Budowa nowego szpitala miejskiego zagrożona? “W obecnej sytuacji zabraknie na nią pieniędzy”

Miasto od dłuższego czasu przymierza się do budowy nowego budynku szpitala miejskiego. Niestety, choć prace projektowe zmierzają do finału, w sytuacji wprowadzenia Polskiego Ładu przez stronę rządową przedsięwzięcie to staje pod znakiem zapytania.

 
W najnowszym wydaniu Miejskiego Serwisu Informacyjnego pojawiły się wyliczenia, jak Polski Ład wpłynie na kondycję finansową samorządów. Z zamieszczonego tam wywiadu z prezydentem Gliwic dowiadujemy się, że z powodu zmniejszonego dochodu z podatku PIT, wiele z nich znajdzie się w dramatycznej sytuacji. Mimo dobrej kondycji budżetowej, straci też nasze miasto, co przełoży się na ograniczenie planowanych wcześniej inwestycji. Największą z nich jest budowa szpitala miejskiego w rejonie ulicy Kujawskiej, która miała pochłonąć setki milionów złotych. Czy w tej sytuacji dojdzie do skutku?

Gliwice na nowych rozwiązaniach tracą. Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że ubytek dochodów z PIT-ów liczonych do 2034 roku będzie większy niż koszt budowy nowego szpitala. W obecnej sytuacji zabraknie na nią pieniędzy. Musimy ograniczyć wydatki, a szpital zbudujemy wyłącznie, jeśli pozyskamy duże dofinansowanie zewnętrzne – czytamy w wywiadzie z Adamem Neumannem.


Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że do 2034 roku Gliwice stracą na zmniejszonych wpływach z podatków PIT ponad 800 mln zł. Od 2023 roku miasto będzie natomiast otrzymywać – podobnie jak inne gminy – nową subwencję rozwojową. Z analizy przepisów wynika, że może ona wynieść zaledwie kilka milionów złotych rocznie.

Nie tylko szpital

Jakie inne przedsięwzięcia w mieście mogą zostać odłożone z powodu Polskiego Ładu? Miasto wymienia ich kilka. Ogółem plany inwestycyjne na 2022 rok okrojono o ponad 260 mln zł. Z tego powodu:

  • część zadań będzie wykonana w późniejszym terminie, a ich realizację ograniczono obecnie do przygotowania dokumentacji projektowej (np. modernizacja boisk szkolnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Kozielskiej, uzupełnienie infrastruktury obiektów sportowych w ZSO nr 8 przy ul. Syriusza, budowa kręgu modelarskiego przy ul. Rybnickiej);
  • zrezygnowano m.in. z modernizacji terenu giełdy, przesunięto w czasie modernizację lub budowę oświetlenia ulic Kozielskiej, Portowej, Toszeckiej;
  • część zadań rozłożono na lata, w tym: SP nr 13 przy ul. Elsnera i SP nr 6 przy ul. Jasnogórskiej – budowa przedszkoli, SP nr 3 przy ul. Daszyńskiego – rozbudowa szkoły, ZS-P nr 4 przy ul. Obrońców Pokoju – modernizacja obiektów.

(żms)
fot. wizualizacja INDUSTRIA/UM Gliwice

77 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Potas
22/11/2021 06:25

Przy takich problemach finansowych Prezydent dostaje podwyżki. Czy to aby zasadne? Na gliwicka halę jakoś kilka lat temu pieniędzy nie brakło.

prawda
22/11/2021 12:20
Reply to  Potas

Nie chodzi o podwyzke prezydenta tylko o to ze “nowy lad” zabiera pieniadze samorzadom i bedzie rzad pieniadze dawal w/g widzi mi sie.

Val
22/11/2021 12:54
Reply to  prawda

Dlatego w sytuacji spodziewanych problemów budżetowych radni i prezydent podnoszą sobie uposażenia. Jak górnicy.

Marcin
22/11/2021 20:10
Reply to  Val

Czy się stoi, czy się leży, to podwyżka się należy…

będzie niezły smrodek
23/11/2021 14:30
Reply to  prawda

Prawda ruska – putinowska, czy zawiało smrodkiem od Budki.

XXXXX
22/11/2021 09:48

Jak można było wybudować tego trupa Arena w sytuacji kiedy miasto nie miało ŻADNEGO porządnego szpitala? Te stare poniemieckie zgrzybiałe budynki rozrzucone po całym mieście to nie są szpitale!. Ale co tam Franko postanowił wybudować halę no i stoi nieużywana a tylko trzeba na nią łożyć kasę. Czy nie mając gdzie się leczyć normalny gospodarz buduje wpierw lunapark? To jest czysty przykład NIEGOSPODARNOŚCI. A teraz płaczą bo Polski Ład nie da kasy.. A no nie da.. Ja się wpierdzieliło kilkaset milionów w trupa na Kujawskiej to sobie radźcie sami. Nie macie gdzie leczyć ludzi? To może Neumann kolejną potrzebną inwestycję… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
22/11/2021 10:18
Reply to  XXXXX

Ciekawe ile kosztuje utrzymanie hali Gliwice, a zwłaszcza pensje zatrudnionych, odsetki od kredytu, energia…

biednygłupi
22/11/2021 21:34
Reply to  Mieszkaniec

to jest tajemnica :) kasa z miasta i koko jambo

prawda
22/11/2021 12:21
Reply to  XXXXX

Dobrze ,ze wybudowali arene ,bo pieniadze by i tak sie rozeszly na nic.

XXXXX
22/11/2021 18:15
Reply to  prawda

Hahahah… czyli lepiej zrobić kupę na środku ulicy niż jej nie zrobić. Zrobić żeby była widać że nas było na to stać. Tu nie chodzi tylko o kasę wydaną już czyli o 400 milionow ale o kolejne które pożera ten trup!. Wolałbym by miasto wybudowało szpital i korzystali z niego wszyscy a nie PATOCELEBRYCI z Pudelka.

SS3
25/11/2021 21:14
Reply to  XXXXX

Dla dokładności, owszem buduje lunapark jak nie ma takiego w okolicy i ten lunapark się zwróci i jeszcze na dwa szpitale zarobi.
Jakie były szanse przeskoczyć RENOMOWANE Katowice (a po części i Kraków) to chyba każdy się może domyślić.

PS: najdalej od Gliwic to jest, ech… ;>

Beton
22/11/2021 10:23

Taktyka typowa made in UM Gliwice. 1. Sianie fermentu 2. Podanie lokalizacji 3. Podsycanie napięcia 4. Pokazanie wizualizacji 5. Podsycanie napięcia 6. Zlecenie wykonania projektów 7. Większa ilość szczegółów 8. Podsycanie napięcia 9. Samochwalstwo UM 10. Podanie szczegółów finansowych 11. Samochwalstwo UM – ile to kasy wydębimy z dotacji… 12. Podanie terminu oddania do użytku 13. Przesunięcie terminu oddania do użytku z powodów takich, że są powody 14. Odwołanie akcji – zaniechanie inwestycji z powodów braku kasy 15. Rozliczenie z podmiotami, które już zdążyły za coś wziąć kasę 16. Samochwalstwo UM, jak to przez nie wybudowanie szpitala uratowali budżet. FESTIWAL… Czytaj więcej »

biednygłupi
22/11/2021 21:36
Reply to  Beton

jest cos w tym. Na tym zyskuja chyba tylko ci ludzie od wizualizacji i przygotwywania projektow.

Ja.
22/11/2021 05:11

Na szczęście napodwyżki nie zabrakło…

Mietek
22/11/2021 09:54

I bardzo dobrze, po co komu jakiś szpital. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dodatkowe podwyżki i premie dla zarządzających miastem i spółkami miejskimi.

Marcin
22/11/2021 20:13
Reply to  Mietek

Przynajmniej oni będą mieli kasę, żeby się leczyć. Oczywiście prywatnie, trzymając się jak najdalej od szpitala miejskiego.

kiermesz
22/11/2021 10:24

ale zmieniać bieg rzeki to potrafią bez względu na koszty , Wójtowianka jest tego dowodem ,rolnikom za ochłapy zabrać teren dla inwestorów, jak gdyby terenów po przemysłowych w Gliwicach nie było.

Marek
22/11/2021 09:11

To niech sobie dalej biorą podwyżki z d***, i wydają kasę gruba na skwer nad DTS oraz placa za wycinkę drzew. To co marudzi prezydent i biadoli.

Prawda czasu, prawda ekranu
22/11/2021 07:25

Proszę jak wyliczyli , że stracą 800 baniek w perspektywie kilkunastu lat. A nic nie mówią o ile wzrasta budżet rok w rok. Ostatni był rekordowy przebił poprzedni o ponad dwieście baniek. Nowy też zanosi się na rekordowy, ale po co o takich szczegółach w ogóle wspominać?

DarB
22/11/2021 13:02

Wiedziałem, że jak Neumann zostanie prezydentem, to Gliwice tego nie wytrzymają.

Heniek
22/11/2021 14:16
Reply to  DarB

Trzeba było wystartować!!!

Gustaff
22/11/2021 18:48
Reply to  DarB

Szkoda że wiedziałeś że jak Morawiecki zostanie premierem to Polska tego nie wytrzyma

סן אסקובר
22/11/2021 10:39

Zwalanie wszystkiego na Nowy Ład robi się już dziecinne i mało poważne.
Głównie chodzi o to, że z pozyskanych dotacji trzeba się skrupulatnie rozliczać. Duże pieniądze bez kontroli tworzą patologię. Widać to po sprzęcie umoczonym w ŚSM sp. z o.o. – a to już kilkadziesiąt milionów złotych. Nie wspomnę o generatorze kosztów Hali Arena.
Troska gliwickich urzędników o nas Gliwiczan jest obnażona w podatku PIT. Dla nich najlepiej by było, żeby PIT wynosił 100%. Cała kasa na ich fanaberie.

Heniek
22/11/2021 11:23

Nowy przewał to sposób drenowania podatkami ludzi i samorządów przez lobuzow z PiS na ich polityczne cele, nie opowiadaj pisowcu głupot bo samorządy były ograbiane z pieniędzy jeszcze przed nowym przewalem

סן אסקובר
22/11/2021 17:51
Reply to  Heniek

Zapewne osobiście Kaczyński przyjeżdżał w nocy i rabował gliwicki skarbiec. Regularnie i szybciej niż sam Tusk. Masz jeszcze jakieś inne fobie?

Alex
22/11/2021 13:25

Tak naprawdę nieważne gdzie się leczy ,tylko jak.Luksusowe warunki nie zmienia opinii o fatalnej służbie zdrowia czyli lekarzach i personelu,który ma gdzieś pacjentów.Leczylem się kilka miesięcy w luksusowym szpitalu w jednym z miast.Co z tego,ze łóżka naszpikowane elektronika,łazienka jak w hiltonie,jak personel ,zwłaszcza lekarze za nic mieli pacjentów.Zlewka na maxa.przychodzili sobie na kilka godzin,żeby pomolestowac pielęgniarki i uciekali do swoich ważniejszych prywatnych gabinetów.A szpital to tylko składka ZUS i emerytura,po cholerę się wysilać,jak można zarobić na basen i BMW gdzie indziej

Dziadek
22/11/2021 22:04
Reply to  Alex

Praca lekarza w szpitalu to przede wszystkim nauka(tego co w szpitalu się nauczy w prywatnym gabinecie zastosuje) i najważniesze :PRACA w SZPITALU to naganianie sobie klientów do gabinetu prywatnego !

SS3
25/11/2021 14:46
Reply to  Dziadek

No nie zapominaj, że w szpitalu jest sprzęt jaki trudno samemu do gabinetu kupić ale można z tego gabinetu do niego skierować.

Danus
22/11/2021 10:28

Biedni schorowani wyborcy
Na co wy liczyliście na szpital
Nawet jak kiedyś powstanie
To kto w nim będzie pracował

SS3
25/11/2021 14:47
Reply to  Danus

Nie mam pewności kto, ale na wszelki wypadek odświeżam znajomość cyrylicy ;-]

Marta
22/11/2021 04:28

najbardziej mi szkoda tych modelarzy, reszta prawdę mówiąc jest zbędna i naciągnana byla już wcześniej.
ps. marzy mi się żeby raz w tyg. jechała jakaś maszyna i czyścila rynek, przyległe chodniki, żeby ktos chodzi i sprzątal

Gdzie jest Ampuła???
22/11/2021 14:20
Reply to  Marta

Modelarze akurat najbardziej potrzebni ale niestety już w to wpakowano pieniądze. Budowa, nadzory, projektowanie…..

Danus
22/11/2021 10:31

Teraz płacz i żale
Te festiwale i deweloperki. Gliwice mają mistrza w wizualizacji

Marcin
22/11/2021 20:09

“Musimy ograniczyć wydatki, a szpital zbudujemy wyłącznie, jeśli pozyskamy duże dofinansowanie zewnętrzne – czytamy w wywiadzie z Adamem Neumannem.”

Proponuję ograniczyć wydatki na Halę Podium vel. Arenę Gliwice. W projekcie budżetu na 2022 zaplanowano aż 7,07 mln zł na “Działania promocyjne związane z wydarzeniami organizowanymi w Arenie Gliwice”. Mamy rozumieć, że to są ważniejsze wydatki niż budowa nowego szpitala?

PamPamRam
22/11/2021 13:13

Najgorsze jest to,że przyjdą wybory i nikt ich za to nie rozliczy

SS3
25/11/2021 21:18
Reply to  PamPamRam

Kto ma rozliczyć jak do wyboru podsuwa się różne głowy tej samej hydry?
Jak hydrę pokonać, to wypada ze szkoły pamiętać.

Oburzony
22/11/2021 21:59

Jakoś przy budowie hali za ponad 400 mln nie było problemów z pieniędzmi i teraz to widmo stoi bezużytecznie i straszy i jeszcze mieszkańcy do tego dopłacają.Utrzymanie tej hali kosztuje fortunę!!!! A na szpital ok.80 – 100 mln przez niemal 30 lat nie ma.Potworny skandal gliwicki.Pomniki sobie stawiają a ludzie umierają bo muszą leczyć się w skandalicznych warunkach.Przekonałem się osobiście.

Olo
23/11/2021 07:14

DO LENI Z UM GLIWICE : PREZYDENTA, RADNYCH ITP. JEŻELI JEST TAK BIDNIE TO ODDAJCIE WŁADZE LEPSZYM ZARZĄDZAJĄCYM, A ZOBACZYCIE ZE SIĘ DA.

Tajemniczy Ktoś
22/11/2021 14:04

To może niech go wybudują w partnerstwie prywatnym. Tak jak zostało to zrobione z autostradami? Albo niech zaczną budowę i będziemy mieli kolejny szkieletor jak było z GCH :)

Olo
23/11/2021 09:31

Od kiedy Nojman rządzi to na nic nie ma pieniędzy

Blofeld
22/11/2021 20:47

Nie tylko Hala. Przykładów utopionej kasy jest więcej. Słynna szkoła przedsiębiorczości czyli przytulisko dla znajomych i przyjaciół królika, ciągłe przerabianie tego, co w chwili oddania do użytku było tak wspaniałe, że dumnym urzędnikom brakło słów (np. woonerf), zaciekłe brukowanie wszystkiego, co się da i wiele mniejszych przedsięwzięć, z których uzbierałoby się małe co nieco. A szpitala, jak nie było, tak nie będzie. Ile kosztowały plany modernizacji budynków przy ulicy Kościuszki? Ile miasto (czyli my) wydaliśmy na wizje nowej ulicy Zwycięstwa? I to, co Gliwiczanom marzy się najbardziej. Obciachowe wodne atrakcje w parku Szopena (na szczęście może nie starczyć kasy).

Tobi
23/11/2021 08:47

Odpowiedzią na zmniejszenie obciążeń wynagrodzeń dla mieszkańców w Zielonym Ładzie jest Neumana Ład podniesienie tych obciążeń podatek od nieruchomości rośnie o 27%. Ciekawe jest też uzasadnienie UM – inflacja… 6,8%…
To jest Pana Prezydenta Ład…

mircio
23/11/2021 15:33

Najważniejsze, że na zbiornik retencyjny na wilczych dołach nie zabraknie i na nowy pas startowy dla prywatnych odrzutowców na lotnisku aeroklubu…

KORI
22/11/2021 10:48

cyt. Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że do 2034 roku Gliwice stracą na zmniejszonych wpływach z podatków PIT ponad 800 mln zł. ( koniec cyt.)— Czyli tyle zostanie dodatkowo w kieszeni podatnika???.
cyt. c.d – Od 2023 roku miasto będzie natomiast otrzymywać – podobnie jak inne gminy – nową subwencję rozwojową.

Last edited 5 dni temu by KORI
Jasnowidz
22/11/2021 18:00

Tyle zakladow powstalo w gliwicach,chyba 20000 tys ludzi dodatkowo pracuje,a jakby sie cos zlego stalo to gdzie z poszkodowanymi?
Na hale,bo to bylo wazniejsze niz szpital nowy.Co szlo by wybudowac za 450miln zloty,jeden albo dwa szpitale? Dla tych u gory piosenka z lat 80tych,,Mniej niz zero “