13 projektów ogólnomiejskich i 261 dzielnicowych – opublikowano już listę wniosków złożonych do GBO na 2024 rok (przed ich weryfikacją). Wśród nich betonowa ławka ku pamięci zieleni, rejsy po Kanale Gliwickim, pumptracki, projekty dla szkół i seniorów.
Można spodziewać się, że część z łącznie 274 pomysłów na zagospodarowanie swojej bliższej lub dalszej okolicy nie dotrwa do głosowania, inne zmienią nazwę na etapie oceny oraz przygotowywania kart do oddania głosów.
Strefa chillout, muszla 2.0, niebiesko-czerwony świat – 13 projektów ogólnomiejskich
Spośród wniosków złożonych dla całego miasta, dwa dotyczą infrastruktury rowerowej. Wnioskodawcy chcieliby pasów rowerowych wzdłuż ulicy Tarnogórskiej, umożliwiających bezpieczny dojazd do centrum, a także wprowadzenia powszechnego kontraruchu rowerowego.
Kolejne dwa projekty miałyby być realizowane w rejonie tężni solankowej w lesie komunalnym na Zatorzu – to Muszla 2.0 oraz nowa fontanna za Zameczkiem Leśnym. Podobne zadanie było wśród wniosków w GBO na 2023 rok, jednak przegrało głosowanie z nową siedzibą Mariny Gliwice. Być może w tej edycji „budżetu” ideę rewitalizacji tych terenów uda się przyjąć do realizacji w przyszłym roku.
Dwa zadania ogólnomiejskie (jedno ze wskazaniem śródmieścia, drugie bez) dotyczą budowy ogrzewalni dla bezdomnych wraz z prysznicami. – Budowa obiektu umożliwiającego ogrzanie się spożycie posiłku, skorzystanie z toalety, prysznica, czy po prostu ogrzanie się bezdomnym koczującym na dworcu i centrum przesiadkowym – pisze wnioskodawca wykonania ogrzewalni w centrum Gliwic. W drugim z projektów opisu nie zawarto (przynajmniej na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl).
Jeden z wniosków pn. „Od najmłodszych lat niebiesko-czerwony świat!” dotyczy rzecz jasna Piasta Gliwice i miałby być realizowany m.in. na Stadionie Miejskim.
Uczestnicy przedsięwzięcia mogliby zdobyć doświadczenie pracy przy eventach i promocji wydarzeń także w Social Mediach. Wbrew nazwie, projekt kierowany jest do młodzieży i dorosłych w wieku 15-26 lat. Miałyby przy nim współpracować szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe.
Dosyć ciekawa jest także propozycja stworzenia strefy chillout przy plaży Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice, możliwej do późniejszego wydzierżawienia prywatnemu inwestorowi.
Wśród innych wniosków ogólnomiejskich znalazły się:
– Budowa strefy aktywnego wypoczynku i rekreacji (Sośnica),
– „Smogu nie chcemy, więcej roślinności potrzebujemy” (chodzi oczywiście o nasadzenia drzew i kwiatów),
– Aktywne przejścia dla pieszych na ulicy Daszyńskiego (na odcinku od granicy dzielnic Ostropa-Wójtowa Wieś do skrzyżowania z ul. Dolnej Wsi),
– „Mniej plastiku w śmietniku – zakup zgniatarek do butelek”,
– Budowa boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą wraz z oświetleniem oraz zapleczem sanitarno-szatniowym (na terenie Wójtowej Wsi).
Lista wniosków ogólnomiejskich – kliknij tu.
Cykle rejsów, projekty dla szkół, pumptrucki – przegląd propozycji dzielnicowych
Mieszkańcy 8 gliwickich dzielnic (Brzezinki, Trynku, Ostropy, Śródmieścia, Sikornika, Zatorza, Wójtowej Wsi i Łabęd) złożyli wniosek o organizację cyklu rejsów statkiem po Kanale Gliwickim. Opis zadania jest w każdym z przypadków niemal identyczny. Gdyby wszystkie doszły do skutku, z siedziby Mariny Gliwice przy ul. Portowej 28 odbyłoby się łącznie ponad 100 rejsów dla kilku tysięcy osób.
W czterech dzielnicach pożądane są tory do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach – tzw. pumptrucki – chcą ich u siebie mieszkańcy Bojkowa, Sikornika, Szobiszowic i Wilczego Gardła. W mieście mamy już dwa takie obiekty wykonane w ramach GBO (w Sośnicy i w dzielnicy Politechnika), trzeci zaś zaplanowano do wykonania (też z GBO ale na 2023 rok) na terenie Kopernika.
14 projektów z różnych dzielnic dotyczy seniorów – zorganizowania dla nich warsztatów, zajęć gimnastycznych, balu, integracji, aktywizacji i profilaktyki zdrowia.
Wiele wniosków dotyczy również placówek oświatowych – budowy parkingu, doposażenia placu zabaw, nowoczesnej pracowni (służącej także seniorom), siłowni, muralu antysmogowego, remontu boiska czy sali gimnastycznej, wiaty rowerowej…
Jest kilkanaście propozycji zakładających budowę parkingów, kilka innych dotyczy oświetlenia parku, dróg, alei czy przejść dla pieszych. Wśród pozostałych znajdujemy te dotyczące nowych i istniejących terenów rekreacyjnych (np. wykonanie wiaty grillowej, siłowni zewnętrznej i leżaków na terenie Szachty w Sośnicy), czy ustawienia 20 ławek do odpoczynku wzdłuż zachodniej obwodnicy Gliwic.
Odpowiedzią na hałas generowany przez bywalców starówki, miałby być montaż decybelomierzy w tym rejonie centrum.
Wszystkie projekty dzielnicowe znajdziecie klikając tutaj.
Ławka ku pamięci zieleni
Na uwagę zasługuje jeszcze jeden projekt, który dość ironicznie nawiązuje do ostatnich inwestycji w mieście – chodzi o betonową ławkę upamiętniającą utraconą zieleń w Gliwicach, która miałaby się znaleźć w śródmieściu.
– Pomnik ławka albo ławka pomnik to także przejaw sztuki nowoczesnej, nowoczesnego designu oraz nowoczesnego spojrzenia na świat poprzez pryzmat betonu. Długa na 4 metry, aby pomieściła ego wielu osób. Masywna, wykonana z żelbetu o dużej odporności. Takie dzieło musi przetrwać lata. Szara, jak życie w betonowym mieście. Z pamiątkową tabliczką z treścią wyłonioną w miejskim konkursie. Proponowana treść: „Ku pamięci zieleni miejskiej” – zawarto w opisie tego wniosku.
Ławka-pomnik miałaby stanąć w rejonie placu Piastów, skweru przed dworcem kolejowym albo na Rynku (możliwe są także inne lokalizacje) i pełnić rolę… ławki. Czas pokaże czy projekt ten, jak wiele innych, przejdzie weryfikację formalną.
Jak dowiadujemy się ze strony decydujmyrazem.gliwice.pl, wyniki oceny wniosków zostaną upublicznione do 20 czerwca br., natomiast ostateczna lista wniosków skierowanych pod głosowanie będzie opublikowana do 1 sierpnia 2023 roku.
(żms)
Stworzenia strefy chillout, pumptrucki. Gdzie ja mieszkam, czy nie można nazwać to po polsku ?
Jednym marzy się chillout w parklecie na woonerfie. Inni chcieliby kiss&ride i bikepasy, a jeszcze inni pośmigać na pumptrackach albo pograć w disc golfa. Dla właścicieli psów dogowisko, dla młodzieży pool dance.
Każdy znajdzie coś dla siebie.
Piast dostaje tyle kasy z budżetu miasta, darmowe remonty stadionu i jeszcze miałby dostać dodatkową kasę z projektu GBO? Bezczelność nie ma granic.
głosuję na betonową ławkę w betonowym mieście betonowego Adama
Czytam te propozycje i zastanawiam się co ludzie mają w głowach. Remont podwórka, lepsze dojście do paczkomatu, warsztaty rękodzieła, masaże czy zajęcia sportowe. A potem wielkie zdziwienie, że wszędzie coraz więcej asfaltu, betonu, a z mieszkańcami nikt niczego nie konsultuje. No mnie to akurat nie dziwi, po co konsultować funkcjonowanie miasta z ludźmi, dla których najważniejsze są darmowe zajęcia fitness, a nie wygląd osiedla. Bo kurde nie potrafią sami zapłacić za zajęcia sportowe, tylko „MIASTO DEJ ZA DARMO”.
Kąpielisko Leśne w ruinie, Ośrodek w Czechowicach w ruinie, który inwestor wziąłby taki postkomunistyczne twory?!!!
Miasto jest tragicznie zarządzane, w tym mieście ch oj nocuje.
W Rybniku był piękny ośrodek żeglarski, kampingi z pełnym zapleczem,teren zielony,plac zabaw,parking..warto było tam pojechać popływać kajakiem do chwili gdy nie przejął to inwestor prywatny po to tylko żeby zamknąć bramę i wywiesić baner NA SPRZEDAŻ..
A co niby takiego w ruinie na Czechowicach bo jakos nie zauważyłam ;-)))
Dlatego 17 lat już nie mieszkam w tej kloace.
Na szczęście.
Równie głupią propozycją co ławka mógłby być pet czy psia kupa które są polskim znakiem rozpoznawczym
A może Ci rowerzyści zaczęli by płacić PODATEK DROGOWY. Kierowcy płacą a rowerzyści domagają się dla siebie pasów.
Uwaga uwaga, ulice w mieście nie są utrzymywane z mitycznego podatku drogowego.
Kierowcy płacą? A to ciekawe…
Podatek drogowy (a konkretnie podatek od środków transportowych, bo taka jest jego poprawna nazwa) płacą właściciele środków transportowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony. Czyli nie obejmuje on zdecydowanej większości samochodów osobowych. A podatki zawarte w cenie paliwa trafiają do budżetu centralnego, nie do miasta.
W Gliwicach potrzeba domu kultury, w którym prowadzono by zajęcia dla utalentowanej młodzieży.
Obłudniku, który chcesz budowy ogrzewalni dla bezdomnych…
Redakcjo, trwają matury! Nie zauważyliście?
No i co z tego? Zainteresowani nie wiedzą?
Głosuję za połączeniem mozołów terrowerystów i kanalarzy. Garstka rowerzystów miejskich swobodnie pomieści się na jednej krypie, która może stale chodzić po kanale kontrkursem wobec spienionego kożucha, trupich ławic, pływów skisłej mazi i plam burych osadów.