Będzie apel poległych i salwa honorowa. Co jeszcze zaplanowano w Gliwicach na 11 listopada?


11 listopada minie 101 lat, odkąd Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i symbolicznie zakończyły się dla Polski lata pod zaborami. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano miejskie uroczystości na pl. Piłsudskiego oraz aż trzy okolicznościowe koncerty.

Gliwickie uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 12:30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Liturgia zostanie odprawiona w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5). Później uczestnicy mszy przemaszerują na pl. Piłsudskiego, gdzie zaplanowano wojskowy ceremoniał. Około godziny 14:30 żołnierze złożą meldunek i podniosą flagę państwową.

Odbędzie się także apel poległych i salwa honorowa. O godzinie 15:15 nastąpi złożenie kwiatów ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920‒22, w parku Starokozielskim (ul. Kozielska).

Tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano także koncerty. 8 listopada w klubie batalionu powietrznodesantowego (ul. Mieszka I 26) z patriotycznym programem wystąpią słuchacze Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego. Początek koncertu o godzinie 11:00. Tego samego dnia, o godzinie 12:00, w Centrum im św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) rozpocznie się Koncert Pieśni Patriotycznej organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. Na oba koncerty wstęp jest wolny.


Największa impreza artystyczna z okazji Święta 11 Listopada odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55‒57). W poniedziałek o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert „Niepodległej”.

To projekt prezentujący przede wszystkim piosenki z pierwszej połowy XX wieku.

„My pierwsza brygada”, „Rebeka”, „Moje serce zostało we Lwowie” – Izabela Szafrańska zaprosi publiczność w sentymentalną podróż do dawnej Polski. Cofniemy się do czasów I i II wojny światowej, posłuchamy piosenek śpiewanych podczas powstania w getcie oraz powstania warszawskiego. Nie zabraknie też utworów współczesnych – usłyszymy między innymi przejmującą „Ojczyznę” Marka Grechuty.

Bilety na koncert są dostępne w cenie 1 zł do nabycia w kasach Teatru Miejskiego.

👁‍🗨 Jedna osoba może nabyć maksymalnie 4 bilety.

(żms)/UM(mm)
fot. UM Gliwice/Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
rex

Jak zwykle pompatycznie i pełne boleści i cierpienia… Kurcze my wcale nie potrafimy się z niczego jako naród cieszyc.. Ciagle rozgrzebujemy jakies rany ciagle tylko salwy i apele. Co to komo daje? co to komu pomoze? A może by lepiej otworzyć jakies muza w tych dniach? Kino otworzyć dla ludzi za symboliczną zlotowke? jakies atrakcje a nie składanie wiązanek i zniczy… To już było 1 listopada… Niby tak wszyscy pamietaja o bohaterach ale nawet ich nie potrafią wymienić czy przypasować do zadnej epoki… Czy żeby oddawać czesc bohaterom ciagle musimy na sile udawac ten patriotyzm ? Czy ludzie którzy dobrze… Czytaj więcej »

wiesław

Takie coś może napisać tylko lewak albo KODziarz, który nie zna i nie chce poznać historii własnego kraju i narodu. Skoro dla ciebie upamiętnienie odzyskania niepodległości to ‘szopka’, to może wyprowadź się do innego kraju, pozbawionego własnej tożsamości i kultury jak np. Szwecja

Men

Wiesław i jakie to typowe dla takich ludzi jak Ty .. od razu rzucanie partyjnymi nazwami że niby KOD itd.. Nie decyduj prosze gdzie mieszkam bo to moja sprawa. Ale przecież zapomniałem ze sa ludzie, którzy bardzo lubią jak im WÓDZ dyktuje z kim śpią, co robią w wolnym czasie, ile mają mieć dzieci – chociaż sam nie ma ani jednego :) Upamiętniać można w rozny sposob . Bardziej lub mniej interesujący. Jestem ciekaw wiedzy osob , które idą na takie marsze. Czy oni chociaż wiedzą co czczą.. ? Czy potrafią odnieść sie do historii czy tylko robią zadymę albo… Czytaj więcej »

Żal patrzeć

Wiesław, to jest świetny pomysł! Po co żyć w kraju chorym od nienawiści, obłudników, pseudokatoli i darmozjadów, w kraju w którym żądzi prywata aniżeli dobro ogółu, społeczeństwa!
PIiłsudski miał rację, Polsja to piękny kraj tylko ludzie k#@%&y!!!!.

Dziadek

Qualis rex,talis grex.

PAKer

10 listopada opublikowano artykuł, w którym piszą, że będą się trzy koncerty, z czego dwa 8 listopada… Mogliście już zmienić czas na przeszły :)

Gleiwitzer49

“O godzinie 15:15 nastąpi złożenie kwiatów ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920‒22 w parku Starokozielskim” – pisze (żms)/UM(mm). A jacysz to żołnierze francuscy polegli w parku Starokozielskim ?. Odpowiedź – żaden żołnierz francuski nie poległ w parku Kozielskim. W parku tym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy francuskich poległych w różnym miejscach (bodaj 20 zginęło w wybuchu materiałów wybuchowych na Cmentarzu Hutniczym). Poprawna informacja powinna mieć np postać : ” O godzinie 15:15 w parku Starokozielskim nastąpi złożenie kwiatów na zbiorowej mogile żołnierzy francuskich poległych w latach 1920-22.” – “ku czci” można sobie odpuścić, bo wiadomo, że “ku czci”.… Czytaj więcej »

Marian Jabłoński

Przepraszam najmocniej ale wkradła się tu pewna nieścisłość, tradycyjna zresztą bo co roku ten sam błąd historyczny się pojawia i już mi się nawet nie chce po raz kolejny prostować. Na dawnym cmentarzu starokozielskim nie ma zbiorowej mogiły Francuzów od roku ok, 1930. Wtedy bowiem Francja ekshumowała swoich obywateli do swojego kraju. Pozostał tylko pomnik, pamiątka po tamtych wydarzeniach, po śmierci kilkudziesięciu żołnierzy francuskich z 46 kompanii Strzelców Alpejskich w okresie tzw. plebiscytu na Śląsku ( w poznańskim też był taki plebiscyt, ale my tutaj prawdopodobnie nic o tym nie wiemy…). Funkcjonuje pewna anegdota o tej formacji przysłanej akurat tutaj… Czytaj więcej »

Gleiwitzer49

… oczywiście ma Pan rację i pojęcie zbiorowej mogiły ma tutaj charakter symboliczny. Ekshumacji i wywiezieniu szczątków żołnierzy do Francji towarzyszył też “mały skandal polityczny”, ale nie ma sensu rozwijania tego tematu, podobnie jak i kontrowersji w sprawie upamiętnienia obecności i śmierci francuskich żołnierzy cmentarzem symbolicznym czy też płyta pamiątkową lub pomnikiem jakim. Wybrano cmentarz symboliczny i tak zostało. Szkoda, ze nie zostało to tam odpowiednio zaznaczone …

Ampuła

Apel poległych, kwiaty na grób, getto, powstanie, salwa, wieniec pod pomnik, odsiadka w kościele.
Jakie to wszystko radosne!
Zabrałoby się dzieci, ale strach, że im się zajady od śmiechu porobią.

Pudernica

Oczywiście apel poległych musi być.Jest niczym “patriotyzm” pojmowany opatrzenie przez tzw.zjednoczoną prawicę, inaczej pisowcy i ich przystawki.Pomijając fakt, że z prawicą nie mają nic wspólnego.Co najwyżej z tanim populizmem i rozdawnictwem pieniędzy podatników.

:)

Szkoda, że Szaflarska nie zaśpiewa o hallerowcach, którzy w listopadzie 1919 okradali, gwałcili i mordowali bezbronne chłopstwo w drodze na Wilno. Zamiast wyśpiewać prawdę o jedynej polskiej kolonii niewolników, będzie zamęczać sentymentalnymi bzdurami. Ale cóż, niech w nieświadomości cierpią ci, którzy się na ten patetyczny kicz wybiorą. To się im po prostu należy.

Jojo

Niepodległość odzyskała 9.5.1945.

The Tiger@

Kto?

Egon

Kto odzyskał niepodległość.. Śląsk dostał się raczej pod okupację….

prosty_gliwiczanin

Śląsk się wyzwolił spod okupacji szwabskiej.

The Tiger@

Ten komentarz to prowokacja?

ochla

gdyby sie nie wyzwolil to na Slasku zyloby sie teraz jak w luksusie i w innych wolnych krajach zachodu

jurek

Zawsze 11 listopada w godzinach wieczornych była relacja i zdjęcia obecnie tego nie ma więc czas chyba zmienić redaktora

kanalia52

Niepodległość pod okupacją watykańską?

Obserwujący

Kler dogadał się z pisowcami.Kler robi wodę z mózgu suwerenowi a pisowcy znieczulają suwerena pińćetem.
Prawdziwa niepodległość będzie bez pisowców i kleru.