Budowa nowego szpitala miejskiego ruszy w przyszłym roku. 12 oddziałów, 31 poradni, 356 łóżek

Przygotowania do budowy nowego szpitala miejskiego w Gliwicach zmierzają do finału. Na ukończeniu są prace projektowe – miasto otrzymało już całą dokumentację, która jest teraz szczegółowo weryfikowana. Złożone zostały też wnioski o wydanie pozwoleń budowlanych.

 
W najbliższych miesiącach może zostać ogłoszony przetarg, w wyniku którego wyłoniony zostanie wykonawca robót. Realizacja inwestycji ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Obiekt powstanie przy ul. Kujawskiej, w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej. Lokalizacja umożliwi szybki dojazd z różnych części Gliwic, a także z Drogowej Trasy Średnicowej i skrzyżowania autostrad A1 i A4 na węźle Gliwice Sośnica.

W obiekcie działać ma 12 oddziałów szpitalnych

Budynek, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, powstał na planie litery H. Zaplanowano w nim 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. W poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów: chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym, chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń, chirurgii urazowo-ortopedycznej, kardiologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej, okulistyki, urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, neurologiczny i udarowy, rehabilitacji.

Na oddziałach przewidziano miejsce na 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych.

W szpitalu zaprojektowano nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok znalazło się miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe: dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i pracownię rezonansu magnetycznego. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych.

Ofertę leczenia uzupełnią przyszpitalne poradnie

W nowym obiekcie zaplanowano także działy diagnostyczno-zabiegowe (stacja dializ, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia endoskopii, pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii, laboratorium analityczne i mikrobiologiczne, bank krwi, zakład rehabilitacji, pracownia kardiometrii) i tzw. działy wspólne (centralna sterylizatornia, centralna dezynfekatornia, centralny magazyn gazów medycznych, apteka szpitalna, pomieszczenia komercyjne typu: bufet, sklep, apteka przyszpitalna).

Projekt objął także pomieszczenia dla zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami – podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, chirurgicznej ogólnej, dziecięcej i urazowo-ortopedycznej, dermatologicznej, urologicznej, diabetologicznej, nefrologicznej, endokrynologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, zdrowia psychicznego, okulistycznej, psychologicznej, pediatrycznej, medycyny pracy, żywienia, chirurgii naczyniowej.

Powierzchnia szpitala to około 57 tys. m2, jest także rezerwa pod budowę dodatkowego segmentu. Z myślą o pacjentach i odwiedzających zaprojektowano przy obiekcie strefę relaksu – mały park od strony ul. Kujawskiej, a dla najmłodszych plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy. Dla zmotoryzowanych przewidziano ponad 350 miejsc parkingowych.

Miasto będzie się starać o dofinansowanie inwestycji

Dzięki nowej placówce komfort leczenia pacjentów i pobytu w Szpitalu Miejskim w Gliwicach zdecydowanie się poprawi. Miasto będzie się starało pozyskać na budowę szpitala dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. W razie konieczności gotowe jest sfinansować budowę szpitala samodzielnie. Wówczas niewykluczona jest jednak realizacja etapowa.

(żms)/UM Gliwice
wiz. UM Gliwice/INDUSTRIA

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Oby tylko warunki pracy personelu wyglądały tak ładnie jak szpital na przedstawionych obrazkach, wtedy jest szansa że ten personel tam będzie i będzie mu się chciało…
Nawet najpiękniejszy obiekt, bez załogi, lub z załogą zdemotywowaną nic nie znaczy. Trzymam kciuki za powodzenie.

maratończyk

Jakie będą warunki pracy to wiadomo. Nie wiadomo dlaczego to nie jest zwarta zabudowa a jakiś dziwaczny “pająk” z bardzo długimi korytarzami. Może będzie dodatek za kilometrówki?

euroentuzjasta

Po to aby miał większe straty ciepła a co za tym idzie wyższe koszty utrzymania, które się zwielokrotnią dzięki podwyżce cen energii w wyniku polityki energetycznej eurokołchozu.

strzykawa

Może jedno skrzydło to szpitalna kaplica a drugie to szpitalne prosektorium.

respirator

Trzecie skrzydło to gabinety profesorów co przyjmują koperty.

gliwicjus

Nie, tam będzie oddział dla cierpiących na przewlekły ból d..y. Patrząc na wpisy na tym portalu przewiduję pełne obłożenie.

respirator

Zgadza się ale to będzie czwarte nie wymienione wcześniej skrzydło.

covidowa paranoja

@gliwicjus Już to się dzieje, to co ty nazwałeś wprost po imieniu to rzekoma pandemia cocacolawirusa i żeby na którego leczenie można było utworzyć jedno łóżko szpitalne, trzeba było zlikwidować kilkadziesiąt łóżek na innych oddziałach.

re: covidowa paranoja

Znaczy na jakich? Jak już opowiadasz bzdury, to konkrety. Bo zawieszono oddział okulistyki i rehabilitacji? To dla Ciebie taki problem? Gdybyś zdawał sobie sprawę jak wiele osób zmarło w Szpitalu na rzekomą pandemie “cocacolawirusa”, wtedy może z szacunku dla tych osób, darował byś sobie te brednie.

Piotr

Warunki pracy personelu?? Oby praca personelu wyglądała jak na tych.wizualizachach. póki co mamy lekarzy zamkniętych za szklanymi drzwiami! Lekarzy laryngologów, którzy nawet nie zaglądają w gardło czy nos. Mamy lekarzy zniewżających ratowników z karetek, jedyne osoby które mają kontakt z pacjentem. Bo lekarze boją się wirusa!! Ale unoszą się większą liczbą lat na studiach. Czytelniku! Czy wiesz że obecnie ratownik medyczny w karetce także musi mieć Studia medyczne??? Ale dla lekarza 3 lata SMed i bezpośredni kontakt z pacjentem, to za mało!!! Przecież to on lekarz studiował dłużej!! Niestety, epidemia podkręcona przez TV, zbiera coraz większe żniwo, głównie dzięki lekarzom,… Czytaj więcej »

Bynio

Chcą wybudować nowy szpital i to też jest źle.
W Gliwicach nikomu nie dochodzą. Cóż taka mentalność mieszkańców tego miasta.

Gonia

Nie szata zdobi człowieka

prawda

Jesli nie bedzie dobrego zarzadzania tym szpitalem to dalej bedzie badziewie. Dotyczy to takze reoganizacji calej sluzby zdrowia w tym kraju. Jesli nie bedzie dobrego zarzadzania sluzba zdrowia to mozna do sluzby zdrowia dolozyc nawet 50 mld zl.a i tak beda to PIENIADZE WYRZUCONE W BLOTO ,TAK JAK DO TEJ PORY.

euroentuzjasta

Nie będzie dobrego zarządzania tym szpitalem, jeśli nie będzie dobrego zarządzania tym państwem i całym eurokołchozem.

Dziadek

Oj “prawda”…”prawda”…..Ty chyba jesteś bliską koleżanką “Temidy” …oczy zawiązane albo jakaś inna dolegliwość wzroku.?…..wysil wzrok …popatrz na domostwa i auta lekarzy i wysokich urzędników NFZ to zmienisz zdanie…na -KAŻDE PIENIĄDZE WRZUCONE DO TAK ZWANEJ SŁUŻBY ZDROWIA…….to nowe domy,auta ,posiadłości (również za granicą Polski) wyżej wymienionych beneficjentów .Pacjenci,chorzy skorzystają….z okruchów pańskiego stołu(broń Boże z operacyjnego).

składka zdrowotna

Szpital zostanie wybudowany w pobliżu ul. Ceglarskiej, gdzie znajduje się wesoły przybytek rozkoszy, więc jeżeli pacjenta nie wyleczy NFZ to może wyleczy sąsiednia instytucja lub pobyt w szpitalu okaże się przyjemniejszy dzięki wycieczkom pacjentów na “zabiegi” do lunaparu obok, albo przynajmniej umierać będzie przyjemniej i nie w samotności.

Suspekt

Na szczęście będzie oddział chorób wewnetrzych, więc większość lokalnych mędrców będzie mogła leczyć problemy nadmiaru żółci. Tym nieuleczoanym pzozstanie szpital w Toszku

składka zdrowotna

nieświadomość, niepewność, zaprzeczenie, bunt, targowanie się z losem, depresja, pogodzenie się z losem, tego nawet szpital w Toszku nie uleczy.

zgon nadmiarowy

Już się ślinię na pobyt w nowym szpitalu.

Nikt

Używajmy słów poprawnie. Nie lunapar tylko lupanar.

składka zdrowotna

Dzięki, przekręciłam wyraz.

Gang PiSena

W nowym szpitalu powinny znaleźć się również oddzielne pokoje dla VIPów, którzy będą płacić gigantyczną składkę zdrowotną dzięki nowym przepisom zawartymi w programie “Nowy Wał”, tak mocno lansowanym przez miłościwie nam rządzących.

Engelbert

Oby na Izbie Przyjęć było nareszcie USG, bo dotychczas odsyłają pacjentów do domu bez odpowiedniej diagnozy, byle tylko się ich pozbyć – tak jak kiedyś mnie

Oburzony

No nareszcie!!!! Po 25-ciu latach rządzenia Frankiewiczów coś się zaczyna dziać !!!!!

Neptunder

W tym szpitalu beda pracowac felczerzy i felczerki z tytulem doktora nauk medycznych z Azerbejdzanu i Uzbekistanu.
To jest prawdopodobne ,bowiem w RPiS kucharka jest sedzia tzw. TK.

Cliper

Poszczególne obiekty w mieście nie wyglądają źle jednak jako spolnosc to już tragedia,oby tam było lepiej

Greg70

Miasto będzie się starało o dofinansowanie… Oby nie tak jak do budowy hali Frankiewicza.

bełon

Tylko skąd wezmą personel na tak duży oddział? Czy może będą pracować rezydenci i “fachowcy” zza naszej wschodniej granicy?

teściowa Tuska

W Polsce jest ponoć za dużo szpitali, więc kiedy je zlikwidują to może personel stamtąd ?

biegający poseł

No przecież już czekają na białoruskiej granicy, tylko wpuszczać.

euroentuzjasta

Czeka już tam następna fala w liczbie 10 tysięcy, kiedy tylko skończy się stan wojenny przy granicy.

Sroka

Jakoś np. Niemcy nie narzekają na “fachowców” zza wschodniej granicy (swojej)

bełon

@Sroka, w niemcach nie ma fachowców z ostblock! Sa tylko pielęgniarki/gniarze. Niemiec nie pozwoli sobie żeby nad nim był ktoś wyżej, szczególnie z ostblock!

euroentuzjasta

Nie mają wyjścia, tam też jest katastrofa demograficzna, społeczeństwo Niemiec w coraz większym procencie składa się ze schorowanych dziadków wymagających jak dzieci stałej opieki, nawet zasilenie narodu na zaproszenie cioci makreli, świeżą krwią migrantów na tratwach w 2015 roku nie rozwiązało problemu.

ann

na planie miejsca dla samochodów są!! a gdzie ławki?? dla pacjentów,gości,czy choćby tych,którzy zwyczajnie muszą usiąść???

epitafium

Czy ten wygięty w łuki kształt skrzydeł budynku ma minimalizować czy przez niewiedzę projektanta będzie potęgował odgłosy wiatru w mniej pogodne dni, które leżącym w szpitalu chorym będą się kojarzyć z wyciem naciągającej śmierci ?

TenUn

Skoro wiatr kojarzy się z wyciem, radzę uzupełnić watę w swoich oknach. Przy okazji można by też słomę w butach bo wyłazi.

epitafium

Dziękuję ale nie skorzystam z twoich doświadczeń.

euroentuzjasta

Ciekawe jak w tym nowoczesnym zgodnym z europejskimi standardami ośrodku będą wyglądały posiłki dla pacjentów czy będą całkowicie bezmięsne tak jak chciałby i dąży do tego eurokołchozowy urzędas pan komisarz Timmermans czy może wskoczymy od razu na wyższy poziom i walorem serwowanych szpitalnych obiadów będzie mięso syntetyczne ?

Okulista

O JEDZENIU W SZPITALACH NA ZACHODZOE NAWET NIE MOZESZ SOBIE WYOBRAZIC!!!!
Bylem 4 razy w szpitalu w niemczech i bylem pare razy w szpitalach w gliwicach na odwiedzinach.Jedzenie bylo katastrofa i niechce wiecej pisac.

euroentuzjasta

Ty pisałeś o czasach przeszłych ja natomiast napisałem o przyszłości eurokołchozu.

teściowa Tuska

W szpitalach w Gliwicach byłeś za Platformy czy za PiSu ?

ann

tu i tu — jeden badziew !!!

hanek mały

Kiedyś w “wojskowym” było super jedzonko, ale z własnej kuchni !