Bezdotykowy pomiar temperatury w Szpitalu Miejskim dzięki kamerom Politechniki Śląskiej

Osiągnięcia naukowe w kontrze do pandemii koronawirusa. Politechnika Śląska pracuje nad przygotowaniem i uruchomieniem stanowisk przesiewowego mierzenia temperatury w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Uczelnia zaoferowała wykorzystanie kamer termowizyjnych, które mogą być użyte do bezdotykowego badania z odległości temperatury pacjentów i osób przekraczających próg wejścia szpitalnego. Obecnie trwają jeszcze prace instalacyjne. System ma docelowo znaleźć się zarówno w budynku głównym szpitala oraz w pozostałych obiektach, w których jest organizowana podstawowa opieka zdrowotna i pomoc nocna.

Celem jest jak najszybsze wprowadzenie procedur screeningu pacjentów i wszystkich osób wchodzących do budynków szpitala, pozwalającego wskazać osoby z podwyższoną temperaturą ciała.

W wyniku prac prowadzonych przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej oraz pracowników szpitala zidentyfikowano możliwość uruchomienia procedury screeningowej z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, którymi dysponuje Uczelnia.


Wypracowane rozwiązanie zakłada wykorzystanie kamer termowizyjnych będących w posiadaniu naszego laboratorium – mówi profesor Ziemowit Ostrowski z Pracowni Inżynierii Biomedycznej biomed~lab.

Wskazano na możliwość wykorzystania zwykłego oprogramowania kamer, które umożliwi personelowi szpitala zidentyfikowanie najcieplejszych miejsc na skórze w rejonie szyi i głowy.

Chcemy wspomóc w kryzysowej sytuacji szpitalowi oraz umożliwić jego pracownikom bezdotykowy (tj. bezpieczny) pomiar. W ten sposób uzyskujemy szansę ochrony szpitala niezakaźnego przed pojawieniem się w nim osoby zarażonej wirusem SARS CoV-2. Ostateczna ocena/diagnoza należeć będzie jednak do personelu szpitala – zaznacza profesor Ostrowski.

Prace nad przygotowaniem stanowisk trwają, prowadzone są m.in. ustalenia w sprawie odległości, z której dokonywany będzie pomiar. – W Pracowni Inżynierii Biomedycznej od lat zajmujemy się pomiarami wielkości fizjologicznych. W tym zakresie prowadzimy badania i pomiary temperatury skóry, także termowizyjne oraz modelowanie wymiany ciepła w żywych organizmach – wyjaśnia prof. Z. Ostrowski. – Staramy się wykorzystać tę wiedzę, którą posiadamy, aby wspomóc i pracować razem dla dobra ludzi wobec potrzeb, które pojawiły się w ostatnim czasie – podsumowuje naukowiec.

(nmm/polsl.pl)
fot. Politechnika Śląska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gosiia

Jak tam z zaopatrzeniem Szpitali i przychodni gliwickich w kombinezony maseczki rękawice etc. Słyszałam że kiepsko. Pracownia analityczna na Zygmunta Starego nie jest zaopatrzona w najniezbędniejszy sprzęt ochronny. To jest narażanie pracowników tej placówki na ogromne niebezpieczeństw. Za to “Hasiki” mają być otwarte. Wybitna specustawa włodarzy naszego miasta SKANDAL

Dziadek Rainhold

No wryszcie do czegoś praktycznego te gliwickie nałukowce sie przydadzo, a nie tylko siedzo przy biurkach i dumajo o niebieskich migdałach

globalizacja

Zwłaszcza, że kamery zostały wyprodukowane nie w Gliwicach a w Wuchan.

Kamil

Kamery są produkcji Niemieckiej – zastosowano poniższe rozwiązanie: https://stacjonarne.pl/stacjonarne-kamery-termowizyjne/stacjonarna-kamera-termowizyjna-vga-optris-pi640.html

Niemniej jednak uważam, że w tym przypadku nawet zastosowanie Chińskich kamer nie jest żadną ujmą na honorze – w końcu Azjaci poradzili sobie z pandemią szybko i skutecznie (m.in. dzięki takim rozwiązaniom).

globalizacja

A dlaczego nie wstawiłeś informacji gdzie zostały wyprodukowane elektroniczne podzespoły z których poskładano te kamery ?
Oczywiście Azji nie odkryłeś, stosowanie chińskich kamer nie jest ujmą na honorze w końcu Azjaci, niestety nie poradzili sobie z pandemią bo ta akurat obejmuje cały świat a poradzili sobie tylko i wyłącznie z epidemią u siebie ale to się dopiero jeszcze okaże, za to bardzo szybko i skutecznie przez swoje nieudolne działania w początkowym okresie rozdmuchali ognisko epidemii u siebie, która to rozprzestrzeniła się już w postaci pandemii na cały glob.