza w domu też chciałbyś dopłaty?

AMF
AMF

Ale jakiego sracza, na pewno jacyś płaskoziemcy wyliczyli nałkofo kąt szczania którym czyni kanalizację zbędnym luksusem i fanaberią!

Ssak
Ssak

Dzisiaj na gliwickich drogach ruch jak w ulu. To kierowcy w podziękowaniu za darmowe przejazdy “purkali” samochodami od rana do wieczora, szkoda, że nie trąbili. Są dwie opcje aby powietrze było czystsze; 1. W całym kraju tylko samochody elektryczne w tym wszelaki transport, 2. zamurowanie wylotu kominów, które nie emitują ekologicznego zanieczyszczenia. Proste jak barszcz na święta.

janusz
janusz

Mieszkam w Gliwicach i nie czuję, żeby powietrze było złej jakości. Tzw. polskie media straszą was smogiem, żebyście nie kupowali polskiego węgla ale żebyście grzali się rosyjskim gazem albo niemieckim prądem. Na razie …pora dołożyć do pieca kolejną łopatę

black_horse
black_horse

@janusz A jak palisz tymi łopatami, to co robisz z tym metalowym które Ci zostaje?

Wuit
Wuit

Styknie rosyjskim wunglem, którego import rośnie.. Dziwne

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Nie, no skąd: sanatorium po prostu.
To sobie może pojejdź w okolice Sopockiej, Rzeszowskiej, Żywieckiej tak koło 16:00 – 17:00 i pooddychaj pełną piersią, to może ci rozum wróci.

ja234
ja234

Najlepiej byłoby zakazać posiadania i jeżdżenia auteczkami.Wprowadzić darmową komunikację miejską ( zasilaną wodorem/elektrycznością.elektryczność z zimnej fuzji) dla wszystkich, nie tylko auteczkowców.
Takie rzeczy być może będą możliwe za jakieś 20 lat, oczywiście nie w glajwickim zacofanym zaścianku.

krzysztof
krzysztof

ty nie podchodź do konia bo jeszcze raz cię kopnie

Azbest
Azbest

Byłaś już u psychiatry, żeby podjąć próbę leczenia tych “auteczek” i “glajwic”?