Bezpłatna mammografia jest dostępna już dla młodszych kobiet. Gdzie wykonać? Okazja już w piątek

Z badania wykrywającego nowotwory piersi, finansowanego przez NFZ, od 1 listopada mogą korzystać kobiety od 45 r.ż. (do niedawna dolną granicą wieku było 55 lat). Okazja do mammografii będzie w piątek, 1 grudnia, na parkingu PH Arena przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 1.

 
Stanie tam mammobus firmy LUX MED. W bezpłatnym badaniu mogą wziąć udział panie od 45 do 74 roku życia, ubezpieczone, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie – zachęcają organizatorzy akcji.


Aby wziąć udział w bezpłatnym badaniu należy się zarejestrować pod numerem telefonu: 22/880-90-80 (*3). Przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.

Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej można znaleźć na stronie www.luxmed-diagnostyka.pl.

Instrukcje, jak korzystać z mammografii umieszczone są również na stronie www.pacjent.gov.pl.

(żms)/UM Gliwice(mf)

2 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze