Budynek cechowni w nowych rękach. Wiadomo już co powstanie w dawnej siedzibie GWSP

Okazały budynek po upadłej Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości znalazł nowego zarządcę. Do obiektu wprowadzi się firma szkoleniowa EMT-Systems.

Umowa dzierżawy z właścicielem Gliwicką Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju, podpisana została na 30 lat z prawem pierwokupu po 10 latach. Cena sprzedaży zostanie określona przez Wydzierżawiającego na podstawie wyceny sporządzonej przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego, przy czym nie będzie ona niższa niż 30 mln zł netto, uwzględni też wskaźnik inflacji.

REKLAMA

Dla EMT-Systems umowa z GAPR to kontynuacja dotychczasowej współpracy. Firma wynajmowała już lokale w siedzibie miejskiej spółki, a także na terenie Technoparku. Teraz, w dawnej cechowni do dyspozycji będzie miała blisko 4 tys. m2.

– W pierwszej kolejności chcemy przenieść część administracyjną. Prace remontowe już się rozpoczęły. Wnętrza wymagają solidnego odświeżenia i adaptacji do naszych potrzeb. Docelowo na działce obok ma powstać nowoczesne centrum szkoleniowe z częścią badawczo-rozwojową

– informuje Agata Rakotny, Kierownik Działu Marketingu i Komunikacji w EMT-Systems.

– Ważne jest dla nas, żeby oddać hołd tradycji tego miejsca w wystroju wnętrza. W tej chwili intensywnie poszukujemy wszelkich oryginalnych pamiątek z przeszłości – zdjęć z czasów funkcjonowania kopalni, fragmentów maszyn i urządzeń. Być może ktoś z czytelników ma gdzieś na strychu czy w piwnicy jakieś artefakty związane z Kopalnią Gliwice, chętnie je wyeksponujemy – mówi Rakotny.

OTRZĄSNĄĆ SIĘ PO UPADKU GWSP

Nie cała przestrzeń budynku będzie wykorzystywana przez EMT-Systems. Część powierzchni będzie podnajmowana. W dawnej cechowni od lat swoją siedzibę ma Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Śląska Sieć Metropolitalna, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, a część powierzchni najmuje firma Future Processing.

Przez 12 lat znajdowała się tu także siedziba Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Prestiżowy projekt miasta zakończył się jednak spektakularnym fiaskiem we wrześniu 2018 roku. Zadłużona szkoła została zlikwidowana. Od tego czasu powierzchnie po GWSP stały niezagospodarowane (w kilku pomieszczeniach nadal jeszcze znajdują się książki, które wkrótce zostaną zlicytowane), a wbrew optymistycznym oczekiwaniom znalezienie nowego kontrahenta zajęło wiele miesięcy.

Przejęcie obiektu przez EMT-Systems mogłoby wskazywać, że na panewce spalił jeszcze jeden pomysł magistratu – ożywienia Nowych Gliwic i ściągnięcia w to miejsce nie tylko biznesu, ale też mieszkańców. W latach ubiegłych oprócz szkoły, utworzono tu wydział paszportowy, a także organizowano koncerty. Teraz ta droga może zostać bezpowrotnie zamknięta, choć jak przekonują w EMT-Systems nie jest to przesądzone.

– W planach mamy także otwarcie restauracji oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku tak, by służyła ona mieszkańcom Gliwic.

Chcemy, by to piękne miejsce, centrum nowych technologii stało się również atrakcyjną przestrzenią kulturalno-rozrywkową z cyklicznymi imprezami muzycznymi i nie tylko – zapewnia Agata Rakotny.

Firma już przystąpiła do pierwszych prac remontowych. W najbliższych tygodniach zmodernizowany zostanie system klimatyzacji i wentylacji, wymieniona zostanie część podłóg. Remont przejdą też toalety.

Budynek cechowni zwieńczony charakterystyczną 45 metrową wieżą powstał w latach 1912-1914 według projektu Emila i Georga Zillmannów. Do 1945 roku obiekt wchodził w skład zakładu Gleiwitzer Grube, a od 1945 roku KWK Gliwice. Kopalnia została zamknięta w 2000 roku, a w latach 2006-2008 kosztem 24 mln euro cały kompleks przeszedł gruntowną rewitalizację, a dawna cechownia weszła w skład nowoczesnej strefy przedsiębiorczość nazwanej Nowymi Gliwicami.
Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Lbj

Szkoda że miasto nie było takie łaskawe dla Huty Gliwice. Zabytkowe budynki w ścisłym centrum miasta bez wyjątku wyburzono zamiast próbować tam rozlokować biznes, lofty i mieszkańców. Już nawet nie musieli jej remontować za miejską kasę,ale po co było burzyć tylko po to żeby 20 lat później dalej straszył betonowy plac? Wiem że miał być Focus, ale od początku pomysł pozbycia się bezcennej substancji Huty w zamian za betonowe centrum handlowe to był skandal. Dyrekcja Huty też mogłaby służyć mieszkańcom, zamiast tego miasto marzy aby się jej pozbyć a w międzyczasie budynek niszczeje.

Ba

Dokładnie, co za idiotyzm.

ers

Znałem kompleks zabudowań huty dosyć dobrze, bo miałem tam szkolne praktyki. To było swoiste “miasto w mieście”. Naprawdę miejsce z klimatem przez duże “K”. Wyburzenie wszystkich budynków było wyjątkowym aktem barbarzyństwa.

Ba

Szkoda tych budynków. Pewnie dziś mogłyby zostać zaadoptowane na mieszkania, biura, jakieś placówki kulturalne lub oświatowe. Zupełnie inaczej by to wyglądało niż pusty, zaorany plac. Taki kawał przestrzeni w samym centrum niejako wycięty z tkanki miejskiej!

prosty_gliwiczanin

Mam nadzieję że uda się wieżę ciśnień uratować. A czy jest jakiś sposób na odzyskanie tych terenów, przecież inwestor nie wywiązał się ze swoich planów, zamiast Focusa jest betonowe g…wno.

Ba

Mnie widok doprowadzonej do ruiny wieży też zawsze boli. Jakie w niej fajne rzeczy mogłyby powstać!

w białych rękawiczkach

Gdyby wieża miała powstać z kolan, na które ją miasto rzuciło już by to zrobiła. Dopóki się nie zawali będzie lokatą kapitału. Te rejony to najdroższe tereny w mieście.

Beton

@Lbj, zapomniałeś / łaś dodać, że miasto marzy o sprzedaży budynku dyrekcji, który sam z siebie jest niesprzedawalny, choćby ze względu na brak parkingu. Miasto powinno odkupić teren po hucie i mądrze go zagospodarować, bo je na to stać.

Weź się...

Ale jakto odkupić, za czyje? Po co mi to? Kiedy Miasto mogło to mieć za bezcen to się nie interesowało, a teraz się wyprzedaje z raczej gorszym skutkiem. Są Nowe Gliwice, Nowe Gliwice II, po co ci jeszcze betonowy plac przy torach? Co Miasto miałoby tam zrobić? Parking, niby skwer jak nad DTŚ, megawonerf II? Ta ekipa nie potrafi mądrze zagospodarować ruin po teatrze, po zameczku leśnym, olała plac po Synagodze, a ty masz pomysł na nową inwestycję, z którą też nic nie zrobią?

Ba

Z placu po synagodze powoli robi się parkowisko. To samo spotkało byłą „plażę miejską” pod Kościołem Wszystkich Świętych. Równie dobrze można by tam postawić ławki, zrobić ładny skwer z zielenią, której tak brakuje na starówce. Szczególnie w takie upalne dni jak dziś.

Sonia

W Gliwicach jak zrobią skwer, to bez drzew, żeby przypadkiem cień nie padał na ławki. Porąbane miasto…

Zorro

Ciekawa sprawa z placem po synagodze. Ktoś niszczy siatkę na prywatnym terenie obok komendy policji, urządza sobie nielegalny parking w strefie płatnego parkowania za znakiem B-1 i nic się nie dzieje, nikogo nie obchodzi, że każdy wjeżdżający tam kierowca łamie prawo. Policja nie reaguje, Miasto nie wzywa właściciela do zabezpieczenia posesji, nic nie działa oprócz totalnego chamstwa.

Andrjej

Jak myślisz gdzie pracują kierowcy z tego “dzikiego” parkingu ?
Pamiętaj że to teren prywatny i to właściciel decyduje o tym co tam powstanie lub nie.

Zorro

Andrjej, właściciel nie otrzymał zgody na budowę parkingu dlatego od ponad roku wstrzymane są prace, może nawet ktoś kradnie prefabrykaty, bo ogrodzenie jest zniszczone. Znak B-1 i wjeżdżanie przez przejście dla pieszych nie robi na tobie wrażenia jak na cwaniakach parkujących na dzikim parkingu, czy nie wiesz co znaczy?

ewa

Niezupełnie, jest jeszcze plan zagospodarowania przestrzennego, który ogranicza właściciela

ewa

Wiedzę masz ogromną, akurat na takie komentarze

MIŚ

Huta, Fabryka Drutu, Zameczek Leśny, szpitalne kamienice, GWSP, a teraz Cechownia… Długo by wymieniać, jak wygląda specyficzne rozumienie samorządności, której z niespotykaną determinacją zaczął bronić prezydent Gliwic, który samorządnie zdecydował o budowie pompy ssącej podatki gliwiczan pod nazwą hala Arena.

treya50

Żal d….ę ściska ! Takie piękne obiekty niszczeją. Zdaje się, że poszpitalne kamienice ocaleją.

Imiu

Beton szeroki teraz tam ładnie leży i pęka. Wódz Franca tak dba od ponad 25 lat wiec PO staremu jest.

Andrjej

Przecież to teren prywatny ?
Czy miasto ma prawo urzadząć Twoje mieszkanie i ogródek ?

Biko

Teren jest na sprzedaż i 15 razy tańszy niż koszty ogólne które wygenerowała Arena.
Wszyscy jadący pociągiem w kierunku Krakowa mogą się zapoznać z miastem w którym jest “przyszłość” – po prostu wstyd, i rażący brak gospodarza. Jak się jedzie DTŚ teren po fabryce drutu – super zagospodarowany – pamiętamy czym nas UM mamił – oszukiwał – a jest… parking.

Biko

Jaka jest wizja naszego miasta widziana przez UM? Napisz jak będzie ono wyglądało, jaki będzie system komunikacji zbiorowej, opieki zdrowotnej, nowych ulic czy dzielnic. Przykładem braku wizji – permanentnej nieudolności jest budowa Obwodnicy Miasta – podobno ma szanse się zakończyć w 2023 roku – a więc po ponad 25 latach od obietnic, od lat wojny niezabudowane i straszące dziury z zabudowie ulic, likwidacja tramwaju jako ewenement w Europie przy jednoczesnym wprowadzeniu autobusu na tą samą trasę, Rozwój miasta jest dzięki mieszkańcom – przykład w tym roku zbudowane będzie ok 800-1000 mieszkań z tego UM zbuduje…ok 25. Nowy szpital – chyba… Czytaj więcej »

ZawszeZadowolony

Utworzenie wydziału paszportowego na takim zażopiu było niewątpliwym błyskiem intelektu.

Perez

w punkt!

traweller

Z turystycznego punktu widzenia, to był strzał w 10.

treya50

Ale to już musztarda po obiedzie,od paru lat nie matam BP, więc o co chodzi?

krzysztof

remont 24 mln euro sprzedaż 30 mln zł TO SĄ LODY

gliwiczanin

Remont całego kompleksu kosztował 24 mln euro. “Oprócz cechowni, gdzie siedzibę miała Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, i maszynowni – zaadaptowanej na biura i inkubator przedsiębiorczości – wyremontowano willę dyrektora, a na fundamentach dawnej dyrekcji kopalni stanął nowy budynek połączony z cechownią stalowo-szklanym łącznikiem.” Na sprzedaż ma być przeznaczony wyłącznie budynek dawnej cechowni.

Komornik

I uważasz, że po tylu latach 30 mln za “rodowe srebra” to dobry zysk dla Miasta? A dlaczego nie odbyła się licytacja, tylko zaoferowano budynek z działką jednej firmie?

Roman
dochtór torchalski

Licytacja? najlepiej od 1zł.

DD

Przy okrągłym stole dobrze licytowali, przykład idzie z góry. Po jesiennych wyborach też nas odpowiednio zlicytują, właściwie już zaczęli, ale wielu żyje złudzeniami i 500+na każde dziecko.

Roman
Biko

Czy to znaczy że była jakaś cena minimalna?Np.: 1/4 wartości księgowej?
Można sprzedać nowe Audi 7 za 30 tys bo nikt się nie zgłosił lub bo informacja o przetargu doszła do tych co miała dojść a innych pominęła…

realista

Obecnie cene dyktuje kupujacy.Dana nieruchomosc jest tyle warta za ile sie znajdzie nabywca. Nie ma znaczenia za ile ja wybudowano.

Peryskop

A po co Miasto sprzedaje? Na co zabrakło w drugim największym budżecie miejskim w województwie?

Biko

To nie znaczy że sprzedaż za każdą cenę

Biko

Teraz rozumiesz dlaczego ma silne poparcie wpływowych ludzi w Gliwicach… wygrywa wybory bo spółki miejskie zatrudniają kilka tysięcy osób plus rodziny – “aktywne nakłanianie na prawidłowy wybór” przez zarządców tych spółek dają duże “poparcie”

Fiku Miku

Cały kompleks wyremontowano za 24 mln euro czyli ~100 mln złotych by w końcu wynająć z możliwością wykupu za 30 mln złotych.
Nie dziwię się, że przy takich założeniach ekonomicznych GWSP padła.

Cookie Monster

Tylko między remontem a wykupem jest 30 lat

Maniek

Szalet w parku Chrobrego okazał się tak drogi, że trzeba sprzedać co bardziej atrakcyne nieruchomości.

Boch

GWSP prestiżowym projektem miasta?
No wątpię. Od samego początku prestiżu to tam raczej nie było.

Rafał

Ale miał być prestiżowy. To jeden z wielu efektów megalomanii Frankiewicza. Uczelnia, która miała konkurować z największymi uczelniami w regionie, która miała być konkurencją dla Politechniki Śląskiej, upadła w 13 roku działalności.

Całe szczęście budynek po GWSP udało się sprzedać. Możemy mieć tylko nadzieję, że kolejny megalomański (i równie nieudany) pomysł prezydenta – Halę Podium / Halę Gliwice / Arenę Gliwice – również uda się sprzedać z jak najmniejszą stratą dla budżetu. Bo w tej chwili tylko o minimalizacji strat możemy mówić.

:)

Niektórzy mają coś z głową. Jakie sprzedawanie hali? Niby kto miałby ją kupić i po co? Szejkowie z Kataru? Ile znasz takich hal w Polsce, które są prywatne?

marcin

Masz rację. Przecież miasto już ogłosiło 3 przetargi i w żadnym nie udało się wyłonić dzierżawcy obiektu. Firmy nie były zainteresowane nawet dzierżawą, a co tu dopiero mówić o nowym właścicielu.
No to wygląda na to, że hala skończy jako kosztowna ruina.
Wraz ze spadkiem liczby mieszkańców na Śląsku utrzymanie obiektu będzie coraz mniej opłacalne. A jak przyjdzie nowy prezydent (prędzej czy później to nastąpi), to dopiero się wtedy okaże ile tak naprawdę urząd dopłaca do hali. Skończy się wtedy kreatywna księgowość pt. “my płacimy tylko za reklamę miasta w hali”.

Imiu

100 000 000,00 PLN za 30mln PLN (+inflacyjne o ktorym w Polsce sie nie mowi), interesy Gliwickich wlodarzy XD Ciekawe ile kosztwać na dzierżawa na te 30 lat?
Szkoda mi tej ala miniaturki co stała przed najwiekszym budynkiem, zaraz przy Bojkowskiej…tyle milionow a szkoda bylo kasy na odnowienie lub co o wiele tansze wybudowanie nowego takiego samego budyneczku w starym miejscu. Pojechani decydenci Gliwiccy i zarządcy regionu/kraju Ci ktorzy mieli i majO na to wpływ!

:)

Porównując ceny, za które sprzedaje się w Polsce nieruchomości tej rangi, ta wygląda jak wyprzedaż poniżej kosztów dotychczasowego utrzymania. Wygląda na to, że “efekt hali Frankiewicza” to kula śniegowa. A przy okazji, która to już zbiórka artefaktów związanych z historią kopalni Gliwice? Chyba trzeba zacząć produkować pamiątki po kopalni, bo wszystkie oryginalne się gdzieś rozpełzły. Tylko niech kierowniczka Rakotny zaoferuje równie dobrą cenę, jak ta za budynek cechowni.

Cookie Monster

Budynek piękny. Aż prosi się by go wyburzyć i w jego miejsce postawić blaszany market sieci Pasikonik czy inna Stonka.

Komornik

Tylko 30 mln za taki obiekt z ogromnym gruntem? Gliwice robią wyprzedaż sreber rodowych?

Andrzej

GWSP spłaciło miastu długi czy dobry gospodarz odpuścił? Nie sądzę, żeby na koncerty partnera pani Rakotny waliły tłumy. No, może… jeżeli przy okazji zrobią pokaz fajerwerków o północy.

Jan

Jak pan prezydent powiedział, że Nowe Gliwce to miejsce wielkich wydarzeń, to tak jest i basta! Jak ktoś ich nie widzi, to powienien zapisać się do okulisty i może już 2025 wejdzie do gabinetu. Teraz firma EMT-Systems zrobi jeszcze więcej wielkich wydarzeń, a zaczyna z przytupem, od zbiórki gratów po kopalni. Przed laty ktoś już robił taką zbiórkę (Muzeum lub GWSP) ale nigdy nie widziałem efektu. Krzyżyk na drogę.

LOL

Miasto ani GAPR nie wyjaśniają z jakiego powodu w ogóle oddaje zarządzanie obiektem należącym do podatników w prywatne ręce, ani z jakiego powodu mają zamiar go spieniężyć i co planują zrobić z pozyskaną kwotą? Czy pozostałe budynki, które dotąd są własnością Miasta też będą prywatyzowane? Dlaczego, kiedy i gdzie powędruje kasa? Jak się ma kolejny sztandarowy wielki projekt prezydenta Frankiewicza – Nowe Gliwice II? Ten pierwszy okazał się porażką, o czym wiele lat temu ostrzegano, ale nikt nie słuchał, bo przecież wódz zapewniał o sukcesie, a Buzek jak zawsze popierał.

TY

Wszystko powstało aby to potem sprzedac …niestety

Joe

Siedzibę tam mają różne biu*** (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego) a oni bajają o nowych technologiach?!

OuLiPo

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie przełomowe nowe technologie są udziałem instytucji zasiedziałych w cechowni. Nie wiesz jaka to sztuka zatrudniać setki osób, które codziennie zajmują się kompletnie niczym za zupełnie zadowalającą kasę, a o których istnieniu nie miałeś do tej pory pojęcia. Innowacyjność technologiczna to drugie imię tych instytucji i pomyśleć, że wszystko tak pięknie rozpoczęło się w 2012 od pierwszej konferencji World Technopolis Association w Gliwicach dzięki jaśnie oświeświeconemu panu prezydentowi, który jak prawdziwy wizjoner zawczasu zapisał się do światowych liderów technologicznych. Splendor i nowoczesne technologie jakie zalały mieszkańców po konferencji są nie do opisania, a pamięć o… Czytaj więcej »

hanek mały

Ile kosztowała ta “Wyższa szkoła” stworzona dla JWP. “Reformatora” i na co komu się zdała ???

Bzik

Jo mam gryfne pamiątki po ołpie z Gleiwitz co żem je na strychu znaloz. Jedne za młodu z Anabergu z selbstszucu jak gromi Oddział Szturmowców. Potem pikne zdjęcia dziadka w czarnym mundurze na tle jakiejś bramy z napisem “Arbei…” i dalej ni wiem bo czapka z orłem i totenkopfem zasłanio.. Może się to nada na pamioątka co to jej najemca szuka. Powieszom se w holu na pamiotka i dla zadumy.. bo potem rodzinę ołpy straśnie niesprawiedliwie po wojnie Rusy gnębiły. I fratra męczyły.. a przeca łon ino w jakichś inszych harcerzach młodocianych działoł

kanalia52

I co z tego?

Andrjej

Firma EMT-Systems wygląda na taką co nie wypadła sroce z pod ogona.
Działa już w budynku przy ul.Wincentego Pola i o ile dobrze wyczytałem będą płacić co najmniej 49 tyś zł czynszu netto.

Agata

Szanowni Państwo,
Doprecyzowując: cena sprzedaży obiektu zostanie określona przez Wydzierżawiającego na podstawie wyceny sporządzonej przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego, przy czym nie będzie ona niższa niż 30 milionów zł netto, powiększona wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług.
Ponadto, dzierżawca został wyłoniony w wyniku przetargu.

Agata Rakotny, EMT-Systems

Pytanie na poważnie.

Czy będzie przetarg i czy będę mógł brać w nim udział?

Imiu

Dzierżawca został już wyłowiony, miejmy nadzieje że nie z Ustawki.
Nas tu wszystkich razem komentujących pewnie nie byłoby stać na Wadium a co najwyżej możesz się przyglądać jak inni na tą wyprzedaż dóbr tego Kraju.

Andrjej

Czytać ze zrozumieniem, przetarg już był.

Imiu

Tacy biegli jak w Polskich sądach? Tu Pani Agato chodzi o tasowanie pieniedzmi podatnikow przez decydentow, włodarzy miasta Gliwice, to jest niestety standard POLSKI.
Brak odpowiedzialnosci ludzi u władzy nie jest z korzyścią dla inwestycji a tym bardziej dla rozwoju spoleczenstwa i ICH budżetu/pieniedzy.

Przetargi w POLSCE sa ustawiane, moze ten jest wyjatkiem ale takie są zwyczaje w tym Kraju.

Żadnej nowości niestety nie podałem:-(

Andrjej

Pani Agato szkoda kopać się z koniem frustratem !
Cokolwiek by się nie stało zawsze pomyje.

ja234

@Agata, wszyscy wiemy, Ty również, że cena wyniesie trochę więcej jak 30 mln.Powiedzmy, że będzie to jakieś 33 mln.Zgodzimy się chyba, że cena jest okazyjna.
Ponadto, to, że dzierżawca został wyłoniony w przetargu nie ma praktycznie większego znaczenia.Po prostu, pewnie byliście jedynymi chętnymi.(1021)

ja234

No jasne, zrobią remont, przy okazji to i owo rozwalając.I oczywiście mają plany, dla mieszkańców, kultura,muzyka, bla bla bla…oczywiście nic z tego im nie wyjdzie.
Coś słabo wychodzi urzędasom, tworzenie “centrum innowacyjnych” technologii( czy jak to się tam nazywa).(1007)