Rusza modernizacja targowiska na ul. Lipowej. W ślad za pierwszymi przetargami pojawiły się obawy o podwyżkę cen na targowisku po remoncie. Czy w związku z inwestycją z na targu będzie drożej?

 
Modernizacja targowiska przy ul. Lipowej ma ruszyć jeszcze w tym roku i potrwa 14 miesięcy. W tej chwili rozstrzygane jest postępowanie przetargowe na dostawę i montaż kontenerowych stanowisk handlowych. To jednak dopiero początek. W ramach inwestycji wykonana zostanie otwarta hala targowa, budynek administracyjno-socjalny o powierzchni 90m2, wymieniona zostanie nawierzchnia asfaltowa, powstaną też nowe miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów, a modernizacja obejmie także wymianę ogrodzenia wraz z bramami wyjazdowymi (szacowany przez magistrat koszt przedsięwzięcia to około 3,5 mln złotych).

Pytanie o koszty inwestycji jest zresztą najczęściej zadawanym przez kupców i mieszkańców. Nie o koszt modernizacji jednak tu chodzi, a cenę, jaką w przyszłości trzeba będzie zapłacić za modernizację. Pierwszym straszakiem jest dawny targ na ul. Zubrzyckiego, który po zamianie w Pasaż Handlowy Jasna podupadł, a za jeden z powodów wskazuje się właśnie wysokie ceny. Bo ewentualne podniesienie stawek dla handlowców na Lipowej dotknie także kupujących, na których zostaną przerzucone koszty.

Na Lipowej obecnie funkcjonuje następujący cennik:

– sprzedaż z ręki, kosza, z ziemi, ze stolika na powierzchni do 1m2 – 6,00 zł brutto
– sprzedaż na terenie o powierzchni powyżej 1m2 do 6 m2 – 18,00 zł brutto
– sprzedaż na terenie o powierzchni powyżej 6 m2 – 18,00 zł + 3,50 zł za każdy kolejny m2
– stanowisko handlowe 9m2 – 30,00 zł
– stanowisko handlowe 24m2 (z możliwością parkowania pojazdu) – 75,00 zł
– stanowisko handlowe 27m2 (z możliwością parkowania pojazdu) – 85,00 zł

To ceny, które i tak w ostatnich latach zostały kilkukrotnie podniesione. Czy za rok czeka nas kolejna podwyżka? Zapytaliśmy MZUK i mamy dobre informacje, choć lakoniczność komunikatu urzędników można uznać za równie konkretną co budzącą wątpliwości, na ile jest to stanowisko wiążące.

– Odpowiadając na Pana pytanie, nie mamy takich planów

– mówi Patrycja Cieślok-Sorowka, rzecznik prasowy MZUK.

W tle dyskusji o cenach, wybrzmiewa też dyskusja o samym kształcie przyszłego targowiska. Targ na ul. Lipowej jest ostatnim miejscem w Gliwicach, gdzie na taką skalę organizowany byłby ten rodzaj handlu. Pojawiają się głosy, że zamiast projektu „estetyzacji zza biurka”, targowisko powinno pozostać w bardziej surowym charakterze, jaki dobrze znamy z targów w wielu miastach Europy. Tu jednak zderzają się sprzeczne stanowiska. Wśród kupców można usłyszeć, że nikt z nimi nie konsultował przyszłego wyglądu targowiska, miasto wskazuje natomiast na przeprowadzoną w 2021 roku ankietę. Wśród 160 kupców ponad 40% z nich była zainteresowana prowadzeniem handlu w miejscach zadaszonych, a tyle samo chciałoby sprzedawać towar w miejscach odkrytych. Z kolei około 20% zadeklarowała chęć prowadzenia działalności w pawilonach handlowych.

Michał Szewczyk
wiz. MZUK Gliwice

AKTUALIZACJA
Kilka godzin po publikacji tekstu rzeczniczka MZUK poinformowała nas o… zmianie planów wobec targowiska przy ul. Lipowej. Piszemy o tym w artykule Nagła zmiana planów MZUK. Lifting zamiast modernizacji targowiska przy ul. Lipowej

9 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze