Betonowy parking w miejscu dawnej synagogi? Konserwator Zabytków (na razie) mówi NIE

Duże zmiany na terenie po dawnej synagodze przy ul. Dolnych Wałów. W internecie krążą informacje, że nowy właściciel działki planuje tu budowę betonowego parkingu.

Jak się dowiedzieliśmy, choć formalnie nikt nie rozpoczął działań, do biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpłynęło zapytanie o możliwość realizacji takiej inwestycji.

W ostatnich dniach na terenie nieruchomości pojawił się ciężki sprzęt, a teren ogrodzono.

– W miejscu gdzie stała kiedyś synagoga trwają za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace archeologiczne. Zgodnie z decyzją WKZ, po ich zakończeniu dopuszczono możliwość usunięcia reliktów fundamentów dawnej synagogi

– mówi Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków w Gliwicach.

Nie jest jednak jasne, czy oprócz działań archeologów, wstępnych prac przygotowawczych nie rozpoczął już nowy właściciel działki (spółka z Sosnowca), który zakupił ją w ostatnich miesiącach od gliwickiej firmy I-Mag.

Jak informuje nas Mirosław Rymer, rzecznik prasowy katowickiego WKZ, w urzędzie trwa postępowanie wyjaśniające czy na terenie nieruchomości nie doszło do samowolki. Na razie konserwatorzy z Katowic (którzy formalnie odpowiadają za ochronę konserwatorską gliwickiej starówki) nie udzielili pozwolenia na budowę.

Rymer przyznaje jednak, że w ostatnich tygodniach do WKZ wpłynęło zapytanie o wytyczne konserwatorskie w sprawie możliwości budowy w tym miejscu parkingu. Taka forma zapytania to nieformalne rozpoznanie tematu pod kątem przyszłej inwestycji. Na razie WKZ wydał opinię negatywną, jednak jak zaznacza rzecznik WKZ, nie przekreśla to definitywnie parkingowego pomysłu. W trakcie ewentualnych starań o uzyskanie pozwolenia na budowę, na ostateczną decyzję mogą wpłynąć też “nowe okoliczności faktyczne”.

Dalsze losy nieruchomości powinny być znane na przestrzeni najbliższych miesięcy. Wiele wskazuje jednak, że nowy właściciel nie zamierza wracać do pomysłu poprzedników – budowy nowoczesnego apartamentowca.

Przypomnijmy, I-MAG Sp. z o.o. właścicielem terenu był od 2002 roku. W okresie modernizacji uliczek starówki nieruchomość o powierzchni 2252 metrów kw. była dzierżawiona dla celów związanych z remontem. I-MAG próbował sprzedać nieruchomość od kilku lat. W 2016 roku cenę działki szacowano na 1 mln 50 tys. zł. Zdaniem właścicieli, na przestrzeni lat było wielu chętnych na jej zakup, na przeszkodzie stanęły jednak obowiązujące wytyczne dotyczące zagospodarowania tego terenu. Terenem nie było też zainteresowane Miasto Gliwice.

– Teren został kupiony przez prywatną osobę (firmę) od Gminy Żydowskiej w Katowicach praktycznie bezpośrednio po zwróceniu go przez państwo pierwotnemu właścicielowi. Teraz obecny właściciel chyba chce się go po prostu pozbyć. Miasto nie jest zainteresowane udziałem w tej transakcji – komentował rok temu Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.
(msz)

KOMENTARZ

To była wyrwa w sercu starówki, ruina zasłonięta parkanem, zakątek przez który większość przemykała w drodze na Rynek. Teraz tam gdzie był gruz i piach stoją ławki, a z ziemi wyrastają pamiątkowe tablice. Powstał “Park Pamięci”, a plac przy Starowiejskiej (gdzie stała kiedyś Wielka Miejska Synagoga) wypełnił się gwarnymi ogródkami kawiarnianymi. Wieczorem przestrzeń nabiera dodatkowego uroku rozświetlona barwnymi girlandami. To nie jest opowieść o tym jak mogłoby być. Tak w ciągu dwóch lat zmienił się teren wokół ruin synagogi “Złota Róża” we Lwowie. Nowoczesny projekt “Przestrzeń synagog” połączył pamięć o tym co było z funkcją użytkową. Dał życie, tam gdzie przez lata życia był deficyt. Dlaczego nie w Gliwicach?
Trudno zarzucać Magistratowi brak zainteresowania ochroną zabytków – Dom Pamięci przy ul. Poniatowskiego niech będzie tu przykładem. Ale wołanie społeczników o odpowiedzialność za miejską przestrzeń w urzędowych murach odbija się głuchym echem. Milion za działkę w centrum miasta – to dużo. Ale 400 milionów na Halę Gliwice zmienia perspektywę. Prezydenci lubią podkreślać dobrą kondycję finansową miasta i to, że “Gliwice stać”. Szkoda, że przez tyle lat urzędników nie było stać na podjęcie walki o tak reprezentacyjną działkę. Wygląda, że z wyrwą (tym razem betonową) na starówce zostaniemy na kolejne, długie lata.

Michał Szewczyk

Park Pamięci na lwowskiej starówce we wrześniu 2016 roku. W miejscu ogródków kawiarnianych stała kiedyś Wielka Synagoga Miejska. W tle instalacja pamiątkowa.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
aaa
aaa

Konserwator mówi nie,więc buduje się.Konserwator powie tak,gdy otrzyma “róży kwiat”

Analityk
Analityk

Pomysł niezły.Ale brak mi wypowiedzi ,oceny ze strony Policji.Osobiscie uważam ,że brak jest (będzie) bezpiecznego,zgodnego z przepisami wyjazdu-wyjazdu z tego parkingu.O bezpośrednim wyjeździe na ul.Dolnych Wałów zapomnijcie ze względów bezpieczeństwa.A “górą” przez chodnik ,raczej nie.

heli1b
heli1b

Nie wszystkie wjazdy i wyjazdy muszą mieć pas rozbiegowy, zwłaszcza w strefie zamieszkania, gdzie obowiązują szczególne zasady (20km/h, pierwszeństwo ma zawsze prawa strona,…) Starówka jest strefą zamieszkania od niedawna.

Analityk
Analityk

To prawda co piszesz.Tyle ,że to teren (wyjazd na ul.DW)leżący poza Starówką.Absurdalnym jest ograniczenie na ul DW predkosci do 20km/h.Nie znasz (tak sadzę)topografii terenu .Leżacy na łuku drogi budynek przy ul.DW nr 17-25 całkowicie zasłania widoczność dla wyjeżdząjacych z parkingu.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Analityk. A takie cuś jak lustro widział?

Analityk
Analityk

Tak.Weneckie. W latach 70 na komisariacie ul.Barlickiego

Anonim
Anonim

Okno weneckie… jak już tak chcesz mądrować!

Analityk
Analityk

Nie chcę “mądrować” lecz posiłkuję się moją pamięcią absolutną. A więc.Mądrowanie nie dotyczy pobytu w budynku UBecji na wymienionej ulicy.Tam mądrowania nie było.Moje mądrowanie wzięło się ze starego materiału redakcyjnego gdzie rostrzygnieto ten problem.Nie okno weneckie a lustro weneckie zwane też perskim.Redakcyjnego autora tamtego materiału pozdrawiam.

Anonim
Anonim

Kiepska ta Twoja pamięć absolutna… lustro nie perskie a fenickie i to jest najwłaściwsza nazwa lustra o którym mowa w Twoim komentarzu!

Zoltan
Zoltan

LUSTRO weneckie także. “007 zgłoś się” oglądał? ;)

heli1b
heli1b

@Analityk. Ale Pl Inwalidów już jest.
Gdyby ograniczona widoczność była czynnikiem dyskwalifikującym możliwość włączenia się do ruchu mielibyśmy same autostrady. Nie znasz (tak sądzę) sytuacji z punktu widzenia kierowcy. W mieście są setki miejsc gdzie za przeproszeniem g. widać a coś może nadjechać. Ot choćby parking obok przychodni Eskulap na samym zakręcie pl Piłsudskiego, czy jakikolwiek wyjazd z bramy, od którego nota bene wyjazd z garażu takiego czy innego niczym się nie różni.

Analityk
Analityk

@heli1b W odpowiedzi powrócę do topografii terenu.Zgadnij do kogo należy dwumetrowej szerokości pas błota wzdłuż ogrodzenia od strony wymienionego placu.Tak .Ten “pasek” ziemi pomiędzy ogrodzeniem a należącym do miasta terenem chodnika.Pomyśl czyja to ziemia ?Miasta nie. Tych z sosnowca też nie…Ponadto będę twierdził iż czym innym jest jednostkowy wyjazd z bramy lub garażu( z reguły na ul.jednokierunkowe)A czym innym jest wjazd wyjazd na ul.DW z parkingu na około 80 samochodów.Naprawdę jestem ciekaw opinii w tej sprawie fachowca z Policji

Analityk
Analityk

cd.”Głupim jak wszy moje” i w dodatku moja “pamięć absolutna” zostaje wzięta w cudzysłów.Opisany pas ziemi niczyjej( na 100% nie należy do miasta) nie jest pasem o szerokości 2m lecz jak dziś stwierdziłem ma metrów 6 !!! Swobodnie parkują na nim na dziko duże samochody osobowe.Co o tym sadzę @ heli 1b ? Ano ,że synowie wybranego narodu zachowali dla siebie “symboliczny” (czyt.strategiczny) fragment działki uniemożliwiający jakikolwiek wjazd-wyjazd na przyszły parking od strony pl.Inwalidów.Szalom !

zyz
zyz

Trochę późno na odpowiedź.
Ale skąd kolega Analityk ma informacje, że Gmina Żydowska nie sprzedała całej działki? I jak by to w ogóle miało być możliwe (coś jak sprzedać pół samochodu)?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Analityk: cyt.:“Absurdalnym jest ograniczenie na ul DW predkosci do 20km/h.”.
W Katowicach w centrum wprowadzono strefę 30 km/h, przy okazji sprawdzana jest także prędkość. Ma to zniechęcić kierowców do przejeżdżania przez centrum miasta, a przy okazji poprawić bezpieczeństwo pieszych. Da się? – da się!
Takie rozwiązanie zostało wprowadzone strefą zamieszkania. Brakuje natomiast strefy 30 w Gliwicach na ul. Wrocławskiej, Częstochowskiej, Konarskiego gdzie ulice te są dojazdem do Średnicówki. Obowiązujące ograniczenie do 50 km/h jest mocno przekraczane.

Jerzy
Jerzy

Bardzo dobrze.Zrobic ladny parking ,jest potrzebny.Lepsze to nic syf w srodku miasta.

\"Jestem za a nawet przeciw\"
\"Jestem za a nawet przeciw\"

Decyzja wydana w trybie NA RAZIE ! Polski ewenement ? Dziwne mam myśli w sprawie “załatwienia” decyzji na TAK

Gargulec
Gargulec

A spójrzcie na to w ten sposób,
Była sobie synagoga ale niemcy ją spalili, gmina żydowska działkę sprzedała zaraz jak tylko ją odzyskała, pokazując jak bardzo nie interesuje los fundamentów, upamiętnienia etc.
To dlaczego wojewódzki konserwator zabytków rozczula się nad losem tego na co materialni i duchowi spadkobiercy położyli wała?
Wydaje mi się że na tej działce można zbudować coś bardziej ambitnego niż parking samochodowy czy ogródek piwny.

heli1b
heli1b

Apartmenty? TBS-y?
Każdy by tam chętnie widział japoński ogród, ale starówka ma swoje, że tak powiem – potrzeby konieczne do jej normalnego funkcjonowania.

Gargulec
Gargulec

Apartamenty, tbs, dom kultury, teatr, cokolwiek ale nie parking. Parking to raczej gdzieś dalej od centrum. Pamiętajcie, że na parking samochodowy auta muszą przyjechać a potem wyjechać co rowna się zwiększonym ruchem na ulicach przy rynku.

heli1b
heli1b

Te auta i tak tam mieszkają. Są to auta mieszkańców. One nie przyjeżdżają specjalnie żeby sobie poparkować. Owszem taki pogląd wyjawił swojego czasu na sesji rm. v-ce prezes tego miasta, ale wśród najgłupszych stwierdzeń jaki kiedykolwiek padły na tym spędzie, to było prawdziwą perełką. To starówka jest generatorem ruchu, nie parkingi na niej. Podobnie jak nie parking pod Forum jest generatorem ruchu tylko Forum. Nie parking przed Tesco przyciąga samochody tylko Tesco.

tse
tse

Popieram, tylko nie parking, bo nie będzie w tym miejscu już żadnego oddechu. Proponuję np. restaurację, kawiarni i wtedy ewentualnie mały parking dla gości. Teatr ? A po co? już mamy – nic ciekawego tam się nie dzieje, chociaż minął rok od zmiany profilu. Chyba że dacie go w dzierżawę Jezierskiemu, to pokaże jak się robi teatr;-)

______________
______________

Jak wybudują restaurację, kawiarnię to będzie oddech?

QQQ
QQQ

Trzeci oddech pijanej kaczychy

gf
gf

Gliwice są piękne. Aż chce się tu żyć!

Pierwszy Sprawiedliwy
Pierwszy Sprawiedliwy

Porównajcie proszę miejsce i architekturę otoczenie.Tę z lwowskiego obrazka z tym gliwickim.Otoczenie prawie takie samo.Reszta inna.Dało się we Lwowie ? Ano dali radę.Dlaczego nie w Gliwicach ? Ano dlatego iż w tym mieście za dużo jest tałatajstwa lwowskiego.Batiarów roku 1945

______________
______________

Przeczysz sam sobie człowieku.

Glik
Glik

Człowieku gdyby nie lwowiacy to politechnika była by podrzędną szkółką a nie uczelnią. Chętnie by zostali w swych domach ale nie dane im to było. Piszesz jak gdyby ze śląska nie wywożono ludzi do kopalń Rosji. Mała część ich powróciła. Czy oni też byli “zakałą”?! Według mnie nie.

Pierwszy Sprawiedliwy
Pierwszy Sprawiedliwy

@ Glik.Ależ rozumiem i wiem,że bywaja ludzie i ludziska.Ze względu na swój wiek doskonale pamiętam lwowska kadrę kładącą podwaliny Pol.Sl.Pamietam ten maleńki procent może promil przybyłego na Śląsk prawdziwego Lwowa.Pamiętam również masę swołoczy kruzewnickich,kołomyjskich żulików, truskawieckich batiarów przybyłych do Gliwic, .Zgadnij czyje piętno w drugim a nawet trzecim pokoleniu noszą dzisiejsze Gliwice ? Tego procenta panów w muszkach ? Czy tej bandy nierobów będącej z reguły pod muchą ? Za bardzo nie rozumiem wmieszania do tego tematu tragedii Slązaków przymusowo jako łup wojenny wywiezionych przez Sowietów.

Mosze
Mosze

Budujcie tam , budujcie co chcecie . Jak już wszystko będzie gotowe to znajdzie się były właściciel gruntu i sprytnie wszystko przytuli .

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Mosze. Czytanie ze zrozumieniem się kłania cyt.: “Teren został kupiony przez prywatną osobę (firmę) od Gminy Żydowskiej w Katowicach praktycznie bezpośrednio po zwróceniu go przez państwo pierwotnemu właścicielowi.”.
Przy okazji wychodzi sprawa zainteresowania terenem przez Gminę Żydowską . Pieniądze cieszyły się większym zainteresowaniem.

Mosze
Mosze

Pożyjemy , zobaczymy . Nie takie numery pierwotni właściciele wywijali i dalej wywijają , a do tego to już oni mają głowę jak nikt .

Urbanek Krzysztof

Przecież to jest czyjś teren wiec co ma państwo do tego ? Od kiedy wiadomo że tam stała synagoga od wczoraj ?

Paweł Skowroński

Jako syn byłego inspektora ds. zabytków w Gliwicach, wiem, że prezydent ma skłonność do ignorowania owych uwag i nie lubi sprzeciwu, bardziej interesują go zyski z inwestorów i własne wizje, a nie estetyka.

Kacper Heine

Niech cokolwiek się zrobi z tym terenem bo obecnie to nieużytek od wielu lat co straszy wyglądem

Barbara Kuśnierczyk

a czy na miejscach po kościołąch nic się nie buduje co to ma do rzeczy nie ma synagogi to niech będzie parking

Ampuła
Ampuła

Lata temu cadyk opchnął grunt spod spalonej synagogi. Bez lamentów i ceregieli. Nie zobligował nabywcy do uczynienia z resztek fundamentów wieczystego “symbolu zagłady”. Olał zamianę ewentualnie zagrzebanych w podsynagogalnej ziemi reliktów na holokaustyczne relikwie. Pojechał po kupiecku: sprzedał i zapomniał. Jednak goje okoliczne nie zapomnieli. Chce Pan zbudować parking na należącej do Pana działce? Jakże on tam jest bardzo potrzebny! No tak, ale… Wie Pan, tam się kiedyś spaliła synagoga. Nie wie Pan? Szkoda, ale nie szkodzi. Wystarczy, że my wiemy, Tak więc najpierw zainwestuje Pan w powstanie.tam “Miejsca Pamięci”. Pamięć, proszę Pana, jest najważniejsza. Jak Pan wśród innych postawi… Czytaj więcej »

Jan Skowroński

I bardzo dobrze!

Aleksandra Paszkiewicz

Dokładnie ! Wszystko wskazuje na to , że tak to będzie wyglądać. Szkoda tego miasta.

ers
ers

Tym terenem już dawno temu powinno zainteresować się miasto. Pozostałości po synagodze powinny zostać zabezpieczone i udostępnione zwiedzającym. Do tego odpowiednie upamiętnienie społeczności żydowskiej Gliwic, skwerek i ławeczki. Sprawa załatwiona. Ale panu prezydentowi oraz urzędasom nie zależy na takich rzeczach. Miasto ma przynosić zysk, a mieszkańcy mają przestać marudzić i siedzieć cicho!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ers. Teren został zwrócony Gminie Żydowskiej która szybko zamieniła działkę na srebrniki. Po temacie. Jak bardzo chcesz to weź kredyt, zmień pracę, kup działkę postaw ławeczki i upamiętniaj.

ers
ers

Gmina żydowska w Gliwicach jest maciupeńka i biedna. Nic dziwnego że teren sprzedała. Nie zmienia to faktu, że mogło nim się zainteresować miasto.

PS. Użyte przez ciebie słowo “srebrniki” wskazuje na to, że podobnie jak cała masa ludzi w Polsce masz negatywne nastawienie do Żydów (widać to też po innych komentarzach). Bo tak. Bo chciwi, podstępni, blablabla. A antysemityzmu w Polsce oczywiście nie ma i nigdy nie było.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ers. Masz jakąś wrodzoną fobię czy czytujesz GW?

Zoltan
Zoltan

Już jest! Przywołany niczym upiór.

Zoltan
Zoltan

Ale co tam byłoby do zwiedzania? To nie zamek w Ogrodzieńcu, czy Ojcowie.

ja234
ja234

No i dobrze. Gmina żydowska jest niezainteresowana.
Parking będzie…miłośnicy “rozwoju” będą zachwyceni, kolejna połać betonu. Będzie gdzie postawić auteczko.Ciekawe, czy parking będzie płatny…teoretycznie powinien być.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234; Można zrobić na górze nawet przytoczony “ogród japoński”, pod ogrodem parking podziemny, wielopoziomowy. Tylko że w ogromie prac ziemnych może archeo znajdzie pozostałości po osadzie presłowiańskiej i wtedy roszczenia Gminy Żydowskiej będą maluczkie. A co w przypadku gdy pod tymi starymi szczątkami będzie szkielet dinozaura? Krokodyle, kajmany i aligatory jako fizyczni i mentalni spadkobiercy dinozaurów wyciągną paszcze po swoje. Na nic się zdadzą “krokodyle łzy” urzędników…

ja234
ja234

Ostatni Sprawiedliwy, można zrobić wszystko.Można postawić wieżę 100 metrową zasilaną energią słoneczną. Nawet parking piętrowy, ewentualnie lewitujący…
Nie ma co gdybać co tam jest. Co jest będzie znalezione, wykopane i tyle.

Zoltan
Zoltan

…a ja się obawiam, że szkielet człowieka, albo i cały cmentarz! Ziemia w okolicach rynku przepojona kośćmi pragliwiczan jak keks bakaliami. I znajdzie się archeolog,który stwierdzi, że to pozostałości żydowskich pochówków sprzed stuleci – i stąd tam ta synagoga. Taki swoisty “kamień węgielny” przyszłej budowli. Że ni historia, ni miejskie kroniki o tym nie wspominają? Miejsce pochówku prawowiernych żydów (niekoniecznie Żydów) czyni tę ziemię żydowską po wsze czasy.
Pewnie “czas zatarł ślad”, ale “szkiełko i oko” naukowca na nowo odkryło i udowodniło.
I kto wtedy będzie mieć rację?
Wiadomo, ten kto będzie mieć rację!

Bartłomiej M. Zieliński

W Tarnowie jest plac, na którym stoi tylko niewielka pozostałość po synagodze (bima), podobnie jak gliwicka spalonej przez nazistów, tylko rok później. Pusta przestrzeń tego placu i schowana pod dachem trwała ruina mają moim zdaniem niezwykłą moc. Coś takiego mogłoby być i w Gliwicach. https://www.google.pl/maps/@50.013338,20.9892555,3a,90y,85.79h,88.66t/data=!3m7!1e1!3m5!1s6OWyYKFAvxJVJZuU9ts58g!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D6OWyYKFAvxJVJZuU9ts58g%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D32.99803%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

Honorata Lesiak

To prawda.

ancymon
ancymon

Też przyszło mi to miejsce do głowy. Ale w Gliwicach to nie przejdzie

Analityk
Analityk

Racje Pan ma .Tyle,że plac w Tarnowie nie należy do prywatnego właściciela.Nie sadzę aby prywatny właściciel gliwickiego terenu był zainteresowany postawieniem czegokolwiek co nie przyniesie dochodu.Ps.Polecam odwiedziny leżącej nieopodal Dabrowy Tarnowskiej.Tam Synagogę pięknie odnowiono.

Maria Pałczyńska

A może sami Żydzi coś by pomyśleli o swojej “” spuściźnie ” !?Dlaczego wszystko za nich naprawiać ? to nie jest biedny naród !

Bartłomiej M. Zieliński

Maria Pałczyńska A radiostację gliwicką zbudowali Niemcy. Oni też do biednych nie należą. Szczęśliwie jednak przetrwała wojenną zawieruchę i teraz jest bardzo silnie promowana. Ale czy przez to należy zapomnieć o tych elementach historii miasta, które miały mniej szczęścia? A tak się właśnie dzieje. Biała Brama i śluza kanału odnaleziona podczas budowy DTŚ to świetne przykłady.

Zoltan
Zoltan

Trwała ruina? To może ktoś spojrzy na inną, przydworcową “trwałą ruinę” cmentarną?
Tylko “kdo budě platť”?

Att
Att

Znając życie ten teren dalej należy do Gminy Żydowskiej, bo Hitler zabrał przemocą, a po “wyzwoleniu” i “odzyskaniu” też nie zrobiono porządku. Nie wiem, ale dla mnie to dość smutne informacje.

heli1b
heli1b

A przypadkiem Gmina Żydowska nie zajęła już stanowiska w sprawie tego gruntu? Coś w stylu “nie jesteśmy zainteresowani”.?
Parking jest bardzo potrzebny w tym rejonie a nic nie stoi na przeszkodzie żeby był wybudowany nawet w stylu” rokokoko” z tarasem widokowym i wiszącymi ogrodami.

Urko
Urko

Z całym szacunkiem stawiam raczej na kostkę brukową . Taką zwyczajną w kolorze szarym …

heli1b
heli1b

@Urko Ja niestety też.
Ale mimo wszystko jedną z większych zalet parkingów wielopoziomowych, pomijając piętrowe składowanie, jest to, że ukrywają samochody. Jeden samochód potrzebuje min. 12,5 m2 powierzchni postojowej. Budując parking dla 60 samochodów oczyszczamy z samochodów 750m2 pow. starówki.
Idealistyczne mrzonki o przestrzeni wolnej od samochodów należy włożyć między bajki, bo jeśli na starówce mają mieszkać ludzie, to wraz z nimi będą mieszkać samochody i żadne egzorcyzmy tego nie zmienią.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@heli1b: Gmina Żydowska była zainteresowana terenem do momentu zamienienia go w ciąg cyfr na swoim koncie. Tym samym temat terenu po synagodze przeszedł do lamusa.

Lolek
Lolek

No raczej Gmina Żydowska już nie będzie mieć pretensji do tej działki. Bo w artykule wyraźnie pisze, że to Gmina Żydowska sprzedała działkę prywatnemu inwestorowi.

Zoltan
Zoltan

To, że sprzedała wcale nie wyklucza kolejnych roszczeń i cholera wie czego jeszcze. Nawet pisępne betonowe “klocowisko kupa mięci” na wzór tego w Berlinie, czy inne memorialne monstrum, by mnie nie zdziwiło. Oczywiście za pieniądze gliwickich podatników…!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Att. Kolejny który nie potrafi zrozumieć tekstu pisanego? Gmina Żydowska teren odzyskała i sprzedała. Pytanie czy to była Gmina Żydowska czy “Gmina Żydowska” do wyłudzenia nieruchomości…

Beton
Beton

Panie Redaktorze Michale
Bardzo trafny komentarz. Nic dodać, nic ująć. Zaznaczam, że podobny problem istnieje z działką za “Ikarem”.

Paweł Gruca

To niech konserwator coś z tym zrobi jak trzyma na tym łapę parking by się przydał napewno jakoś na nowych Gliwicach stary budynek szło zburzyć pozostałość po kopalni co też było zabytkiem

podpis
podpis

Biurowiec kopalni nie był zabytkiem.

Agata Bielak

a co ci da parkink na 6- 8 aut?? to mały placyk

Rachmistrz spisowy
Rachmistrz spisowy

Agatko “ParkinK” ten widzę odromnym.Dwa tygodnie wstecz na tym placu ,przyszłym parkinKu naliczyłem 46 dziko parkujących samochodów osobowych.Po wyrównaniu terenu ,usunięciu resztek ruin liczba ulegnie nawet podwojeniu.